SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
26 éves nő vagyok, és múlt héten elmentem a háziorvoshoz, mert a környzetem észrevette, hogy a torkomon van egy duzzanat, ami elég jól látható és tapintható. Amit én is észrevettem, de én azt gondoltam, hogy a torkom van bedagadva, mert beteg is voltam, és nem fájt az, és kb. december eleje óta lehet ott, vagyis akkor vettem észre.
Amikor megmutattam a háziorvosomnak, azt mondta, valószínű, hogy strúma. Kérdezte a panaszaimat, mit vettem mostanában észre.
Nos, majdnem minden este lázas vagyok, nagyon melegem van, ha nem csinálok semmit, akkor is leizzadok, nagyon ingerlékeny lettem, hamar ideges leszek, és kb. nyár óta, vagyis akkor rosszul lettem és kiderült, hogy 120-at ver a szívem egy perc alatt. De ezt én nem érzem, vagyis nem tűnik fel, hogy ilyen gyorsan ver. Azt mondta, hogy pajzsmirigy túlműködésem van.
Az orvosom, elküldött vérvételre, illetve ultrahangos vizsgálatra.
A vérvétel eredménye még nem jött meg, az ultrahang ma volt, és a következő áll a leleten:
Kért vizsgálatok: nyaki lágyrész, pajzsmirigy
Klinikai konzilium: Thyreoditis ???
Lelet:
A pajzsmirigy jobb lebenye 22*24*60 mm átmérőjű, a bal lebeny 17*21*47 mm nagyságú. Mk. lebenye conturja egyenetlen, lobulalt, szerkezete enyhén inhomogén. A pajzsmirigy lebenyekben szolid göb nem mutatható ki. Az isthmus 4 mm vastagságú.
Vélemény: Struma diffusa

A gyors szívverésre kaptam nebivolol sandoz 5 mg-ot, de csak reggel és este fél szemet kell szednem, és azért ennyit mert a vérnyomásom az nem magas, úgy 110 és 130 között mozog.
Nyár óta a szívverésem 110 és 120 között van.

Kérem a leírtak után véleményezze, hogy most akkor tényleg pajzsmirigy túlműködésem van?
Ma megyek a háziorvosomhoz vissza délután, és viszem neki a ma kapott lelet, természetesen megbízom benne és remek orvosnak tartom, de szeretném az Ön véleményét is kikérni, mint spesialista.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kriszta
Tisztelt Kriszta!

A leletek soha nem pótolját a személyes találkozást és főleg vizsgálatot, amely már fél diagnózis. A panaszai alapján valóban lehet pajzsmirigy gyulladása, ennek formája és kezelési módja azonban függ a teljeskörű vizsgálattól és annak eredményétől.
(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-22 07:35:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr
Az Ön betege vagyok (Hashymoto Thyreoditis Hypofunctio és kezelt Hyperplolactinemia) és az volna a kérdésem, hogy asztmás kisfiamat bekísérhetem-e a száraz só terápiára (Indio terápia, sport korház)?
A gyerekeknek külön játszó szoba van erre a célra, de ha nélkülem nem akar benn maradni, akkor nekem nem árthat-e ez a só mennyiség? A terápiát az alábbiakban leírtam, napi rendszerességgel 10 vagy 20 alkalomról lenne szó, ezt az első kezelés előtt a szakorvosi konzultáción döntik el az előzmények alapján.

A terápia:
A sót a generátor 0,2-0,7 mikronnyi részecskékre porlasztja, így azok utat találnak a tüdő legrejtettebb zugaiba is.
A módszer lényege és egyedülállósága abban rejlik, hogy egy különleges speleo generátor segítségével modellezik a természetes sóbányák mikroklímáját, a hatóanyag pedig az aknaszlatinai természetes sóbányából származó, ionizált só, amelyben a porlasztás után a részecske nagyság nem lépi át a 0.2-0.7 mikront, ami megfelel a legkisebb hörgőcske átmérőjének. Magas diszperzitású, nátrium-kloridban gazdag, száraz aeroszol képződik, amelynek aktív hatóanyaga 22 mg/köbméter mennyiségben van jelen a levegőben.

Szíves segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Szné
Tisztelt Szné!

Miután az információk alapján jódot nem tartalmaz a sókezelés, igy nincs akadálya, hogy gyermekét bekísérje.
Mindkettőjüknek jó egészségetk kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-21 07:56:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Arra a kérdésre szeretnék Öntől választ kapni,hogy hormonvizsgálatra úgy is el lehet-e menni,ha valaki fogamzásgátló gyógyszert szed?Nem befolyásolja a végeredményt?Vagy az ehez értő szakember tudja,hogy a megjött eredményből mennyit kell levonni,vagy épp hozzáadni ebben az esetben?
Én egy éve hagytam abba a fogamzásgátló szedését,ami következtében 4-5 hónapig nem jött meg a menstruációm,miután ismét megjött,tele lett az arcom pattanással,és az államon elkezdtem szőrősödni,és ez nem szünt meg.Eltelt egy év,és semmi nem változott,sőt a menstruációm is egyszer megjött egyszer nem,de az is inkább barnás folyás volt,ezért egy hónapja ismét nekiálltam szedni a fogamzásgátlót,aminek hatására szűnni kezdtek a pattanások,de nem múltak el,ezért mentem el hormonvizsgálatra.Az eredményeim még nem jöttek meg,de kicsit aggódom,hogy nem-e baj,hogy egy hónapja ismét szedem,és úgy mentem el erre a vizsgálatra.Nem tudom,nem -e befolyásolja az eredményeimet?Válaszát előre is köszönöm,üdvözlettel:Mónika
Tisztelt Mónika!
A helyzet kicsit összetettebb. A válaszom azért nehéz, mert:
1. Nem tudom milyen hormonvizsgálatra gondolt?
2. Milyen fogamzásgátlót szedett? A gyógyszer elhagyása után sajnos gyakran vannak ilyen tünetek, un. "poszt-pill" effektus
3. A hormonális fogamzásgátlásnak lehetnek káros mellékhatásai és következményei is
4. A gyógyszeres fogamzásgátlás nem élettani bevatkozás a természet rendjébe, ezért meggondolandó a szedés ideje, tartam, módja, a készítmény össetétele és mérlegelendők a következmények is.
5. Fontos az is, hogy van-e más un. kísérő betegsége?


Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-21 07:53:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

submandibularisan reaktív nyirokcsomó

Tisztelt Professzor Úr!
Az év elején megnagyobbodott, fájdalmas nyaki nyirokcsomó miatt mentem a háziorvosomhoz, aki vérvételre küldött.
A vérképemben a TSH: 5,13 (ref: 0,35-4,94), szabad T4 frakció: 1,08 (ref: 0,70-1,48).
Ezután voltam nyaki UH-on, amelynek az eredménye a következő: "A pajzsmirigy mindkét lebenye norm. nagyságú. A vascularisatio mindkét oldalt megtartott. A bal lebeny felső pólusában - medialisan- egy kb. 7X4 mm-es, körülírt, vegyes echoszerkezetű és ettől kissé caudalisan egy 4 mm-es, cysticusan felritkult terület is van.
Jobb lebeny homogén szerkezetű.
Jobb oldalt, submandibularisan több megnagyobbodott, reaktív szerkezetű nyirokcsomó látható.
A nyálmirigyek szabályosak."
(A kisfiam 2008 őszén született, és 2009. december végén hagytam abba a szoptatást.)
Endokrinológiára kaptam időpontot a jövő hónap 2. felére. Az lenne a kérdésem, hogy ott mire számíthatok ilyen eredményekkel (gyógyszer, újabb vizsgálat stb.) ill. mikor vállalhatunk emellett következő babát?
Tisztelettel és köszönettel: Gitta
Tisztelt Gitta!

Tisztázni kellene betegsége immuno-endokrin természetét és stárdiumát. A szülés után (főleg a fiús mamáknál- erről már írtam ezena honlapon különösen gyakori a pajzsmirigygyulladás).
(06-30-630-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-20 13:22:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktúr úr! A véleménye érdekelne!

2008 október végén a pajzsmirigyem elkezdett rakoncátlankodni, a vérképem alapján "igen enyhe" túlműködésem volt, ami szubakut módon kezdődött. Az enyhe hormoneltérések ellenére a tünetek (tipikus túlműködéses tünetek) igencsak erősek voltak. Készült UH és izotópvizsgálat: normál méretű pajzsmirigy, göbös (egyik lebenyben hideg, másikban normofunkciós göb(ök)), durva echofelépítésű. A biopszia szerint Hashimoto.

Januárban Metothyrint kaptam, amit áprilisig szedtem, mikorra is a gyógyszer túl erőssé vált, ám az orvosom szerint "nem baj, szedjem tovább". Kb. ekkor édesanyám agyvérzést kapott, én a nemalvás miatt elfelejtkeztem a gyógyszer szedéséről, azóta sem szedem. Közben a hormonértékeim rendeződtek, sőt, tökéletesek! :) Most decemberben néztek a TSH-n, FT3-n, FT4-en kívül inzulint és CRP-t is (orvost váltottam, a régivel nagyon nem voltam megelégedve; többek között mivel minden leletemen más dg van, tehát csak tippelgetett, de egyéb problémák is voltak vele.). A doktornő szerint (ő sem tudott eligazodni a korábbi leleteimen) valamilyen gyulladásról van szó; viszont, mivel az inzulin és a CRP is normális, mégsem ez a helyzet.

Inzulin 18,1 mIU/L 3,0 - 25,0 Valid
C-reactiv protein(s) 1,7 mg/L - 10,0 Valid
TSH 1,080 mIU/L 0,400 - 4,500 Valid
FT4 13,68 pmol/L 11,50 - 22,70 Valid
FT3 6,22 pmol/L 3,50 - 6,50 Valid
Anti-TPO 341,0 IU/mL * - 35,0 Valid


Tehát az ATPO magas, meg korábban egyszer néztek TRAK-ot, az is +6,5 volt. (Most kell mennem megint nézetni, és UH-ra.)

A problémám viszont: eddig mindig 56 kiló körül volt a súlyom, vigyáztam is rá, hogy ne hízzak el, most majdem 80 vagyok. (30 éves vagyok, és figyelek magamra, de...) És a túlműködéses tünetekkel, a Metothyrin előtt kezdtem el hízni! Híztam gyógyszerszedés alatt és után is. De most már elég! Szeretnék visszafogyni!

Nyáron elkezdtem pánikrohamszerű tüneteket produkálni, mindenki, a háziorvosom is, a stresszre fogta. (Ami egy stroke-os ápolása mellett jut bőven.) De mi van, ha mégsem attól van?

A szám jobb belső oldalán egy nyálmirigy már egy éve tüskeszerűen be van dagadva. Mutattam a fogorvosomnak, aki szerint ráharaptam, nem kell vele foglalkozni, majd elmúlik. Hát, eddig nem múlt el! És időnként szokott fájni a jobb szemem. (Kb. alatta van ez a tüske)

Új "tünet", hogy pár hónapja időnként zsibbad a bal fülem. A bal hüvelykujjamban az ízület fáj.

Két és fél hónapja hagytam abba a dohányzást, kb. azóta a gyomrom feszít, tele van levegővel, a gyomorszájam is fájni szokott. Talán most már enyhébbek a tünetek, de még mindig jelen vannak.

Önnek van valami ötlete, egyáltalán mi okozhatja ezt az egészet, merre induljak el? A pajzsmirigyem az ok, vagy az is tünete valaminek? Tényleg tanácstalan vagyok! Annyi felesleges kört futottam már, de csak annyi volt: "Ez a stressztől van". És őszintén szólva, azt sem tudom, hogy a pajzsmirigyemmel mi a helyzet. A hormonok már kb. egy fél éve normálisak, maguktól, gyógyszer nélkül. Csak autoimmun valami. Ha most gyógyszert kapnék, megint borulna a hormonháztartás, ha kivennék (az előző orvosom kapásból ezzel kezdett volna), megintcsak.

Ön szerint? Nem tudom, nem vagyok orvos, de egyre inkább az az érzésem, hogy a pajzsmirigyem reagált valamire, annyira villámgyorsan és előzmények nélkül kezdődött ez az egész!

Ha tudna segíteni, megköszönném!

Tisztelettel: Orsi
Tisztelt Orsi!
Mélységesen elkeserítettek a történtek.
Az elmúlt időszakban már szinte minden összekeveredett. Ilyenkor elkeseredem azért is, mert több évtizede oktatom az endokrinolgiát és immunológiát abban a hitben a szakorvosokon kesztül a betegen segítek (ezért is írtam erről a PCOS részben,amely most van megjelenés alatt). Története azonban arra ösztönöz, hogy közzé tegyem az Amerikai Pajzsmirigy Társaság állásfoglalását, amelynek aktualitást a" Január, apajzsmirgy betegek hónapja". Itt leírják, hogy a laboratóriumi leletek nem elhanyagolhatók, de........ (későbbiekbe figyelmébe ajánkom). Tehetem ezt azért is, mert endokrinológiai, immunológiai és genetika laboratóriumot egyarán vezettem.
A következőket tanácsolom:
1. Tisztázni kellen, hogy minde bizonnyal immuno-endokrin betegsége milyen stádiumban van
2. A megfelelő immunmoduláns és sze. hormonális kezeléssel lehet segíteni.
3. A stressz nagyon fontos kiváltó ok (utalok ezenírásomra), de nem minden.
Tehát ma már lehet segíteni! Elérhetőgéseg: 06-30-631-8309
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-20 13:19:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Én egy 29 hetes kismama vagyok.Tavasszal diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alul működését.L-Thyroxint szedtem,de soknak bizonyult.Így leállította orvosom.Mai kontroll után úgy döntött,hogy Propycilt szedjek.Kérdésem az lenne,hogy nincs-e káros hatással ez a babára.Illetve olvastam ezen gyógyszer májkárosító hatásáról.Önnek mi a véleménye,mennyiben igaz ez a mellékhatás.
Várom mielőbbi válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben pajzsmirigy alulműködése van, akkor értelmetlen a Propycil. Ha túlműködése van, akkor tisztázni kellene ennek okát ( autoimmun folyamat?). Tartok tőle, hogy arról lehet szó, hogy egyedül a TSH érték alapján kívánják kezelni, ami megtévesztő lehet.
Egyébként a Propycil kezelés valóban csak akkor javasolt (erre utaltam az elmúlt évi cikkemben), ha valóban pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis áll fenn. Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság véleményét idéztem az elmúlt évben, amely szeriint a nem megfelelő inkákáció és dózis miatt 32 betegnek volt súlyos májbetegsége és 16 beteg meg is halt (!).
Javaslatom : részletes immunio-endokrin kivizsgálás (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-20 07:29:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Jártam Önnél, decemberben utoljára, Marine-Lenhart syndrómám van. Decemberi izotópos vizsgálat kimutatta, hogy gyulladásban van a pajzsmirigy, de jó volt a közérzetem, nem is kell szednem gyógyszert, csak szelént. Menstruációm is nagyjából 24-25 nap, ami megfelel a korábbi ciklusnak. Viszont az utolsó menstruáció óta, állandóan hányingerem van, alig tudok enni, ver a víz, mindig fázom, és annyira fáradtnak érzem magam, hogy alig bírok dolgozni. Néha beindul a szívem, máskor meg pont az ellenkezőjét érzem. A jobb mellemből nyomásra úgy fél éve tej folyt, amit említettem is Önnek, most az is jobb, kevesebb. Legközelebb február 10-én kell mennem Önhöz. A kérdésem az lenne, hogy ez az állandó fáradtság, ájulásérzés azt jelenti, hogy megint zajlik egy gyulladás? Szeptemberben mikor először írtam Önnek, voltak hasonló tüneteim, de akkor már a rosszulétektől az idegösszeomlás szélén álltam, mert mindent úgy kell teljesíteni ebben a betegségben, mint az egészséges embereknek. Októberre már mindenféle gyógyszer nélkül sokkal jobb volt, most januárban megint kezdődik????? Van, hogy ásításroham tör rám, és úgy érzem semmi levegőm sincs, alig bírom nyitvatartani a szemem, eszem a szelént, mellette B6 vitamint is két-három naponta, és szintén két-három naponta 1000-es c vitamint pezsgőtablettát is iszom, hogy egyáltalán állni tudjak a lábamon. Izületeim folyamatosan fájnak, szó szerint úgy érzem görbül a gerincem, mintha nem akarná elbírni a súlyom. Ez is zavar képes vagyok egy hónapon belül, mindenféle táplálkozási szokás megváltoztatása nélkül 8 kg különbséget produkálni. Nem értem mi zajlik a testemben, csak azt tudom, hogy szívem szerint "levetném" a testem és elhajítanám, mert állandó fájdalmaim vannak. Jógázom, reikizem magam, kerülöm a stresszt, teljesen máshogy élek mióta tudom, mivel állok szemben, tudatosan táplálkozom, igyekszem mindet bevinni a szervezetemben, mit tehetnék még, hogy lassítsam az autoimmun folyamatot?? Iszom aloe vera gélt is. Üdvözlettel: Melinda
Tisztelt Melinda!
Sajnálom, hogy ilyen rosszul érzi magát, de lesz ismét jobb!
A stressz valóban árt az autoimmun folyamatnak. A hányingernek valami más oka lehet (terhesség nem lehet?). A B6 vitamint szedje és az Antiox Vital 1 tbl/nap.
A továbbiakat a legközelebbi vizitnél megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-19 12:09:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Úr!

Az Ön betege vagyok, szülés utáni pajzsmirigy gyulladással kezel, 1 hónapja szelént, és napi fél Euthyrox 50-et szedek. Jobban vagyok, de a menstruációm még nem rendeződött. Legutóbb már nem 22 hanem 26 napra jött meg, de most is igazán csak 2-3 napig tartott, most eltelt a vége óta 5 nap és nagyon enyhén „rózsaszínes” a WC papír (betét sem kell). Kérdésem, hogy mindezt okozhatja a fennálló problémám, és mikorra kellene a menstruációmnak rendeződnie? Március közepén megyek ismét Önhöz.

Köszönettel
B.Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Emlékszem problémájára. Azt tanácsolom, hogy az Euthyrox dózisát 1 tbl-ra emelje meg.
Márciusban a változást meglátjuk és azt is, hogy kell-e komplettálni a kezelést.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-19 07:48:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr-úr
Eszenciális magasvérnyomásban szenvedek hosszú ideje .A régi gyogyszeremet lakellett cserélni,hatástalanság miatt.
A negyedik gyogyszer kombinácio használ ugy ahogy.Lokren,és Exforge ,miota ezeket szedem azota hasmenésem van étkezés után egy-kéét orával.Szinte visszatarthatatlan.Az orvosom összevissza beszél,most aztmondta hogy glutén érzékeny lettem.Söt a koleszterin csökkentö gyogyszeremet is elvette,azzal az indokkal hogyannak is van ijen hatása.(évek ota szedtem).Tanácstalan vagyok ,mit tegyek.(igazábol megrendült a bizalmam a körzeti orvosomba)
Lehetséges az érzékenység? 50-éves multam.
tisztelettel
detina
Tisztelt Detina!

Sajnos a panaszai alapján végleges diagnózis mondani nem lehet. Sajnos a gyógyszerek sok mellékhatással rendelkeznek. Azt javaslom, hogy fokozatosan kellene felépíteni a gyógyszeres terápiát az okoknak megfelelően.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-19 07:45:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr! 2007-ben egyszer,2008-ban egyszer voltam pajzsmirigy izotóp átvilágításon(autoimmun pm.gyull.van).2009 dec.ben kontrastanyagos Mr-en voltam a gerincem miatt.Ott azt mondták,hogy a kontrasza.nem veszélyes a pm-re. Most pedig egy gerincprobléma miatt csontizotópra akar az orvos küldeni.A kérdésem: veszélyes-e a csonizotóp a kontraszanyag miatt a pajzsmirigyemre??Válaszát előre is köszönöm! Mónika
Kedves Mónika!
A kontrazstanyag jódtartalma miatt ártalmas lehet a pajzsmirigyre, a csontizotóp vizsgálat nem.
Persze kérdéses, hogy miért végzik? Tudja-e a vizsgáló betegségének természetét?

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 12:13:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Tegnap voltam ultrahangon, nyaki ereimet vizsgáltatni és kiderült, hogy pajzsmirigy göböm van. Pontosabban ez az eredményem. "A bal lebenyben caudalisan 12x9mm-es, kissé inhomogén echoszegény göb ábrázolódott. Mko. fejbiccentő izom mentén a kp.harmadában egy -egy 8mmes bal oldalon a corotis oszlás magasságában egy 15mm-es, elszórtan néhány kisebb nyirokcsomonak megfelelő képlet mutatható ki."
Azt olvastam a neten, hogy 1 cm -nél nagyobb göböket mütéti uton távolitnak el. Igaz eZ, És mennyire veszélyes?
A másik kérdésem ,hogy mivel megvan duzzadva a nyirokcsomom ez állitolag rákos daganatra utal. Ez is igaz? És mivel elvan terjedve ezért ez azt jelentti, hogy átétes is vagyok? Mennyi az esélyem átétnél, hogy meggyogyuljak?
És még annyit, hogy a nyirokcsomomnak milyen nagyságunak kéne lenne ha eredeti állapotban van?
A válaszát előre is köszönöm.
Tisztel kérdező!
A pajzsmirigyben lévő göb nem feltétlen rosszindulatú.
Teendők:
- immuno-endokrin kivizsgálás
-izotóp vizsgálat, az eredményektől függően szövettani vizsgálat.
Nem minden göböt kell operálni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 12:11:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly május óta hullik a hajam, alapvetően diffúzan, bár most már úgy tűnik, hogy a fejtetőmön ritkább a hajam, mint máshol.
Vashiányos anaemiám nincs, változatosan táplálkozom, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok. Fogamzásgátlót több, mit 10 éve szedek. BMI, szőrnövekedés normális.
Laborparaméterek: a panaszok kezdetekor TSH: 0,01 uIU/ml, anti-TPO: 327 IU/ml, a perifériás pajzsmirigyhormonjaim viszont mindvégig normálisak voltak (a középtartományban), és a júliusi laborkontrollkor már a TSH is normális volt (1,02 uIU/ml). UH: kezdődő struma diff. et nod. Egyéb laborok: CRP: neg., We: 8 mm/h, Prolaktin 9,0 ng/ml (norm.: 2,8-29,2), Tesztoszteron: 38,5 ng/dl (norm.: 14-76), ANA screen: neg.
Bőrgyógyász nem látott lokális okot, hajhullás elleni vitamint javasolt, amit szedek is, de a hajhullásom nem javult.
A kérdésem, hogy a normális pajzsmirigyhormonok mellett a hajhullásom oka lehet-e a pajzsmirigy és ha igen, akkor mit lehet ellene tenni? Illetve ha más okot kell keresni, akkor milyen további vizsgálatot javasol Professzor Úr a hajhullásom okának kiderítésére?
Válaszát előre is köszönöm: Trixi
Tisztelt Trixi!
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. A legújabb irodalmi adatok bizonyították, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással.
Fontos kiemelnem, hogy egyik laboratóriumi értéke felvetette az autoimmun gyulladás lehetőségét!(elérhetőség06.30.631-9309
Javaslatom: részletes endokrin és immunológiai vizsgálat és oki kezelés.
Jó egészséget kívánok





Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 12:07:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Prolactin problemakkal kuszkodom.
Cabergolint szedek.
Gyereket szeretnek meg szeretnem kerdezni h ilyen esetben mi a teendo?
Szedhetem tovabb a gyogyszert addig amig teherbe nem esek?
A megfelelő válaszhoz a közölt információ kevés. Részletes endokrin kivizsgálást javaslok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 07:49:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Köszönöm a múltkori válaszát! (Autoimmun thyr., Hashimoto enc, Polyallergiás synd., APS III/C - Candida kapcsolata orvosi szaklapból.) Az eredmények azóta részben megszülettek: Candida negatív lett, viszont az allergiás tünetek erősen fokozódtak, most már gyakorlatilag a kenyér, burgonya, rizs, répa kivételével midnen kiütést okoz, illetve nem tudom ezzel függ-e össze, hogy a hasam is rosszul érzem. Az Ön által írtak alapján a malabszorpciót sikerült megértenem, ennek tünetei valóban nagy mértékben egyeznek az általam tapasztaltakkal. (Nékám prof úrhoz jövő héten megyek konzultációra.)
Kérdésem az, hogy van egyáltalán erre bármilyen terápia? A pajzsmirigy hormon szedése óta (fél év telt el) az allergiás tünetek, valamint a mixoedema nem javult, sőt, sajnos fokozódtak a panaszok. Azon tűnődtem, hogy Gastritis illetve a krónikus pajzsmirigy gyulladás és esetleg még az allergiás tünetek csökkentésére/kezelésére nem lenne érdemes gyulladáscsökkentő/antiallergén anyagként szteroidkezelést megpróbálni? Vannak esetleg erre vagy hasonló célzattal alkalmazott más szerekre orvosi tapasztalatok?
Azt is észrevettem, hogy nyár óta a vérvételek alkalmával nagyon nehezen áll el a vérzésem, és meglepően erősen jön a vénákbó - ez a mixoedema miatt van? (Vagy egész más?)
A malabszorpció esetében is kérdéses számomra, mi volt előbb a Ca-hiány, vagy az odeme+allergia? Persze mint laikus ezen talán hiába töprengek. Viszont a hasfájás és az emésztési zavar, reflux felerősödött, itt sem tudom, melyik a kiváltó ok, próbálom tünetileg kezelni, de valami oknál fogva egy enyhe meghűlés is erősen fokozza a tüneteket. Néha napokig görcsoldón élek, pedig az UH szerint nincs nőgyógyászati panaszom, sem gyulladás, de a fájdalom ahhoz hasonló.

Ha valami módon lehet a gyógyulást a Hashimoto-kór társbetegségek (APSIII/C ) terén is segíteni, kérem, írja meg, legalább annyit, hogy igen. Ez sokat segítene most, hogy van remény természetes szinten is...

Segítségét előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina


Kedves Edina!

A mixödema egészen más tüneteket okoz.
A problémái összetettek és külön-külön történő megválaszolása személyes konzultációt ígényelnének.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 07:48:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm válaszát! (Az autoimmun thyreoiditises vagyok)
Még annyit szeretnék kérdezni,hogy ha most emelt adagban szedem a Letroxot szoptatás alatt,és megtörténik a kisbabám elválsztása (a napokban tervezem) akkor mennyi idő múlva lesz szükségem kb az eredeti dózisra?
Gondolom ez a tej elapadásától is függ,de a lényeg az,hogy hónap végére kaptam controll időpontot,tehát ha ez idáig emelt adagot szedek (ami 2-őnknek lett beállitva,s elválasztás után már "egyedül" leszek) akkor nem e fog túlműködni a pajzsmirigyem? Vagy menjek vissza hamarabb? Vagy csak pár nappal vizsgálat előtt kezdejel el a tejem apasztani,hogy addig nehogy bajt csináljak magamnak? Egyáltalán mennyi idő kell neki,hogy a szervezetem kevesebb dózisra álljon át?
Mert azt sem szeretném,hogy ha visszamegyek a labor e miatt hamis eredményt adjon,mert tudom sajnos milyen rossz a túlpörgéses rosszullét.
Kérem adjon legyen szives tanácsot,hogy mit,és hogyan csináljak?
Köszönöm előre is!
Vivi

Tisztelt Vivi!

Ez egyéni megitélés kérdése, ez függ a klinikai állapotától és laboratóriumi adataitól egyaránt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-18 07:43:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Nővérem egy elég alapos laborvizsgálatot csináltatott, ahol tumormarkereket is néztek. Az utóbbi időben elég rosszul érzi magát és azért ment el, hogy végre kiderüljön mi áll a tünetei hátterében.
A leletből az alábbi két értéket emelném ki:
Cromogranin A: 159,6
Parathormon: 72
Leletével elment háziorvosához, aki szinte még le is szidta, hogy miért kell ilyen vizsgálatokra elmennie, és nem vette túl komolyan.
A lelet végén összefoglalták, hogy az eltérést okozó laboreredmények hátterében milyen betegségek állhatnak és ott a
mellékpajzsmirigy túlműködés és a medullar thyroid carcinoma is fel volt sorolva többek között.
Azt még hozzátenném, hogy a vérvétel idején protonpumpa gátló gyógyszeres kezelés alatt állt. Ez valóban emelheti a Cromogranin A szintet?
Mit javasolna a doktor úr a két eredmény alapján? Ezek a számok feltétlenül rosszat jelentenek?

Köszönöm válaszát:

Szilvia
Kedves Szilvia!

A tumormarkerek egész skálája ismert, ezek közül a cromogranin az egyik. Az emelkedése szenzitiv, de nem feltétlen specifikus. Más tényezők is befolyásolják.
Javaslatom: először endokrin kivizsgálás és a leletektől függően megfelelő feltételek mellett a cromogranin és egyéb endokrik tumor market analizise (calcitonin, CA125,CA15-3 CEA, AFP stb.)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-14 07:48:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszelt Doktor Úr!

2004-ben ill. 2006-ban volt egy-egy vetélésem, 6 ill. 7 hetesen.
A vetélések után néztek hormonszinteket, különösebb problémát nem találtak.
2007-ben egészséges kisfiút szültem, ő most 2 éves.
Szeretnénk még egy babát és sajnos november végén ismét volt egy sikertelen terhességem, 8 hetesen ment el a babánk.
A nőgyógyászom elküldött IR vizsgálatra, hátha ez állhat a háttérben.
Az eredményem a következő:

éhgyomri:
GLUKOZ 5.55 mmol/l
INZULIN 8.05 mU/L
60 perces
GLUKOZ 6.10 mmol/l
INZULIN 77.78 mU/L ++

120 perces
GLUKOZ 4.98 mmol/l
INZULIN 25.03 mU/L +

Sajnos későre kaptam csak időpontot a nőgyógyászomnál és szeretném tudni, mennyire vészes ez az eredmény ill. javalt-e erre valamilyen gyógyszer, ha igen, mekkora mennyiségben?
Valóban állhatott ez a vetélések hátterében?

Köszönöm előre is válaszát!
Eperke
Tisztelt Eperke!

A vetélésének nem csak inzulin és cukorprobléma lehet az oka.
A pajzsmirigy és annak autoimmun betegségei gyakran okoznak ilyen bajt. Utalok ezen a honlapon erről az elmúlt évben általam részletesen leírottakra.
Javaslatom: immuno-endokrin vizsgálat (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-14 07:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Néhány hete már írtam Önnek, azóta voltam MR vizsgálaton és az eredmény a következő: Microadenoma. 3mm-es a hyphosysis dorsalis harmadában. Utána néztem, és az kiderült számomra, hogy ez minden esetben jóindolatú elváltozás, de a mérete alapján nemtudom eldönteni, hogy ez mennyire számít nagynak.
Válaszát köszönöm!
Kiskedves
Tisztelt Kiskedves!
Ez valóban egyedi elbírálást ígényel és a döntéshez az írások kívül a beteg is szükséges, azaz valódi konzultáció.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-13 12:13:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves dr.Ur!
Koszonom a korabban adott valaszat meg annyit szeretnek tudni, hogy az en esetemben korabban beallt a menopauza mivel a szervezetem nem termel termeszetes osztrogent ezert azt szeretnem kerdezni, molyen bio alapu keszitmenyekkel lehetne ezt potolni, mert most tablettakat szedek es nem igazan tesz jot a szervezetemnek, neha enyhe rosszulletet is okoz.Ugyanesz a kerdest feltettem az orvosnomnek akihez jarok es azt felelte nem letezik ilyes fajta keszitmeny.
Elore is koszonom, a legjobbakat remelve.
Kedves Kérdező!

Vannak ilyen készítmények, de alkalmazásuk függ a kísérő betegségektől, ezért így vaktában (vizsgálatok nélkül) alkalmazását nem ajánlom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-13 12:07:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

lány vagyok és szõrös az arcom

Tisztelt Doktor úr!

Előre is elnézést a hosszú levélért, de fontosnak tartottam mindez leírását!

24 éves lány vagyok. Körülbelül 6 évvel ezelőtt mentem el endokrinológushoz túlzott szőrnövekedés miatt, akkor még csak a lábam, combom végett. Mindig magasabb tesztoszteron szintet mutatott a labor eredményem. Hosszabb, rövidebb kihagyásokkal szedtem fogamzásgátlót. Igazán soha nem használt. A menstruációm soha nem volt szabályos, 2-3 havonta menstruáltam. A szőrösödésem lassan romlott. Az utóbbi másfél évben gyorsabban. Egy nőgyógyász ultrahang alapján azt mondta,h ciszta nincs, kicsit nagyobb a petefészkem. Most nyáron kezdtem el szedni újra fogamzásgátlót, és felírattam a Metformint. (hátha). A fogamzásgátlót két hónap után abbahagytam. (mert nem szerettem volna életem végéig szedni, és a mellékhatásoktól is tartok). Viszont így lehet, h rosszabb lett a helyzet, mintha nem is kezdtem volna bele, remélem ez a gyorsabb romlás lassul és csak a gyógyszer abbahagyás miatt felborult rendszer miatt van. Eddig „csak” a mellbimbóm körül volt sok erős szőrszál (két éve volt kb. egyszer 50-60, amit egyszerre kiszedtem, azóta csak rosszabb lett, és nem is tudom tépkedni, mert heges lesz) , a hónaljam „terjedt”, és persze az intim területeken is felfele, hasamon pár erős szőr, és az államon, arcomon, nyakamon is pár szál erős.
Mindenki azt mondja, h ez normális, nincs benne semmi kóros. El is fogadnám mindig az aktuális állapotot, csak ne romlana.
A mostani gyógyszer abbahagyása óta viszont eléggé meg vagyok rémülve. Azóta nem menstruáltam (tehát 4 hónapja) Az alkarom kiskorom óta sűrűn szőrös, de nem fekete. Ez idáig az soha nem is romlott láthatóan. Nem is gondoltam rá, h esetleg az is fog. Az utolsó 4 hónapban viszont a kézfejemen, felkaromon (bicepszemen, vállamon) meghosszabbodott a szőr és az eddigi általam is láthatatlan szinte fehér kis szőrök sötétedtek is. A kézfejem felé pár erősebb, sötétebb új szőr is lett. A hónaljamat lassan a felkarom szőrétől nem tudom elkülöníteni szőrtelenítéskor. A kulcscsontom alatt, mellkasomnál is érzek apró szőröket, ahol teljesen csupasz volt eddig (illetve egy erős van,ami szintén ilyen kis pihe kitépéséből lett) és ettől eléggé félek. A hasam egészén is hosszabbodtak, sötétedtek, de ezek is még puha szőrök. A hátamon is meghosszabbodtak az eddig nagyon apró, fehér szőrök. Az utolsó egy-két hónapban pedig már a bajszom két széle problémás. Nem tudom már észrevehetetlenül kitépni, megerősödött, gyorsabban, egyszerre több nől vissza, és nem is rögtön bújik ki, így már a bőr alatt látható valamennyire, és a tépkedéstől lyukak maradnak. A pajeszom, arcomnál, szemem alatt is kezdenek sötétedni, az eddigi puha, szőke szőrök. Ezt már tényleg nem akarom.
Plusz persze az izmaim is visszajöttek (mondjuk ez nem zavar, viszont ezt más is észre vette, de így sem hisznek nekem, h ez nem normális)

Az utolsó labor (nem menstruáció napján, mivel az nincs egyenlőre) eredménye:

Luteinizáló hormon: 6,90 IU/l
Follikulus stimuláló hormon: 4,36 IU/l
Prolaktin: 103.20 mIU/l
Ösztradiol: 101.9 pmol/l
Progeszteron: 2.30 nmol/l
Totál tesztoszteron: 2.93 nmol/l *
Kortizol: 427 nmol/l
DHEA-s: 10.41 nmol/l * ( 2.68 - 9.23 nmol/l )
Inzulin 2.4 mIU/l

Pár nappal ezelőtt vittem a leletem nőgyógyászhoz. Az asszisztens azt mondta, h hát ez PCOS gyanús. Az orvos azt mondja, h ez nem olyan nagy eltérés, h szőrösödni kéne, és egyébként sem vagyok szőrös szerinte. Eléggé el lennék szomorodva -így is néha- ha már „rámnézésre” is azt lehetne mondani. De látom a folyamatos, mostanában elég gyors romlást.
Egyébként úgy tudom, h ez a DHEA-s eléggé befolyásolja ezt.

Évekkel ezelőtt, úgy mondták, h vszínűleg a mellékvesém termel egy kicsit több tesztoszteront.

Amit nem értek:
Kb. egy éve voltam egy elég részletes vizsgálaton, amikor a 17-hidroxiprogeszteron szintem volt magas. Akkor a tesztoszteron benne volt az intervallumba. Nem tudom ez mit jelent, viszont egy hirzutitmusról szóló, mindent átfogó komoly leírásban találtam egy ilyen táblázatot:

Perifériás: Idiopathiás hirsutismus
Mellékvese eredetű: Congenitalis adrenalis hyperplasia (CAH) (magas 17-hidroxiprogeszteron)
Virilizáló mellékvese-daganatok
Cushing-szindróma
Petefészek eredetű: Polycystás ovarium szindróma (PCOS)
Hyperthecosis ovarii
Androgéntermelő ovarium-tumorok
Terhesség: Hyperreactio luteinalis
Luteoma ovarii
Latrogén: Gyógyszerek: danazol, anabolikus szteroidok

A legtöbb adatom elvileg PCOS-re utal, amibe ha kiderülne bele is tudnék nyugodni. Mondjuk tudom, h akkor sincs sok gyógymód a fog.gátlón kívül.
Viszont, ami a legfontosabb kérdésem: ahogy mondták- ha mellékvese eredetű a dolog, akkor mindenképpen ez a három ilyen durva „kór” lehet csak az ok.
Ezt nem nagyon akarom elhinni. Nagyon fontos lenne, ha megnyugtatna vagy mondana vmit.

Előre is köszönöm türelmét és válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mélységesen átérzem betegségével járó gondját. Sajnálom, hogy gondjai miatt ilyen mértékben bele kellett olvasnia a hirsutismus irodalmába.
Miként a tanköny vázlatából is kiderül a fokozott szőrnövekedésnek számos oka van, amelyek közül néhány már nagy valószínüséggel kizárható ( pl. CAH).
Nem volna célszerű itt további okfejtésbe kezdenem. Hangsúlyozni szeretnék két dolgot:
1. Nem a testosteron, hanem a szabad testosteron a fontosabb
2. A panaszokon sikerül ma már segíteni (többféle kezelés mód létezik) Utalok az ebben a témában a csaladinet.hu. 2009-ben már általam leítakra.

Mielőbbi gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-13 07:55:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja