SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

31 éves nő vagyok. Évekig úgy 100 kg körül volt a súlyom, 2 éve viszont pm túlműködő lettem, többet ettem, mégis lefogytam 90 kilóra. Aztán szépen beálltak az értékeim, és teherbe estem. Terhességem alatt szinte végig dolgoztam, edzettem, úsztam másfél órákat, mégis csak híztam. Jelenleg 18 hetes a babám és 130 kg a súlyom. Nagyon óvatosan eszek, rengeteget gyaloglok, tornázok, mégse akar lemenni egy gramm sem. Elnézést hogy Önt zavarom ezzel de semmilyen cikket nem találtam ezzel kapcsolatban. Ön szerint mit tehetnék? Nagyon el vagyok keseredve. Tisztelettel Andrea
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján vizsgálat nélkül diagnózis nem mondható. A legvalószínűbb, hogy panaszai pajzsmirigy betegségével függenek össze. A leírása egyébként tipikus abban az értelemben, hogy a túlműködés fogyással,a csökkent működés hízással jár együtt. Persze ez így nagyon sablonos, több más tényező is szerepet játszhat, pl. az inzulin rezisztencia.

Röviden:
• A pajzsmirigy túl ill. alulműködés nem diagnózis, hanem egy tünetegyüttes, amely mögött mindig kell(ene) az okot keresni. Tehát akinek túlműködés van az átmehet a csökkent működésbe és fordítva, az okoktól függően.
• A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.
Tehát a kiváltó ok(ok) megkeresését javaslom és egyénre szabott oki kezelését.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-05-27 17:06:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja