SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor úr!
33 éves nő vagyok. Párommal több, mint 2 éve próbálkozunk, hogy kisbabánk legyen, de sajnos sikertelenül. Lassan 1,5 éve járunk meddőségi központba, ahol jelenleg a 6. inseminatio-n vagyunk túl. Amikor elkezdtük a vizsgálatokat, hogy rendben vagyunk-e, akkor nálam derült ki a következő probléma a postcoitalis teszt elvégzésekor: sterilitás I. Látóterenként 4-5 célirányos mozgású és 1-1 holt spermium látható. Vélemény: pozitív teszt. Párommal minden rendben van.
Az orvos tájékoztatása szerint az immunrendszerem termel olyan anyagot, ami miatt a spermák nem jutnak el elég messzire. Ezt ki lehet kerülni az inseminatio-s eljárással. Természetesen sokkolt a hír, és azóta is keresi az ember, hogy mi ez és mit lehet tenni? Elmentem immunológia vérvételre tavaly márciusban. Az orvos a következőket írta le: az antinuclearis antitest és a kromatin ellenes antitest pozitív, ezek sejtmagban lévő fehérjék ellen termelt kóros védekező fehérjék. Ezek előre vetíthetnek egy később megjelenő autoimmun betegséget, de ennek kialakulása nem biztos. Diagnózis: hypothyreosis. Szeretnék tenni valamit ez ellen, függetlenül a babavállalástól, hiszen ez hatással lehet későbbi egészségemre.
Mit tehetek? Valóban károsak ezek a fehérjék? Mivel lehet védekezni, van erre gyógyszer? Lehet, hogy furcsa a kérdés: a szervezetem megtámadhatja a magzatot is a későbbiekben?
Keresem a válaszokat, hogy mit tehetek. Mondják, hogy ezt gyógyítani nem lehet, és lehet, hogy ki sem alakul az autoimmun betegség. De akkor miért termelem ezt az anyagot? Vannak-e egyéb vizsgálatok, amikre mehetnék, hogy közelebbi képet kapjak erről az egészről? Vagy "csak" vérvétel van?
Most január végén is készült egy vérvétel, erre a 2 értékre. Az eredményére még várok.
Előre is köszönöm a segítséget.

Tisztelt Kérdező!
Az utóbbi időben döbbenettel érzékelem, hogy az Önök problémája elképesztő méreteket öltött. Hozzá kell tennem, hogy egyetlen egyén egészségügyi problémája is nagy gond, ez nem a méretektől függ, de……
A terméketlenségnek sok oka lehet (ezekre korábbi írásaimban már kitértem ezen a honlapon.):
• Az immunológiai kérdésekre koncentrált, ezért igyekszem válaszomban erre koncentrálni. Sok éve oktatom az immunológiai és endokrinológiai szakvizsgára készülő kollégákat, ezért mondhatom, hogy a probléma ott van, hogy az orvosok egyik része az immunológiához, a másik az endokrinológiához ért. Ezeken a továbbképzéseken 2 órában foglaltam össze 1 hónapja is a pszicho-neuro-endokrin-immunológiát, amely az Embert nem részeiben, hanem egységben, holisztikusan szemléli és gyógyítja. Az már csak a jó Isten rám mért „csapása”, hogy korábbi munkahelyemen önálló – országos referencia központkén szereplő - immunológiai- endokrinológiai- molekuláris genetikai laboratóriumot is szerveztem és vezettem, ezért az egyes laboratóriumi tesztek értékének tudatában kell lennem. Tovább lépve: hormonális rendszer immunológiájának kérdésén azt is tapasztalom, hogy a reproduktív szervek (petefészek, herék), a terhesség immunológiájáról keveset tudnak. Hozzá kell tennem, hogy a hüvely immunológiájáról egyre többet tudunk és ismerjük azokat a helyileg képződő antitesteket (fehérjéket), amelyek pl. a spermiumok ellen termelődnek. Az előző válaszaimban ismételtem kitértem rá és a kollegáknak is unos-untalan ismétlem :” nem egy szervnek van autoimmun betegsége, hanem az embernek”. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik szerven autoimmun betegség lép fel pl. autoimmun pajzsmirigygyulladás, akkor nagy a valószínűsége, hogy vészes vérszegénységük is kialakul. Hozzá kell tenne, hogy nem a laboratórium teszteket kell gyógyítanunk, hanem a beteget, ezek a tesztek hasznosak és ezért is dolgoztam ki néhányat, ill. alkalmaztam, ezért hiszem és tudom és vallom ezt a nézetet.
A terméketlenség másik fő okát az EDC („endocrine disruper chemicals) képezik, amelyekről az elmúlt évben a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán számolam be és erről rövid összefoglalót is adtam. Mik azok az EDC anyagok? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak EDC anyagok a következők:
• Alkilfenolok és származékaik
• Ftalátok
• Biszfenol-A és hasonló fenolok
• PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
• Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
• Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
• Rovarirtók (peszticidek)
• Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
• Fémek és fémtartalmú vegyületek
• Természetes anyagok (fitoösztrogének)
• Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE, a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag. Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC („thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok).(www.endo-society.org/advocacy/poily/index. Az USA-ban a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III (2009) által végzett részletes felmérés szerint 17.353 felnőtt egyénből 7,5% volt pajzsmirigybetegek (20 millió ember!). Az elmúlt 10 évben 100%-kal megnőtt a pajzsmirigyrákos betegek száma. Ez a csernobili nukleáris balesetnél nagyobb katasztrófát jelent.
• A csökkent pajzsmirigyműködés azt mutatta, hogy hypothyreosisos betegek 65%-ban volt kóros vérzsír (koleszterin) érték és koszorúér betegség. A betegek hormonális kezelésével a vérzsír szintek normalizálódtak és a koszorúér rizikó 9-31%-ra csökkent.
• Az USA-ban 11 millió ember ivóvizében a perklorát szint magas, az anyatejben 10,2 ug/l, a tehéntejben 2 ug/l, ami súlyosan károsítja a magzat és az újszülött pajzsmirigy működését, rontja szellemi fejlődésüket.
• A DDT és metabolitjai rendkívül lassan bomlanak le, felezési idejük 60-100 év.
• Több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, elsősorban mint epoxigyanták ipari mellékterméke, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.
• A hagyományos szennyvíz-tisztítók csak kis mértékben távolítják el a biszfenol-A-t
• Perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik. Ezek a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhat! (Teflon chemical may harm thyroid)(Wales J et al. 2009)
Egyes EDC molekuláról, így a biszfenol-A-ról (BPA-ról) bebizonyosodott, hogy gátolja a pajzsmirigy hormonjainak kötődését a jelátvivő receptorhoz. Ráadásul kedvezőtlen, az immunrendszert károsító hatásai miatt fokozza az autoimmun gyulladásokat. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezet. A pajzsmirigy csökkent működése viszont elhízást, fokozott vérzsír szintet, magas vérnyomást, meddőséget okoz.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
• Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. 
- A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát (4. ábra) 
- A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz! 
- A szemétégetés jelentős kockázat az egészségünkre.
• Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak (3. ábra)
• Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
• Támogatni kell a bioélelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem minőségileg jobb.
• A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni: 
-  Szauna kezelés, wellness módszerek 
-  Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin) 
-  A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet. 
-  Az ún. „savanyosodást” okozó ételek elhagyása 
-  Olestra: szukróz poliészter előnyös lehet 16-20 g/nap 12-24 hónapon át
• Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is
Amennyiben módomban áll próbálok segíteni (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-18 13:05:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja