SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Pár hónappal ezelőtt,egy szájüregi röntgen alkalmával,almányi substernális strummát diagnosztizáltak,amit az ultrahang vizsgálat nem igazolt.
Az ultrahang szerint a pajzsmirigy jobb lebenye 15X14X43 mm,alsó pólusában 0X14 mm-es göb van,melynek közepén 8mm cysta látható.
A bal lebeny 12X14X40mm,durvább szerkezet mellett focalis eltérés nem ábrázolódik.Az isthmus 4mm.A trachea nem dislocalt,nem comprimal.
A lebenyek nem érnek a sternum alá.

A tüneteim,mellkasi nyomás,furcsa,eddig ismeretlen fejfájás,kézzsibbadás,zavartság,látászavar,dobhártyámban dobogó érzés,alvászavar,száraz köhögés.
Kardiológushoz fordultam elsőre,mert értágított,stentes beteg vagyok.

2 hete meg is történt egy ujabb értágításom,de a fejemben jelentkező tüneteim sajnos egyre erősebben jelentkeznek.
Van egy anyai ágon öröklött autóimmun betegségem/Bechterew-kór,HLA B27 antigénnel rendelkezem/és édesanyám is pajzsmirigy betegségben szenvedett idősebb korában.
Tüneteim kezdenek elviselhetetlenné válni.
Olvasva az Ön válaszait,kérem én is a segítségét.Fenti leleteim és tüneteim alapján tudna-e nekem segíteni gyógyulásomban?
Köszönettel várom válaszát.
Üdvözlettel:Szegediné Erdélyi Judit Egerből
Tisztelt Szegediné Erdélyi Judit !

Miként azt az előbbi válaszoban röviden vázoltam: az autoimun betegségek öröklődnek és egymással társulnak. Ezért nem a szerveket, hanem az Embert kell nézni és vizsgálni (holisztuikus medicina). Ugyanis napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-21 12:14:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja