SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

64 éves nő beteg vagyok.
25 éve meglevő pajzsmirigy alulműködésem (Szubsztituált hipothyreozis, primer) eddig 75-90 mikrogramm Euthyrox szedésével nagyjából tünetmentes volt ( TSH 1-8 között, T4, T3 rendben).

Talán 2016 körül tértem át a Syntroxinra a precízebb adagolhatóság miatt és utólag visszagondolva ez idő tájt kezdődtek a negatív tüneteim: Erős mellkasi fájdalom, idegesség, alvászavar, hajhullás, ingadozó vérnyomás, stb,
A gyógyszer 50-60 mikrogrammra történő csökkentésével a TSH 15-25-re emelkedik.
Ismételt növeléskor pedig már szinte elviselhetetlenné válnak a túlműködési tünetek ( többször rohantunk az úgyeletre, de minden EKG rendben volt.

Az áprilisi hasonló eset után a szakorvosom telefonon 25 mikrogramm Syntroxint javasolt majd ezután egy korábban ütemezett teljes vérkép április 16-i eredménye 75 feletti TSH !
Tudom, hogy min. egy hónapnak kellene eltellenie a módosított bevitel után, panaszaim lassan enyhülni látszanak, de...
Ön szerint gyógyítható vagyok?

Őszinte tisztelettel és bizalommal, Klári
Tisztelt Klári!
Köszönöm megtisztelő kérdését. Ezt a kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).

Általában ellenzem az interneten történő kérdést és válaszokat, de mivel ez egy más helyzet, ezért kivételt teszek.
A jobb megértés céljából mellékelem egyik legutóbbi kedves beteg rövid történetét:
"32 éves fiatalasszony, akit lényegesebb panasz és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumba küldték. Az elvégzett TSH érték 100 feletti értéket (!) mutatott. A szakrendelésen elkezdett l-tiroxin kezelés először 100 ug-gal lényeges változást nem mutatott a leletében, amelyet a kezelés után 7 nappal ismételtek meg ugyanabban a laboratóriumban (!). Ezt követő hetekben az l-tiroxin dózisát 100 ug-gal emelték, annak ellenére, hogy szívtáji panaszok, rendetlen szívdobogás lépett fel! Amikor már 500 ug-os dózisig eljutottak szívpanaszai fokozódtak és súlyos ritmuszavar lépett fel, ezért akut intenzív osztályra utalták. Ekkor találkoztam a beteggel, akinek a pajzsmirigy megnagyobbodott volt, egész testében remegett, szabálytalan szív-működés (134/min!) volt észlelhető. Az elvégzett EKG súlyos ritmuszavart mutatott (pitvarfibrilláció). Az elvégzett speciális laboratóriumi vizsgálattal sikerül bizonyítani, hogy a biológiailag hasznos TSH, 4,8 IU/l volt!), az anti-TPO és a TSH elleni antitest egyértelműen pozitív volt. A gyógyszer dózisának radikális csökkentésével a ritmus-zavar megszűnt, a betegünk állapota 7 nap alatt fokozatosan rendeződött, a kontroll vizsgálatok során lényeges panasza nem volt."Ezt már az Orvosi Hetilapban is megírtam, de úgy látszik ezt a kollégák nem olvassák......
Tehát nem a TSH-t kell gyógytani, hanem a beteget!
A járvány után konzultációt javaslok, addig azt javaslom, hogy maradjon a 25ug-nál, amely mellett jól érzi magát. Azt is tudni kellene, hogy mi okozta a csökkent működést,stb.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-04-20 13:09:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja