SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelem Profeszor Úr!
Köszönöm a válaszát. Milyen kivizsgálásokta gondolt?
A pajzsmirigyem és minden vér eredményem negatív lett.

Várom válaszát: Margó.
Tisztelt Margó!

A vizsgálatok nem azonosak a vérleletekkel. Nem tudom, hogy immunológiai vizsgálatai történtek-e? (Anti-SS-A stb)?
Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-30 07:20:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Köszönöm a gyors válaszát felfogom keresni a doktor Úrat.A gyógyszerek szedését folytathatom?
Az irgalmas korházba kereshetem a doktor úrat vagy csak a budai all. központba?
Barbara
IGEN!!!

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-29 13:14:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr. Úr!

2010.10.12 én voltam Önnél.
Status:klinikailag substitucioval euthyreoid st.Pm.st. parenchymás tap.
pm UH:jl 17x20x14mm,bl 19x22x12 mm fokozott echogenitású
ths 0,9 anti-tpo 12,5 anti-tg 10,6 homa 2,8 ir-re poz. DHEAS 6,7
epikrizis:PCO,autoimmun thyreoiditis remisszióban,substituált hypothyreosis
Javaslat Meckformin1000 2X1
Euthyrox50 napi 1
2010 ápr. 29-én volt a második inszeminációm és meg fogant a baba akkor írtam Önnek és azt írta az eutyraxot növeljem 1,5-re a meckformint elhagyhatom.Sajnos a 6 héten megállt a baba a fejlödésbe ezért művi uton megszakítottuk a terhességet.Utána újra elkezdtem szedni a mecformint 2x1-et és az euthyraxot de csak napi 1-et.Ma felkerestem a háziorvosom,hogy írjon fel a gyógyszerekből és mondtam neki,hogy volt egy vetélésem.Ő azt mondta,hogy nagy hiba volt a mecformin abbahagyása!!!??????Szerinte a mecformin abbahagyása okozhatta a vetélést.Doktor úr mi a véleménye???Kérte,a teljes kivizsgálásomat.Nem is írt fel mecformint addig amig nem tudja,hogy mi van a cukrommal.Tudja, hogy rendszertelen volt a menszeszem én mondtam azért is szedem ez beállította.De szerinte ez nem használ arra a célra.Doktor Úr teljesen tanácstalan vagyok kérem segítsen rajtam mit tegyek?
Várom válaszát
Barbara
Tisztelt Barbara!
Lehet segíteni. Az gondolom, hogy az újabb inseminációnak nincs akadálya. MInden esetre a tanulság az, hogy a terhesség bekövetkezése után a gyógyszeres módosítás előtt személyes konzultáció indokolt ( az internet ree nem alkalmas fórum). Ne kívánom minősíteni a házi orvosának véleményét és kioktatni sem kívánom, elegendő a szakirodalom ismerete.
Kontroll immuno-endorkin vizsgálatot javaslok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-29 12:44:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Édesapámnál (78 éves) a következőt diagnosztizálták és azóta már meg is műtötték, most izotópos kezelésre vár, de addig szeretném a Doktor Úr véleményét is kérni.
Jobb pm-lebenyben nagy göb, cytologia papillaris cc. Kétoldali pm-resecatum, j.o. a nagyobb
Diagnózis: 1., Neoplasma malignum glandulae thyreoideae C-73.H
M-Snomed: Carcinoma papillare 8050.3
2., Struma nodosa E-04.2
M-snomed:Degeneratio hyalinea
3.,Calcificatio 5540.0
A bal oldali pólusnál talált 1cm-es göbnek megfelelő metszeten hyalinos kötőszövetbe ágyazott infiltrativ növekedést mutató papillaris szerkezetű rosszindulatú daganatgóc azonosítható, melyen belül a daganatsejtek jellegzetes magi sajátosságot mutató, a kötőszövetes papillákon egy sejtrétegben elhelyezkedő magi torlódást mutató daganatsejtekből épül fel. Számos, a daganatsejtek középszéles, kissé eosinophil szegéllyel rendelkeznek, sejtmagjaik maghártya behúzódásokat mutatnak, chromatin felritkulást, valamint elszórtan intranuclearis inclusiokat. A tumorgóc széli területein a környező pajzsmirigy állomány felé infiltrativ növekedési mintázat figyelhető meg, mely egy ponton nyirokér terjedés gyanúja is felmerül, ez irányban immunhistokaeimal reactiot is végzünk (CD31) mellyel vascularis invasio nem igazolható. A sebészi resectios felszín érintettsége nem igazolható. /JK
Köszönöm szépen a Doktor Úr válaszát!
Üdvözlettel:
P.Eszter
Tisztelt P .Eszter!

A szövettani eredmény nem jó, de a betegség gyógyítható a ma már rendelkezésre álló módszerekkel.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-29 12:38:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Remélem ez a levelem eljut Önhöz.
A nasopraingeus mögött 9*5mm eltérés, vagy esetleg a j.o. ventralisan subsellarisan 8*4mm kontrasztanyagot halmozó homogén az adenohypophysisssel összeköttetésben álló microadenoma, mely a jobb oldali n. opticus distalis szakaszát enyhén megemeli, minimáis dyslokatio.
Mely érdekes vérkép is követett: insulin szint: 55; C peptid3,329; IGF szint 257 volt, de már helyreállt.
Okozhat-e nekem fejtetőre irányuló nyomást ami fejfájáásal párosul?
Hajhullást(538 szál/mosás)?
Székrekedést?
Több vizeletet, mint a bevitt folyadék mennyisége?
Bal szememnél kisfokú látótér szükületet?
ÉS végül a bal alrcfelem nem szimetrikus, de a CT negatív lett, bár az elváltozás egyre látványosabb, föleg a számnál.
Válaszát türelmetlenül várom, emrt már nem tudok kihez fordulni a probálmámmal.
Tissztelt Kérdező!
Sajnos eddig levele nem jutott el hozzám.
A kérdése összetett. A panaszait a hypophysis elváltozása okozhatja, de ebben az irányban további vizsgálatok kívánatosak.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-29 12:36:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Május 11-én ellenőrző ultrahang vizsgálaton kiderült, hogy a 11. hetes Babánk elhalt. Még aznap teljes vérvizsgálatot végeztek nálam, másnap műtéti úton befejezték a terhességet. Mivel partialis mola terhesség volt, hetente jártam vissza a terhességi hormon vizsgálatra. Egyik vizsgálaton kérdezte meg egy Orvos, hogy nem volt-e gondom a pajzsmirigyemmel. Ekkor jutott eszembe, hogy a vérvizsgálat kiértékelésén a pajzsmirigyhormonokkal gond volt. Mikor megmutattam az eredményt azt mondták, ha teljességgel meggyógyulok a nőgyógyászati betegségből, akkor kezdjek el foglalkozni ezzel a kérdéssel. Múlt héten végre teljesen gyógyultnak nyílvánítottak, de még nem jutottam el endokrinológushoz. Kérdésem az lenne, hogy a terhesség miatt alakulhatott-e ki a pajzsmirigy alulműködésem? Mivel ez nem egy normál terhesség volt és a hormonok is többes ikerterhességnek megfelelő szinten voltak, befolyásolhatta ez a pajzsmirigy hormonszintjeit? Az eredményeim 370 000-res béta-hcg mellett: TSH-0,01; szabad T3-3,61; szabad T4-1,49. Vérzésem jelentkezett és a közérzetem is jó. Nem híztam, étvágyam jó, erős szívdobogásérzésem sincs. Mindezek a tünetek a terhesség alatt fennálltak, de a hcg csökkenésével szépen elmúltak.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm: Eszter
Tisztelt Esztet!

A pajzsmirigy és a terhesség szoros kapcsolatban vannak. Erről a kérdésrő ismételten tartottam továbbképzést, írta (ezen a portálon is).
A lényeg:
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat (1 ábra). Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-29 12:33:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr,
Többszöri próbálkkozás után , remélem ma sikeresen elmegy a kérdésem. 33 éves nő vagyok és 2 hónappal ezelőtt kalcifikációkat fedeztek fel a jobb mellékvesémen , emellett 4-5 mm-es retroperitoniális adenómákat . A vér- és vizeletvizsgálatok ( PTH, TSH, Kortizol, 5HIAA, Cromogranin A, VSH, Leukocitaszám stb. ) eredményei negativak, ennek ellenére laparotómiát javasolt a kezelőorvosom. Fizikai tűneteim a rossz tranzit és a hasmenéses periódusokon kivül nincsenek. Ehhez hozzátenném , hogy 4 éve nincs epém. Válaszét előre is köszönom. Emese
Tisztelt Emese!

Sajnos a küldött információ nem elegendő ahhoz, hogy egy ilyen nagy jelentőségű kérdésben felelős döntést hozzak. Jó volna részletesen konzultálni a műtétet javasló kollégával (mire gondolt : MEN2A....?).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-28 11:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Agyi infarctus miatt kezeltek 12 héten át szteroiddal. Nagy mennyiséget kaptam és fokozatosan lett abbahagyva. 4 hete nem szedem, de még mindig a jellgzetes chusing szerű tüneteim vannak, (nagy hasam, vékony végtagjaim, stb..) annak ellnére, hogy nagyon szigorúan diétázom kb. 3,5 hónapja (már a szteroid kezelés alatt!!). Meddig tart a szteroid mellékhatása ezen a téren?? Válaszát várva, köszönettel: Andrea
Tisztelt Andrea!

Ez függ a szteroid típusától és még sok egyéb faktortól, de általában 2-3 hónap múlva (ha az agyalapi mirigy-mellékvese tengely helyreáll, akkor megszünnek a tünetek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-28 10:47:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TISZTELT DOKTO UR.PAJZSMIRIGYEM TSH FT4 FT3 RENFERENCIA TARTOMÁNYON BELÜL VANNAK .ATPO A FELSŐÉRTÉK10 SZERESE.PAJZSMIRIGY MÜTÉT ÓTA HIZTAM 30 KG LEHET HOGY A PAJZSMIRIGYEM ALÓLMÜKÖDIK.VAGY MÁSTÓL LEHET AZ ELHIZÁS.
Tisztelt Kérdező!

A helyzet kicsit komplikáltabb. Itt nincs módom ábrát és táblázatot bemutatni, de a helyzet az, hogy az anti-TPO szint emelkedése évekkel megelőzi a pajzsmirigy működésének csökkenését, ill. pusztulását.
A referencia tartomány sok faktortól függ. Jóllehet az ún. szubklinikus pajzsmirigy-betegségek detektálása a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
A referenciatartomány meghatározásánál az életkort, valamint a hypothalamus – hypophysis – pajzsmirigy tengely szabályozási pontjainak (set point) a változását, az úgynevezett individuális TSH tartományt is figyelembe kell venni. Ismert tény, hogy a TSH szintje az életkor előrehaladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél. A set point individuális; azonos T4 szint eléréséhez személyektől függően más és más TSH értékre van szükség, amely ráadásul egy egyénen belül is a legkülönbözőbb paraméterektől, biológiai helyzettől függően változik. Egy alacsonyabb T4 szint egyébként nem jelent feltétlen rosszabb pajzsmirigy funkciót, mivel az aktív T3 konverziót végző dejodinázok (leginkább a 2-es típusa) aktivitása növekszik, ahogy a T4 szintje csökken, így az aktív funkció akár változatlan is maradhat.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-28 07:51:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Depresszióra szedett Citapram hatásaként a gyógyszer szedése alatt drasztikusan lecsökkent a libidóm, ami az elolvasott betegtájékoztató szerint normális jelenség is. Azonban a gyógyszer elhagyása után sem állt helyre a libidóm, ugyanolyan gyenge mint a gyógyszer szedése alatt. Az erekcióm normális lenne, de nemi vágyat nem érzek. Ennek már négy hónapja és javulást nem érzek. Pszichikai oka nem lehet, hiszen (egyébként) már teljesen jól vagyok. Több ilyen eset is ismert (szerencsére csak kevés) és a szakirodalom PSSD-nek nevezi. Lehet ennek a jelenségnek hormonális oka? Érdemes endokrinológiai kivizsgáláson részt vennem?
Köszönettel, Tamás
Tisztelt Tamás!

Valóban ez a PSSD, aminek több oka is lehet. Endokrinológiai kivizsgálás indokolt ilyen esetben, mivel a hormonális rendszer is gyakran felborul.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-28 07:39:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Pajzsmirigy alulműködéssel kapcsolatban érdeklődnék. 2006-ban derült ki az alulműködés, egy évvel az első szülésem óta. ( Teljesen normális terhességem és szülésem volt). Ekkor a TSH 100 körüli érték volt, azóta normalizálódott a pajzsmirigyműködésem, napi 100 mg L-Thyroxin mellett. Tavaly teherbe estem, a napi adagot emeltem egy endokrinológus javaslatára 125 mg-ra, ennek ellenére a terhesség a 7-8 hét körül elhalt.
Jelenleg újra terhes vagyok, a 7 hétben járok, és jelenlegi értékeimmel kapcsolatban érdeklődnék. A
z 5 héten: TSH:1,1
T3:4,4 T4: 20,4

Azóta szedek terhességi vitamint:Femibion 800-t, amiben van jód: 150 mkg.
A kérdéseim a következőek lennének:

Elegendő ennyi támogatás a pajzsmirigynek vagy emelnem kellene az adagot?
Mennyi esélyem van így a terhesség kihordására?

Tisztelettel várom válaszát:
V.Edina
Tisztelt V. Edina!

Utalok annak betegünknek az esetére (nemrég olvashatta ezen a honlapon), akinek a jód bevitele miatt komoly gondjai adódtak.
A baj az, hogy eddig nem derült ki az, hogy mi okozza a csökkent pajzsmirigyműködést. Amennyiben az autoimmun gyulladás, akkor az anorganikus jód bevitele nem javasolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-28 07:37:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Lisztérzékenységet diagnosztizáltak nálam pár napja (32 éves vagyok) és közben jódizotópozni akarják a pajzsmirigyemet, amely túlműködik évek óta (okát nem tudják). Úgy olvastam van összefüggés a coeliakia és a pajzsmirigybetegségek között. Lehetséges-e, hogy a glutén megvonás hatására 'megjavul' a pajzsmirigyem? Nem szeretném 'kiírtatni' a pajzsmirigyemet semmiképpen. Jelenleg Propycil-lel jelentősen javultak a TSH eredményeim, már 0,26-nál járunk (0,35-től normális), az AntiTPO-m is 300-ról 97-re csökkent, javuló tendenciát mutat minden, mégis izotópozni akarnak, mert a Propycil-t sokáig szedni nem lehet Miért nem?
Köszönöm válaszát előre is!
Kedves Kérdező!
A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység.
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért. A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges.
A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették ( Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:

A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében
A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk)

Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak.

A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet!

Ami a Propycilt illeti - erről már ezen a honlapon is írtam - megközelítőleg sem olyan "ártalmatlan" gyógyszer, mint ahogyan azt gondolnák. Az elmúlt években sok végzetes májkárodosáról számolta be, amelyet eggyértelműen ez a gyógyszer okz. Másrászt autoimmun gyulladásos folyamatot is képes kiváltani (ennek is hatalmas orvosi irodalma van !).

Miként egyik korábbi cikkemben írtam a döntés szinte mindig nehéz, de a nem döntési is döntés, ezért körültekintően szabad csak eljárni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 13:33:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Ne haragudjon,hogy ismét kérdezek Öntől.Korábbi válasza után még kérdések tolulnak fel bennem.Ha meleg göb okozza az extrasystolékat,s a hormonszintben nincs kiugró eltérés,mi várható? Hogy lehet ezt kezelni?Van ennek jelenleg(ebben a stádiumban)oki kezelése?Elcsendesedik magától?
Van-e bármilyen olyan természetes készítmény,ami megtámogathatná a gyógyulásomat?

Válaszát tisztelettel megköszönöm! Dóra
Tisztelt Dóra!

Igen, kezelhető. Ez a betegség magától nem szűnik meg, de jól kezelehető.
Ismétlem, az okokat kell megkeresni és azokat elhárítani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 12:33:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A következő kérdésem lenne Önhöz. Második gyermekem születése után valószínűleg post partum thyeroditisem volt, először szívdobogás, magas pulzus, aztán kimerültség, ájulásos rosszullétek, struma, de nem kaptam semmilyen kezelést. Több évig eltartott ez az állapot. Azután született meg a harmadik gyermekem, akinél Hasimoto thyr.-t diagnosztizálta, Autoimmun PM gyulladással (Hasimoto thyr., Polyallergiás synd., APS III/C) Önhöz jár közel egy éve kezelésre.
A második lányom is elment vizsgálatra, ahol PM alulműködést találtak, Letrox 50 ug-ot szed, antitesttermelése rendben, de pár éve a lábán nagyon csúnya tünetek jöttek ki, ami miatt szteroidot kapott, az endokrinológus szerint TBC lehetett, csak nem mondták meg neki. Második terhességénél nehezen esett teherbe, gyakran szédült, azóta hízott, amit nem tudott leadni, fázékony, a végtagjai hidegek, hajhullásra is panaszkodik, és pár éve az a rejtélyes gyulladás a lábán szintén felveti az autoimmunitás gyanúját.

Én is elmentem endokrinológushoz, a laborértékeim a következők lettek:
THS 2,56 IU/ml (norm.érték: 0,3-4,0);
FT4-RIA 16,19 pmol/l (norm.érték: 10,0-25,0);
FT3-RIA ---pmol/l ;
TPO 0,0 IU/ml .
Tüneteim között fáradtság; hízás, emésztési zavar; száraz, fakó, hámló bőr; menstruációs zavar (változókor) miatt is lehet; ödéma; magas vérnyomás; sokszor álmatlanság; szívritmus problémák; magasabb lett a koleszterinem; halláscsökkenés, feledékenység (mindenre rá kell kérdezni, persze ez lehet öregkori probléma is) szerepel.

Az Ön cikke alapján valószínű, hogy post partum thyreoditisen estem át közel 35 éve, de nem egyértelmű számomra, hogy ez autoimmun betegség vagy antiboitkummal kezelhető gyulladás?

HA előbbi, hogyan lehet egyértelműen kimutatni, hiszen az antitest termelésen már nem látszik, ahogy Ön is írta a folyamat lezárulta után. Ugyanez a kérdésem a második lányom esetében is, lehet-e autoimmun, és hogyan mutatható ki egyértelműen, ha lezárult pl. a folyamat?
Harmadik kérdésem, hogy ha autoimmun a folyamat, mivel vihető le a gyulladás minél hamarabb?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Margaréta
Tisztelt Margaréta!

1. A pajzsmirigy autoimmun betegségei nem kezelhetők antibitikummal.
2. Ezek a betegségek öröklődnek és környezeti fakorok aktiválják.
3. A gyulladásos folyamat "kiégése" után a hegesedés látható. Sajnos ezt követően is fellángolhat a betegség.
4. Az immunológiai vizsgálatok nagyban függnek a vizsgálati módszertől és eszköztől.
5. A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek.
6. A hormonmeghatározások értelmezése sem olyan egyszerű, miként azt egy laboratóriumi adat jelezhetné. A szubklinikus pajzsmirigy-betegségek detektálása a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 4-4.5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 12:29:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A következő kérdésem lenne Önhöz. Második gyermekem születése után valószínűleg post partum thyeroditisem volt, először szívdobogás, magas pulzus, aztán kimerültség, ájulásos rosszullétek, struma, de nem kaptam semmilyen kezelést. Több évig eltartott ez az állapot. Azután született meg a harmadik gyermekem, akinél Hasimoto thyr.-t diagnosztizálta, Autoimmun PM gyulladással (Hasimoto thyr., Polyallergiás synd., APS III/C) Önhöz jár közel egy éve kezelésre.
A második lányom is elment vizsgálatra, ahol PM alulműködést találtak, Letrox 50 ug-ot szed, antitesttermelése rendben, de pár éve a lábán nagyon csúnya tünetek jöttek ki, ami miatt szteroidot kapott, az endokrinológus szerint TBC lehetett, csak nem mondták meg neki. Második terhességénél nehezen esett teherbe, gyakran szédült, azóta hízott, amit nem tudott leadni, fázékony, a végtagjai hidegek, hajhullásra is panaszkodik, és pár éve az a rejtélyes gyulladás a lábán szintén felveti az autoimmunitás gyanúját.

Én is elmentem endokrinológushoz, a laborértékeim a következők lettek:
THS 2,56 IU/ml (norm.érték: 0,3-4,0);
FT4-RIA 16,19 pmol/l (norm.érték: 10,0-25,0);
FT3-RIA ---pmol/l ;
TPO 0,0 IU/ml .
Tüneteim között fáradtság; hízás, emésztési zavar; száraz, fakó, hámló bőr; menstruációs zavar (változókor) miatt is lehet; ödéma; magas vérnyomás; sokszor álmatlanság; szívritmus problémák; magasabb lett a koleszterinem; halláscsökkenés, feledékenység (mindenre rá kell kérdezni, persze ez lehet öregkori probléma is) szerepel.

Az Ön cikke alapján valószínű, hogy post partum thyreoditisen estem át közel 35 éve, de nem egyértelmű számomra, hogy ez autoimmun betegség vagy antiboitkummal kezelhető gyulladás?

HA előbbi, hogyan lehet egyértelműen kimutatni, hiszen az antitest termelésen már nem látszik, ahogy Ön is írta a folyamat lezárulta után. Ugyanez a kérdésem a második lányom esetében is, lehet-e autoimmun, és hogyan mutatható ki egyértelműen, ha lezárult pl. a folyamat?
Harmadik kérdésem, hogy ha autoimmun a folyamat, mivel vihető le a gyulladás minél hamarabb?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Margaréta
Tisztelt Margaréta!

1. A pajzsmirigy autoimmun betegségei nem kezelhetők antibitikummal.
2. Ezek a betegségek öröklődnek és környezeti fakorok aktiválják.
3. A gyulladásos folyamat "kiégése" után a hegesedés látható. Sajnos ezt követően is fellángolhat a betegség.
4. Az immunológiai vizsgálatok nagyban függnek a vizsgálati módszertől és eszköztől.
5. A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek.
6. A hormonmeghatározások értelmezése sem olyan egyszerű, miként azt egy laboratóriumi adat jelezhetné. A szubklinikus pajzsmirigy-betegségek detektálása a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 4-4.5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 12:29:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr !
Köszönöm a válaszát ! Azt irja tisztázni kéne milyen eredetű a pajzsmirigybetegségem .Diagnozisra az van irva nem toxikus golyva. Az orvos elküldött biopsziára ami junius elején lesz. Hozzá junius végére kaptam időpontot.Tüneteim nagyon lassan mulnak,időnként hevesen előjőnnek.Junius végéig a metothyrin amiből napi 1 prednisolon napi fél szedek.Háziorvosom,hogy a tüneteket enyhitse propanololt irt fel,napi 3 szor felet,de abbahagytam mert rosszabbul éreztem magam tölle.
Szeretném öntöl megkérdezni,hogy a napi 1 methothyrin és a fél prednisolontol meg e szünnek izzadásos tüneteim.Az endokronologus a prednisolont az izzadás megszüntetésére irta fel.
Válaszát előre is köszönöm ! Zsuzsanna.
Tisztelt Zsuzsanna!

Valami félreértés lehet a kezelését illetően. Célszerűnek tartanám, hogy ezt a kérdést kezelő orvosának tegye fel, aki a gyógyszert kiírta.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 12:18:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Köszönöm a gyors választ, de azt hadd kérdezzem meg, a Chinotalt próbáljam még tovább szedni hétfőig - akkor telne le a háromm hét -, vagy hagyhatom? Tegnap nem vettem be, most jobban vagyok, a túladagolásos tünetek enyhültek, kevésbé jelentkeznek. Pocakom még fájogat a Normaflore mellett, de ez a múltkor is 2-3 nap volt a Chinotal után míg helyreállt... A candida vizsgálat eredménye közben negatív lett nőgyógyászatilag is.

(Még eszembe jutott valami, amit tegnap elfelejtettem: a menstruációm is egy nappal előbb jött meg (24 nap 25 helyett), és a bal karomon és combomon a szőr érdekesen hosszabb és szőrösebbnek nézett ki (leszedtem géppel). Gondolom ez is az immunmoduláns PM-re gyakorolt hatásának következménye.)

Köszönettel: Edina


Tisztelt Edinea
1.A Chinotalt próbálja még végig szedni
2. Az immunmodulans nem okoz szőrnövekedést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 11:38:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor ÚR!

Minap kaptam meg az IR eredményemet, és szeretném kikérni a véleményét a lelettel kapcsolatban.
Addison kóros vagyok, és az ANTI TPO-m magas. Volt egy sikertelen lombikom. Befolyásolhatja a lombikprogramot az eredmény?

vércukor:

0' 4,24mmol/L
60' 4,30
120' 3,44

inzulin:

0' 2,00 mU/L
60' 59,00
120' 21,80

Köszönettel. L
Tisztelt L!
Igen, befolyásolja. AZ ADDISON KÓROS BETEGEKNEK MÁS SZERVSPECIFIKUS AUTOIMMUN BETEGSÉGÜK IS VAN, ILL. LEHET (polyendokrin autoimmun betegségek!), ezért ezek kivizsgálása és kezelés, beállítása fontos.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 10:56:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dokor Úr,

A minap kaptam meg vércukor és inzulin terheléses vérvizsgálatom eredményét, és elég sokára jutok el vele orvoshoz, ezért szeretném kikérni az Ön véleményét a leletemmel kapcsolatban (kisbabát szeretnénk, ezért is mentem el erre a vizsgálatra):

- Glucose terhelés 0 perc: 4,62 mmol/l

- Glucose terhelés 120 p: 4,39 mmol/l

- Inzulin 0 perc: 4,42 mIU/l

- Inzulin 120 p: 38,25 mIU/l

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
R.
Kedves R!

Nem tudom miért végezték el ezt a vizsgálatot egyedül. Önmagában ez nem akadálya annak, hogy gyermekei lehessenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 07:33:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!

Régóta olvasom már a válaszait, cikkeit. A tanácsát szeretném kérni. 2,5 éve kezelnek pajzsmirigyalulműködéssel. A legutóbbi vérvétel eredményem alapján a TSH szintem 44. Letrox 100-at szedek, napi egy tablettát. (Libidóm gyakorlatilag nulla, valószínűleg más oka is van.) A kérdésem az lenne, hogy szedhetek-e fogamzásgátló tablettát? Milligestet szedek 2 éve. Van már egy gyermekem és szeretnénk 1-2 év múlva kistestvért. Az endokrinológusom azt mondta, hogy most (a leleteim alapján) nem eshetnék teherbe semmiképp. Van értelme fogamzásgátlót szednem?
Egyáltalán szabad szedni ilyen TSH érték mellett?
Köszönöm a válaszát.
Andrea
Kedves Andrea!

A válaszhoz a rendelkezésre álló információ nem elegendő. Nem tudom, hogy endokriológusa miért mondta, amit mondott. Őt kellene erről a kérdésről megkérdezni, hiszen ismernie kell az Ön problémáit.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-06-25 07:31:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja