SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dokror Úr!
Pajzsmirigy-alulműködés problémámmal keresem meg Önt. 4 éve diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy-alulműködést. Napi 1 db Eutyrox 50-el sikeresen beállították az értéket, olyannyira, hogy 3 éve megszültem első gyermekemet. Azóta is rendszeresen járok ellenőrzésre. Szülés óta menstruációs zavarokkal küzdök(úgy, mint a teherbeesésem előtt), most fogamzásgátló szedését javasolta a nőgyógyászom. Látszólag ez a probléma \"megoldva\". Viszont a koleszterinszintem rendszeresen magas. Legutóbbi kontrollon 7,1. Rám szóltak, figyeljek az étkezésemre. 53 kg vagyok, 168 cm. Salátán, főzeléken, zsírszegény étrenden élek évek óta. (hiúságból is)De vegetáriánus nem vagyok. Semmilyen felvágottat nem eszek ugyan. Máj- és vesefunkcióim rendben vannak. Mitől ilyen magas a koleszterinem? Gyógyszeres kezelést még korainak tartják (32 éves vagyok). Mit javasol? Szedhetek alga-kapszulát? (A természetes megoldást jobban preferálnám.)Hatékony lenne? Ahogy olvastam, a bőr és hajszárazszágomon is nagyban javítana.
Mennyire érezzem veszélyesnek a dolgot? Nem szeretnék 30 egynehány évesen szívinfarktusban meghalni.
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

A kérdésére adott válaszom attól függ, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigybetegségét.
Amennyiben az autoimmun gyulladás következménye, akkor az alga fogyasztását nem ajánlom.
Ami a fogamzásgátlást illeti: ez a kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.
5. A fogamzásgátló tbl jkétségtelenül növeli a trombózis veszélyét
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-29 11:57:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja