SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

A következő (biztosan nagyon speciális) problémával-kérdéssel fordulok Önhöz. 41 éves szűz, érintetlen nő vagyok. 27 éves koromban ismeretlen okból (a vizsgálatok semmilyen elváltozást nem mutattak ki) secunder amenorrhoeás lettem, elmaradt az addig 10 éves korom óta pontos, 28 napos mensesem. 14 évig nem is volt ciklusom, semmilyen más tünet ezt nem kísérte, teljesen egészségesnek éreztem magam. Kb. 2 éve azonban ott valami "mozgolódni" kezdett, egyre gyakoribb volt a mellfeszülés, átlátszó folyás, kis rózsaszínes vérrel. Idén májusban is ez volt, majd 14 év után váratlanul, június 25-én megjött a menstruációm, teljesen szabályszerűen és le is zajlott. Nőgyógyászom már tavaly is csináltatott hormonvizsgálatot és most, az "új" menses 3-ik napján is. A tavalyinál (amikor még nem volt ciklusom) az LH 5.41 U/L, az FSH 4.18 U/L volt, a prolaktin 266.3 mIU/L, az ösztradiol 278.4 pmol/L. Most viszont, ami a menses 3-ik napján, június 27-én készült, az LH 2.5 U/L, az FSH 9.82 U/L, a prolaktin 227 mIU/L és az ösztradiol 150.1 mIU/L. Vajon mire utalnak ezek az értékek? Én csak szabályos menstruációt szeretnék, mert bár amíg nem indult be, semmi bajom nem volt, viszont most májusban nagyon erőlködött a júniusi váratlan megjövetel előtt és amióta megjött, hihetetlenül jól érzem magam... Lehet ezek után esélyem rendes ciklusra? (A tesztoszteron és DHEA értékeim mindkét alkalommal teljesen a referenciatartomány közepén voltak, tehát azok normálisak. Cukrom, pajzsmirigyem is teljesen rendben, nézettem.) Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Bogi
Tisztelt Bogi!

Valóban fontos és nem könnyen megválaszolható problémához tartozó kérdést vette fel.
A sok lehetőség közül hármat emelek ki. Ezek kivizsgálása után lehet teljes választ adni. A legfontosabb az, hogy jelen panaszai és leletei alapján optimista vagyok a gyógyulását illetően!!!
I.A funkcionális hypothalamic amenorrhoea (FHA) a hipotalamusz-hipofízis-petefészek tengely funkcionális gátlásával jár. Az FHA okai a három csoportba sorolhatók:
1) stresszfüggő tényezők,
2) súlyvesztés és / vagy túlzott fogyasztás következményei,
3) a testmozgás vagy a sportolás következményei.
A FHA diagnózisának a menstruációs rendellenességek előzményein kell alapulnia. A fizikai vizsgálat során FHA-val rendelkező betegek másodlagos és harmadlagos nemi jellemzőkkel rendelkeznek a pubertálási stádiumra, az állapot kialakulását megelőzően és a hipoestrogenizmus jeleivel. A laboratóriumi eredmények meghatározzák az amenorrhoea betegek további kezelését, és így a helyes értelmezése elengedhetetlen a megfelelő terápiás döntések meghozatalához. A krónikus anovuláció, a menstruációs rendellenességek és a hipotalamusz rendellenességekből eredő másodlagos amenorrhoea kezelésének az elsődleges ok kiküszöbölésére kell törekednie, azaz a pszicho-érzelmi törzs csökkenése, a krónikus stressz elkerülése, a testmozgás szintjének csökkentése vagy a BMI optimalizálása. betegeknél, akik fogynak. Ha a menstruáció nem folytatódik hat hónapos periódus után, vagy ha az elsődleges okozati kezelés nem lehetséges, a hipoösztrogenizmus következményeinek semlegesítése, különösen a csont anyagcseréjére gyakorolt kedvezőtlen hatások váltak a fő problémaként. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy az oestroprogesztagén terápia hasznos mind a menstruációs rendellenességek kezelésében, mind a csont ásványi sűrűség normalizálásában. A hormonális készítményeket egyéni alapon kell bevezetni a terápiás protokollba.
II. Agyalapi (hypophysis) eredetű
A menstruációs ciklus reproduktív létfontosságú jel, és betekintést nyújt a hormonális egyensúlyhiányba és a terhességbe. Az ösztrogén jelentősége azonban túlmutat a termékenységen, és szerepet játszik a szövetekben és szervekben. A funkcionális hypothalamikus amenorrhoea a másodlagos amenorrhoea gyakori formája, ami ösztrogénhiányt okoz a fiatal premenopauzális nőknél. Bár a betegség oka a pszichológiai stressz, a túlzott testmozgás, a rendezetlen étkezés vagy a hipotalamusz-hipofízis-petefészek tengelyének elnyomását eredményező tényezők kombinációja. Az ösztrogén elvesztése mély hatást gyakorol számos szervezetre, beleértve a szív-, csontváz-, pszichológiai és reproduktív rendszert. Gyakran előfordul, hogy ezek a fiatal nők „jól járnak”, mivel nincsenek zavaró tünetei az alacsony ösztrogénnek, és nem tudják az ösztrogénhiány következményeit. Ez a felülvizsgálat a hypothalamic amenorrhoea, a jelenlegi kutatások és a rendelkezésre álló kezelési lehetőségek egészségügyi következményeire összpontosít.
III. Autoimun eredetű petefészek elégtelenség
Az elsődleges petefészek-elégtelenség (POI) a tartós amenorrhoea, a fokozott follikulus-stimuláló hormon és az alacsony ösztrogénszint, míg a csökkent petefészek-tartalék (DOR) a petefészek tartalék tesztjeinek rendszeres menstruációja és változása. Az autoimmun eredetű POI-k mellékvese autoimmunitással, nem-mellékvese autoimmunitással vagy izoláltak lehetnek. Ezt az autoimmun betegséget a szérum petefészek, mellékvesekéreg vagy szteroidot termelő sejtek elleni autoantitestek jellemzik. A mellékvese autoimmun eredetű POI a leggyakoribb típus, amelyet a betegek 60-80% -ánál figyeltek meg. Klinikailag az amenorrhoea a POI jellemzője, azonban a menstruáció előtt teljesen leáll a szabálytalan ciklus. Gyakori a meddőség, a forró öblök, a hüvelyi atrófia, sorvadás . Az autoimmun ooforitist mononukleáris gyulladásos sejtek infiltrációja jellemzi a növekvő tüszők theca sejtjeiben, korai stádiumú tüszőkben, limfocita infiltráció nélkül. Ez az infiltrátum magában foglalja a plazmát, a B és a T-sejteket. Az autoimmun POI / DOR új besorolási kritériumát három különböző kategóriába osztják (lehetséges, valószínű és megerősített) az autoantitestek, az autoimmun betegség és a petefészek szövettana alapján. Sajnos naprakész iránymutatások nem állnak rendelkezésre az autoimmun ooforitis kezelésére. A POI-kezelés stratégiái közé tartozik a hormonpótlás és a meddőség terápia. Az adományozott oocitákkal való segített fogamzásgátlás bizonyítottan terhességet ér el a cytoplazmatikus spermium injekciók beadásával POI-nál. A petefészek elleni antitestek kimutatása megoldott.

Mielőbbi további javulást és teljes gyógyulást kívánok,
tisztelettel:
 


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-06-30 13:11:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja