SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok, a minap jártam Önnel kontroll vizsgálaton. Hashimotoval kezel a Doktor Úr, és kisbabát szeretnék. Tanácsára Premens tablettát szedek és próbálom beszerezni az L-karnitint is (500 mg), viszont mindenhol olyat lehet csak beszerezni ami plusz krómmal van. Kérdésem lenne, hogy a krómot lehet e szedni, segíti e a teherbeesést vagy a Hashimotora nézve van e bármilyen mellékhatása?

Köszönöm segítségét,
Üdvözlettel,
Henriett
Tisztelt Henriett!

Az l-karnitin előnyös, lehetőleg minél tisztább formában ajánlatos beszedni. Kis mennyiségű króm nem jelentett eddig veszélyt.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-22 17:19:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Proffeszor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege. Véleményét szeretném kikérni az éves ct vizsgálatom eredménye miatt. Részben substituált hypothyreosisra, PPT utáni állapotra, marfan synd.-ra, mitralis prolapsusra, st.p. hypophysitidemre, hypadreniara,APS-3/A-ra, obs. ad diab. insipidusra kezel. Szedett gyógyszerek: Syntroxine, Cortef, Concor Cor.
Ct:
A hepar nem nagyobb, norm. denzitású. S.IV/A-ban változatlan 11mm-es lassú halmozódást mutató hypodens góc van. S.VIII-ban apró subcapsularis cysta van. S.II-ben ventralisan subcapsularisan 33mm átmérőjű artériás fázisban intenzíven halmozó gyorsan kimosódó többi fázisban környezetétől alig elkülönülő góc van, mely jelentősen növekedett(15mm volt egy éve). S.III-ban artériás fázisban két hasonló 6-7mm-es intenzívan halmozó góc van. A v. portae norm. tág., telődése homogén.
Az intenzív növekedés és életkorom miatt máj mr-t javasolnak. FNH-ra gyanakodnak.
Köszönöm!
Tisztelettel:
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Köszönöm levelét. Az elváltozás miatt az MRI valóban fontos és pontosabb eredményt adhat.
Ha jól emlékszem , akkor MRI:empty sella synd nem volt igazolható.
Egyelőre az elkezdett kezelést folytassa, kontrollra várom.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-19 17:04:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Voltam endokrinológus orvosnál, aki ötpontos kortizol nyáltesztet javasolt elvégeztetni, de nem mondta el, pontosan hogyan kell ezt csinálni (milyen napszakokban, hány órakor, hány nap különbséggel stb. kell megtölteni a fiolákat ), ezért szeretnék efelől Öntől érdeklődni.
Emellett azt is szeretném megkérdezni, hogy ha másfél éve 15 volt a tsh-m, azután 5,6, most pedig 2,4 akkor tényleg nincs-e szükség az ft3 és 4 vizsgálatára, ahogyan nekem mondták. Úgy értem, ha normális most a tsh-szintem (annak ellenére, hogy nem kaptam sosem erre gyógyszert), akkor nincs teendő a pajzsmirigyemet illetően? Korábban egy 1,2 cm -es hideg göböt is találtak a pajzsmirigyemben röntgennel,illetve izotópos vizsgálattal. Ez nem lett "megszúrva" eddig. A mérete egy éven belül nem változott. Én egyébként állandó polyneuropáthiával küzdöm, krónikus Lyme-beteg vagyok, aki egy ideje nem áll kezelés alatt. Érdekelne, hogy Ön mit javasol, mert eltérő orvosi véleményeket kaptam azzal kapcsolatban, hogy szükséges-e megszúrni. Nem szeretném, ha a szúrás esetleg belobbantana valamilyen meglévő gyulladást, vagy elindítana bármilyen negatív folyamatot, és abban sem vagyok biztos, hogy van értelme, mert több olyan esetről hallottam, hogy valakinek hamis megnyugvást adott a szúrás eredménye, pedig mégis rosszindulatú daganata volt. Ez mennyire gyakori? Mennyire megbízható ez a módszer? Ön javasolná ezt a vizsgálatot nekem?

Előre nagyon szépen köszönöm válaszát: Judit
Tisztelt Judit!

I.Tehát arra is kíváncsi, hogy a TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigy betegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
Ez a kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a kérdés körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. A levelek egész sorát mellékelhetném, de hely hiánya miatt csak két tanulságos esetet írok le:

1. Egy 30 éves hölgy keresett fel, mert 5 év óta kezelik folyamatosan pajzsmirigy túlműködés miatt, de a TSH értéke csak nem akart rendeződni. Azóta 25 kg-t hízott és cukorbetegsége is kialakult. Menzeszzavara is volt, de arra azt a javaslatot kapta, hogy szedjen fogamzásgátlót. A beteg tudta (internetről), hogy a túlműködés esetén valóban alacsony a TSH, de azt nem, hogy ez nem mindig van így. Kiderült, hogy nem túlműködés, hanem agyalapi eredetű csökkent pajzsmirigyműködés áll fenn és ezért nem Metothyrint, hanem pajzsmirigy hormon-készítményt kell (kellett volna) szednie. Ennek hatására testsúlya normalizálódott, cukorbetegsége megszűnt (csak diétára szorult).
2. Kórházunkban dolgozó ápolónő keresett fel. Fő panaszát fejfájása, szívdobogása képezte. Pajzsmirigye nagyobb volt és a TSH értéke 160 IU/l, tehát igen magas, ezért pajzsmirigyhormon kezelést kezdtek el 2 évvel korábban. Állapota nem javult, sőt látása egyre romlott, ezért szemüveget kapott. Évek óta menzeszzavara is volt. Megvizsgálása után kiderült, hogy nemcsak a pajzsmirigy nagyobb, hanem a pupillái (szembogarai) nem egyformák. Vérnyomása emelkedett volt. Kiderült, hogy a fő baj az agyalapi mirigyben volt, ugyanis abban TSH-t termelő daganatot tudtunk kimutatni. Ez okozta a fejfájást, látászavart és a pajzsmirigy stimulálása révén a túlműködést. Kezelés hatására gyógyult.
Mi tehát a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
II: A cortisol valóban meghatározható a nyálból, de a mintavétel módszerek az egyes laboratóriumokban eltérők lehetnek!!!.
III. A pajzsmirigy göb biopsziája ( ha jól értem kérdését) nem okoz bajt (elsőként csináltam az országban!). Fontos, hogy fertőtlenítőként ne Betadint- használjanak! A biopszia mellett un. tumormarkerek is meghatározhatók a vérből. A jövő hónapban éppen Budapesten lesz az Európai Pajzsmirigy Társáság 42. kongresszusa, ahol éppen ilyen szekcióban leszek felkérésre elnök.
A vizsgálat indikációja, miként a kezelés csak előzetes megbeszélés és fizikális, ill. egyéb tesztek elvégzés után javasolható.
Nem a leleteket, hanem a beteget kell gyógyítani.
Jó egszséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-18 12:25:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
41 éves nő vagyok kb. 20 éves korom óta kezelt pm. alulműködésem van. Letrox 75 szedek. Rendszeresen járok, évente 2X laborba ill. évente 1X pm.ultrahangra. Pm. ultrahang nem mutatott ki 2 hónapja se göböt, se semmi meglepő dolgot. Sorvad, ahogy várható volt..
TSH értékeim a Letrox szedése mellett általában mindig tartományon belül voltak. Talán 1x volt változás.

A mostani laborom viszont "ugrálást" mutat. Június 04-i laboromban TSH értékem 5,72 volt, az ATPO 28, a T4 14,30.
A mostani augusztus 12.-i TSH: 0,36 (!!) a T4: 17,34
Ért stressz az elmúlt időszakban és fogászati kezelésekre is jártam. A kérdésem az lenne, hogy ezt a hirtelen, rövid időn belüli ingadozást okozhatja a stressz és szedjem továbbra is a Letroxból a 75-öt ill van okom aggodalomra?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üd.: M.Brigi
Tisztelt M.Brigi!

A laboratórium adatokat (pl. a TSH-t) számos tényező befolyásolhatja.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
- Autoimmun folyamat fellángolása
-A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Jó egészséget, Üd:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-15 11:37:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi eredményeket tekintve, kell e egy kivsit aggódnom amiatt, hogy a T3 szintje majdnem a maximumon van. Hashimoto is diagnosztizálva van nálam 3 éve.

Tsh 3,18 Ref.t. 0,400 - 4,000
T3 6,22 Ref.t. 2,80 - 6,50
T4 14,80 Ref.t. 11,50 - 22,70
Anti tpo 126 Ref.t. < 35

Uh rendben. Mindent évente megnézetek.
Az átlagnál valamivel kisebb a pajzsmirigy, echoszegény, göb nincs.

Ami kellemetlen panasz számomra, hogy az elmúlt 1-1,5 évben fokozottam verejtékezős lettem fizikai aktivitás végzésekor. Ezt okozhatja az autoimmun állapot? Jelenleg 36 eves vagyok.

Előre is köszönöm szépen a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Ez a panasza a még aktív autoimmun gyulladásával összefüggésben van, ilyen irányú kezelés mérlegelendő.

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-14 18:12:56
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!

A következő problémával fordulok Önhöz tanácsért: gyermeket szeretnénk, de mind a hormonális, mind a pajzsmirigy értékeim eltérést mutatnak, de sajnos nem kaptam eddig egyértelmű diagnózist és orvosi javaslatot senkitől.

Tavaly áprilisban döntöttünk úgy a férjemmel, hogy mostmár tényleg nagyon szeretnénk gyereket. Természetesen első lépésként elmentem nőgyógyászhoz, ahol az első és a második citológiai vizsgálat is HSIL CINIII elváltozást mutatott. 2019. augusztus végén emiatt loop conisation estem át, aminek eredményeképpen épben kimetszették az elváltozást. Eddig minden kontroll negatív. Ezt követően az addig 27 napos ciklusaim felborultak (jellemzően 27-31. naposak lettek, de volt 25 és 38 napos ciklusom is), és bár szeptember végén elkezdhettünk próbálkozni, az elmúlt csaknem 1 évben nem lettem várandós. A férjem spermiogramja rendben van, más vizsgálaton nem volt. A ciklusom zavarát és a 2 hónapban is jelentkező pecsételő vérzést (menzesz előtt) nőgyógyászom nem igazán vette komolyan, mivel minden mást rendben talált, mindig inkább nyugalomra intett. Hormonvizsgálatra és egyéb laborral ezért csak most júniusban került sor, amikor a január óta tartó és március végétől drasztikussá váló hajhullásom miatt gyanakodni kezdtem, hogy itt bizony valami nincs rendben, orvosi nyugtatás ide vagy oda. Kértem egy hajhullás okokat kutató labort.

A főbb eredmények (elég sokmindent vizsgáltak itt):

TSH 2,481 mIU/l (0,400-4,000)
Anti-TPO 1,9 U/ml (0,0-9,0)

LH 6,71 U/l (2,12-10,89)
FSH 21,31 U/l (3,85-8,78)
Prolaktin 470,1 mIU/l (70,8-566,5)
Ösztradiol 154,8 pmol/l (82,2-422 pmol/l)
Progeszteron 1,5 nmol/l (0,98-4,83 nmol/l)
17-OH-progeszteron 1,2 ng/ml (0,2-1,3)
Tesztoszteron 1,4 nmol/l (0,4-2,6)
Free tesztoszteron index 1,4 % (0,7-10,9)
Dihidro tesztoszteron 45,1 pg/ml (40,0-220,0)
SHBG 99,9 nmol/l (18,20-135,5)
Cink 22,8 nmol/l (9,2-18,4)
Szelén 1,00 nmol/l 0,93-1,77)
Folsav >53,92 nmol/l (8,1-45,3)
B12 224 pmol/L (133,0-675,0)
ANA (ELISA) 4,9 U/ml 0,0-25,0)
ENA screen negatív
Inzulin 4,4 mIU/l (1,9-23,0)
glükóz 5,0 mmol/l 3,7-6,0)
Vas 15,4 qmol/l (10,7-32,2)
Transzferrin 2,6 g/l 2,0-3,6)
Transzferrin telítettség 24% (15-45)
Teljes vaskötő kapacitás 65,3 qmol/l (42,8-85,6)
A vérképemben némi eltérés volt még a neutrofil granulocita 44,10 %(45-70) és a limfocita %-nál 46,50 % (20,0--45,0)

A ciklus 22. napján az ismételt hormonvizsgálat eredménye:

Progeszteron 19,03 nmol/l (10,62-81,28)
FSH 3,5 IU/l (1,5-9,1)
LH 3,2 UI/l (0,5-16,9)
Prolaktin 774 mIU/l (59-619) - itt nem kaptam aktív prolaktin eredményt
ösztradiol 466,7 pmol/l (204,8-786,1)
Tesztoszteron 0,8 nmol/l (0,42-2,06)
AMH 0,92 ng/ml (0,03-7,15)

Gyógyszereket nem szedek, vitaminból Elevitet szedtem 3 hónapig, de ez enyhe, ám mindennapos hasmenést okozott, ezért váltottam Femibion 0-ra. Ennek a szedését is abbahagytam 1 hónapja, mert olvastam egy cikkben, hogy pajzsmirigy probléma esetén okozhat gondot, bár nem tudom, ez megalapozott-e (az endokrinológus szerint nem). Az említetteken kívül csak azt vettem észre, hogy az elmúlt 2 évben többször kaptam felsőlégúti fertőzést, pedig nem igazán szoktam beteg lenni, talán háromévente 1-2 alkalommal ért utol ilyesmi. Március közepén 2 hétig alig tudtam kikelni az ágyból, hőemelkedésem, enyhébb lázam volt, de ez szinte folyamatosan, nagyon gyengének éreztem magam, nem is igazán a torkom fájt, hanem így utólag végig gondolva inkább a pajzsmirigyem környéke. Nem láttam értelmét elmenni a háziorvoshoz, így 2 hét után magamtól gyógyultam meg. A január-április stresszes időszak volt egyébként számunkra. Talán az említhető meg, hogy délután 2-3 óra körül mindig nagyon elálmosodom, de ez olyan banálisnak tűnik tünetként. Izületi fájdalmaim az ujjaimban már régebb óta vannak, ha túlerőltetem, nagymamámnak és anyukámnak is. Mást nem vettem észre. Tavaly májusban a CINIII eredmény után leszoktam a dohányzásról, sajnos rendszertelenül (napi 1-3 alkalommal) eszem, de arra odafigyelek, hogy ezek legalább egészségesek legyenek. Aktív életet élek, de nem sportolok. A családban csak az apai nagybátyámnál tudok pajzsmirigy problémáról. Korai menopauzáról nem tudok a családban, anyai nagymamám mellrákos volt, anyukámnak nagyobb mióma miatt kivették a méhét. A júniusi labor után teljesen megszűnt a hajhullásom. A Femibiont csökkentettem, majd elhagytam, de ezen kívül semmi más nem történt.

A leletekkel endokrinológushoz fordultam, aki kiegészítő labort kért szubklinikus pajzsmirigy alulműködésre és infertilitásra gyanakodva. Ennek eredményei (friss, augusztus eleji labor, ciklus 3. nap):

Vérsüllyedés 9 mm/ó
Nátrium 140 mmol/l 136-146)
Kálium 5mmol/l (3,5-5,1)
Kálcium 2,37 mmol/l (20,2-2,65)
Foszfát 1,09 mmol/l (0,81-1,45)
Albumin 46,0 g/l (35-52)

TSH 2,430 mlU/l (0,550-4,780)
FT4 14,85 pmol/l (11,5-22,7)
FT3 5,33 pmol/l(3,5-6,5)
Anti-TPO 29,0 IU/ml (0,0-60,0)
Anti-thyreoglobulin 216,0 IU/ml (0-60)
Reumatoid faktor <10 IU/mL (0-14)

FSH 14,1 IU/L ( 2,5 10,2)
LH 4,7 IU/L ( 1,9 12,5)
Prolaktin 509,0 mIU/l (59,0 619,0)
Aktív prolaktin 358,0 mIU/l
Ösztradiol 161,5 pmol/l (71,6 529,2)
Progeszteron 1,92 nmol/l (0,00 4,45)
AMH 0,76 ng/ml (0,03-7,15)

Az IR terheléses vizsgálat eredménye (ezt én kértem pluszban, nem voltam rosszul a vizsgálat alatt):

Éhgyomri glükóz (plazmából) 5,2 mmol/l 3,8 6,0
60 perces glükóz 2,8 mmol/L Ellenőrzött vizsgálat
120 perces glükóz 4,4 mmol/L 4,1 7,8
Inzulin 8,1 mIU/L 3,0 25,0
Inzulin 60 perc 20,3 mIU/L
Inzulin 120 perc 33,6 mIU/L
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 1,87 (0,00 2,00)

A pajzsmirigy ultrahang eredménye (július vége):
jobb lebeny: 13x11x46 mm
bal lebeny: 12x13x48 mm
Isthmus: 2 mm
A mirigyszerkezet inhomogén, vascularisatioja normál, benne elszórtan mindkét oldalon számos, apró 2-3 mm-es echoszegény göb figyelhető meg. A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki.

Hálásan köszönöm előre is meglátásait és tanácsait!




Tisztelt Kérdező!

Sajnos a kérdés nem ilyen egyszerű. A leletekből önmagukban diagnózist, pláne kezelést mondani nem csupán szakszerűtlen, hanem
helytelen is volna.
Részletes , immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Miért?
A női meddőség okai funkcionális, vagy organikus eredetűek lehetnek. A funkcionális okok közé az endokrin működés vagy a peteérés zavarai, az organikus okok közé a reprodukcióban részt vevő szervek egyéb betegségei tartoznak, pl. petevezeték-elzáródás, méhfejlődési rendellenességek.

Funkcionális okok:
• a hypothalamus működésének zavara
• hypophysis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• anovulatiós infertilitás
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

Organikus okok:
• Petevezeték eredetű meddőség
• Kismedencei endometriosis
• Az uterus myomája
• Intrauterin adhaesio
• A cervixnyák rendellenességei
• Hüvelyfejlődési rendellenesség

Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-12 21:23:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Én tettem fel a kérdést, hogy Hashimoto betegségem mellé szedhetek e kollagént, melyre a válasza az volt hogy az összetevők ismerete nélkül és mert tartalmazhat szervetlen jódot nem javasolja.
Közben elolvastam az összetevőket:
"Collagén
Összetevők: hidrolizált marha kollagén (500 mg per kapszula), zselatin, maltodextrin, csomósodást gátló anyagok (ortofoszforsav kálcium sói, szilícium-dioxid)
Tejet, szóját, tojást és olajos magvakat felhasználó üzemben készült termék."
Amennyiben így sem javasolja természetesen megértem, csak így látom teljesnek az információkat.
Köszönöm hogy mégegyszer foglalkozik kérdésemmel,
Üdvözlettel, Henriett
Kedves Henriett!

Ebben az összetételben fogyaszthatja.
Jó egészséget kívánok,
üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-11 08:26:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy vizsgálaton voltam a napokban, az eredményt meg is kaptam, de nem tudom mi mit jelent, merre tovább, ha szükséges!
Szeretném, ha leírná mi mit jelent!

TSH 1,281 mIU/l (0,400 - 4,000 )
Szabad T4 13,89 pmol/l (7,75 - 15,21)
Szabad T3 9,97 pmol/l * (3,90 - 6,90)

Köszönöm!
Marianna
Tisztelt Marianna!

Sajnos a hormonszint mérés nem elegendő a diagnózishoz!
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-10 17:48:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Hashimotom van, kezelt betege vagyok. Az értékeim jók, pajzsmiriggyel kapcsolatos tüneteim nincsenek. Szeretnék kisfiamnak kistestvért. Az lenne Önhöz a kérdésem hogy ha jók az értékeim, tüneteim nincsenek terhesség előtt, alatt lehet e kollagént szedni, vagy van e bármilyen ellenjavallat erre vonatkozólag. Letroxot szedek, inofolic port iszok 1- 2 tasakkal naponta, illetve Dvitamint és szelént is szedek.
Eddig szedtem a kollagént, de elbizonytalanodtam, hogy mennyire árthatok vele magamnak, a Hashimotomnak és egy terhességre se tudom milyen hatással lehet.
Köszönöm megtisztelő válaszát!
(Ön betege, Henriett)
Kedves Henriett!

Sajnos a kollagén készítmények pontos összetétele nem ismert. Eltérő mennyiségben tartalmazhatnak szervetlen jódot, ezért potenciálisan nem kívánt mellékhatást válthatnak ki.
A többi készítményt szedheti. Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-10 07:13:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Én voltam, aki az 123497-es feltettem, és ezúton is köszönöm Professzor Úr akkori válaszát. Én vagyok a 41 éves nő, aki 27 éves koromtól secunder amenorrhoeás voltam, de idén június 25-én 14 év után megjött a mensesem, a 3-ik napján LH 2.5 U/L, FSH 9.82 U/L, prolaktin 227 mIU/L és ösztradiol 150.1 mIU/L értékekkel. (A múltkori levélben nem említettem, de amikor 27 évesen elmaradt a havivérzésem, én már akkor évek óta anorexiás voltam, később bulimiás, ezen kívül nyersvegán étrenden éltem és állandóan fogyókúráztam- hashajtóztam... 2 éve viszont normál súlyú vagyok és vegyes táplálkozásra tértem vissza.) Szeretném elérni, hogy rendesen visszatérjen a (valaha tökéletesen működött) ciklusom, noha sajnos júliusban újra nem jött meg a mensesem.
Azt szeretném még megkérdezni Professzor Úrtól, hogy ha a célom tehát a rendes működés visszaállítása, jól teszem, hogy barátcserje teát és barátcserje kapszulát fogyasztok? Ezen kívül D és E vitamint, Omega3-at, szelént, cinket szedek, továbbá vettem progeszteron („ciklusbarát”) krémet, bár ezt még nem használtam. Vajon ezek hasznosak lehetnek ciklusom visszaállításában? Ezen kívül az Inofolicról hallottam, hogy segíthet ebben, vajon érdemes kipróbáljam?
A júniusi egyetlen menstruációm előtt még semmit se szedtem, tehát az a benyomás, mintha a szervezetem azt „magától” produkálta volna, így most nem tudom, hogy a rendes hormonális működés visszaállítása érdekében egyáltalán érdemes-e valamivel „rásegítsek”, avagy sem?
Válaszát és eddigi segítségét is nagyon köszönöm, tisztelettel: Bogi
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt az okokat kellene megkeresni! Nem tartom célszerűnek az öngyógyítási kísérleteket.
Oki és egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-03 12:39:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Kérdésem az lenne, hogy 2-3 hónapja fennálló kezeletlen pajzsmirigy túlműködés, ha az anyuka szoptat, árthat-e a babának. Ha igen, milyen úton és milyen tüneteket okoz a babánál? Több napig tartó lázas állapot lehet a tünete?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Üdvözlettel: Erika
Tisztelt Erika!

Ez több tényezőtől is függ. Tisztázni kell(ene),hogy mi okozza a túlműködés. Ezek után lehet olyan kezelési formát javasolni, amelyik nem árt sem a mamának, sem a babának.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-01 18:29:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Néhány hónapja szedem az 50 mg-os L-Thyroxint. Egy hónappal a szedést követően, elkezdett erősen hullani a hajam, ami sajnos azóta sem csökkent. Már voltam hajgyógyásznál is, de nem nagyon segítenek a pakolások, és a vitaminok sem.

Ön szerint lehet összefüggés a gyógyszer szedése és a hajhullás között? Már arra is gondoltam, hogy csökkentem az adagot, esetleg ideiglenesen felfüggesztem a szedését, hogy lássam megszűnik-e a hajhullás.

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Judit
Tisztelt Judit!

Az egyértelmű válaszom, hogy IGEN!
Tisztázni kellene, hogy miért kezdték el szedetni az L-Thyrooxint?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Autoimmun thyreoiditis, Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS
• Fogamzásgátló
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS, autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.

Tehát az ok(ok) megkeresését, részletes immuno-endokrin kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-01 12:25:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba !

Pár éve Ön kezelt engem Basedow kórral ( nem gyógyultam meg teljesen ,de a sporttal és étrend változtatással szinten tudtam tartani az egészségemet ) . Azóta élsportoló lettem. Felírta nekem női problémákra a DHEA-át ( 25 mg ),amit időszakosan kellett szednem. Heti 22 órát szoktam edzeni általában ,ami 400-500 km-er között van. Fontos versenyek előtt a felkészülési időszakban komoly férfi edzéseket kapok,amit jól viselek ,de agresszív szoktam tőle lenni . Versenyidőszakon kívül szedtem a DHEA-át 2 hétig ( libidóm miatt ), viszont rá 3 hónapra volt dopping ellenőrzés ( vizelet minta ) és pozitív lett az eredmény ( mellékeltem a diagnózist ). Azt mondják ,hogy benne maradhat ennyi ideig is a szervezetben ,ez így van professzor úr ? Semmit nem szedek csak a METOTHYRIN 10 mg-os tablettát ( napi 1 szem ). Nagy fizikai terhelés hatására termelhet a szervezetem ( a betegségem által ) Tesztoszteront vagy DHEA-át? Sajnos nem találtam a világhálón olyan sportolót aki ugyan ezzel a betegséggel küzd és ,hogy hogyan reagált rá a szervezete . Professzor úr kérem segítsen ,mert úgy érzem nem tudják mi ez a betegség vagy ,hogy hogyan reagál a terhelésekre. Nem szeretném ha ez miatt tiltanának el a versenyzéstől,mert három és fél év kőkemény munkája van benne és sokkal jobban szeretem minthogy így végezzem.
Köszönettel: Etelka
Tisztelt Etelka!

Mindenek előtt gratulálok a teljesítményéhez.Sajnos a dopping ellenőrzés során a szervezet által termelt és a bevitt hormon szintet nem tudják és nem is akarják külön mérni.
A problémát a Wada-val kellene tisztáznia.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-31 16:24:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A kérdés kizárólag Prof. Dr. Balázs Csabának szól.

Tisztelt Professzor úr!

1. Voltam néhán nappal ezelőtt vércukorterhelésen, mert állandóan a normál felett van az étkezés utáni vércukor értékem, ha nagyobb szénhidrát tartalmú ételt (is) eszek, mint pl. gabonák, hüvelyesek, krumpli, gyümölcs. Az egész persze úgy kezdődött 1,5 évvel ezelőtt, hogy az éhomi vércukrom 6,6 mmol/L volt. Az allopátiás 7,8 mmol/L -t természetesen nem tekintem normálnak, de még e fölötti értékeim is szoktak lenni.

Az eredményeim a következők:

Vércukor: 0´4,9 mmol/L, inzulin 0´ 9,8 mIU/L.

Vércukor: 60´9,5 mmol/L, inzulin 60´ 160,0 mIU/L.

Vércukor: 120´3,6 mmol/L, inzulin 120´ 74,3 mIU/L.

Az éhomi vércukrom új Dcont vércukormérővel ujjbegyből 6,0 mmol/L volt vénásan pedig 4,9. Az allopátiás diabetológus szerint nincs semmi értelme az inzulinmeghatározásnak, úgyhogy már harmadszor csak vércukormeghatározást írt fel terhelésre, így a vizsgálatot én fizettem egy magánlaborban. Őszerinte a HbA1c-t is csak diabéteszes betegnek lehet felírni, úgyhogy ezt sem íra fel. Az utolsó értékem 2018 novemberi, akkor 5,41 % volt. Ez az értékem volt már évekkel ezelőtt 6,1% is, akkor sem érdekelt senkit. Én csináltattam 2015-ben, tehát 4 évvel ezelőtt szintén magánúton egy terheléses vizsgálatot, aminek az eredményei akkor a következők voltak:

Vércukor: 0´4,7 mmol/L, inzulin 0´ 5,7 mIU/L.

Vércukor: 60´4,7 mmol/L, inzulin 60´ 25,9 mIU/L.

Vércukor: 120´5,5 mmol/L, inzulin 120´ 15,6 mIU/L.

Önnek mi a véleménye erről a mostani terhelési eredményről? Az egyéb laboreredményeim jók, a vérnyomásom inkább alacsony, 110/70 körüli, de jelentős viscerális zsírral rendelkezek. Családi terheltségről nem tudok, mert nem ismertem a rokonságomat. A súlyom jelenleg 70-72 kg. körül mozog, hónapok óta nem tudok tovább fogyni a télvégi kb. 77 kg-ról, holott tavaly ez még sikerült 65 kg. körülire. Gyakorlatilag soha nem hypózok, a terhelés utáni 3,6 mmol/L -es érték sem okozott semmi negatívumot, még éhes sem voltam. Régebben volt pajzsmirigy ügyem, szedtem L-Thyroxint is, de azt abba kellett hagynom, mert rosszul lettem tőle. A TSH-m most 2 mIUL/L körüli és 3 hónapja megcsináltattam a teljes pajzsmirig kivizsgálást, amiben nagy csodálkozásomra minden negatív lett.

Ha elég drasztikus diétát tartok, akkor a nappali étkezések utáni (+ 2-3 órahossza) vércukrom volt már 5,5 mmol/L körüli is a mostani terhelés előtt, de az alá nem megy, csak éhgyomorra intervall koplalás után. A vércukorterhelés miatt előtte 3 napig ettem szénhidrátot, azóta eltelt 4 nap, alig eszek szénhidrátot, de egyáltalán nem megy le a vércukrom, már az éhomi is 6 mmol/L fölötti, legalább is a Dcont mérővel. Előtte volt egy AccuChek Performa mérőm, de azt lecseréltem, mert túl gyakran a mérés előtti utolsó vércukorértéket mérte ismét.

2. A következő kérdésem az lenne, hogy Mo-n felírják-e receptre a DHEA-t, ha igen milyen szakorvos és az használna-e csontritkulásra, ugyanis biszfoszfonátot akarnak velem szedetni, de azt garantáltan nem veszem be. És ebből egyáltalán milyen dózis lenne az, amit komolyabb mellékhatások nélkül lehet(ne) szedni? Vagy inkább rendezzem a dolgaimat, mielőtt késő lesz, ugyanis a laborértékem 2 mmol/L, ami ugyan a referenciatartományon belül, de a jótól azért elég messzire van.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel
Erzsi

Tisztelt Erzsi!

Köszönöm kérdéseit, amelyek nagyok aktuálisak, röviden nehéz megválaszolni, de megpróbálom:
ad 1. Az inzulinrezisztencia (IR) körül forrong az irodalom. Van, aki kétségbe vonja a létezését, mások pedig a vércukor érzékek alapján akarnak diagnózist mondani (inzulin meghatározás nélkül!)
Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

ad 2. A DHEA-t itthon minden endokrinológus felírhatja, ha az indikáció fennáll. Ennek a gyógyszernek nem az osteoporosis az elsődleges indikációja.
Röviden: DHEA TERMÉSZETES ELŐHORMON
- Serkenti a szexuális működést
- Növeli a szexuális energiát
- Növeli a hormontermelést
- Hatásos depresszió ellen
- Csökkenti a korral járó stresszt
- Aktivizálja az immunrendszert
- Csökkenti a korral járó degeneratív betegségeket
- Klimax kezelése
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-29 17:40:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Örömmel látom, hogy van lehetőség így kapcsolatba lépni önnel, azért írok, mert elvileg minden rendben, és megsincs semmi sem rendben. Egy baleset miatt el kellett távolítani a pajzsmirigyem 70%-át. Mindennek ellenére az összes pajzsmirigy hormon értékem a normál tartományba esik. (2019.május.- TSH:1.423, SzabadT4: 8.78, AntiTPO:2.0, Anti-tireoglobulin:0.9, D-vitamin:215, B12vitamin:599, Szelén:1.65, Natrium:133.)
Több orvos, elutasítás, és különféle alternatív gyógymód kipróbálása után, változatlanul produkálom a pajzsmirigy alulműködés tüneteit, és orvos által diagnosztizált klasszikus egész testre kiterjedő mixödémát. Nem vagyok betegtudatú, sem hipohonder, 34 éves aktív nő vagyok, lennék…
Ha nem akadályozna ebben a körülbelül +12 kiló víz(!) a testemen(testzsír 20%os), a folyamatos izom fájdalmak, a fáradtság és a napközbeni rám-rám törő teljes letargia, csak hogy párat említsek a tüneteim közül. Kardiológus szerint a szívemmel minden rendben, a pulzusom néha mégis ugrál, nem jó érzés. A nyirok drenázs és a különböző vízhajtók nem változtatnak érdemben az állapoton.
Nem voltam még pajzsmirigy specialistánál, ezért nagyon megörültem, mikor olvastam, hogy ön kreatívan és több nézőpontból kezeli az eseteket.
2 hónapig szedtem Letroxot 150mg/nap – viszont ezzel a kontroll vérvételen kiderült, hogy a SzabadT4 20.27re emelkedett, minden más pedig csökkent: SzabadT3: 4.69, TSH:0.166 így lecsökkentettük 75mg-ra, változás azonban semmilyen irányba nem történt, így azóta felhagytam a gyógyszer szedésével.
Sajnos a Doktor úrhoz csak 2020 márciusra kaptam időpontot, de ez nagyon távolinak tűnik, problémám nem esztétikai jellegű, kihat a magánéletemre, a munkámra, nem vagyok jól, és az állapotom folyamatosan romlik. Természetesen tudom, hogy orvosi utasítást nem adhat látatlanban, de ha mégis volna valami ötlete, tanácsa, amit megtehetek magamért azt nagyon megköszönném!
Olvastam cikkjeiben, hogy a jód pótlás hasznos lehet ezekben az esetekben, mit gondol napi egy Iodoral (12.5) tabletta szedése indokolt?
Mi az amivel addig is lehetne csökkenteni – kihajtani a vizet?
Létezik e az, hogy nekem a T4 nem alakul át T3-á, illetve T3 nem hasznosul? Hiszen az orvosok szerint minden értékem jó.
Mit feltételez mi lehet az oka annak, hogy miden látszólagos ok ellenére mégis produkálom a tüneteket? Lehet, hogy nem is a pajzsmirigy az oka?
Javasol valamilyen vizsgálatot, amivel meg tudom segíteni a diagnózis felállítását?

Megtisztelő válaszát előre is Köszönöm,
Adrienn
Tisztelt Adrienn!

Mindenek előtt köszönöm kitűnő kérdéseit.
Fontos a bevezetőben hangsúlyoznom, hogy lényegesen korábban is kaphat időpont (a megadott dátum csak ideiglenes). Az előjegyzést nem én végzem. A gond az, hogy a betegek (miként az tegnap is történt) az előjegyzés és az előző napi telefonos megbeszélés, értesítés ellenére "elfelejtenek" bejönni, vagy sokat késnek és felborítják az egész előjegyzést. Éppen ezért arra biztatom, hogy kérjen értesítést, amikor a kedves betegünk valamilyen ok miatt nem tud bejönni és erről értesít, ilyenkor mód van lényegesen korább vizitre!
Kérdéseire pontról pontra válaszolok:
1. Ami a leletekre vonatkozik:Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ez egy ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
2. Ami a jódot illeti.
Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigy betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver (!), az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. Gyakran csodálkozva fogadom azokat a javaslatokat, hogy szedje jódot, mert az minden pajzsmirigy problémát megold. Ilyenkor egyetlen kérdésem van az ezt javaslóktól, hogy tudják-e, hogy az illetőnek van-e jódhiánya. Hazánkban vér jód tartalmát csak két helyen végeztük el! Ez olyan dolog,mintha valakinek úgy adnák inzulint. hogy nem érnénk meg a vércukor értékét, illetve úgy adnánk vérnyomás csökkentőt, hogy nem mérjük meg a tenzióját (!). A jód (szervetlen jód) kezelést nem javaslom.
3. A kezelést egyénre szabottan célszerű beállítani
4. Befolyásolja-e a pajzsmirigy hormonjai a szív működését?
Egyre átfogóbb vizsgálatok vannak ebben a tekintetben is.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
5. A betegek részéről gyakori megállapítás: „Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
A csökkent pajzsmirigybetegség legfontosabb tünetei
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.

További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-27 12:55:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Kérem engedje meg, hogy röviden én is megosszam Önnel történetemet és aggodalmaimat.

Anamnézis: anya Szklerózis Multiplex beteg 20 éve, anyai ágon jellemző pajzsmirigy betegség.
Tüneteim: fáradékonyság, energiahiány, alvási problémák, szívdobogásérzés, hangulatingadozás, kedvetlenség, ingerlékenység, testsúlygyarapodás, szellemi teljesítőképesség csökkenése, felső légúti megbetegedések, fájdalmas menstruáció, szédülés

2015-ben Hashimoto autoimmun pajzsmirigybetegséget diagnisztozáltak nálam.

Azóta 3-6 havonta járok laborvizsgálatra, jellemzően a következő eredményekkel:
TSH 3 mIU/l - 5,5 mIU/l között
FT4 mindig a legalsó határértéken vagy picivel alatta
FT3 normál érték alsó harmadában
AntiTPO mindig 1300 IU/ml felett, mérési tartományon felül
Anti-thyreoglobulin 80 IU/ml - 130 IU/ml között

UH vizsgálaton 2015-ben és 2016-ban voltam: göb nincs, kissé echoszegényebb és inhomogén szerkezetű a pajzsmirigyem.

Néhány nappal ezelőtt ismét laborvizsgálaton vettem részt, ahol kimutatták, hogy a TSH értékem 7.116 uU/mL (normál tart. 0.34 - 4.0 uU/mL), többi értékem változatlan.

Utoljára 2016-ban találkoztam endokrinológussal, aki azt mondta, hogy folyamatosan ellenőrizzem a TSH szintem és ha 5.5 fölé megy, akkor menjek vissza tablettáért. EDDIG NEM SZEDTEM PAJZSMIRIGYHORMONT.

Szeretném, ha a Professzor Úr lenne a kezelő orvosom. Úgy érzem tudok azonosulni a gondolatmenetével és életszemléletével, ami megnyugtató számomra. 2020. március 25-re kaptam Önhöz időpontot. A kérdésem az lenne, hogy a magas TSH érték és a folyamatos, nem szűnő szívdobogásérzés, nehéz mellkas mellett várhatok-e a kiírt időpontig?

Második kérdésem az lenne, hogy személyes találkozásunk előtt milyen vizsgálatokat végeztessek el annak érdekében, hogy a konzultáción minél átfogóbb képet kapjunk rólam?

A hormonértékek mellett szeretném az autóimmun folyamatot visszafordítani (amennyiben ez lehetséges). Gluténmentesen táplálkozom, D-vitamint szedek, szelént időszakosan.

Amennyiben van rá lehetőség és orvosilag is indokolt, szeretném természetes módon kezelni a kialakult állapotot.

Válaszát nagyon köszönöm, Andrea


Tisztelt Andrea!

Nagyon köszönöm, hogy megosztotta és ilyen precízen összefoglalta tüneteit, panaszait.
Mindenek előtt valóban fontos, hogy az autoimmun betegségek családon belül öröklődhetnek és eltérő módon társulhatnak. Ez azt jelenti, hogy a külső ágenseknek is van szerepük az egyes betegségek kialakulásában.Ezeknek a népbetegségnek a kialakulásáért több tényező felelős. Egyesek szerint a
csernobili katasztrófa okozta radioaktív jód, mások szerint a jódhiányos víz, megint mások szerint a hormonhatású
vegyületek (EDC-k), vagy a stressz,de mindegyikben van igazság,
de az biztos, hogy a csernobili baleset után a lakosság egy része az előírásnak megfelelően nagyobb mennyiségű szervetlen jódot kapott, hogy a radioaktív jód ne tudjon beépülni a szervezetükbe. Az utána hullámszerűen kialakult autoimmun gyulladások esetei jól mutatják, hogy a szervetlen jód legalább olyan veszélyes, mint a
radioaktív, ezért jobb kerülni, vagy legalább a vizelet jodid mennyiségét meghatározni, mielőtt alkalmazzuk.Ugyanígy kerülendő a sebkezeléshez használt szervetlen jód vagy Betadin,a jódozott só vagy bizonyos gyógyszerek.A gyógyfürdők sem feltétlenül
veszélytelenek (hajdúszoboszlói gyógyvíz).
A jód mellett a halogéncsoportba
tartozó többi vegyület (fluor, klór, bróm) is mind káros a szervezetre, de a hormonrendszert megzavaró vegyületek
(EDC-k) is egyre több problémát okoznak. A háztartási tisztítószerek,öblítők, kozmetikumok és illatszerek,intimbetétek, pelenkák, műanyag dobozok és csomagolások révén széles
körben érintkezésbe kerülünk velük,bőrön át felszívódva ráadásul sokkal könnyebben fejtik ki nemkívánatos hatásukat.
Tehát az öröklődés 400-60%-ban határozza meg a betegségek kialakulását, tehát meg elehet őket előzni és gyógyítani is!

Nagyon sajnálom, hogy viszonylag késői időpontot kapott, Biztos vagyok benne, hogy lényegesen korábban is fog kapni időpontot, ha ezt a levelet mellékeli....
Fontos: A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre!!!
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Fontos tehát, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Ezért sem kívánom kommentálni a laboratóriumi leleteit. Ebből következően a kezelésre vonatkozóan tanácsit ne lenne szerencsés adnom vizsgálat nélkül.
A gluténmentes étrend folytatását és a D3-vitamin szedését jónak tartom.
Jó egészséget kívánok, vizsgálatra várom,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-21 16:27:27
Olvasói értékelés: 5/5

Igen stresszes fél évet követően (félévi vizsgák után és záróvizsgára készülés finisében) érkeztem a laborvizsgálatra, ahol - noha nyitás előtt, az első 5 érkező között voltam - egy órát kellett várni a sorszámra, mivel az automata elromlott. Sok ember tolongott körülöttünk, elsőként érkezők körül.
Ez a két tény mennyire befolyásolhatja a labor-eredményemet?
52 éves leszek augusztusban. Reumatológus doktornő küldött a vizsgálatra a csontsűrűség figyelemmel kísérése céljából. Calciumot és D vitamint szedek egy éve az ő rendelésére. Hallottam, hogy a D vitamin, hormonszerű anyag. Ez lehet-e hatással a laboreredményre?
Az ultrasensitiv TSH nekem az elmúlt 20 évben kb. 5x vizsgálva, minden alkalommal a felső határértékhez volt közel, sőt egyszer át is lépte. A vizsgastressz, ill. D vitamin hormon idézhette-e elő, hogy most 0,01 a TSH?
Augusztusban jutok el leghamarabb a reumatológus doktornőhöz a leletekkel.
Tüneteim: a stressznek betudtam a kb. 4 kg fogyást január óta, ill. stresszoldóként intenzívebb sportolásba kezdtem (gyaloglás, kerékpározás, júniustól vizitorna). A mozgás felpezsdít. Sajnos azonban fáradékony vagyok, fáradtan ébredek 7-8 óra alvás után is. Este korán lefekszek, nagyon elálmosodva.

Megemlítem azt is, hogy a béta-keresztkötés érték az elmúlt 3 évben sajnos mindig kicsivel a határérték felett volt. Most RIASZTÓ értéket látok a leleten: 1886, több, mint kétszeres. Ez valóban nagyon rossz dolog?
Dr Máté Gábor könyvét olvasom épp: A test lázadása. Innen értesültem róla, hogy a kortizol stresszhormon kalcium kihajtó hatású. Valóban, okozhatja a hosszabb időn át tartó (fél év), és/vagy a vérvétel körüli 1 órás stressz a rossz értéket?

Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelt Kérdező!

Miért erősödött fel napjainkban a stressz fogalmának a használata?

A Semmelweis Egyetem legújabb kimutatásai szerint minden 5. felnőtt lakos az idült stressz állapotában van. További 40% közepes méretű stressztől szenved, vagyis majdnem minden magyart érint. Az emberek 80%-a érzékeli a stressz helyzetet munkahelyén, 50%-a igényli a segítséget a probléma megoldásában,42%-a kéri társai segítségét,18%a szóbeli megfélemlítést élt át az év folyamán,9%-a fizikai erőszaktól tart. Mi tehát a stressz? A homeosztázis a szervezet egyensúlyi állapotát jelenti. A stressz ennek az egyensúlyi állapotnak átmeneti zavara. A stresszorok a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső körülmények, tényezők. Röviden a stressz nem egyéb, mint a szervezet nem specifikus válasza a belső (bio-pszicho-szociális) és külső (externális) hatásokra. A munkahely elvesztése önmagában stressz („job stress”), fontos azonban tudni, hogy már a munkahely elvesztésének a veszélye is stresszt válthat ki. A fogalom használata azért erősödött fel, mert bebizonyosodott, hogy stresszorok által kiváltott betegségek nagyban felelősek korunk ún. civilizációs betegségeiért
A stressz okai és formái:
• Akut stressz: „harcolj vagy menekülj!” („Fight or Flight”)
– Éhség
– Baleset veszély
– Állás „interview”
– Rövid ideig tartó (súlyos) betegség
• Elhúzódó: („ poszttraumás stressz”)
– Szerencsétlenség(ek), katasztrófa helyezetek
– Háború
– Rablás, erőszak elszenvedése, megerőszakolás
– Szeretett személy, hozzátartozó halála
• Tartós, krónikus:
– Megoldhatatlannak tűnő munkahelyi konfliktus
– Családi gondok
– Pénzügyi nehézségek
A stresszorok valóban a nőket érintik jobban, mint a férfiakat. Hozzá kell azonban azonnal tenni, hogy az egyes stresszor hatások eltérőek a nemek szerint. A nőkben a családi, az érzelmi hatások lényegesen jobban és könnyebben felborítja az egyensúlyt. A férfiakat főleg a karrier, a munkahelyi küzdelmek hiábavalósága, eredménytelensége sodorja stressz helyzetbe. Ennek magyarázatát a társadalomban betöltött szerepek, célok, „elvárások” magyarázzák. Ezt bizonyítják azok a felmérések, hogy ott ahol a nők és a férfiak közel egyformán vesznek részt egy-egy társadalmi tevékenységben, ott ez a nemi különbség eltűnik. Általában a férfiak életkora rövidebb a nőknél. Az orvosnőknél azonban fordított a helyezet, mivel az ő esetükben mind a családi, érzelmi stresszor hatások, mind a munkahelyi hatások egyszerre jelentkeznek és összeadódnak.
A másik ok, hogy bizonyos gyulladásos, ún. autoimmun betegségek nőkben lényegesen gyakoribbak.
Stresszor(ok) akút (azonnali) hatása a szimpatikus
Idegrendszerre:

- Pupilla tágulat
- -Csökkenő
- nyálelválasztás
- -Szívdobogás
- Szapora légzés
- -Csökkenő
- gyomormozgás
- -Mellékvese
- stimulációja
- -Csökkenő bél-
- mozgás
- -Hugyhólyag
- elernyedése


A krónikus „stressz” szindróma tünetei:
• Nyak, ill. fejfájás
• Szívdobogásérzés
• Izzadékonyság
• Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
• Gyengeség
• Gombócérzés a torokban
• Szájszáradás
• Vérnyomás emelkedés

Miért okoz ez megbetegedéseket?
A stressz valóban néma gyilkos, amely az egyensúly tartós felborítása után súlyos betegségeket okoz:
• Szív-érrendszeri betegségek
• Daganatok
• Autoimmun- allergiás kórképek
• Endokrin betegségek: (cukor- pajzsmirigy-betegségek, elhízás)
• Pszichiátriai kórképek: pánik-betegség, depresszió
A stressz valóban befolyásolja a laboratórium értékeket is a stresszhormonokon keresztül
Mit tehetünk otthon mi magunk a stressz ellen?
Az első teendők:
• A szervi elváltozások, betegségek kizárása
• A beteg panaszainak megismerése, ennek alapján célzott vizsgálatok
• A stressz fogalmával való szembesítés, a megelőzési és gyógyítási technikák alkalmazása
1. Tudatosítani kell: a stresszort és az arra adott fizikai és érzelmi reakciót:
- Törekedni kell a stressz állapot felismerésére és a stresszor megkeresésére
- Nem szabad elhanyagolni a problémát, elmenni mellette! Mit gondolsz magadban az eseményekről?
2. Fel kell ismerni a változtatás szükségét:
- El tudod-e távolítani a stresszort? El tudod-e kerülni?
- Tudod-e csökkenteni a stresszor behatásának idejét és erősségét?
- Tudsz-e új célt kitűzni?
3. Csökkenteni kell a stresszre adott emócionális reakció intenzitását:
- Nem reagálsz-e túlságosan?
- Próbálj úgy tekinteni a stresszre, mint egy olyan helyzetre, amelyet meg kell oldanod, s nem olyanra, amely le akar győzni téged! Ne kérdezd: mi lett volna, ha?......
4. Meg kell tanulni, gyakorolni a stresszre adott fizikai és érzelmi reakció mérséklését:
- Fizikai módszek alkalmazása: mély lélegzés, izomlazítás
- Zene terápia
- Gyógyszer(ek) feszültségoldók
5. Erősíteni kell a test fizikai állapotát („fit”, edzett állapot):
- Mozgás: kerékpár, úszás, „jogging”, séta, szauna stb.
- Dohányzás elhagyása, kávézás csökkentése
- Több, jobb, rendszeres alvás
6. Törekedni kell az érzelmi állapot stabilitására:
- Társasági kapcsolatok kiépítése, fejlesztése
- Reális célok kitűzése , ÖNISMERET!, kerülni a frusztrációt

- Mikor kell ezzel orvoshoz fordulnunk?

A legcélszerűbb a panaszok jelentkezése esetén orvoshoz
fordulni. Ebben a periódusban még nem alakultak ki az egyes ún. „szervspecifikus” betegségek (pajzsmirigy, mozgásszervei kórképek stb.). A későbbiekben pedig nem egyszerűen egy-egy szervet célszerű kezelni, hanem törekedni kell a holisztikus módszerek alkalmazására.

Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-14 12:56:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

38 éves Hashimoto beteg vagyok. A hormonszintem jó, a legkisebb Syntroxine-nal és táplálkozással tartom karban.
A problémám a következő: ha jól tudom, antibiotikumot mi nem szedhetünk, azonban kb másfél hete nem tudok kigyógyulni egy betegségből. Lázam sosincs, viszont az összes tipikus tünetet (hidegrázás, bőrfájdalom a legkisebb érintésre is - pl krémmel arcom bekenése -, zöld orrváladék, hurutos köhögés, gyengeség) tapasztalom. Az lenne a kérdésem, hogy ha az antibiotikum tényleg árt, mi mással előzhetném meg az esetleges szövődményeket? Sajnos a háziorvosom nem tájékozott autoimmun témában, én viszont kezdek elkeseredni... főleg a láztünetek (amiknél maximum 36,5-öt mérek, évtizedek óta nem voltam lázas) és a bakteriális fertőzés esetleges továbbterjedése aggaszt. Négyéves a kislányom, nem lehet bajom :(

Előre is nagyon köszönöm a segítségét, professzor úr!
Tisztelt Kérdező!

1. Mindenek előtt célszerű volna a hőmérsékletét gyakran mérni és tisztázni, hogy valóban van-e hőemelkedése, esetleg láza. Ebben az esetben sem az első dolog az antibiotikus kezelés, hanem az immu stimulálás (pl Immun Plus tbl-val!)
2. Ami az autoimmun folyamatokat illeti:Sokan és sokféle módon igyekeztek felhívni már a figyelmet a jól működő bélrendszer szerepére, egészségünk megőrzésében. Az utóbbi évek széleskörű nemzetközi kutatásai eredményeképpen megismerhettük a mikrobiom fogalmát, melynek segítségével valódi válaszokat kaphatunk arra a kérdésre, hogy pontosan hogyan vezet a bélrendszer egyensúlyának felborulása a ma népbetegségnek – bélbetegségek, elhízás, pajzsmirigybetegség, diabétesz, szív- és érrendszeri betegségek - számító kórképek megjelenéséhez.
A bélfóra olyan, mint az ujjlenyomat: egyedi összetételű
Egy felnőtt bélrendszerében változatos baktériumflóra él, amelynek tagjai részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrátok lebontásában, serkentik több ásványi anyag: kalcium, magnézium, vas– felszívódását, továbbá B-vitaminokat, K-vitamint és egyéb védő-anyagokat termelnek a szervezet számára. A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat, minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium törzsekből álló mikrobanépessége, azaz mikrobiom él a bélrendszerében. Ezekben több ezer baktériumcsaládnak több mint 100-szor több génje van, mint szervezetünk összes sejtjének! Tehát a bélflóra genomja több mint százszor annyi gént tartalmaz, mint az ember génállománya.
A kórossá váló mikrobiom szerepe az emberi szervezetben
A szív és érrendszeri betegségek kialakulásának okaként ismert gyulladásos jelenségek hátterében az elmúlt években előtérbe került a humán mikrobiom kutatása. A mikrobiom a bélben élő, dinamikusan változó baktériumok, vírusok, gombák összessége. A mikrobiomnak nemcsak a bélrendszer normális működésében van meghatározó szerepe, hanem az immun- és endokrin rendszerre is hat. A bélflóra felborulásától a betegségek megjelenéséig
A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitása) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigént, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladás következtében a bél károsodásához is vezet. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal, az itt lezajló kedvezőtlen változásoknak tehát nem pusztán helyi következményei lesznek, hanem egyúttal az egész szervezetre (az immun- és endokrin rendszerre) hatnak, ezáltal megnövelik a funkcionális bélbetegségek (un. IBS, Crohn betegség), elhízás, diabetesz, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségek, az inzulinrezisztencia és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
A mikrobiom genomikai módszerekkel történő objektív vizsgálata segíthet azonosítani azokat a bélben lévő, immunreakciókat kiváltó faktorokat, amelyek hozzájárulhatnak a személyre szabott kezelési stratégia megválasztásához, aminek markáns része az életmód átalakítása is. A speciális széklet genomikai teszt (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározza a sokszínűség változását, illetve azonosítani tudja bizonyos bélbaktériumok túlnövekedését. Az egyénre jellemző mikrobiom viszonylag állandó, azonban időszakosan változó (pl. antibiotikum!). Az elvégezhető széklet-genomikai teszt során (SGT) a bélflórát alkotó törzsek és fajok pontos genetikai azonosítása révén meghatározható a sokszínűség változása, illetve azonosítható bizonyos bélbaktériumok túlnövekedése! A diagnózis alapján javaslat tehető az életmód változtatásra, mellyel egészséges irányba terelhetők a kedvezőtlen változások.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-12 16:52:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr

Segítséget szeretnék kérni öntől
Idén májusban volt egy sajnálatos vetélésem 7 hetesen.
A nőgyógyászom azt mondta valószínűleg kevés satgatesthormont termlelek azért lehetett.
Ám 2017 áprilisában voltam hormon laborban ott a Tsh értékem 1.61 volt
Idén februárban is nézettem Tsh szintet értéke=2.19 lett
Most azonban kértem egy teljes pajzsmirigyet és inzulin terhelést 2 fázisút leírom az eredményt ha esetleg nem lehetne megnyitni a fájlt amit küldtem
Tsh 2.706
Szabad t4 10.27
Szabad t3 4.76
Anti tpo 0.5
Glükóz 0 terhelés előtt 5.1
Glükóz 120 terhelés után 4.7
Inzulin terhelés 0 glükóz terhelés előtt 5.1
Inzulin terhelés 120 glükóz terhelés után 51.6
HOMA-IR 1.2
Éhgyomori vércukor 5.6 mmol/l
A pajzsmirigy vizsgálatot a megnövekedett tsh szintem miatt kértem illetve mert nagymamám pajzsmirigyes esetleges öröklés miatt
Van pár tünetem is hajhullás, rendszertelen ciklus 14 éves korom óta, álmatlanság sokszor fáradtság.
Nem tudom miért növekszik ennyire a Tsh szintem
Félek h ezek miatt nem maradt meg a baba?
Kérem segítsen véleményével
Lehet h pajzsmirigy problémám van és emiatt mehetett el a babám vagy esetleg cukorbeteg vagyok
Bocsásson meg orvos nem vagyok tudom Csak az interneten mindent lehet olvasni
Segítségét előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy betegségei és a meddőség, ill. a vetélések között valóban létezik összefüggés.Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Ilyen irányú vizsgálat (nem csupán labor!) indokolt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-11 17:27:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
A tanácsát szeretném kérni egy laborvizsgálat kapcsán!
2016-ban follicularis adeno-carcinoma miatt mindkét pajzsmirigyem eltávolítása megtörtént. Radiojód-terápiát követően a beállított 100 ug levothiroxyn dózist még emelni kellett a laboreredmények miatt több lépésben 200 ug-ra!
Kezelőorvosom azt mondta, hogy a cél a TSH érték referenciatartomány alá vitele - és ez által a bent maradó pajzsmirigy szövet inaktívan tartása – a megfelelően beállított gyógyszerdózis segítségével (az én értelmezésem szerint). Az eddigi vizsgálatok eredményeit legalábbis ezek alapján vették figyelembe, most azonban a referenciatartományban lévő értéket is elfogadhatónak találták (FT3 és FT4 érték nem is szerepel az eredmények között), ami nem indokolja a gyógyszer dózisának emelését!
- Az én esetemben a TSH érték referencia tartományban nem megfelelő, ha jól értelmezem, vagy tévedek?
- Ilyenkor nem lenne szükség FT3 és FT4 vizsgálatára?
- Magánúton készülök még laborvizsgálatot készíttetni! Indokolt lehet a fentiek ismeretében?
- Két évvel az izotópos kezelés után már tumormarkert sem ellenőriztek! Nem lenne még szükséges, ennyi idővel a kezelés után?
A felmerült kérdéseket nem volt lehetőségem szakorvossal tisztázni, ezért kérem az ön segítségét!
Válaszát előre is köszönöm!
Köszönettel, MGábor
Tisztelt MGábor!

Gondját megértem és átérzem. Ezért mellékelek két nemzetközileg elfogadott közleményt.
A lényeg az, hogy egyelőre a protokollok alapján történit a kezelés, amely a TSH szintjének leszorítására törekszik minden áron ("cél érték")! A legutóbb egyik az USA-ból érkezett ügyvéd mondta: uraim ha beteg a kezelésbe belehal nem számít, de jól, a protokoll alapján legyen dokumentálva!" Arról már nem is írok, hogy a TSH meghatározásának milyen hibái lehetnek (erre vonatkozó írásaimat ezen a honlapon, az Orvosis Hetilapban és a PubMed-be is olvashatja).
[Diagnostic and therapeutical significance of macro-TSH in patients with Hashimoto`s thyroiditis].Balázs C et al. Orv Hetil. (2017).

1. Ronja Maria Rossing et al: Serum Thyroglobulin Doubling Time
in Progressive Thyroid Cancer THYROID.Volume 26, Number 12, 2016.ª Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2016.0031

2.Antonio Matrone et al:THYROID Volume 28, Number 7, 2018
ª Mary Ann Liebert, Inc.DOI: 10.1089/thy.2018.0080

Changing Trend of Thyroglobulin Antibodies in Patients
With Differentiated Thyroid Cancer Treated With Total Thyroidectomy Without 131I Ablation Conclusions: TgAb levels decline in the majority of DTC patients treated with TTx but not ablated with radioiodine.The levels decrease rapidly after the surgical treatment and continue to decrease over time. The time of
disappearance is influenced by the initial TgAb levels and the degree of lymphocytic infiltration. No influence of the actual TPOAb levels has been observed. An increase in TgAb levels should not be overlooked, since it can indicate the presence or reappearance of either normal thyroid tissue or tumor recurrence.

Tehát egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-07-10 16:18:55
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja