SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Tavaly nyáron (már előtte fél éve meglévő tünetek után) diagnosztizáltak nálam többgöbös golyvát (a legnagyobb 3 cm-es puha pm. cystosus göb). UH és biopsziás vizsgálat történt, ahol malignitás nem volt bizonyítható. Az akkori TSH eredmények normálisak voltak. Izotópiás vizsgálatra csak mostában kerül majd sor (eddig szoptatás miatt nem lehetett). Az 1 hónappal ezelőtti TSH 0,39 volt. Az elmúlt fél évben sűrün éreztem mellkasi fájdalmat, szapora szívverést, 1 éve a tünetek kezdete óta (fülzúgás, hízékonyság, szem égés, fáradékonyság) pedig állandó nehezen kontrollálható feszültséggel küzdök. Kardiológia vizsgálaton szervi problémát nem találtak, de szívritmus zavart diagnisztizáltak secunder jelenségként. A pm. problémára gyógyszert nem kaptam természetesen, csak Magnesiumot szedek.
A kérdésem az lenne, h Ön szerint a pm. problémám okozhatja-e a fokozott idegességet és szívritmus zavart, vagy talán éppen ezek következménye lett a golyvák kialakulása?
Hogyan és mivel lehet ezt gyógyítani?
A válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Lívia
Tisztelt Livia!
A pajzsmirigy göbös betegségei azért fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Javaslatom: immuno-endokrin vizsgálat
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-04-26 08:00:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja