SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves fiatal nő vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy vérképben az alábbi, alsó határértékhez közeli FT4 és FT3 értékekkel érdemes volna-e endokrinológus szakorvos felkeresése, ismert pajzsmirigy megbetegedés nélkül?
FT4: 11,72 pmol/l (Referencia: 11,50-22,70)
FT3: 4,10 pmol/L (Referencia: 3,50-6,50)
TSH: 2,120 mIU/l (Referencia: 0,550-4,780)
Anti-TPO: <28 IU/mL (Referencia: 0,0-60,0)
Az elmúlt két év vérképeiben az alábbi értékek mutattak jelölt eltéréseket:
Fehérvérsejtszám: 3,8 G/L (Referencia: 4,4-11,3)
Vörösvérsejtszám: 4,0 T/L (Referencia: 4,1-5,1)
Hemoglobin: 122 g/L (Referencia: 123-153)
Karbamid: 1,1 mmol/L (Referencia: 2,8-7,2)
Összfehérje: 62,0 g/L (Referencia: 66,0-83,0)
A vas szintje (vashiány miatt) táplálékkiegészítő szedésével már meghaladja az alsó határértéket. Felső határértékhez közel, vagy azt valamivel talán csak a kalcium szokta meghaladni. Az étkezés minimum napi háromszori, rendszeres, gyakran bőséges, egészséges ételeket előnyben részesítve.

Ilyen vérkép készítésére évek óta tartó ízületi panaszok, gasztroenterológiai problémák (reflux, IBS, alulműködő epehólyag), időszakosan felerősödő erős fáradékonyság, időszakos orrdugulás (diagnózis szerint allergiás rhinitis - allergiaszezonon kívül), torokszárazság, "belső égés" érzése, általános rossz közérzet, továbbá kb. egy éve tartó éjszakai izzadás, először gyakori boka-, majd lábdagadás, kisebb-nagyobb menstruációs panaszok, régóta tartó nagyobb érzékenység a hidegre, okának felderítése miatt került sor próbaképpen.
A tavalyi évben gasztroenterológus szakorvos által a refluxra szedett gyógyszer cseréjeként felírt, Esomeprazol Sandoz tabletta szedése után az ízületi/fájdalmas panaszok javulása történt, majd kb. 3 hónappal később szintén szakorvos által, további vizsgálatok után felírt Motilium szedése után ezen tünetek tovább javultak, azonban ezt a készítményt csak több hónapos szünetekkel, pár hónapig lehet alkalmazni. A Motilium abbahagyásával a tünetek fokozatos visszatérése tapasztalható, sajnos negatívan befolyásolva az életminőséget. A fenti laboreredmények a tabletta szedésének megkezdése utáni 9. napon készültek, mikorra az ízületi panaszok már közepes javulást mutattak, éhgyomri vizsgálattal, Motilium tabletta bevétele nélkül. Több orvosnál is járva nem kaptam még választ arra, hogy az ízületi panaszokra és néhány további fent leírt panaszra miért segít ez a két gyógyszer, ha eddig más gyógyszer eddig ezekre nem használt.

Válaszát előre is köszönöm,
Margó
Tisztelt Margó!


Panaszai valóban összettek. A leírtakból és a leletekből vizsgálat nélkül diagnózis nem adható. A leletei alapján egyelőre endokrin vizsgálatot nem javasolok.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:20:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm újra Professzor Úr!

Kisebb vita alakult ki a pajzsmrigy betegek facebook csoportjában a jódról az autoimmun betegek körében.. Mi nem emlékszem, hogy beszéltünk volna arról, hogy nekem meg kell-e vonnom a jódot, és nekem nem hashimotom van, hanem autoimmun betegség miatt alakult ki a pajzsmirigy alulműködés. (Leletemre ezt tetszett írni: IR, Substituált hypothyreosis, struma nodosa l.d. Hirsutismus). Tehát valami olyasmi volt az értelme, hogy autoimmun betegségem van, de nem a pajzsmirigy alulműködésem autoimmun, hanem én és annak következtében lett az alulműködésem, meg a göbök is. Szóval én most himalája sót használok, mert arra nem volt írva, hogy jódos, de most olvastam, hogy tartalmaz természetes úton.
A kérdésem az lenne, hogy nekem baj, ha fogyasztok jódot? És ha igen, akkor milyen fajtát kellene?
Köszönöm a válaszát.

Pulya Zsaklin
Üdvözlöm újra Pulya Zsaklin!

A facebook csoport "szakértőivel " nem kívánok vitába szálni. Erről a kárdésről máűr sokat írtam, és ezeket a Csaldinet-en megtalálhatja.
Minden esetre nem általános, hanem egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:05:45
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Tegnap nem kapta meg sajnos a látótérvizsgálatom eredményét, most megpróbálom elküldeni. Minnél hamarabb megróbálom megcsináltatni a sella mri- t. Az Mr- ből elég a natív vagy kontrasztanyagost csináltassak? Köszönöm segítségét!
Tisztelettel:
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit !

Sajnos a látótér vizsgálatának eredményét nem kaptam meg. Az MRI-ből elég a natív felvétel, amennyiben a látótér eredménye negatív.

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-29 22:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!3 dolgot szeretnék kérdezni.(1) Kb.2 éve teljes pajzsmirigy eltávolítás után,elhízottan cukorbeteg lettem/3havi 8,7/A gyógyszerre jól reagáltam,fogytam 25 kilót,pár hónap múlva az értékeim a ref.tart.belül voltak. 1 év óta nem szedek rá gyógyszert,az értékeim jók.Mégis azt mondta az orvos,hogy a jó értékek ellenére cukorbeteg vagyok és kellene szedni a gyógyszert. Lehetséges ez?(2)Hogyan lehet megállapítani a dejodináz enzimek genetikai zavarát?(3)Öntől olvastam,hogy a szelén kétélű fegyver.Mikor nem ajánlatos a szedése?Köszönöm szépen.Üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

Ad.1. A cukorbetegség kezelésének indoka nem csupán a vércukorszint, hanem az inzulin értéke is.

Ad.2. A dejodináz enzimek genetikai zavarát molekuláris módszerrel lehet kimutatni, sajnos ezt nem végzik az egyes laboratóriumok. Ezen a területen is az volt az elvem, hogy az új kuttatási eredményeknek is akkor van értelmük, ha átmennek a gyakorlatba. Az elvégzett FT3 és FT4, ill.rT3-ből azonban meg lehet állapítani az enzim aktivitását. Hasonló ehhez a szervetlen jód. Nyakló nélkül adják, javasolják, a szintjét nem mérik!.......
Ad.3. A jódhoz hasonlóan a szelén is kétélű fegyver, tehát túl lehte adagolnia, ezért időnként a szintjét érdemes ellenőrizni.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-29 16:57:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!
A laborértékemben a TSH szint normális 2.51 mIU/L, viszont az FT4-es érték 10.37.Pmol/L. Mit jelent ez? Nagyon kell aggódnom? Előre is köszönöm a választ! Üdv: Zsófia
T.Zsófia!

Ne aggódjon! Ez az FT4 a vérben mért (nem biológiailag aktív) hormon.Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-28 12:54:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködést 9 éve, a Hashimoto kórt 3 éve fedezték fel nálam, 125 Letroxot szedek jelenleg. Hosszú küzdelem után lombik eljárás következményeként várandósságot állapítottak meg, most tartok a 6. héten. 1 hete laborvizsgálaton a következők eredmények adódtak: TSH 11,71 mIU/l, FT3 3,13 pmol/l, FT4 14,97 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 167 IU/ml (lombik eljátást megelőzően, augusztus elején ezek az értékek: TSH 0,23 mIU/l, FT3 5,02 pmol/l, FT4 18,27 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 185 IU/ml). Az endokrinológusom szerint nem kell jelenleg változtatnom a gyógyszerezésen, 2 hónap múlva javasolt újabb labort és jódot is szedhetek szerinte. Az Ön cikkeiben azonban egészen másról olvastam. Kérem szíves segítségét és javaslatát a változtatással kapcsolatban.
Nagyon szépen köszönöm, üdvözlettel és tisztelettel: Alíz
Tisztelt Alíz!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Végezetül előzetes vizsgálat nélkül sem etikai, sem szakmai okok miatt endokrinológusát nem kívánom felülbírálni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-27 12:03:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném megkérdezni Öntől, ha valakinek pajzsmirigy alulműködése van és szeretne kisbabát vállalni, milyen terhesvitamint szedhet? Pár levelet elolvastam itt a kérdezz-felelek oldalon, ahol tetszik írni, hogy nem feltétlenül jó ha egy pajzsmirigy beteg terhesvitamint szed, amiben jód van. De mindegyik tartalmazza. A leendő kisbabának ártani nem szeretnék, de valamit csak kell szedni a sok nem kívánt rendellenesség ellen.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Ez attól függ, hogy mi okozta a pajzsmirigy alul működését.
Jó egészséget kívánok
üdvötlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-27 11:59:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Autoimunn pajzsmirigy alulműködésre, csökkent mellékvese működésre, mitralis prolapsusra kezel.
Hypophysisis MRI-t javasolt empty sella syndroma gyanúja miatt, de sajnos még nem sikerült elvégeztetni. Azonban egy hónapja szemészeti problémám lett, ami miatt látótérvizsgálatot végeztek, az eredményt mellékelem. Panaszaim: jobb szemem külső részén mintha kihagyna a látásom, nyomásérzésem van, néha fáj is és nagyon fáradékony, a bal csak kicsit fáradékonyabb. Ezzel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét, mi lehet ez, van e köze a többi betegségemhez, illetve mit tanácsol?
Köszönöm!
Tisztelettel:
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Köszönöm levelét. Sajnos a látótér vizsgálat eredményét nem kaptam meg. Az MRI vizsgálat elvégzése célszerű empty sella syndroma gyanúja miatt (miként azt korábban is jeleztem).
A kezelés az eredményektől függ.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-26 17:45:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Tavaly novemberben sajnálatos módon volt egy vetélésem hét hetesen. Azóta szeretnénk ismét kisbabát, de sehogy sem szeretne összejönni. Ezért elkezdtem kivizsgáltatni magamat. Csináltattam egy teljes vérképet, ahol a TSH értékem 3,57 volt. Kifizettem és megcsináltattam hozzá az FT4, FT3 értéket is. FT4 11,87 lett (ref. értékek: 11,5-22,7), FT3 5,15 lett (ref. értékek: 3,5-6,5). Családunkban sajnos van inzulinrezisztencia illetve cukorbetegség is, pajzsmirigy alulműködés is. De anyukámnak és a testvéremnek a 2,5-es értéket tartják még normál értéknek TSH esetén, a 3,57-es érték már magasnak számít elvileg. Az endokrinológus ahol voltam azt mondta a 3,57 normális érték. Meg is vizsgálta a pajzsmirigyemet. A bal oldalit 10%-kal nagyobbnak találta. Kért még egy Anti-Tpo értéket és egy terheléses vércukor vizsgálatot. Azt mondta ha az Anti-tpo értékem pozitív, akkor fog csak felírni gyógyszert, amúgy felejtsem el, hogy baja van a pajzsmirigyemnek. Voltam vérvételen, csináltattam Anti-tpo-t, terheléses vércukor és terheléses inzulint is, ill. Glikált HBA1C -t. Ebből még csak a terheléses vércukrot és a Glikált HBA1C-t tudták kiértékelni. Az éhgyomri cukrom:5,7 mmol/l (4,5-5,9), az egy órás cukrom 6,4 mmol/l, és a kétórás cukrom.4,6 mmol/l. Glikált HBA1C 5,4%.
Úgy vettem észre, hogy hízékony vagyok. Öt év alatt híztam 10 kilót, és véleményem szerint nem eszem többet, mint eddig. 177 cm vagyok, 86 kg. 37 éves.
A menstruációs ciklusom változó, hol 23 nap, hol 32 nap. Az utóbbi három hónapban 23 napra jön meg, ami azért sűrű. A nőgyógyászt november elején fel fogom keresni.
A kérdésem az lenne, hogy mit tudnék a teherbeesés érdekében még megtenni vizsgálati szinten? Illetve mit gondol a doktor úr a pajzsmirigy értékeimről? Valóban jó az a 3,57 vagy ne hagyjam annyiban, keressek egy másik endokrinológust?
Köszönöm válaszát!
Szilvia
Kedves Szilvia!

Alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni. Vizsgálat nélkül konkrét kezelésre vonatkozó javaslatot nem tehetek!
De kezdjük az elejétől:
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
III. A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!(utalok a fenti képre).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-26 13:22:59
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Doktor Úr!

A segítségét illetve a tanácsát szeretném kérni. Még nem jártam önnél a rendelésén, de szeretnék majd eljutni önhöz. Nagyon hosszú a várólista, és szeretnék addig is egy kicsit tisztábban látni. Nagyon sokat olvasok, informálódok az interneten a betegségemmel kapcsolatban, próbálok minél többet megtudni, hogy mivel lehetne javítani az életminőségemen. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, ezt a vérvételt saját kérésre végeztettem egy magánlaborban ANTI TPO: 1300 (senki nem kérte ezt nekem soha, 3 endokrinológusnál jártam eddig, és már 5 éve eltávolították fél pajzsmirigyemet, göb és megnagyobbodás miatt) semmilyen gyógyszerrel, hormonnal nem kezeltek soha, sem műtét előtt, sem műtét után. Semmilyen tanácsot nem kaptam mit csináljak ezután,mire figyeljek. Jóindulatú 3cm-es göb volt amit kivettek,most újabb göb van azóta 1,5cm. A TSH nagyon kiugró értéket nem mutatott még eddig,persze tudom nem a laborértékeket kellene kezelni, hanem az embert és a panaszait....de ez sajnos sok helyen nem így van. Semmilyen tájékoztatást nem kaptam én annak idején mikor műtöttek, rám sem nézett az orvos, 2percet töltöttem nála, amíg lediktálta az asszisztensnek a mondandóját hogy műtét, de rá sem figyelt igazán, hogy lassabban diktáljon. Kénytelen voltam az évek alatt magam rájönni, hogy ez nem oldódott meg azzal a műtéttel, és mi is ez valójában, milyen következményei lesznek az életemre, micsoda betegségeket tud ez még okozni. Még nincs sajnos gyermekem,de hamarosan szeretnék. A doktor úr írásaiból is tanulva már tudom, hogy ezt nagyon komolyan kell venni főleg családalapítás előtt. Tud-e ajánlani nekem valamilyen vitaminkészítményt multivitamint vagy mást amit szedhetnék ilyen Autoimmun pajzsmirigy gyulladás esetén? Javítható ez valamivel? Azt tudom, hogy jódot tilos fogyasztani. Mi az amit nem ajánlatos enni ilyenkor és mi az ami javasolt? Összefüggésben lehet a pajzsmiriggyel hogy fogytam 8kg-ot és sokat szúr a gyomrom, rendellenes a székletem hónapok óta? Elvileg híznom kellene 5 TSH-val úgy tudom. 33 éves vagyok 51 kg. 2 hónapja tudom, akkor derült ki ez az autoimmun pm.gyulladás, azóta is keresem a legjobb megoldásokat, és ekkor olvastam a Doktor úrról, hogy immunológus is, így jobban ért mindenhez. Amennyiben a doktor úrhoz eljutok, tud nekem ebben segíteni? Kell vinni friss leleteket vagy ott önnél azonnal elvégezhető minden labor,ultrahang? Ha kell vinni akkor előtte keresek egy magánlabort mert háziorvos csak Tsh-t nézet, azt meg tudom, hogy az kevés. Én nagyon messze lakom Bp.-től, ezért jó lenne tudnom ezeket előre,bár lehet nem itt szabad ezt megtudakolnom. Béres Cseppet most vettem a nagy fogyásom miatt, ezt szabad-e fogyasztani pm.gyulladás esetén? Minden panaszomat,kérdésemet természetesen nem írom le, mert nem a fórumon rendel a doktor úr, megköszönöm azt is,ha csak pár mondat erejéig tud válaszolni.
Jó egészséget és minden jót a Doktor Úrnak! Szép Napot! Köszönettel:Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Köszönöm levelét és kedves sorait. Értelemszerűen minden diagnosztikus, s főleg terápiás kérdésre nem válaszolhatok vizsgálat nélkül, de néhány dologra felhívom a figyelmét (szerencsére már sokat olvasott!).
Először is mi a strúma?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Melyek a csökkent és a túlműködés tünetei és következményei?
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Nem derült ki, hogy jelenleg milyen gyógyszert szed. A Béres csepp extra jó választás és a magnézium 250mg/nap.
Bízom benne, hogy a későbbiekben egyénre szabott kezelést javasolhatok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-24 17:45:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

M. Patrícia, egyetemi hallgató vagyok, testvéremmel, M. Patrikkal együtt már több éve az Ön betegei vagyunk. (Mindenekelőtt nagyon köszönöm, hogy kérdéseimre mindig választ kaptam Öntől.) Testvérem (NDC, struma difusa, hypadrenia sec., SAPHO synd.) három-négy hónapig szedett kis adagban szteroidot egészen augusztus végéig, jelenleg nem szed Medrolt. Az utóbbi időben élénkpiros striák jöttek a testén, főleg a hátán, comb- és deréktájékon.
Legutóbbi laborleleteiben az ANA Hep-2 1:160 (szteroid után is), a mintázat: magmembrán. A hemolízis sajnos ugyancsak megmaradt, a retikulocytaszám nagyon magas: 51 ezrelék (20 a felső határérték), süllyedés: 35 mm/ó, húgysav 470 (428-ig jó), haptoglobin csökkent: 0,20 g/l. Cellularis immunstatusában a CD4/CD8 sejtarány ismét csökkent értéket mutat (ahogy három éve már állandóan), jelenleg: 1,6, valamint a T és B lymphocytaszám is jelentősen kevesebb az eddigiekhez képest. A T lymphocyta 56% (62% az alsó határérték), a B lymphocyta 4,7 % (6% az alsó határérték), az NK lymphocyta ellenben ismét emelkedett (másfél éve szinte folyamatosan): 38, 2% (23% a felső határérték), az NK lymphocyta szám szintén emelkedett: 1,10 G/l (0,60-ig jó).
Szeretném megkérdezni Öntől, hogy a testvérem testén megjelenő piros striák utalhatnak-e mellékvesebetegségre, valamint, hogy a magmembrán mintázat mit jelenthet (az eltelt évek során általában vagy homogén vagy granuláris volt vagy mindkettő, de magmembrán mintázat most van először). Utolsó kérdésem pedig az lenne, hogy Ön szerint az általam fentebb leírt laborértékek adnak-e okot aggodalomra, igényelnek-e további vizsgálódást. Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: M. Patrícia
Tisztelt M. Patrícia!

1. A piros striák valóban utalhatnak szteroid túlsúlyra (ez lehet a mellékvese eredetű, de nem kizárt a szteroid kezelés következménye sem. Ebben az irányban további megfigyelés és sze. további vizsgálatok szükségesek. Ismert, hogy a SAPHO szindróma több tünetből áll (Synovitis, aknés és pusztulózus bőrelváltozások, hyperostosis, és osteitis). A kórkép kezelése elég összetett és a szteroid az egyik lehetséges mód. Az isotretinoin kezelés melle a biológiai terápia is sikeres volt (Olivieri I., Padula A., Palazzi C.: Pharmacological management
of SAPHO syndrome. Expert. Opin. Investig. Drugs. (2006) 15,
1229-1233).
2. A laboratóriumi eltérés önmagában nem jelent rosszabbodást. A későbbiekben ennek a tesztnek a kontrollja indokolt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-23 12:07:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egyik rokonom az Ön páciense, Ő ajánlotta, hogy az alábbi komplex kérdésekkel Önhöz forduljak, így szeretném tanácsát kérni, ill. lenne 3 kérdésem:

1. Bő 1 hónapja operáltak tüdő daganattal, nem volt áttét, eltávolították az alsó lebenyt (a diganózis: 2,5 cm legnagyobb kiterjedésű gócnak megfelelően közepesen differenciált perofériás tüdő adenocarcinoma gócos necrosisokkal érbetörés nincs, plezralis felszín intakt, daganatmentes területen mérséklt ateletasia, alvolusokban sederophag sejtek is láthatók, daganat közelében részben az alveolus falak kiszélesedtek), kemoterápiát nem írtak elő. E mellett még idült obsruktiv tüdőbetegségem (enyhe COPD-s tünetek) is van, melyre hörgőtágító sprayt (Bretaris Genuairt) kaptam.
Kérdés 1: ebben az állapotban D-vitamint nagyobb dózisban pl. 3000 NE, illetve szelén vitalt szedhetek-e?

2. A műtét után depressziós tüneteim lettek, ezekre Frontint és enyhe antidepresszánst (szerotonin tartalmú) szedek.
Kérdés 2: Vajon egy nagyobb dózisú B vitamin komplex nem válthatja-e ki az előző kettőt?

3. Korábbi epeműtét után gyomorpanaszaim lettek, kiderült, hogy az epe részben a gyomorba ürül, de a gyomornak nem jó a perisztaltikája, erre Cerucal nevű szert kaptam, ami hányáscsillapító??!!, (azt is mondta a kezelő orvos, ha nem lesz stressz visszatér a perisztaltika). De kb. amióta a Cerucalt szedem minden éjszaka légszomj szerűségem lesz, illetve elönt a hideg veríték.
Kérdés 3: Érdeklődöm, hogy ez lehet-e a gyógyszertől, ill. hogy nincs-e ettől vmi jobb gyógyszer erre a problémára?

Válaszát előre is köszönöm!
Tünde
Tisztelt Tünde!

Köszönöm levelét, bizalmát.
A helyzet azonban az, hogy diagnosztikus, pláne terápiás tanácsot még sem etikai, sem szakmai okok miatt még egyszerű vizsgálat nélkül nem adhatok. A valóban komplex kérdésekkel kapcsolatokra ez különösen vonatkozik.
Mielőbbi felépülést, jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-20 13:05:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm a professzor urat!

Elnézését kérem, hogy állandóan kérdésem van, nagyon hálás vagyok, hogy mindig válaszol.
Legutóbb javasolta a reergin tablettát arra a problémákra, hogy 10-12 óra alvás után sem tudok felébredni semmire. Már majdnem elfogyott a 2. Doboz, de még mindig nem javult a helyzet. Lehet esetleg más megoldás?
A másik problémám a mellfájdalom. Először amikor jeleztem Önnek azt javasolta hagyjam el a maca-t egy ideig, és akkor el is múlt, utána javasolta, hogy szedjem újra, elkezdtem szedni és megint fájtak, úgyhogy abbahagytam akkor mégegyszer. De utána sem múlt el. Úgyhogy megint szedni kezdtem. Megfigyeltem továbbá, hogy a menstruációs ciklusnak van valahogy kapcsolatban, mert amikor a vérzés jelentkezik akkor teljesen elmúlik a fájdalom, de amikor vége a vérzésnek újra jelentkezik, mindkét mellben, egész ciklus alatt, csak a vérzés ideje alatt szűnik meg. Mit jelenthet ez és hogyan lehetne kezelni? (Egyébként ez a fájdalom leginkább az izomlázhoz hasonlít, és főleg a mellbimbót érinti, és ha melltartó van rajtam akkor éppen nem fáj, mert megemeli őket).
És lenne még egy kérdésem, mert erről nem veszéltünk a találkozásunkkor, a glutén tényleg felerősíti a gyulladást? Abba kellene hagynom a fogyasztását? És a laktózt is el kellene hagynom?
Köszönöm szépen ha válaszol, és elnézést, hogy ennyit kérdeztem most is.
Kívánom találkozásunkig is a legjobbakat!
Zsaklin
Üdvözlöm Zsaklin!

1. Valóban lehetséges a melleiben fájdalom, ennek oka a prolactin szint emelkedése lehet.
2. A gluténmentes étrend előnyös lehet.

Mielőbbi javulást, ill. gyógyulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-19 17:26:21
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Kb 2 éve kezel az endokrinológus Hashimotoval. Jelenleg 150 mikrogramm Letroxot szedek.
A tegnapi nap folyamán magamtól csináltattam egy laborban kortizol szint mérést vérből,amelynek eredménye elég magas lett ahogy vártam 807,79,nmol/l.
Az lenne a kérdésem,hogy mennyire sürgős ilyen értékkel további vizsgálatokra mennem,mert az endokrinológushoz erre az évre már nincs időpont és várhatóan legkorábban februárra lesz.
Szeretnék minél előbb a végére járni ennek,hogy mi a teendő a magas kortizol szinttel,de nem tudom merre induljak.

Köszönöm válaszát!
Üdv.: W.Tímea
Tisztelt W.Tímea!

A sürgősség nem a lelettől, hanem panaszaitól függ (a Letrox a csökkent pajzsmirigy működésre hat, nem a gyulladásra).
A következő hetekben érdemes volna a vizsgálatot megismételni (nem lehet megtudni írásából, hogy milyen módszerrel és a nap melyik időszakában készült.). Ezzel a betegséggel főleg az alacsony kortizol érték szokott társulni!Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, a szervezetet érő folytonos stressz hatására a mellékvese kimerül, és megjelennek a kortizol hiány tünetei.
Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-19 17:21:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hallgattam előadását , olvastam cikkeit... Köszönet értük!
Felmerült azonban bennem néhány kérdés , melyekre szívesen venném válaszát.
Kérdéseim a következők:
- Külső környezeti tényezők (pl.vegyileg szennyezett levegő , dohos épület...) elősegítik , ill. befolyásolják-e pajzsmirigybetegségek kialakulását?
-Allergiás ember hajlamosabb-e autoimmun betegségre?
-Szelektív béta blokkoló szedése befolyásolja-e a TSH szintet?
-A Tsh-ról olvastam , hogy eredménye egyénenként , körülményenként , stb. is változik , de kimondottan érdekelne , hogy határértéke hogyan változik az életkor függvényében.
Válaszait előre is köszönöm: Eszter
Tisztelt Eszter/

Köszönöm levelét.
Válaszaim a következők:
1.Az elmúlt évtizedben egyre többet tudunk azokról a kémiai anyagokról (EDC), amelyek károsítani képesek az endokrin rendszert. Ezen anyagok egyik csoportját a pajzsmirigy működését befolyásoló vegyszerek (TDC) képezik. Egyre több adat van arra vonatkozólag, hogy a poliklórozott bifenil vegyületek, a dioxinok és a furánok kísérleti állatokban hypothyreosist okoznak, emberben pedig megbontják a pajzsmirigy homeosztázisát. Egyes ftalat vegyületek azonban képesek a pajzsmirigyhormonok fokozott termelésére. A TDC –k eltérő mechanizmusok révén fejtik ki hatásukat, a leggyakrabban a nátrium-jód szimporter (NIS), a pajzsmirigy peroxidáz (TPO), a TSH-, a T3 receptorok, a transzportfehérjék a támadáspontjai ezeknek az anyagoknak. A felépítésükben eltérő kémiai anyagok a pajzsmirigy hormonjaihoz hasonlóak a hormon receptorokhoz kötődnek és agonista, ill. antagonista hatást képesek kiváltani. A TDC-k a máj által termelt dejodináz enzimek termelődését is befolyásolják és szerepet játszanak a pajzsmirigy hormonok képződésében és lebontásában. Az USA-ban egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítnak ezeknek az anyagoknak a pajzsmirigyrákok és autoimmun betegségek kialakulásában. A magzat idegrendszeri fejlődésének károsodásában különös fontosságúak ezek a vegyületek. A vegyszerek (gyógyszerek, szennyezett élelmiszerek) által kiváltott klinikailag manifeszt és subklinikus hypothyreosis lényeges az anyagcsere betegségek és a szívinfarktusok számának növekedésében. A bizonyítékok nagyobb része egyelőre állatkísérletekben tett megfigyelésekre vonatkozik, a humán megfigyelések tovább tisztázhatják a TDC jelentőségét és megoldást kínálhatnak a vegyszerek által kiváltott betegségek gyógyítására és megelőzésére.
2. Allergiás ember hajlamosabb azért is autoimmun betegségre, mert az allergia az autoimmun betegségek egyik alcsoportját képezi.

3. A szelektív béta blokkoló szedése befolyásolja indirekt módon a TSH szintet, mivel hat a T4-T3 átalakulására.

4. Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor:
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek:
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-18 10:52:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném a tanácsát kérni. Pajzsmirigy-alulműködésem van, a TSH-m állandóan magas a Letrox szedése ellenére is, - 33 éves vagyok és 2,6 - 4,8 között ingadozik mostanában- az orvosom pedig folyamatosan emeli a gyógyszeradagot, már napi 100mcg-ra kéne váltanom a 75-ről. A pm UH negatív, de egyre gyakrabban fáj a fejem, és stresszes helyzetekben néha nyomást érzek a torkomban.
Thyreoglobulin autoantitest: 26
anti-TPO: 61 egyetlen egyszer volt ilyen magas, egyébként mindig 35 körüli, és innentől az endokrinológusom szerint Hashimoto betegségem van,( egy egységgel túllépte a 60as határértéket) azóta már megint 35 az erdeményem.
FT3: 5,05
FT4: 18,13
TSH: 2,91

Fél évvel később, 2017. 11. 16. /LETROX75/
TSH: 2,61
fT3: 4,69
rT3: 0,17
anti- TPO: 35

2018. 10.08. Letrox 75
TSH: 4,8
FT4: 13,44
Összkoleszterin: 6.9 (178cm, 63kg)

Az Ön véleménye szerint autoimmun betegség lehetséges, vagy jódot kellene pótolnom? Esetleg gyógyszert kéne váltani?
Teljesen tanácstalan vagyok, és az orvosom is annak tűnik, nem szeretnék egyre több gyógyszert szedni.
Szerves szelént szedek napi 100mcg-ot, változatos étrend mellett, kevés állati eredetű zsír, sok zöldség-gyümölcs.

Sajnos lemaradtam a múlt heti előadásáról, lesz esetleg a közeljövőben hasonló?

Nagy tisztelettel,
Erzsébet
Tisztelt Erzsébet!

Pedig erről a témáról is beszéltem részletesen.
A lényeg az, hogy a szervetlen jódot nem javaslok. Másrészt nem a TSH-t kellene kezelni (ezt a cikkemet ezen a honlapon is megtalál-hatja.
A gyógyszer változtatása előtt további vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-17 18:31:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2004-ben diagnosztizálták a Basedow-Graves kórt.Akkor gyógyszeres kezelést kaptam, majd közben 2005-ben megszületett a kislányom. A várandóság alatt végig szedtem a Propicylt. 2008-ban született a kisfiam, születése után ismét fellángolt a betegség, majd gyógyszeres kezeléssel visszaállították. 2015-ben megint rosszak lettek az eredményeim, így ismét gyógyszeres kezelére volt szükség. Ennél már Metothyrint szedtem, de sajnos rövid idő után a májfunkcióm nagyon rossz lett igy a gyógyszer szedését abba kellett hagynom. Az eredményeim 1-2 hónap után rendeződtek gyógyszer nélkül. Most viszont újból előjöttek a tünetek, fejfájás, szemfájás, fáradság,szédülés, gyengeség, idegesség. Ami aggasztó hogy sok mindenre nem emlékszem és nehezen tudok gondolkozni, nem vág úgy az eszem mint régen. Voltam vérvételen az eredményeim közül a kivüesők:
Karbamid 8,0 mmol/
eGFR-EPI 85ml/perc/1.73 m
Transzferrin szaturáció 53,9 %
Koleszterin 5,9 mmol/l
HDL-koleszterin 1,24 mmol/l
Anti-TPO 1296,6 IU/mL
Anti-thyreoglobulin 266,0 IU/ml
A többi érték megfelelő:
FT4 14,35 pmol/l
FT3 5,21 pmol/L
TSH 1,670 mIU/l
FSH 8,7 IU/L
LH 5,5 IU/L
Prolaktin 158,0 mIU/l
DHEA-S 0,89 umol/l
ACTH 2,40 pmol/l
Kortizol 207,1 nmol/L
TSH receptor elleni AT < 0.30 U/l
Kérdésem az lenne hogy lehetséges e hogy ezektől a kiugró értékektől vagyok nagyon fáradt? Gyógyszerrel kezelhető? Illetve szeretném megkérdezni hogy gyermekeimnek hány százalék esélye van hogy örökölték a pajzsmirigy betegséget és ez milyen korban jelentkezhet?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

A válaszom egyértelmű: nem az értékektől van rosszul, hanem a betegsége miatt vannak az un. kiugró értékei. Erről fogok a betegnek beszélni a KMO-ban (Kispesti Művelődési Otthonban) vasárnap. Valószínűleg ezen idő alatt nem magyarázták el, hogy a pajzsmirigy túl- vagy alul-működése nem oki diagnózis, hanem tüneti.Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigy betegségeknek jgynis két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (ennek egyik formája a Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alul-működés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”)!!!!. 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Gyógyszerrel kezelhető, oki kezelés indokolt!!
Az öröklődés valószínűsége max.50%.
A betegség manifesztációjának valószínűsége nemek szerint eltérő.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-12 16:20:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

2004-ben diagnosztizálták a Basedow-Graves kórt.Akkor gyógyszeres kezelést kaptam, majd közben 2005-ben megszületett a kislányom. A várandóság alatt végig szedtem a Propicylt. 2008-ban született a kisfiam, születése után ismét fellángolt a betegség, majd gyógyszeres kezeléssel visszaállították. 2015-ben megint rosszak lettek az eredményeim, így ismét gyógyszeres kezelére volt szükség. Ennél már Metothyrint szedtem, de sajnos rövid idő után a májfunkcióm nagyon rossz lett igy a gyógyszer szedését abba kellett hagynom. Az eredményeim 1-2 hónap után rendeződtek gyógyszer nélkül. Most viszont újból előjöttek a tünetek, fejfájás, szemfájás, fáradság,szédülés, gyengeség, idegesség. Ami aggasztó hogy sok mindenre nem emlékszem és nehezen tudok gondolkozni, nem vág úgy az eszem mint régen. Voltam vérvételen az eredményeim közül a kivüesők:
Karbamid 8,0 mmol/
eGFR-EPI 85ml/perc/1.73 m
Transzferrin szaturáció 53,9 %
Koleszterin 5,9 mmol/l
HDL-koleszterin 1,24 mmol/l
Anti-TPO 1296,6 IU/mL
Anti-thyreoglobulin 266,0 IU/ml
A többi érték megfelelő:
FT4 14,35 pmol/l
FT3 5,21 pmol/L
TSH 1,670 mIU/l
FSH 8,7 IU/L
LH 5,5 IU/L
Prolaktin 158,0 mIU/l
DHEA-S 0,89 umol/l
ACTH 2,40 pmol/l
Kortizol 207,1 nmol/L
TSH receptor elleni AT < 0.30 U/l
Kérdésem az lenne hogy lehetséges e hogy ezektől a kiugró értékektől vagyok nagyon fáradt? Gyógyszerrel kezelhető? Illetve szeretném megkérdezni hogy gyermekeimnek hány százalék esélye van hogy örökölték a pajzsmirigy betegséget és ez milyen korban jelentkezhet?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

A válaszom egyértelmű: nem az értékektől van rosszul, hanem a betegsége miatt vannak az un. kiugró értékei. Erről fogok a betegnek beszélni a KMO-ban (Kispesti Művelődési Otthonban) vasárnap. Valószínűleg ezen idő alatt nem magyarázták el, hogy a pajzsmirigy túl- vagy alul-működése nem oki diagnózis, hanem tüneti.Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigy betegségeknek jgynis két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (ennek egyik formája a Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alul-működés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”)!!!!. 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Gyógyszerrel kezelhető, oki kezelés indokolt!!
Az öröklődés valószínűsége max.50%.
A betegség manifesztációjának valószínűsége nemek szerint eltérő.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-12 16:20:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Második gyermekem születése után a meneszem nagyon erős lett,2 év telt így el,majd vérszegény lettem. Lassan 3 éve szedem a vas tablettát,voltam többször és több nőgyógyásznál is,de megoldást nem találtunk a problémára. Az erő vérzés és a vérszegénység továbbra is megmaradt. Ez év nyarán tapasztaltam,hogy szorító érzés van a torkomban,ennek az érzetnek a megjelenését össze tudom egyeztetni a ciklusommal.
Volt vérvétel, ami pajzsmirigy vizsgálatra kitért,eltérést nem mutatott,jövő héten megyek pajzsmirigy ultrahangra.
Kérdésem:okozhat pajzsmirigy probléma erős vérzést? Az ultrahang minden esetben kimutatja ha probléma van? Lehet,hogy nem is csupán nőgyógyászati probléma ez?
Méhen belüli spirált javasoltak,hogy az megszünteti az erős vérzést,de nem szeretném,idegenkedek tőle. Ha mégis pajzsmirigy problémám van,gondolom a vérzést nem szelídíti meg egy méhbe felhelyezett spirál?

Válaszát előre is köszönöm! Minden jót kívánok! Mónika
Tisztelt Mónika!

Valóban a fokozott vérzés okát kellene megtalálni. Ennek sok oka lehet. A tünetek hátterében valóban állhat pajzsmirigybetegség.
1.Az ultrahang nem minden esetben kimutatja ki a pajzsmirigy-betegséget.
2. A spirál (többféle van!) nem feltétlen oldja meg a problémát.
3. Többféle hormonális készítmény (egyénre szabott!) is szóba jöhet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-11 12:08:34
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

A panaszom a következő lenne...
1eve és 3honapja szültem. Szülés után 1,5 héttel éjszaka volt egy nagyon erős szedulesem. Nem tudtam felállni, se feküdni, se ülni. Ittam teát és jobban lettem. Aztán rá egy félévre megint volt egy ilyen szédülés, aztán rá pár hónapra megint. Éves után jobb lett, enyhült, viszont azóta megmaradt a szédülés. Napközben többször beszedulok aztán elmúlik. Voltam full-orr-gégészeten, minden rendben volt. Ideggyogyaszaton is mindent rendben találtak. Alt. labor eredményem rendben. Azóta lettek újabb, valamelyik mulandó, valamelyik maradandó panaszaim. Amik elmúltak: a lábamon néha kijöttek reggelre kék-zöld-lila foltok, mintha be ütöttem volna. Vegbel viszketesem is hónapokig volt, mindent kipróbáltam már rá, aztán egyszer csak elmúlt. Volt, hogy a menstruaciom is késett nagyon sokat, vagy ki is maradt 1 hónapot. Ez most úgy nezki rendbe jött, de azért nem mondom biztosra.
Ami viszont maradt: Észrevettem, hogy éves közben és után szedulok, illetve napközben többször meg szedulok pár msp-re aztán elmúlik. Nem erősen, de zavaró nagyon és kellemetlen. Voltunk nyaralni, és ott voltak édességek, feherlisztes dolgok. Észrevettem, hogy 2-3 órára rá rosszul lettem. Erős hányinger hanyas nélkül, remegés illetve mint akit fejbe vágtak azonnal aludnom kellett és el is aludtam. Ez azóta sem múlt el, ha ilyen ételeket fogyasztok vagy iszok. Van hogy úgy érzem, hogy elhagy minden erőm, kb eltudnek ajulni. (meg ilyen nem történt meg)
Sokszor vagyok ingerlekeny, illetve nagyon feledékeny vagy egyszerűen csak nem találom a szavakat. Vagy belső remegést érzek illetve soha nem voltam fejfájás, de mostanában ha nem is mindennap, de sűrűn szokott fájni a fejem, bár ezt be tudom a frontoknak.
Voltam cukor terhelesen. A 0-as 4,8 volt, a 60 perces 4,6 és a 120perces 3,2
Azóta volt hogy neztem ilyen rosszulleteknel a cukromat és legtöbbször 5,6rol éves után 2 órával le ment 2,3-ra. Nem sűrűn merem, de amikor sikerült merném akkor soha nem volt 3 feletti erteknel, de meg 3-nal sem.
Inzulinrezisztencia vizsgálaton voltam, az negatív lett. Keddre pedig megérkezik egy adiponektin szintmeres eredménye. A rosszul letek óta (féléve) kb le adtam 8 kilót. Most vagyok 54 kiló és 167cm és 28 éves.
illetve a szedulesre kaptam féléve a Betagent amit 3 hónapig szedtem napi 1 db-ot felezve (reggel és este)
Vérnyomásom alapból alacsony, a szülés alatt minden rendben zajlott. Előtte és varandosag alatt teljesen egészséges voltam, soha nem szedultem és soha sem voltam az a beteges fajta. Nem szedek gyogyszert.

A kérdésem az lenne, hogy mitől lehet ez? Mi okozhatja? Mivel lehetne ezt kezelni, hogy enyhuljenek/elmuljanak a panaszok? Illetve hova mehetnek ezzel a problémával ahol tudnának nekem ebben segíteni vagy mi lenne az a vizsgálat amivel ki lehetne deríteni a probléma forrását?

Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Üdvözlettel;
Alexandra

Tisztelt Alexandra !

Értelemszerűen a leírt tünetekből és adatokból diagnózis nem mondható vizsgálat nélkül. A legvalószínűbb, hogy un. reaktív inzulin szint emelkedése van, amely a rosszullétei hátterében áll. Egyelőre azt tanácsolom, hogy gyakran, kis dózisú ételeket fogyasszon és kerülje a cukrok bevitelét.
Ha nem javulna, akkor gyógyszeres kezelés további vizsgálat alapján lehetséges.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-07 17:58:15
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja