SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

5 nappal ezelőtt jártam terheléses cukorvizsgálaton illetve hormonpanelt is néztek mert 4 ev alatt több mint 40 kilót híztam. A menstruáci soha nem volt pontos. Volt,hogy kimaradt,volt hogy fekete váladék jött csak helyette.12 éves korom óta menstruálok de soha egyszer sem jött meg időben. Most 22 éves vagyok.Kisebb koromban azt mondták,hogy majd “beáll” nem történt meg. Többször találtak cisztakat a petefészkemben. Volt,hogy konkrétan már éreztem,hogy húzza le a hasam és emiatt mentem orvoshoz. Akkor 6 centiméteres sűrű bennékű cisztám volt éppen. 1 évvel ezelőtt mentálisan is furcsán kezdtem érezni magam ami miatt az egyetemet is abbahagytam. A stressz miatt pánikrohamaim voltak és szorongtam. A pszichiáter scippát írt fel és kevert szorongásos depressziót állapított meg de azt mondta,hogy először mindenképp nézzenek TSH-t nálam mert lehet hormonprobléma okozza az egészet.
Tehát megtörtént a vizsgálat és csatolnám önnek az eredményt. Tudna mondani nekem bármit,hogy mi látható ebből egészen konkrétan? Sajnos csak 2x vettek vért tőlem. Először mielőtt megittam a cukros oldatot,utána pedig rá 2 órára. Hallottam,hogy pontosabb eredményt ad ha 3 pontos vizsgálat történik de nálam sajnos így oldották meg.
Előre köszönöm válaszát!
Petra
Tisztelt Petra!

Sajnos a vércukor terhelés eredményét nem tudtam megnyitni.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Megjelenésében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet. Az első menstruációs ciklus jelentkezését megelőző és követő hormonális változások épp úgy hozzájárulhatnak, mint az anyai eredetű, méhen belüli androgén túlsúly (a mellékvesék által termelt, férfias nemi jelleg kialakításáért felelős hormonok), ami hozzájárul mind az agyalapi mirigy, mind a petefészkek, mind a mellékvese hormontermelésének tartós elhangolódásához.

Mi történik velem?
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
Meddőség
Sok, apró ciszta a petefészekben
Aknés, pattanásos bőr
Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
Súlyproblémák, elhízás

Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.

Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?
A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:
1./ két tünet jelen van a következő háromból:
a./ A peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése
b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c./ ultrahanggal igazolt PCO és
2./ nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket.

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.
A személyes találkozó után egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-08-15 17:29:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja