SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Én egy 21 éves lány vagyok. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, normál funkciókkal, nem is kaptam semmiféle gyógyszert. Az egyik dolog amiért írok, pár napja a barátnőm "véletlenül"(csak hülyéskedtünk) elég erősen megszorongatta a nyakamat és így gondolom a pajzsmirigyemet is. Nem fájt, de ebből lehet valami gond? (úgy hogy ugye gyulladásom van)
A másik, hogy egy ideje elég erősen korpásodik a hajam, ennek lehet valami köze a pajzsmirigy állapotához?
Olvastam, hoy a szelén jó hatású és el is kezdtem szedni két hete napi egy szemet. Milyen mennyiségben kellene szedni? C-vitaminnal, vagyis a sima(por állagú) aszkorbinsavval lehet szedni, pár óra különbséggel? Nem akadályozza a c-vitamin a szelén felszívódását?
Köszönöm a válaszait,
Kitty
Tisztelt Kitty!

A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes (talán az Ön esetében is), de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Ami a szelént illeti , a szelén hiány fontosabb tünetei:
Csökkent pajzsmirigyműködés (Hypothyroidism )
Csökkent stressztűrő képesség
Hajhullás
Sterilitás különböző formái
Csökkent immunológia védekező képesség
Emelkedett koleszterin szint
Fertőzésekre fokozott hajlam
A bőr korai öregedése
Rosszindulatú betegségekre fokozott hajlam (családi halmozódás)
Szívbetegségek (koszorú érbetegség, ritmuszavarok)
Májkárosodás, májbetegségek
A szelén gyógyszerként történő alkalmazása orvosi indikációt és ellenőrzést ígényel.
Jó egészséget kívánok:_


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-17 07:49:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja