SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön páciense vagyok. Candida problémám volt. Érdeklődni szeretnék, hogy lehet-e káros hatása a bélflórára ha főétkezések után közvetlenül gyümölcsöt fogyasztok? Mennyi időt várjak az étkezés után, mikor már ehetem a gyümölcsöt? A bélflóra egyensúlyának megőrzésében szerepe lehet a glutén elhagyásának?

Válaszát tisztelettel köszönöm!

Tisztelettel:
Dóra
Tisztelt Dóra!

Elsősorban a magas cukortartalmú gyümölcsökre vonatkozik ez a szabály (banán,stb).Állatkísérletben igazolták, hogy a baktériumok mennyiségét és megoszlását, diverzitását számos egyéb tényező mellett a fizikai aktivitás is módosítja. Az egyes egyénekre ugyanazok a tápanyagok, ételek különbözően hatnak, ezért a különböző diéták eredményessége is eltérő (Atkins, paleo stb.). Biztosan kijelenthető, hogy a bélben lévő baktérium tömeg kóros irányú elváltozása megváltoztatható, megfordítható. Az egészséges egyensúly helyreállítható, bár nem könnyű, mert az egészségtelen összetételű bélflóra befolyásolja az étrend megválasztását is: a beteg olyan ételeket kíván, amelyek a káros baktériumokat táplálják! A nagy zsír/ kevés rosttartalmú „nyugati” étrend elősegíti a bélben egyes (Gram negatív) kórokozók elszaporodását, ennek következtében megnő a bél lipopolyszacharid tartalma, mintegy endotoxaemiát, azaz mérgezést okozva. Ez a folyamat állatkísérletekben a testsúly növekedését okozta, emelkedett vércukorértékkel, inzulinszint növekedéssel. A hazai táplálkozási fel-mérések szerint a lakosság rost fogyasztása a javasolt mennyiségnek (25-30 gr.) a felét sem éri el. A rosthiányos táplálkozás számos betegség kialakulásában (elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma, pajzsmirigybetegségek) veszélyeztető tényezőként szerepelhet. A rostok olyan növényi alkotórészek, összetett szénhidrátok, melyek nem emésztődnek meg, nem szívódnak fel, érintetlen formában jutnak le a bél alsó szakaszába. Egy részüket a vastagbélben található baktériumok képesek lebontani, és ez által olyan savas közeget létrehozni a vastagbélben, ami gátolja a rothasztó baktériumok elszaporodását. Gátolják továbbá a keményítőbontó amiláz aktivitását, amelynek eredményeként lassul a szénhidrátok felszívódása, csökken az inzulin igény, javul a szénhidrát anyagcsere, csökken az étkezések utáni hirtelen vércukor emelkedés, így a vércukorszint ingadozása is, amely csökkenti a szív-érrendszeri szövődmények kialakulását.
A vízben oldódó élelmi rostok előnyösen befolyásolják a zsíranyagcserét is, megkötik az epe-savak formájában ürített koleszterin egy részét, amely így nem szívódik fel újra, ily módon csökkentik a vér koleszterinszintjét.
A vízben oldódó, növényi rostok a pektin, a mézgák, guárgumi, néhány hemicellulóz, laktulóz-A. Legfontosabb a pektin, amely a gyümölcsökben (alma, citrusfélék, a legtöbb friss és aszalt gyümölcs), a zöldség- és főzelékfélékben, a gabonafélék közül a zabkorpában, zabpehelyben található. Magas rosttartalmú gyümölcsök közé tartozik a ribizli, szilva, mogyoró, dió, körte, eper, alma.
A vízben nem oldódó növényi rostok közé a cellulóz, hemicellulóz, lignin tartozik. Cellulóz a zöldségfélékben (nagy rosttartalmú zöldségfélék a zöldborsó, karalábé, cékla, káposzta és nagy rosttartalmú gabonafélék a búzakorpa, bab és más hüvelyesek, búzacsíra, rozs, kukorica), teljes kiőrlésű lisztek, gyümölcsök héjanyaga, olajos magvak (mák, mandula, mogyoró) található.
Hemicellulóz: magvak külső héjanyaga, fás szövetekben, és a lignin növények durvább, fás
részeiben (például fás karalábé) van nagyobb mértékben.


A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége.Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az
anyagcserefolyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A kórossá váló mikrobiom szerepe az emberi szervezetben
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzi-tásának) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis, ami szoros kapcsolatot mutat a funkcionális bélbetegségekkel (un. IBS, Crohn betegség), elhízással, diabetesszel, a pajzs-mirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségekkel. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigén, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladásos következtében a bél károsodásához is vezethetnek. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul, ennek súlyos következménye lehet: az elhízás, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, továbbá növekedhet egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázata. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Kóros elhízás esetén csökken a mikrobiom sokfélesége, ezzel a külső környezettel szembeni védekező képessége is. A mikrobiom annál hatékonyabb, minél változatosabb, ez azonban nemcsak ország-, családfüggő, hanem az egyénre mindig jellemzően módosuló változó! A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg! Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal. Az egyénre jellemző mikrobiom viszonylag állandó, azonban időszakosan változó (pl. antibiotikum!). Az elvégezhető széklet-genomikai teszt során (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározható a sokszínűség változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése! A diagnózis alapján javaslat tehető az életmód változtatásra, mellyel egészséges irányba terelhetők a kedvezőtlen változások.
Kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat (magas glikémiás index!), mert nagyfokú vércukor ingadozást okoznak. Lassan felszívódó szénhidrát tartalmú diéta pl. natúr zabpehely joghurttal. Cukor helyett sem a méz, sem az édesítőszer használata nem javasolt. Az édesítőszerek is megemelik az inzulinszintet, tehát a diétás üdítők fogyasztása is kiváltja az inzulinválaszt, és hosszú távon inzulin rezisztenciához vezet. Fokozatos változtatás javasolt: az étrenden mindig csak 10%-ot változtassunk. Először pl. az édességet ajánlott elhagyni, és ha már ez sikerült, utána következhet a fehér kenyér, a krumpli, stb. elhagyása. A 10%-nál nagyobb változtatás hosszabb távon nehezen tartható. A probiotikumok alkalmazása során a szervezet kedvező immunválasza gyakran megfigyelhető. A koleszterin és triglicerid csökkenése, inzulin rezisztencia csökkenése néhány tanulmányban már olvasható. Az élelmiszerekben lévő nem emészthető prebiotikumok a bélben élő baktériumok anyagcseréjét módosítják. Az inulinok számos élelmi rostban megtalálhatók és kedvező hatásuk számos kórállapotban igazolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-08 11:08:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!Egy hete lett pozitív a terhességi tesztem,5+4 napos kismama vagyok.
Voltam laborvizsgálaton,ahol a következő értékeket kaptam:
TSH 4,404
Szabad T4 11,30
Szabad T3 5,02
Anti-TPO 0,5

Az lenne a kérdésem, hogy aggodalomra ad-e okot a magasabb TSH,ha a többi érték rendben van?
Terhesvitamint szedek, a laboreredményemben más eltérés nincs, minden értékem optimális.Sportos vagyok,túlsúlyom nincs,egészségesen élek,komoly betegségem,műtétem nem volt és van egy 6 éves kislányom,ez a második terhességem,harmincas éveim közepén járok.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Annabella
Tisztelt Annabella!

Mint általában most is azt kell mondanom, hogy vizsgálat nélkül véleményt mondani felelőtlenség. Ezek az eredmények nem tökéletesek korai terhességben. Kérdéses persze az is, hogy szed-e és milyen magzatvédő vitamint, esetleg más vitamint vagy készítményt?

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-07 16:09:26
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves Doktor Úr!
IR-t állapították meg nálam meddőség kapcsán. 5 hónapja tartom a diétát, Inofolicot iszom, és most megismételtettem a terhelést 0-30-60-120 percben. Az eredmény a következő: cukor 4.6-8.1-5.0-5.8, inzulin 2.7-60.8-35.1-27.3. Furcsa nekem a 120 perces cukor és a nagyon alacsony éhomi inzulin. Szeretném kikérni a véleményét. Köszönettel: Orsolya
Kedves Orsolya!

Erre a választ az illetékes laboratóriumtól vagy a vizsgálatot javasló orvostól kaphatja meg. Az eredmények ugyanis "laboratórium és módszer-függőek".

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-06 17:37:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Férjemet 4 éve Hashimoto thyreoiditisszel diagnosztizálták, idén 32 éves, jelenleg is Letroxot szed, rendszeres ellenőrzésre jár emiatt. 1,5 éve szeretnénk gyermeket, emiatt spermiumvizsgálaton is részt vett, melyek száma az elmúlt 1 évben egyre alacsonyabb lett (legtöbb is 2 millió a teljes mintában), mostanra a látótérben néhány darabra csökkent a számuk. Az andrológiai szakvizsgálaton egyelőre részére a biopszia merült fel lehetőségként és ezzel párhuzamosan gyógyszeres kezelés, esetleg a Letrox ideiglenes elhagyása.
Több külföldi tanulmányt olvastam arról, hogy amennyiben autoimmun folyamat van a háttérben, hatásosan lehet a spermiumszámot emelni egy rövid szteroidkúrával, ezt a petesejtek érésének, leszívásának idejéhez igazítva, hogy addigra megfelelő mennyiségben jelen legyenek, így javítva az esélyeinket az IVF-re.
Kérem szíves véleményét a rövid szteroidkezeléssel kapcsolatban, nem szeretném, ha ő "feleslegesen" esne át a biopszián, ha van rá mód, hogy javítsuk az eredményt egy egyszerűbb úton is (akár biopszia, akár egyéb úton történik a spermiumok kinyerése). Illetve szeretném megtudni, a spermium elleni antitest laborvizsgálat jár-e számunkra plusz információval ebben az esetben?
Köszönettel,
Németh Balázsné
Tisztelt Németh Balázsné!

Gondját és aggodalmát osztom. Mindenek előtt azt kellene kimutatni, hogy milyen ok áll a csökkent spermium szám hátterében. Az autoimmun thyreoiditis nem ritkán társul a spermium elleni autoimmun folyamattal. Ez vizsgálható és kezelhető. Kísérleti célból kezelést nem javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-05 17:21:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A minap végeztettem egy terheléses cukor vizsgálatot, önszántamból, mert valami nem stimmel nálam.. A tüneteim:magas pulzus, éjszakai verejtékezés, és a fogyási képtelenség(pedig 3 éve rendszeresen, versenyszerűen futok)
A vizsgálat eredménye:
Glükóz: 0perc 5.7
60perc8.9
120perc3.8
Inzulin 0perc 11.2
60perc 209
120perc 37.9
HOMA index 2.91
Ön szerint milyen betegségre kell gondolnom?
Válaszát nagyon köszönöm, üdvözlettel Orsolya
Tisztelt Orsolya !

Most is azt írhatom, hogy a laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
Ez az eredmény nem megnyugtató, de az értékelést több tényező befolyásolja (mérés módszer, időpont, alkalmazott győgyszerek stb.)
Jó egészséget kívánok,üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-04 13:07:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Prof. Úr! Okt. 16-án voltam Önnél, elkészült az antinucl. antitest eredménye amely a határérték alatt van. /serine protease o.9/, az orvos szerint ez nem Sjögren synd, bár a panaszaim/szem és torokszárazság arra utalnak/. Az allergológus szerint atopiás dermatitis + histamin intolerancia, amit itt ők nem vizsgálnak. Sajnos endikrológust itt nem találtam, aki kezelne. Prof. Úr szerint struma nod, erre a szelén elegendő? Ezek szerint nincs autoimmun betegségem? Kérdésem Önhöz, hogy mennyi a napi szüks. szelén és D vitamin szükséglet? ASalvus viz jódot tartalmaz, fogyaszthatom-e? A napi egyszem antihisztamin szedése elegendő-e? Mikor szükséges a vérvétel ismétlése, vagy az eredmény változatlan marad? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Valéria
Tisztelt Valéria!

Köszönöm levelét. Örülök az eredménynek. Egyelőre az elkezdett szelén kezelést folytassa. Valószínűleg nem olvasták az alábbi (2018-ban megjelent) közleményt.
Röviden:
Title: Selenium and autoimmune diseases: a review article
Abstract
Selenium is an essential trace element with fundamental effects on human biology. Because selenium exists in component of selenoproteins, especially in active site of enzymes, it functions as a redox center in selenoenzyme and helps to control the intracellular redox state. Trace elements deficiency is not an uncommon finding in autoimmune diseases. This deficiency may be a consequence of autoimmune diseases or may contribute to their etiology. In regard to evidence that shows relevance between selenium deficiency and generation of reactive oxygen species and subsequent inflammation, reviewing the role of selenium in autoimmune diseases could help researchers about strategies that should be handled for managing the diseases. We intended to review the current literature regarding the role of selenium in different autoimmune diseases. Electronic databases (PubMed, Scopus, CINAHL, Science Direct, and Google Scholar) were searched using the suitable keywords for all autoimmune diseases and selenium from January 1980 to the 1st week of November 2017. The literature showed decreased serum levels of selenium in some autoimmune diseases (rheumatoid arthritis, autoimmune thyroiditis, Kashin–Beck Disease, systemic lupus erythematosus (SLE), Sjögren syndrome, Behcet`s disease, scleroderma, and celiac disease). Selenium deficiency especially has been linked to autoimmune thyroiditis. Selenium supplementation was found to have beneficial effects in management of rheumatoid arthritis, autoimmune thyroiditis, and scleroderma. Selenium administration may reduce the incidence and severity of certain autoimmune diseases through maintenance of thyroid function and the anti-inflammatory effect of selenium.

Selenium and Sjögren syndrome

Sjögren syndrome is a systemic disorder with an autoimmune nature (57). The lymphocytic infiltration of the exocrine glands is a remarkable manifestation of the disease. This leads to dryness of the eyes and mouth due to inflammation and resultant pathology of the lacrimal and salivary glands (58).
Studies about the impact of selenium on Sjögren syndrome show that serum selenium value is low in untreated patients, especially in older patients (59, 60).
Furthermore, a former study reported that treatment of Sjögren syndrome patients with selenium in combination with vitamin E led to halt disease progression for several years in some cases but not in all patients. Although studies show that selenium level is low in these patients, there is insufficient evidence about the effect of selenium on this syndrome. Therefore, a precise conclusion cannot be made at the moment. Future studies on the probable anti-inflammatory effect of selenium in preventing the progression of this condition are required.

A D3 vitamin szükséglet télen 3000NE/nap, a Szelén50 ug/nap.
A Salvus viz jódot valóban tartalmaz tartalmaz, de nagyon keveset, ezért fogyaszthatja.
Kontrrollra várom, jó egészséget kívánok,
tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-04 13:02:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr !
38 éves nő vagyok és 19 éves korom óta a pajzsmirigy valamely betegségével küzdöm.
Amit tudni kell rólam, hogy 2006-ban (26 éves voltam) eltávolították a pajzsmirigyem nagy részét, mert a túlműködést nem lehetett kontrollálni. Műtét után 3 évre rá elkezdtem 75 mg Letroxot szedni, jelenleg 100 mg-ot szedek.
Ma 2018-at írunk és ami még kiderült az elmúlt 2-3 évben hogy Hashimotom van és csak idén hívta fel egyik orvos erre a figyelmet, hogy kell ezzel foglalkozni és lehet is életmódváltással, mert eddig az endokrinológusok azt mondták, hogy nem kell ezzel foglalkoznom.
2016-ban az ANTI TPO-: 1028 U/ml, majd szedtem szelént és lement 693,5-re aminek nagyon örültem és idén év elején életmódváltásba kezdtem. Elhagytam a burgonyaféléket, tejtermékeket, finomított szénhidrátokat és a glutént.
A táplálkozás beállítás szakértők és egy orvos a következő étrendkiegészítőket javasolta: Wtn ciklusbarátkrém, Myo Inotizol Komlpex, Wtn Indon 3 karbinol kapszula, Gal Bimuno Flora Rost Komplex.
Bevallom egyszer elcsábultam egy pörköltre, illetve néha lecsúszott 1-1 csomag ropi, illetve édesítőszeres csoki, de önmagamhoz képest és az eddig táplálkozásomhoz képest radikálisan változtattam bízva abban, hogy az Anti-tpo érték még tovább csökken.
Nekem azt mondták egyébként, hogy az autoimmun gyulladás hozhat más problémát is, hát hozott is, a progeszteronom a menzesz 19-en napján 18,66 volt, az östradiolom 402,6, illetve voltam inzulinrezisztencia vizsgálaton ahol épphogy nem léptem át a határt hogy inzulinrezisztenciásnak legyek kikiálltva.
Fél évvel ezelőtt a fenti eredmények után életmódváltásba kezdtem mint ahogy ezt említettem már, aminek a mellékhatása 5 kg fogyás lett, energikusabb lettem és nyugodtabb, majd elmentem kontrollra és megdöbbenve tapasztaltam, hogy az Anti Tpo >1300 IU/ml lett. Miközben erre visszatérnék, megírom Önnek hogy milyen lett a többi eredmény: TSH: 3,0 T3: 4,51, T4: 16,31. Ösztradiol: 662,6 (ez féléve: 402,6 volt) Progeszteron: 25,32 (ez féléve 18,66 volt)
Vajon mit csináltam rosszul ? Hogy mehetett fel az Anti Tpo-m még magasabbra ennyi lemondás után, az ösztradiolról nem is beszélve.
Igaz hogy a szelént szüneteltettem és teszteltem azt, hogyha változtatok az étrenden akkor az önmagában is segít.
Annyit kell tudni rólam, hogy azért teszek ennyit magamért, mert a pajzsmirigy műtét után pár évre komoly szorongás lépett be az életembe felborítva az addigi lelki egyensúlyomat elég durván.
Azzal a kérdéssel fordultam az endokrinológushoz, hogy lehet-e bármilyen biológiai oka amivel lehet javítani a szorongásomon ha változtatok. Mondjuk évről évre jobb is, de mégis jelen van. Járok pzsichológushoz, szóval tényleg teszek magamért és ez a fél is javított úgy érzem és higgadtabb vagyok.
Kérem próbáljon valami magyarázatot adni az Anti Tpo-ra, mit csináltam rosszul ? Kérem elemezze ki, hogy a többi érték jó-e. Illetve a tanácsát szeretném kérni, hogy mit tehetnék még ? D vitamint is szedtem.
Szóval tényleg sokat tájékozódtam, csak most a sírás kerülget, hogy az életmódváltás hozta a magas Anti Tpo-t vagy ez sokkal komplexebb dolog és folytathatom tovább az egészséges étkezést.A kortizol szintemet még nem nézette meg senki.
Várom mielőbb megnyugtató válaszát és tanácsát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a leírtakból nem egyértelmű, hogy miért volt a műtét, mi volta szövettan. Ha Hashimoto thyreoiditis volt, akkor abból ki kellett volna derülnie. Mindenek előtt azt kell mondanom, hogy nem a leleteket, hanem a panaszait, a betegségét kell kezelni.
Ami az anti-TPO-t illeti, erről sokat írtam a tankönyveekben, de ezen a honlapon is, továbbá e hónap 14.-én Kispesten külön előadást tartottam a betegeknek. Lehet segíteni!
Sajnos csak az anti-TPO titert nézik, s nem annak funkcióját. Ezt 20 éve leírtam vezető amerikai lapban:"V. Kaczur,1* Gy. Vereb,2 I. Molná,1 G. Krajczár,1 E. Kiss,1 N.R. Farid,3 and Cs. Balázs1
Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies
on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clinical Chemistry 43:8 1392–1396 (1997)"
Továbbiakban oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-01 17:06:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
10 éve pajzsmirigy alul működésem van, jelenleg 200 µg L-THYROXIN-t szedek. A hét folyamán voltam pajzsmirigy ultrahangon. Az alábbi eredményt kaptam, ennek az értelmezésében kérném a segítségét.
A PM lebenyek továbbra is kicsik.
A jobb lebeny 7 x 9 x 36 mm
A bal lebeny 7,5 x 9,5 x 36 mm, kissé inhomogén, benne echoszegényebb területek is látszanak.
Körülírtabb göb vagy fokozottabb vasc. nincs.
Az isthumus vékony, 2,3 mm.

Köszönettel:
Kovácsné Szabó Mónika


Tisztelt Kovácsné Szabó Mónika!

Sajnos az UH kép és a klinikai tünetek ismerete nélkül annyit mondhatok, hogy a pajzsmirigye kisebb, valószínűleg zsugorodott.
Egyénre szabott kezelést javaslok,
jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-01 16:56:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét illetve a tanácsát szeretném kérni. Eddig még nem jártam Önnél, még nem sikerült időpontot kérnem, de bízom benne, hogy rövidesen találkozunk! :)
Egy kis múltbeli kitekintés: Pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam 2014-ben. Letrox 25 mikrogrammot kellett szednem. 2017-ben (az internetnek és a taplalkozasbeallitas.hu-nak köszönhetően) kértem anti-TPO vizsgálatot, amely 1 176,6 IU/ml-t mutatott, anti-TG <20 IU/ml (Később a korábbi leleteimet rendezgetve találtam egy labort, ahol már 18 évesen - 2004-ben - 1 100 fölötti anti-TPO értékem volt, csak akkor még senki sem foglalkozott vele, jelenleg 32 éves, 167 cm és 68 kg vagyok ). Az endokrinulógusom ráírta a papíromra hogy Hashimoto, de azt mondta ezzel nem kell foglalkoznom. Én elkezdtem gluténmentes életmódot is folytatni, a tejmentes életmód mellett, már szigorúan betartva! És még abban az évben elsőre sikerült is teherbe esnem. A terhesség alatt az utolsó trimeszterben emelni kellett az adagon így egyik nap 50 mikrogram Letroxot szedtem, másik nap csak 25 mikrogrammot. (Korábban amikor emelésről volt szó jeleztem a Doktornőnek, hogy nem érzem jól magam a magasabb dózistól, mert energiátlannak éreztem magam, légzésbeli problémáim voltak, igaz azt mondta, hogy nem érezhetek ilyet...) A nőgyógyászomtól kértem a terhesség alatt anti-TPO-ra ismét vizsgálatot, akkor > 1 300+ U/ml-at mutatott, Anti-TG < 20 IU/ml. (Az Endokrinológusom azt mondta, hogy többé már felesleges megnézetni, mert a kor előrehaladtával csak magasabb lesz...) 2018.04.10-én megszületett a Kisfiúnk. Én elkezdtem 50 mikrogramm Letroxot szedni. Alig aludtam, néha csak 2-3 órákat, mert nem éreztem magam fáradtnak, ez már az 5. hónap vége felé volt ennyire durva.
Jelenlegi helyzetem, szoptatós anyukaként:
2018.09.07-ei laborértékeim: se TSH supersensitiv megh.: <0,008 mIU/ml, Se szabad T3: 3,96 pmol/l, SE szabad thyroxin: 19,26 pmol/l
Lecsökkentettem az eredmény után a Letroxot 25 mikrogrammra. Borzasztó fáradtság lett úrrá rajtam, ödémásodni kezdett az arcom és 1-2 kiló felszaladt.
2018.10.24-ei laborértékeim: se TSH supersensitiv megh.: 88,774 mIU/ml, Se szabad T3: 2,37 pmol/l, SE szabad thyroxin: 9,01 pmol/l
Ezekre az Endokrinulógusom annyit mondott, hogy nem kellett volna lecsökkentenem a gyógyszert és szedjem tovább 50 mikrogrammal, és 1 hónap múlva kontroll.
Én nem álltam meg ennyinél, ugyanis többen is jelezték számomra, hogy "csúnya" a nyakam, így elmentem nyaki UH-ra, eredmény: A PM lebenyek tömegesek. Jobb lebeny: 52x22x22 mm, Bal lebeny: 46x20x20 mm, Isthmus kiszélesedett 6 mm. A pm. lebenyek kifejezetten durva, lobulalt szerkezetűek, echoszegény megjelenésűek, típusos göb egyik oldalon sem differentiálható.A pm. lebenyek vascularisatioja diffuse fokozott.
Mivel a jelenlegi endokrinológusom már sose kérte a nyaki UH-t, így 2015-ben voltam utoljára, akkor még az alábbi adatokat mutatta a pajzsmirigyem: Jobb lebeny: 15x16x26 mm, Bal lebeny: 15x15x25 mm, Isthmus 3 mm. A pm. egészében echoszegényebb szerkezetet mutat, állományán belül számos 1-3 mm-es szabálytalan alakú echoszegény területek látszanak. A vascularizatio normál.
Úgy sejtem, hogy a pm. gyulladásához nagyban hozzájárulhatott az is, hogy a szoptatás miatt malátaitalt fogyasztottam,mellette továbbra sem ettem glutént, csak ittam sajnos nem keveset... :(
A kérdésem az lenne, hogy amíg nem sikerül Önhöz eljutnom, addig merre induljak tovább? A gyulladás következtében megnagyobbodott pajzsmirigy a gyulladás csökkentésével kissebedhet? Vagy ettől már csak nagyobb lehet? Válaszát előre is köszönöm!!! És jó egészséget kívánok Önnek!
Tiszteltettel: Sándor Viktória
Tisztelt Sándor Viktória!

Köszönöm levelét. Elkeserítő, hogy annyi oktatás, továbbképzés után (2 héttel ezelőtt Kispesten vasárnap egész délelőtt erről a témáról beszéltem a betegeknek!).
Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét

Nagy valószínüséggel az un. post-partum thyreoiditis zajlot le.
A vizsgálatik egyelőre Letrox50-t szedje (1 tbl-t), a többit majd a vizsgálat után megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:35:47
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves fiatal nő vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy vérképben az alábbi, alsó határértékhez közeli FT4 és FT3 értékekkel érdemes volna-e endokrinológus szakorvos felkeresése, ismert pajzsmirigy megbetegedés nélkül?
FT4: 11,72 pmol/l (Referencia: 11,50-22,70)
FT3: 4,10 pmol/L (Referencia: 3,50-6,50)
TSH: 2,120 mIU/l (Referencia: 0,550-4,780)
Anti-TPO: <28 IU/mL (Referencia: 0,0-60,0)
Az elmúlt két év vérképeiben az alábbi értékek mutattak jelölt eltéréseket:
Fehérvérsejtszám: 3,8 G/L (Referencia: 4,4-11,3)
Vörösvérsejtszám: 4,0 T/L (Referencia: 4,1-5,1)
Hemoglobin: 122 g/L (Referencia: 123-153)
Karbamid: 1,1 mmol/L (Referencia: 2,8-7,2)
Összfehérje: 62,0 g/L (Referencia: 66,0-83,0)
A vas szintje (vashiány miatt) táplálékkiegészítő szedésével már meghaladja az alsó határértéket. Felső határértékhez közel, vagy azt valamivel talán csak a kalcium szokta meghaladni. Az étkezés minimum napi háromszori, rendszeres, gyakran bőséges, egészséges ételeket előnyben részesítve.

Ilyen vérkép készítésére évek óta tartó ízületi panaszok, gasztroenterológiai problémák (reflux, IBS, alulműködő epehólyag), időszakosan felerősödő erős fáradékonyság, időszakos orrdugulás (diagnózis szerint allergiás rhinitis - allergiaszezonon kívül), torokszárazság, "belső égés" érzése, általános rossz közérzet, továbbá kb. egy éve tartó éjszakai izzadás, először gyakori boka-, majd lábdagadás, kisebb-nagyobb menstruációs panaszok, régóta tartó nagyobb érzékenység a hidegre, okának felderítése miatt került sor próbaképpen.
A tavalyi évben gasztroenterológus szakorvos által a refluxra szedett gyógyszer cseréjeként felírt, Esomeprazol Sandoz tabletta szedése után az ízületi/fájdalmas panaszok javulása történt, majd kb. 3 hónappal később szintén szakorvos által, további vizsgálatok után felírt Motilium szedése után ezen tünetek tovább javultak, azonban ezt a készítményt csak több hónapos szünetekkel, pár hónapig lehet alkalmazni. A Motilium abbahagyásával a tünetek fokozatos visszatérése tapasztalható, sajnos negatívan befolyásolva az életminőséget. A fenti laboreredmények a tabletta szedésének megkezdése utáni 9. napon készültek, mikorra az ízületi panaszok már közepes javulást mutattak, éhgyomri vizsgálattal, Motilium tabletta bevétele nélkül. Több orvosnál is járva nem kaptam még választ arra, hogy az ízületi panaszokra és néhány további fent leírt panaszra miért segít ez a két gyógyszer, ha eddig más gyógyszer eddig ezekre nem használt.

Válaszát előre is köszönöm,
Margó
Tisztelt Margó!


Panaszai valóban összettek. A leírtakból és a leletekből vizsgálat nélkül diagnózis nem adható. A leletei alapján egyelőre endokrin vizsgálatot nem javasolok.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:20:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm újra Professzor Úr!

Kisebb vita alakult ki a pajzsmrigy betegek facebook csoportjában a jódról az autoimmun betegek körében.. Mi nem emlékszem, hogy beszéltünk volna arról, hogy nekem meg kell-e vonnom a jódot, és nekem nem hashimotom van, hanem autoimmun betegség miatt alakult ki a pajzsmirigy alulműködés. (Leletemre ezt tetszett írni: IR, Substituált hypothyreosis, struma nodosa l.d. Hirsutismus). Tehát valami olyasmi volt az értelme, hogy autoimmun betegségem van, de nem a pajzsmirigy alulműködésem autoimmun, hanem én és annak következtében lett az alulműködésem, meg a göbök is. Szóval én most himalája sót használok, mert arra nem volt írva, hogy jódos, de most olvastam, hogy tartalmaz természetes úton.
A kérdésem az lenne, hogy nekem baj, ha fogyasztok jódot? És ha igen, akkor milyen fajtát kellene?
Köszönöm a válaszát.

Pulya Zsaklin
Üdvözlöm újra Pulya Zsaklin!

A facebook csoport "szakértőivel " nem kívánok vitába szálni. Erről a kárdésről máűr sokat írtam, és ezeket a Csaldinet-en megtalálhatja.
Minden esetre nem általános, hanem egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-31 16:05:45
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Tegnap nem kapta meg sajnos a látótérvizsgálatom eredményét, most megpróbálom elküldeni. Minnél hamarabb megróbálom megcsináltatni a sella mri- t. Az Mr- ből elég a natív vagy kontrasztanyagost csináltassak? Köszönöm segítségét!
Tisztelettel:
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit !

Sajnos a látótér vizsgálatának eredményét nem kaptam meg. Az MRI-ből elég a natív felvétel, amennyiben a látótér eredménye negatív.

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-29 22:09:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!3 dolgot szeretnék kérdezni.(1) Kb.2 éve teljes pajzsmirigy eltávolítás után,elhízottan cukorbeteg lettem/3havi 8,7/A gyógyszerre jól reagáltam,fogytam 25 kilót,pár hónap múlva az értékeim a ref.tart.belül voltak. 1 év óta nem szedek rá gyógyszert,az értékeim jók.Mégis azt mondta az orvos,hogy a jó értékek ellenére cukorbeteg vagyok és kellene szedni a gyógyszert. Lehetséges ez?(2)Hogyan lehet megállapítani a dejodináz enzimek genetikai zavarát?(3)Öntől olvastam,hogy a szelén kétélű fegyver.Mikor nem ajánlatos a szedése?Köszönöm szépen.Üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

Ad.1. A cukorbetegség kezelésének indoka nem csupán a vércukorszint, hanem az inzulin értéke is.

Ad.2. A dejodináz enzimek genetikai zavarát molekuláris módszerrel lehet kimutatni, sajnos ezt nem végzik az egyes laboratóriumok. Ezen a területen is az volt az elvem, hogy az új kuttatási eredményeknek is akkor van értelmük, ha átmennek a gyakorlatba. Az elvégzett FT3 és FT4, ill.rT3-ből azonban meg lehet állapítani az enzim aktivitását. Hasonló ehhez a szervetlen jód. Nyakló nélkül adják, javasolják, a szintjét nem mérik!.......
Ad.3. A jódhoz hasonlóan a szelén is kétélű fegyver, tehát túl lehte adagolnia, ezért időnként a szintjét érdemes ellenőrizni.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-29 16:57:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr!
A laborértékemben a TSH szint normális 2.51 mIU/L, viszont az FT4-es érték 10.37.Pmol/L. Mit jelent ez? Nagyon kell aggódnom? Előre is köszönöm a választ! Üdv: Zsófia
T.Zsófia!

Ne aggódjon! Ez az FT4 a vérben mért (nem biológiailag aktív) hormon.Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-28 12:54:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködést 9 éve, a Hashimoto kórt 3 éve fedezték fel nálam, 125 Letroxot szedek jelenleg. Hosszú küzdelem után lombik eljárás következményeként várandósságot állapítottak meg, most tartok a 6. héten. 1 hete laborvizsgálaton a következők eredmények adódtak: TSH 11,71 mIU/l, FT3 3,13 pmol/l, FT4 14,97 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 167 IU/ml (lombik eljátást megelőzően, augusztus elején ezek az értékek: TSH 0,23 mIU/l, FT3 5,02 pmol/l, FT4 18,27 pmol/l, Anti-TPO: > 1300 IU/ml, Anti-Tg: 185 IU/ml). Az endokrinológusom szerint nem kell jelenleg változtatnom a gyógyszerezésen, 2 hónap múlva javasolt újabb labort és jódot is szedhetek szerinte. Az Ön cikkeiben azonban egészen másról olvastam. Kérem szíves segítségét és javaslatát a változtatással kapcsolatban.
Nagyon szépen köszönöm, üdvözlettel és tisztelettel: Alíz
Tisztelt Alíz!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Végezetül előzetes vizsgálat nélkül sem etikai, sem szakmai okok miatt endokrinológusát nem kívánom felülbírálni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-27 12:03:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném megkérdezni Öntől, ha valakinek pajzsmirigy alulműködése van és szeretne kisbabát vállalni, milyen terhesvitamint szedhet? Pár levelet elolvastam itt a kérdezz-felelek oldalon, ahol tetszik írni, hogy nem feltétlenül jó ha egy pajzsmirigy beteg terhesvitamint szed, amiben jód van. De mindegyik tartalmazza. A leendő kisbabának ártani nem szeretnék, de valamit csak kell szedni a sok nem kívánt rendellenesség ellen.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Ez attól függ, hogy mi okozta a pajzsmirigy alul működését.
Jó egészséget kívánok
üdvötlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-27 11:59:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Autoimunn pajzsmirigy alulműködésre, csökkent mellékvese működésre, mitralis prolapsusra kezel.
Hypophysisis MRI-t javasolt empty sella syndroma gyanúja miatt, de sajnos még nem sikerült elvégeztetni. Azonban egy hónapja szemészeti problémám lett, ami miatt látótérvizsgálatot végeztek, az eredményt mellékelem. Panaszaim: jobb szemem külső részén mintha kihagyna a látásom, nyomásérzésem van, néha fáj is és nagyon fáradékony, a bal csak kicsit fáradékonyabb. Ezzel kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét, mi lehet ez, van e köze a többi betegségemhez, illetve mit tanácsol?
Köszönöm!
Tisztelettel:
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Köszönöm levelét. Sajnos a látótér vizsgálat eredményét nem kaptam meg. Az MRI vizsgálat elvégzése célszerű empty sella syndroma gyanúja miatt (miként azt korábban is jeleztem).
A kezelés az eredményektől függ.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-26 17:45:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Tavaly novemberben sajnálatos módon volt egy vetélésem hét hetesen. Azóta szeretnénk ismét kisbabát, de sehogy sem szeretne összejönni. Ezért elkezdtem kivizsgáltatni magamat. Csináltattam egy teljes vérképet, ahol a TSH értékem 3,57 volt. Kifizettem és megcsináltattam hozzá az FT4, FT3 értéket is. FT4 11,87 lett (ref. értékek: 11,5-22,7), FT3 5,15 lett (ref. értékek: 3,5-6,5). Családunkban sajnos van inzulinrezisztencia illetve cukorbetegség is, pajzsmirigy alulműködés is. De anyukámnak és a testvéremnek a 2,5-es értéket tartják még normál értéknek TSH esetén, a 3,57-es érték már magasnak számít elvileg. Az endokrinológus ahol voltam azt mondta a 3,57 normális érték. Meg is vizsgálta a pajzsmirigyemet. A bal oldalit 10%-kal nagyobbnak találta. Kért még egy Anti-Tpo értéket és egy terheléses vércukor vizsgálatot. Azt mondta ha az Anti-tpo értékem pozitív, akkor fog csak felírni gyógyszert, amúgy felejtsem el, hogy baja van a pajzsmirigyemnek. Voltam vérvételen, csináltattam Anti-tpo-t, terheléses vércukor és terheléses inzulint is, ill. Glikált HBA1C -t. Ebből még csak a terheléses vércukrot és a Glikált HBA1C-t tudták kiértékelni. Az éhgyomri cukrom:5,7 mmol/l (4,5-5,9), az egy órás cukrom 6,4 mmol/l, és a kétórás cukrom.4,6 mmol/l. Glikált HBA1C 5,4%.
Úgy vettem észre, hogy hízékony vagyok. Öt év alatt híztam 10 kilót, és véleményem szerint nem eszem többet, mint eddig. 177 cm vagyok, 86 kg. 37 éves.
A menstruációs ciklusom változó, hol 23 nap, hol 32 nap. Az utóbbi három hónapban 23 napra jön meg, ami azért sűrű. A nőgyógyászt november elején fel fogom keresni.
A kérdésem az lenne, hogy mit tudnék a teherbeesés érdekében még megtenni vizsgálati szinten? Illetve mit gondol a doktor úr a pajzsmirigy értékeimről? Valóban jó az a 3,57 vagy ne hagyjam annyiban, keressek egy másik endokrinológust?
Köszönöm válaszát!
Szilvia
Kedves Szilvia!

Alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni. Vizsgálat nélkül konkrét kezelésre vonatkozó javaslatot nem tehetek!
De kezdjük az elejétől:
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
III. A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!(utalok a fenti képre).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-26 13:22:59
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Doktor Úr!

A segítségét illetve a tanácsát szeretném kérni. Még nem jártam önnél a rendelésén, de szeretnék majd eljutni önhöz. Nagyon hosszú a várólista, és szeretnék addig is egy kicsit tisztábban látni. Nagyon sokat olvasok, informálódok az interneten a betegségemmel kapcsolatban, próbálok minél többet megtudni, hogy mivel lehetne javítani az életminőségemen. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, ezt a vérvételt saját kérésre végeztettem egy magánlaborban ANTI TPO: 1300 (senki nem kérte ezt nekem soha, 3 endokrinológusnál jártam eddig, és már 5 éve eltávolították fél pajzsmirigyemet, göb és megnagyobbodás miatt) semmilyen gyógyszerrel, hormonnal nem kezeltek soha, sem műtét előtt, sem műtét után. Semmilyen tanácsot nem kaptam mit csináljak ezután,mire figyeljek. Jóindulatú 3cm-es göb volt amit kivettek,most újabb göb van azóta 1,5cm. A TSH nagyon kiugró értéket nem mutatott még eddig,persze tudom nem a laborértékeket kellene kezelni, hanem az embert és a panaszait....de ez sajnos sok helyen nem így van. Semmilyen tájékoztatást nem kaptam én annak idején mikor műtöttek, rám sem nézett az orvos, 2percet töltöttem nála, amíg lediktálta az asszisztensnek a mondandóját hogy műtét, de rá sem figyelt igazán, hogy lassabban diktáljon. Kénytelen voltam az évek alatt magam rájönni, hogy ez nem oldódott meg azzal a műtéttel, és mi is ez valójában, milyen következményei lesznek az életemre, micsoda betegségeket tud ez még okozni. Még nincs sajnos gyermekem,de hamarosan szeretnék. A doktor úr írásaiból is tanulva már tudom, hogy ezt nagyon komolyan kell venni főleg családalapítás előtt. Tud-e ajánlani nekem valamilyen vitaminkészítményt multivitamint vagy mást amit szedhetnék ilyen Autoimmun pajzsmirigy gyulladás esetén? Javítható ez valamivel? Azt tudom, hogy jódot tilos fogyasztani. Mi az amit nem ajánlatos enni ilyenkor és mi az ami javasolt? Összefüggésben lehet a pajzsmiriggyel hogy fogytam 8kg-ot és sokat szúr a gyomrom, rendellenes a székletem hónapok óta? Elvileg híznom kellene 5 TSH-val úgy tudom. 33 éves vagyok 51 kg. 2 hónapja tudom, akkor derült ki ez az autoimmun pm.gyulladás, azóta is keresem a legjobb megoldásokat, és ekkor olvastam a Doktor úrról, hogy immunológus is, így jobban ért mindenhez. Amennyiben a doktor úrhoz eljutok, tud nekem ebben segíteni? Kell vinni friss leleteket vagy ott önnél azonnal elvégezhető minden labor,ultrahang? Ha kell vinni akkor előtte keresek egy magánlabort mert háziorvos csak Tsh-t nézet, azt meg tudom, hogy az kevés. Én nagyon messze lakom Bp.-től, ezért jó lenne tudnom ezeket előre,bár lehet nem itt szabad ezt megtudakolnom. Béres Cseppet most vettem a nagy fogyásom miatt, ezt szabad-e fogyasztani pm.gyulladás esetén? Minden panaszomat,kérdésemet természetesen nem írom le, mert nem a fórumon rendel a doktor úr, megköszönöm azt is,ha csak pár mondat erejéig tud válaszolni.
Jó egészséget és minden jót a Doktor Úrnak! Szép Napot! Köszönettel:Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Köszönöm levelét és kedves sorait. Értelemszerűen minden diagnosztikus, s főleg terápiás kérdésre nem válaszolhatok vizsgálat nélkül, de néhány dologra felhívom a figyelmét (szerencsére már sokat olvasott!).
Először is mi a strúma?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Melyek a csökkent és a túlműködés tünetei és következményei?
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Nem derült ki, hogy jelenleg milyen gyógyszert szed. A Béres csepp extra jó választás és a magnézium 250mg/nap.
Bízom benne, hogy a későbbiekben egyénre szabott kezelést javasolhatok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-24 17:45:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

M. Patrícia, egyetemi hallgató vagyok, testvéremmel, M. Patrikkal együtt már több éve az Ön betegei vagyunk. (Mindenekelőtt nagyon köszönöm, hogy kérdéseimre mindig választ kaptam Öntől.) Testvérem (NDC, struma difusa, hypadrenia sec., SAPHO synd.) három-négy hónapig szedett kis adagban szteroidot egészen augusztus végéig, jelenleg nem szed Medrolt. Az utóbbi időben élénkpiros striák jöttek a testén, főleg a hátán, comb- és deréktájékon.
Legutóbbi laborleleteiben az ANA Hep-2 1:160 (szteroid után is), a mintázat: magmembrán. A hemolízis sajnos ugyancsak megmaradt, a retikulocytaszám nagyon magas: 51 ezrelék (20 a felső határérték), süllyedés: 35 mm/ó, húgysav 470 (428-ig jó), haptoglobin csökkent: 0,20 g/l. Cellularis immunstatusában a CD4/CD8 sejtarány ismét csökkent értéket mutat (ahogy három éve már állandóan), jelenleg: 1,6, valamint a T és B lymphocytaszám is jelentősen kevesebb az eddigiekhez képest. A T lymphocyta 56% (62% az alsó határérték), a B lymphocyta 4,7 % (6% az alsó határérték), az NK lymphocyta ellenben ismét emelkedett (másfél éve szinte folyamatosan): 38, 2% (23% a felső határérték), az NK lymphocyta szám szintén emelkedett: 1,10 G/l (0,60-ig jó).
Szeretném megkérdezni Öntől, hogy a testvérem testén megjelenő piros striák utalhatnak-e mellékvesebetegségre, valamint, hogy a magmembrán mintázat mit jelenthet (az eltelt évek során általában vagy homogén vagy granuláris volt vagy mindkettő, de magmembrán mintázat most van először). Utolsó kérdésem pedig az lenne, hogy Ön szerint az általam fentebb leírt laborértékek adnak-e okot aggodalomra, igényelnek-e további vizsgálódást. Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: M. Patrícia
Tisztelt M. Patrícia!

1. A piros striák valóban utalhatnak szteroid túlsúlyra (ez lehet a mellékvese eredetű, de nem kizárt a szteroid kezelés következménye sem. Ebben az irányban további megfigyelés és sze. további vizsgálatok szükségesek. Ismert, hogy a SAPHO szindróma több tünetből áll (Synovitis, aknés és pusztulózus bőrelváltozások, hyperostosis, és osteitis). A kórkép kezelése elég összetett és a szteroid az egyik lehetséges mód. Az isotretinoin kezelés melle a biológiai terápia is sikeres volt (Olivieri I., Padula A., Palazzi C.: Pharmacological management
of SAPHO syndrome. Expert. Opin. Investig. Drugs. (2006) 15,
1229-1233).
2. A laboratóriumi eltérés önmagában nem jelent rosszabbodást. A későbbiekben ennek a tesztnek a kontrollja indokolt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-10-23 12:07:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja