SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok és lenne pár kérdésem, amit nem tudtam még feltenni Önnek legutóbb! Legközelebb csak májusban találkozunk, addig is talán kaphatnék választ egy-két bennem felmerülő kérdésre! Pajzsmirigy túlműködéssel fordultam Önhöz. Megvizsgált ultrahanggal, melyen gyulladást látott, illetve göböket. Egyik cikkében azt olvastam, hogy a tapintás és hormonvizsgálatok mellett ilyenkor szükség van izotópos vizsgálatra is. Azonban ez nem került szóba. nem tudom, hogy azért-e, mert nálam nem kell ilyen vizsgálat?vagy esetleg még lesz a későbbiekben? ez lenne az egyik kérdésem! A másik kérdés az az alapbetegséggel kapcsolatos. Status-hoz a következőket írta: Thyrocalc alapján subklinikus hyperthyreosis. Struma st.II., nodularis, konz. tap. Ahogy utána olvastam, szintén az Ön cikkeiben, arra jutottam, hogy ez két betegség egyidejű fennállását jelentheti. (elnézését kérem, ha valamit félre értettem volna)! Dg.-hez ezt írta: Graves orbotipathia, Marine-Lenhart synd., Hashitoxicosis. A Propicyl, Propanolol mellé írt még fel, Chinotal-t, SelenoPrecise50-et, D3 vitamint,Trental és Garasone szemcseppet! Amit szeretnék kérdezni, mert számomra még nem tiszta, hogy az kiderült már az Ön számára, hogy nekem akkor most melyik betegségem is van? illetve ezekkel a gyógyszerekkel ez elmúlik?Vagy még van-e esetleg Önben is kérdés a betegséget illetően? Lenne még egy olyan kérdésem is, hogy május 13.-án megyek MRI vizsgálatra. Ezzel kapcsolatban arra lennék kíváncsi, hogy ez kizárólag a szemem miatt szükséges? illetve, ha igen akkor mennyiben függ ettől, hogy utána szükséges-e az intézeti kezelés? Úgy értelmeztem az Ön szavaiból, hogy a szemproblémát minél előbb kezelni kell, hogy ne legyen még rosszabb! Ezt nem is lehet addig megtenni?Jelenleg és korábban is alkalmazott szemcseppekre még nem reagált semmit a szemem! Lenne még egy kérdésem, amely a túlműködéssel kapcsolatos. Szintén olvastam egy cikkében, hogy a túlműködést gátló szerekkel ez a betegség csak átmenetileg gyógyítható, de a végleges megoldás az izotópterápiától, illetve műtéttől várható? ez kinél mitől függ? jelen esetben nálam mitől függ a további kezelés? Nem tudom emlékszik-e, de már augusztus óta kezelnek gyógyszerekkel! A szememmel kapcsolatban kérdezném még, hogy a kettős látás veszélye miatt jelenleg én nem is vezethetnék? Ami még felmerült bennem és elfelejtettem mondani Önnek, hogy vannak izomlázhoz, izomgörcshöz hasonló tüneteim is. Ez is lehet a betegségtől?Remélem nem veszi rossz néven, hogy itt kérdezek Öntől, de a körülmények miatt (informatikusok szerelték a gépeket éppen, mikor Önnél voltam) nem tudtam feltenni és a Május nekem még ilyen szempontból messze van!
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
Bedecsné Henriett
Tisztelt Bedecsné Henriett!

Kérdései fontosak és igyekszem rá válaszolni. Mindenek előtt hangsúlyozom, hogy a korábbi időpontban is tudunk találkozni, ezt az időpontot az MRI miatt adtam.
• Az izotópos vizsgálatot valóban az esetek egy részében el szoktuk végezni, azonban Önnél a Propycil kezelést már elkezdték és ebben az esetben a vizsgálat nem informatív.
• Az Ön esetében egy betegség több szervi manifesztációja áll fenn. A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin,) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!!!
• A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel .Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében MR is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes A legújabb eredmények (Pajzsmirigy Világkongresszus 2010 szept. 15) azt emelte ki, hogy a szelén feltétlenül előnyös a szemtünetek gyógyításában.
• Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
Jó egészséget kívánok, azzal a megjegyzéssel, hogy amennyiben úgy érzi , akkor korábban találkozhatunk.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-28 11:45:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja