SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
Szeretném a tanácsát kérni a követekezők miatt:
Röviden az előzmények: 30 éves nő vagyok, kb. másfél éve hagytam abba a fogamzásgátló tabletta szedését, mivel babát szeretnénk. Ezután rendszertelenül jelentkezett a menstruációm, több hónapos kihagyásokkal. A nőgyógyász PCO-t állapított meg a laboreredmények és ultrahang alapján (külső tüneteim nincsenek, nem vagyok elhízva, testsúlyom 55 kg)
Majd endokrinológushoz is elmentem, és inzulinrezisztencia miatt metformin tablettát keztem szedni. Fél év után a következő a laboreredmény:


Vas: 28,9 umol/l
TSH: 3.310 mIU/l (0,270-4,200)
ft4: 15.42 pmol/l (12.00-22.00)
FSH: 7.1 IU/l
LH: 21.9 IU/l
ösztradiol: 454.5 pmol/l
progreszteron: 7.1 nmol/l
prolactin: 720.1 mIU/l (102.0-496.0)
tesztoszteron: 1.61 nmol/l (0.22-2.90)


glucose terhelés 0 perc 4.30 mmol/l (4.10-6.00) (fél évvel ezelőtti eredmény 4.48 mmol/l)
120 perc 5.03 mmol/l (3.30-7.80) (fél évvel ezelőtti eredmény 4.35 mmol/l)
insulin terhelés 0 perc 4.96 mIU/l (2.60-24.90) (fél évvel ezelőtti eredmény 5.59 mIU/l)
120 perc 53.85 mIU/l (fél évvel ezelőtti eredmény 38.12 mIU/l)


Nekem ez alapján úgy tűnik, hogy az inzulin rezisztencia a gyógyszer szedése ellenére inkább rosszabb lett. Önnek mi a véleménye a laboreredmények alapján? Érdemes-e más inzulintezisztenciát kezelő gyógyszerre váltani, vagy emelni az adagot? Az orvosom a Merckformin 500 után az Admit-et javasolta, de nem értem, hogy miért kell váltani vagy mitől jobb a másik gyógyszer.


Az utolsó három alkalommal kb. 40 nap után jelentekezett a menstruációm, és azt gondolom, hogy kb. a 22 nap körül volt is peteérésem. Ez lehetésges 40 napos ciklusnál? A fenti vérvétel ezután egy nappal történt, sajnos 3. napi eredményem még nincs.

Szeretném a tanácsát kérni még abban, hogy a TSH szintet Ön szerint kell-e csökkenteni (eddig jodid tablettát szedtem),szükséges lehet-e tyroxin szedése?
Az emelkedett prolaktin szint miatt javasolja-e Bromocription tabletta szedését? (A prolaktin szintem egyébként elég ingadozó: áprilisban 711.9 mIU/l volt, júniusban 398.6 mIU/l, augusztusban 762.1 mIU/l).

Nagyon köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A leleteiben sok pozitív érték van. Kérem ne várja tőlem, hogy véleményt mondjak az eddigi kezeléséről, ezt több okból nem tehetem. E helyett néhány gondolatot mellékelek és egyben felívom a figyelmét ezen a honlapon általam írt cikkre (A laboratróiumtól az oratóriumig), amelyben további információkat talál.
A betegség kialakulásának okai és mechanizmusa
A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
Tünetek
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóroe elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres.

Előfordulási gyakoriság
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is.

Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.

A beteg vizsgálata
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia

Kezelés

A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, a sex hormonkötő globulinok (az SHBG) szint emelésével
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.

Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.

Gógyszeres kezelések:
1. Antiandrogén szerek és antikoncipiensek
2. Az egyéb elvi lehetőségek közé tartozik az antiandrogén hatással is rendelkező spironolakton, valamint a tiszta antiandrogén hatású flutamid, továbbá az 5 alfa–reduktáz gátló finasterid.

Sebészi kezelés
A gyógyszer-rezisztens esetekben ma is fontos szerepe van a petefészkek, ovariumok sebészi kezelésének, manapság laparoszkópos koaguláció (drilling) formájában. Javallata az eredménytelen gyógyszeres kezelés, illetve esetleg a meddőség kivizsgálása során végzett diagnosztikus laparoszkópia során, amennyiben a kürtátjárhatóság vizsgálata mellett az ovariumok PCO jellegűek és az ismételt laparoszkópiát el kívánjuk kerülni.
A PCOS és a pajzsmirigy autoimmun betegség kapcsolata
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-02 12:04:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja