SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr, 48 éves vagyok, kb. 7-8 éve jelentkezett a pajzsmirigy problémám. Egy jódizotópos vizsgálatot végeztek, és utána nagyon rosszul lettem, hihetetlenül szélsőséges értékeket mutatott a vérvétel, először drasztikus túlműködés, majd beállt alulműködésre. Ettől függetlenül "öröklött" minősítést kaptam, pedig senkinek nincs a családban, de ez már mindegy is. Nehezen, de beletörődtem, hogy szednem kell a gyógyszert. Először 75, majd 100 mikrogramm Letroxot. Idén elköltöztünk, és új orvosnál szerettem volna ellenőriztetni a pajzsmirigy funkciót. A helyzetet bonyolítja, hogy a kezdődő menopauza miatt hőhullámok, össze-vissza szívverés jelentkezett, néha szinte a torkomban érzem a pajzsmirigyet, pedig elvileg nincs begyulladva. Minden éjjel zsibbadnak a kezeim, nagyon fáradt vagyok. Az új lakóhelyen mindössze egy TSH kontrollt végeztek, ami megfelelő lett, vagyis ez így rendben van. Csak hát én nem úgy érzem, hogy rendben van. Legszívesebben abbahagynám a gyógyszer szedését, szép fokozatosan leépítve, mert nem hiszem, hogy ez jó nekem. Mit gondol, mit tegyek?
Köszönöm szépen előre is megtisztelő válaszát,
Mónika
Tisztelt Mónika!

Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)

További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-11-12 15:34:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja