SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr, a tanácsát szeretném kérni.
54 éves vagyok, 1998.-ban el távolították a pajzsmirigyem 2/3-át, azóta Eutirox 75 szedek, rendszeresen járok ellenőrzésre és mivel a TSH értéke mindig a megadott tartományban van, így más vizsgálatot nem szoktak kiírni. Az elmúlt 1 másfél évben amióta elkezdődött a menopauza érzem, hogy valami nem úgy "működik" mint azelőtt. A labor eredményemben szinte minden rossz ami csak lehet, magas hugysav, magas koleszterin szint, de a gyógyszereket nem tudtam szedni, mert izomfájdalmakat okoztak, hasmenés, puffadás, fejfájás. Költözés miatt háziorvost kellet váltanom és, hogy a költözés és új munkahely okozta stressz hozta ki vagy nem piros kiütések jöttek ki rajtam. A háziorvos javasolta, hogy neten keressek rá a hisztamin intoleranciára és igen szinte minden tünetet produkálok. Azt is olvastam, hogy ez összefüggésben lehet a pajzsmirigy alulműködéssel is. Abban szeretném kérni a Professzor úr segítségét, hogy milyen irányba induljak el ezzel a problémával? Köszönöm a lehetőséget, üdvözlettel: PMargó
Tisztelt PMargó!

Vizsgálat nélkül konkrét diagnózis és kezelés nem adható.
A hisztamin intoleranciáról már ismételten írtam, s amennyiben pozitíva, akkor lehet segíteni.
Mi is ez?
A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
 Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
 Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
 Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
 Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
 Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
 Fejfájás, migrén, szédülés
 Hányinger, émelygés
 Menstruációs zavarok
 Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
 Kimerültség, fáradtság, alvászavarok
További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok,
üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-11-21 12:27:01
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja