SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Férjemmel 10 éve szeretnénk gyermeket, ezalatt az idő alatt volt két vetélésem, mind a kettő az 5-6 hét között, szívhang előtt, természetes úton történő fogantatásból. Kezelt PCOS, pm alulműködésem van, ami nem autoimmun, szedek rá Letroxot. A második után, ami 3 éve volt. A missed ab műtét után megnézettem minden vérvételi értékem és az IgM (ez egy általános adat) a felső határérték duplája volt ( 4,22 határérték: 0,4-2,3) Azóta rendszeresen nézetem és mindig magas, de változik az értéke, a legalacsonyabb 2,65 volt. Próbáltam kideríteni, mihez köthető (étel intolerancia, candida, helicobakter pylori, epstein-barr vírus). Sajons sikertelenül.
Amiatt is szeretném megtudni, mert voltam lymphocyta mérésen, aminél
a B lymphocyta magasabb lett (35,2 % hat ért: 6,0-23,0), míg a T lymphocyta alacsonyabb lett (55,9 % hat ért: 62,0-81,0). A CD4/CD8 sejtarány pedig alacson lett (1,9 hat ért: 2,0-5,0). Illetve az NK lymphocyta szám alacsny lett (0,14 G/l hat ért: 0,29-0,6)
A HABAB panelnél pedig a Th1-Th2 citokin vizsgálatnál 1 helyett nagyon magas számok jöttek ki:
IL-2:IL-4 arány 20,8
IL-2:IL-10 arány 0,5
IFNy:IL-4 arány 9,9
IFNy:IL-10 arány 0,2

1) A kérdésem, hogy akadályozhatja-e a magas IgM érték a lombik program sikerességét?
2) Milyen vizsgálatokkal tudnám kideríteni, hogy mi miatt magas az IgM érték, kihez fordulhatnék, probléma-e?
3) Mire utalhat, hogy az immunrendszerem IgM, B-lim, T-lim, Th1-Th2 értékek el vannak tolódva?
4) Ez esetleg valamilyen gyulladásból adódhat? Az étel intolerancia teszten kiderült, hogy a kazeint rosszul emésztem, mióta kiiktattam, a mindig magas tesztoszteron szintem (néha 4,5 nmol/l), ami akkor is magas volt, mikor a cukor-inzulin normális, teljesen lecsökkent az alsó határértékre. Összefügghet táplálokzással is?

Válaszát előre is köszönöm:
Ilona

Tisztelt Ilona !

A leletekből diagnózis nem adható, de az egyértelműnek látszik, hogy gyulladásos folyamat állhat háttérben. A kiváltó tényező között sok tényező állhat, természetesen az étrendi tényezők is, az un. mikrobiom.
Mi a mikrobiom?
Sokan és sokféle módon igyekeztek felhívni már a figyelmet a jól működő bélrendszer szerepére, egészségünk megőrzésében. Az utóbbi évek széleskörű nemzetközi kutatásai eredményeképpen megismerhettük a mikrobiom fogalmát, melynek segítségével valódi válaszokat kaphatunk arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan vezet a bélrendszer egyensúlyának felborulása a ma népbetegségnek – bélbetegségek, elhízás, pajzsmirigybetegség, diabétesz, szív- és érrendszeri betegségek - számító kórképek megjelenéséhez.
A bélfóra olyan, mint az ujjlenyomat: egyedi összetételű
Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az
anyagcsere folyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A kórossá váló mikrobiom szerepe az emberi szervezetben
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat.
A bélflóra felborulásától a betegségek megjelenéséig
A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitása) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigént, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladás következtében a bél károsodásához is vezet. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal, az itt lezajló kedvezőtlen változásoknak tehát nem pusztán helyi következményei lesznek, hanem egyúttal az egész szervezetre (az immun- és endokrin rendszerre) hatnak, ezáltal megnövelik a funkcionális bélbetegségek (un. IBS, Crohn betegség), elhízás, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségek, az inzulinrezisztencia és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
A mikrobiom vizsgálata:
A mikrobiom genomikai módszerekkel történő objektív vizsgálata segíthet azonosítani azokat a bélben lévő, immunreakciókat kiváltó faktorokat, amelyek hozzájárulhatnak a személyre szabott kezelési stratégia megválasztásához, aminek markáns része az életmód átalakítása is. A speciális széklet genomikai teszt (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározza a sokszínűség változását, illetve azonosítani tudja bizonyos bélbaktériumok túlnövekedését. Az egyénre jellemző mikrobiom viszonylag állandó, azonban időszakosan változó (pl. antibiotikum!). Az elvégezhető széklet-genomikai teszt során (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározható a sokszínűség változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése! A diagnózis alapján javaslat tehető az életmód változtatásra, mellyel egészséges irányba terelhetők a kedvezőtlen változások.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-05-14 17:31:57
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja