SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!
5évvel ezelőtt fehér foltok jelentek meg a bőrömön,ezért egy orvos kolegám azt mondta,hogy nézessünk pajzsmirigy hormonokat és immunpanelt.T3 T4 TSH normális volt,de az ATPO 3x-os értéket mutatott.Kiderült tehát,hogy Hashimoto thyreoiditisem van.Rendszeresen kontrolláltatom a hormonokat,de a gyulladás azóta is fennáll.1,5éve egyre több problémám is jelentkezett.Éjszakai izzadás,nappal fokozott izzadás,a menzeszem ami 7napig tartott most mindössze 3napos,mindkét mellemben több cysta is van,fáradékony vagyok,jellemző a tachycardia,amire 2,5mg Concort szedek.És ami elkeserítő,hogy 10kg-ot szedtem fel 1év alatt.Nyaki UH-on normális nagyságú pajzsmirigyeket láttak,de a jobb oldaliban van egy minimális göb.Scintigraphia is történt,az negatív.A segítségét szeretném kérni.2 ismerősöm is van,akinek segített a Professzor úr,az egyiknek a napokban született meg a 6.gyermeke,a másik pedig az Ön segítsége által most várja 5vetélés után a 2.babáját.Kérem válaszoljon.Köszönettel egy műtősnő Budapestről:Judit
Tisztelt Judit!
Mivel kollégáról van szó ezért utalhatok arra az Orvosi Hetilapban megjelent közleményünkre (amelyért a jövő héte Markusovszky díjjal jutalmaznak) "Autoimmun endokrin kórképek társulása"- Egyébként mind az Immunológia, mind az Endokrinológia tankönyvben összefoglaltam ennek a problémának a mechanizmusát, molekuláris genetikáját és kezelését is.
A TSH értéket illetően utalok a legutóbbi orvosképzésben leírt Bevezetőre, amelynek során ezt röviden érintem.
. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-04-27 12:25:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja