SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnénk kisbabát a párommal és a ciklus harmadik napi vérvételen kiderült, hogy magas volt a TSH 9 és az FSH értékem 10,5. Enyhe inzulin rezisztenciát is megállapítottak nálam. Az LH értékem és minden egyéb hormonom határértéken belül van. 35 éves vagyok. Jelenleg napi két Euthyroxot szedek és a TSH értékem teljesen beállt normális szintre.
A kérdésem, hogy az FSH értéket megnövelheti-e a magas TSH vagy az inzulinrezisztencia?
Ugy tudom, hogy a petefészek kimerülésnél az Lh hormon érték szintje is megemelkedik.

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Minden mindennel összefügg!. Persze mindez attól is függ, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigy működését. Az okok tisztázás azért is lényeges, mert az autoimmun folyamat nemcsak a pajzsmirigyben, hanem az agyalapi mirigyben is előfordul, sőt a petefészeknek is van ilyen betegsége.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:14:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok. Októberben a Cholecalciferolom 8.66 volt, ezért a január 25-i rendelésén Fresenius D3 vitamint írt fel nekem 1 dobozzal, mely néhány napon belül elfogy. Szeretném megkérdezni, hogy szükséges-e további szedése, írassak-e fel a háziorvosommal. A másik kérdésem pedig az, hogy több hónapja tartó emésztési probléma miatt háziorvosom Lansoptolt írt fel, amit még csak néhány napja szedek. Az egyik kérdésre adott válaszában olvastam, hogy emelheti a prolaktin szintent és akadályozhatja a teherbeesést. Tehát, ha jól értem, Ön nem javasolja ennek a gyógyszernek a szedését, ha szeretnék teherbeesni? A háziorvos csak annyit mondott, hogy terhesség alatt nem lehet szedni.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: G. Zsuzsa
Kedves G. Zsuzsa!

1. A D vitamin pótlás továbbra is szükséges, folyamatos szedést javaslok.
2.A Lansoptolt illetően valóban az a helyzet, amit korábban leírtam.- A gyógyszerr rövid ideig történő szedése nem baj, de a tartós alkalmazásának valóban endokrinológiai és immunológiai következményei lehetnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-25 13:10:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

Pajzsmirigy alulműködéshez kapcsolódóan zavarnám egy pár kérdéssel, aggodalommal.
2010. augusztusában állapították meg, hogy alulműködik a pajzsmirigyem, így azóta az orvos utasításai szerint Letrox 100 tablettát szedek minden nap 1 szemet. A gyógyszer felírása előtt kb. 2010. július végén voltam vérvételen illetve izotópos ultrahangon, amelyek eredményeként TSH szint 50 körüli volt és a bal oldali lebenyben egy 18 mm-es nem toxikus göböt találtak. A legutóbbi vérkép értelmében (2010. december) már a TSH 0,978 volt és az FT4 16,1, ultrahangon azóta nem voltam.
Főbb panaszom a hajhullás, fáradékonyság, fokozott szőrnövekedés volt (bajusznál, köldök alatt, mellbimbók körül). A hajhullás illetve fáradékonyság terén javulást tapasztaltam, de a szőrnövekedés nem változott Az orvosom azt mondta, hogy a szőrösödés megszűnéséhez legalább 1 év szükséges megfelelő hormonpótlással, ami azt jelenti, hogy ez év augusztusa körül lehetne számítanom arra, hogy az eddig kinőtt erősebb és sötétebb szőrszálak kihullanak illetve már nem nőnek ki.
Kérdésem az lenne, hogy Professzor Úr szerint van arra esély, hogy a fent említett szőrösödési problémám megszűnik? Vagy érdemes lenne, még ezzel kapcsolatban további vizsgálatokat kérnem?

Előre is köszönöm visszajelzését!

Üdvözlettel,
Julia
Tisztelt Júlia!

Kérdése összetett. Mindenek előtt azt kellett volna, ill. kellene tisztázni, hogy mi váltotta ki a csökkent pajzsmirigyműködést?
1. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
2. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
3. A fokozott szőrnövekedés egy másik probléma. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas) Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve további kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-24 10:58:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Dr.!

38 éves egyedülálló vagyok, endokrinológus kollégájához fordultam tüneteimmel: szőrnövekmény az államon, combomon, nehezen tudok lefogyni és nagyon rövid ideig tart a menstruációm, erősen hullik a hajam és a körmeim töredeznek).

Kollégája kért egy labort, ami alapján (alkalikus foszfatáz 44, normál 98 - 300 és progeszteron 0,10 normál 1,2 - 15,9.), más egyéb vizsgálatok nélkül kiírta az Adimet és Dianne (fogamzásgátló) orvosságokat. Még nem szültem és nem élek szexuális életet. Azt kérte az orvos, hogy 3 hónapig szedjem és keressem újra, és lekér egy újabb labort.

Kérdésem, hogy mindenképpen szükséges a fenti hormon tabletta szedése vagy előtte még további vizsgálatok javasoltak? Túlzásnak tartom így első körben egyéb vizsgálatok nélkül, máris hormon tabletta használatát.

Mit javasol? Tartsam be az orvos utasításait, vagy keressek fel más endokrinológust.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

H.Erika
Tisztelt H.Erika!

Nehéz helyzetbe hozott kérdésével. Ugyanis sem szakmai, sem etikai okok miatt nem mondhatom, hogy ne szedje a gyógyszert. Annak eldöntésére, hogy milyen indok miatt javasolta a kolléga a kezelést, a rendelkezésemre bocsájtott információ kevés.
Azt tanácsolom, hogy olvassa le ezen a honlapon erről a kérdésről általam már korábban leírtakat. Ezt most nem szeretném megismételni.

Ezek alapján dönteni tud majd.
Jó egészséget kívánok. tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-24 10:49:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Március 12-én az alábbi kérdésekkel bombáztam Önt, azóta sajnos nem érkezett válasz, ha esetleg ideje engedi, nagyon megköszönném, ha megosztaná velem véleményét. Rettentően szeretnék eljutni leleteimmel az Ön magánrendelésére még szülés előtt (várhatóan május eleje), de sajnos az Ön által megadott telefonszámon a kolléganői csak június elejére tudnak leghamarabb időpontot adni. Esetleg tudna ebben segíteni? Az ország bármely városába, bármely időpontban maga után mennék, annyira szimpatikus minden egyes megnyilvánulása, a témában való felkészültsége. Nagyon köszönöm előre is!!!!

Két fiú gyermekes, 30. hétben lévő ikerterhes anyuka vagyok. 1 hete teljesen véletlenül (diétával kezelt terhességi diabétesz miatti vérvizsgálat alkalmával) derült ki, hogy magas a TSH értékem (8,82 mIU/L). Kezdésnek napi 25 mikrogramm L-Thyroxin Henning tabletta szedését javasolta az orvos, illetve márc. 21-re kaptam időpontot pajzsmirigy ultrahangra. Az alábbi kérdésekkel szeretnék Önhöz fordulni:
- A nőgyógyász azt javasolta, hogy a fent említett hormon tabletta mellé szedjek jód tartalmú terhesvitamint. Ugyanakkor több fórumon azt olvastam, hogy "pajzsmirigy funkciózavar esetén célszerű olyan terhességi multivitamin szedése, ami jódot nem tartalmaz." Mit tegyek? Szedjem a hormon tablettát jód nélkül az ultrahangos vizsgálatig, vagy valóban váltsak az Elevitről jód tartalmú vitaminra?
- Rettentően aggaszt a babák egészségi állapota. Minden (legalábbis azt hittük) lehetséges vizsgálatot elvégeztünk a terhesség során (genetikai ultrahangok, kombinált teszt, stb), nagyon bánt, hogy arról nem volt tudomásunk, hogy a megfelelő TSH érték is alapvető az egészséges utódokhoz. Így sajnos fogalmam sincs, hogy mióta áll fenn nálam a fenti pajzsmirigy funkciózavar. Olvastam, hogy a terhesség első 12 hetében a magzat az édesanya pajzsmirigy működésének van kiszolgáltatva, s amennyiben az anya FT3 és FT4 szintje alacsony, úgy az szellemi károsodást okoz a magzatban. Tudhatom-e valahonnan utólag, hogy az első trimeszterben milyen FT3-4 értékeim lehettek? A szülésnél szűrik-e automatikusan a babákat FT3-4-re? Amennyiben kedvezőtlen értékekekt mutatnának, lehet-e kezelni Őket? Létezik-e olyan gyógymód, ami hosszútávon javít állapotukon (IQ szint)? Egyáltalán a fentiek ismeretében van-e bármi esélyem arra, hogy a meglévő két teljesen egészséges gyermekem után ezúttal is egészséges gyermekeim szülessenek?
Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: egy NAGYON aggódó kismama
Tisztelt NAGYON aggódó kismama!

A biztonság okából kérdéseire pontról-pontra válaszolok:
1. Időpontot a kolléganőim korábbra is tudnak adni! A baj az, hogy az elmúlt hét szombatján a bejelentkezett betegek többsége nem jött el!!!! Ezzel engem nem ért kár, csak azokat, akik valóban vizsgálatra akarnak jönni.
2. A jód bevitele csak és csak is akkor javasolt, ha az autoimmun pajzsmirigygyulladás kizárható. Valószínüleg már korábban kezdődött pajzsmirigy autoimmun gyulladása. . Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
3. A pajzsmirigy hormonjainak ún. normál értéke trimesztes specifikusak, tehát három havonta másak az elérni kívánt értékek
4. 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
A többit személyesen meg fogjuk tudni beszélni.
Jó egészséget kívánok Mindannyiójuknak, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-23 13:30:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Megszeretném kérdezni, hogy mit jelent a következő szövettani eredmény? A válaszát előre is köszönöm.
Julianna
Kedves Julianna! Nem tudom olvasni!

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-23 13:13:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Van egy-két kérdésem, amire választ szeretnék kapni ez ügyben zavarom önt.
24 éves nő vagyok a problémáim kettő hónapja kezdődtek. Egyik napról a másikra elkezdtem nagyon sokat inni minden előzmény nélkül. Mivel nem akart ez a kóros szomjúság érzet elmúlni a házi orvosomhoz fordultam segítségért. Cukorra gyanakodott, de semmi probléma nem volt vele. Ekkor hallottam először erről a betegségről, hogy diabetes insipidus. Elküldött további kivizsgálásokra: szemészet ill koponya röntgen. A szemészeten nem mutattak ki kóros elváltozást a röntgen viszont széttolt sella-ról tanúskodott. A házi orvosom szerint egy adnenoma miatt van.Mivel csak nagyon nehezen és sok várakozás után kaptam időpontokat szakorvosokhoz, ezért elkezdtük a Minirin nevű gyógyszert alkalmazni, hogy addig se igyak olyan sokat (10 liter körülbelül/nap), de nagyon rosszul lettem tőle ezután kaptam a Nocutilt. Ez utóbbi úgy nézett ki hatott, mert végre át tudtam aludni az éjszakákat nem kellett mosdóba járnom annyit és valamivel kevesebbet is ittam (4-5 liter) újra élhető lett az életem. De egy hét után ismét nagyon rosszul kezdtem érezni magam, állandó szédülés, hányinger, fejfájás. Kiderült, hogy mind a Minirin mind a Nocutil levitte a natrium szintem 100 körüli értékre. (mindkettőt 2X1 puffal használtam) Így abba hagytam a Nocutil szedését is. Lassan folytak a vizsgálatok, ct, mr stb. Végül kiderült, hogy nincs adenoma, hanem egy ún. üres sella szindroma, ill az adenohipofízisem igen kicsi és atrophias és az extracereblaris liqurterek tágak. Ezzel az eredménnyel jutottam el endokrin ill idegsebészeti szakrendelésre. Endokrinológiáról átküldtek idegsebészetre, mert úgy gondolták kell ott lennie valaminek, ami miatt kialakult ez az insipidus az idegsebészet viszont megerősítette az MR vizsgálatot eredményét, nincs ott semmi csak üres sella, de ők se tudják elképzelni, hogy emiatt van ez a betegségem, vese problémát gondolnak a háttérben. Az endokrin szakrendelésre csak április végén, május elején tudok vissza menni, mert az a leghamarabbi időpont, amikor lenne ideje az ottani doktor úrnak engem kezelnie, de addig se szeretnék kétségek közt lenni.
Ez az üres sella tényleg nem okozhat ilyen jellegű problémákat? Mitől alakulhat ki egyáltalán? Hogy lehet ezt kezelni? Megállítható a hipofízis sorvadása?
Egyéb hormonális problémám annyi van még, hogy pár éve fokozott szőrnövekedés tapasztaltam magamon, de semmilyen elváltozást nem mutattak ki se a hormon, se a nőgyógyászati vizsgálatok így ezzel sose lettem kezelve. Régebben túlsúlyos voltam, de több mint egy éve megszabadultam a feleslegemtől. Sose szedtem hormon tartalmú gyógyszereket és terhességem se volt soha.

Előre is köszönöm a válaszát:

H.
Tisztelt H.!

Erről a kérdésről a hazai irodalomban mi írtunk először. A lényeget igyekszem mellékelni, de ez csak a vizsgálatok, a panaszok, tünetek fényében értékelhetők.
Üres sella szindróma.A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Típusosan megjelenő panaszok együttesét üres sella syndromaként jelöljük (legtöbbször középkorú, elhízott nő, aki fejfájásra panaszkodik).
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-22 12:31:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.(39)(p.m.gyulladás,BioSelén 2x1/orbáncfűtea)Gyomorfájdalommal és az immunrendszer betegségével kapcsolatban váltottunk levelet a Doktor Úrral tegnap illetve azelőtt.
A kilézési tesztet meg fogom csináltatni ahogy a Doktor Úr javasolta illetve pár napja teljesen kihagytam a pékárukat az étkezésemből és talán jobban érzem magam.Mert azt vettem észre hogy talán akkor jobban fáj a gyomrom ha kelt tésztát eszek.
Az immunmoduláns terápiával kapcsolatban szeretném kérdezni hogy az gyógyszerterápiával jár-e?Illetve mennyi idő a terápia?Ha jelenleg a teherbeeséssel próbálkozunk akkor a Doktor Úr mit javasol mikor lehetne illetve mikor javasolná ezt a terápiát?

Tisztelettel és köszönettel:Mónika
Tisztelt Mónika!

Immunmoduláns hatása nem csak gyógyszereknek, hanem természetes anyagoknak is van (pl szelén). Ezek elkezdése állapotától fúggóen minél előbb javasolható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-22 12:11:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tanácsot szeretnék kérni Öntől!
37 éves vagyok.
2000-ben pajzsmirigyműtétem volt,bal oldali subtotalis resectiot végeztek.2001-ben a jobb oldali pajzsmirigyemben is találtak göböt,amit fél évente ellenőriztek,a legutóbbi UH vizsgálat eredménye:
a pajzsmirigy jobb lebenye jelentősen nagyobb,csaknem egészében egy 31x21x35 mm nagyságú septalt cystákat tartalmazó képlet tölti ki.Bal oldalon műtét utáni állapot,itt a lebeny felső harmadában kb. 5mm-s cystosus képlet látható.
(Mellesleg nem értem,eddig a bal oldalon mindig azt irták,hogy hegesedés,műtét utáni állapot,most akkor ott "kinőtt" a pajzsmirigyem"?Mert 2000-ben nekem azt mondták,h a teljest kivették...)
Csináltak most szcintigráfiát,ami szerint felveszi a jódot,meleg göb,tömege 38,8g,területe 19,9 cm2,hossz 6,1cm.
Vérképem:TSH:0.793ulU/ml
T4:1.31 ng/dl
T3:2.87 pg/ml
Ezek a vérvizsgálatok mindig a normális határon voltak,soha nem szedtem gyógyszert.
Most cytológiai vizsgálatot csináltatnak,és ha az rendben van,akkor radiojód terápiát fogok kapni,valami kapszula formájában.
Az lenne a kérdésem,- én azt olvastam-ezt a módszert túlműködés esetén szokták alkalmazni,hogy ne termeljen annyi hormont a pajzsmirigy.De az én esetemben én nem vagyok túlműködő,és ez rám nézve mivel járna,milyen hatásával kell számolnom?
Teljesen "szétroncsolják" a p.mirigyemet? Vagy csak egy részét? Ezután akkor alúlműködő leszek?A mellékpajzsmirigyre ez hatással lesz?
Mert igy is olyan tüneteim vannak,mintha alúlműködne,pl. hizás,hajhullás,száraz bőr,fáradtság állandóan,szivritmus zavar,székrekedés stb...
Nincs e valami más lehetőség,mert a műtéttől elzárkóznak és igazán semmi felvilágositást nem kapok!
Kérném Önt,hogy igy távolból is egy kis segitséget,tanácsot legyen kedves adni.
Köszönettel.H.-né
Tisztelt H-né!

A megfelelő, pontos felvilágosítást a kezelő orvosnak célszerű adnia, mert ő van az adatok birtokában (nemcsak a laboratóriumi adatok fontosak!)
1. A pajzsmirigy eltávolítása nem teljes mértékben történik, azért kiujulás lehetséges.
2.Az izotóp valóban lassan roncsolja a maradék pajzsmirigyét és csökkent működés várható
3. Elvileg lehet más lehetőség (pl sklerotizáció), de ez a rendelkezésre álló adatokból nem ítélhető meg.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-22 12:09:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok,és kisbabát várok.A kérdésem az lenne,hogy ha a teherbe esés előtt 1 hónappal hagytam abba az Alpikort F kúrát a hajamra, okozhat -e bármi problémát a fejlődő magzatnak?Más gyógyszert nem szedtem.
Várom válaszát.
Köszönettel,
Lendvainé Éva
Tisztelt Lendvainé Éva!

Nyugodjon meg, ez nem okoz bajt. A felszívódó gyógyszer mennyisége ugyanis nagyon kevés.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 11:31:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr ! Gyermekkorom óta strummán volt, ami 50 éves koromig egyáltalán nem volt kezelve, mivel nem tudtam, hogy a mindig meglévő fáradékonyság, és az ok nélkül rámtörő idegesség a pajzsmirigy alulmüködés jele.51 éves koromban lett egy pajzsmirigy gyulladásom, ezidő óta szedem az Ltyroxin tabl.-ból / napi 1 db. -ot az 50 esből. 57 éves nő vagyok, a nyakamról a strumma szépen eltünt, az álmosság a fáradékonyság sincs olyan mértékü már. Hála az internetnek nagyon sokat megtudhatunk betegségünkről.Doktor Úrhoz az lenne a kérdésem, hogy 44 éves koromban született meg a lányom, aki most 12 éves. Laborleletei nem mutatnak ki semmi változást a pajzsmirigymüködésnél, de a legalacsonyabb növésű az osztályban, elég nehezen tanul, és borzasztó lassu. Nem rossz tanuló, de időnként a lassusága, hogy nem tud időre koncentrálni már zavaró.Nem tudom hová forduljak, elképzelhető, hogy örökölte a pajzsmirigy betegséget. Ebben szeretnék tanácsot kérni Doktor Úrtól, hogy hová forduljak, és milyen vizsgálatok tudják ezt igazolni.Tisztelettel: Éva
Kedves Éva!

A betegsége öröklődhet, ezért tanácsos gyermekével endokrinológushoz fordulnia

Jó egészséget kívánok tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 11:23:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!Március 9.-én jártam önnél mellékvese mri-re küldött .Erős hajhullás ,szőrösödés,pattanások,máfoltok,tejcsorgás magas prolaktin szint és DHEA szint emelkedésem van.Annyit szeretnék csak kérdezni hogy elfelejtettem mondani hogy mostanában elég sűrűn fáj a fejem lehet valami köze ezeknek a tüneteknek a fejfájásokhoz ?A hétvégén olyan erős fejgörcsöm volt hogy hánytam szédültem és zsibbadt az arcom a férjem elvitt a helyi ügyeletre ahol kaptam egy vénás injekciót,jobb lett de még ma is tompa nyomást és szédülést érzek.Köszönöm válaszát és a segítségét :Kata
Tisztelt Kata!

Minden- mindennel összefügg. Nem kizárt az összefüggés, ezért is van szükség MRI vizsgálatra. Célszerű ilyenkor a vérnyomás ellenőrzése!!!
A további kezelést a vizsgálat alapján tudjuk majd megbeszélni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 08:29:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr! A múltkor én voltam az a 19 éves lány aki kérdezett! Ön szerint van okom e miatt a betegség miatt bepánikolnom? Bevallom én nagyon félek az orvosoktól és a betegségektől.
Tisztelt Kérdező!

Nincs rá oka!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 08:26:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tegnap márc.19-én írtam Önnek (az Ön betege vagyok,gyermekvállalás előtt ).P.m.gyulladásom van.
A gyomorfájdalmam miatt kerestem Önt.
Ön azzal kezdte a válaszát hogy \"köszöni a bizalmat\".Doktor Úr azt hiszem hogy én illetve mondhatom hogy mi akik Önhöz fordulunk köszönjük azt hogy van olyan Orvos/ember aki ilyen empátiával,emberségesen kezeli a beteget.
Az embert magát vizsgálja illetve gyógyítja és nem a leletre reagálva írja fel egyből a gyógyszereket.
És köszönjük a lehetőséget is hogy kérdezhetünk Öntől ezúton is!
Azt írja Doktor Úr hogy ha a p.m.gyulladás társul más betegségekkel is akkor nem csak egy szerv beteg hanem az az egész immunrendszer betegségét jelzi.
Azt szeretném kérdezni hogy az immunrendszer teljes gyógyulásának esélye is fennáll?Szinte napra pontosan 1 évvel ezelőtt kezdődött a betegségem,rengeteg stressz,nem megfelelő étkezés mondhatni sokszor alig ettem,évek óta hashajtó teát ittam (gyerekkorom óta sz.rekedésem volt),még akkor is amikor alig ettem napokig.Mondhatni hogy nem figyeltem magamra illetve nem vigyáztam magamra.Ezt még leírni is szörnyű.Soha nem tennék ilyet többet.És nem tudom jóvátehetem-e ezeket az éveket.Aztán a betegségemtől kezdve tehát egy éve próbálok nagyon odafigyelni az étkezésemre,a testemre, lelkemre (ami elég nehéz sokszor amikor nem érzem jól magam).Sportolni is tudok lassan ahogy már jobban érzem magam.
Kb.fél év múlva jutottam el Önhöz amikor is diagnosztizálta a p.m.gyulladást.Addig rengeteg orvosnál jártam de nem jutottam előbbre.Nem tudták megmondani mi bajom van.Mielőtt Önnél jártam elküldtek gyomortükrözésre (májusban).Ott a szövett.i.diagnózis:I.felszínes,ép corpus típusú gyomor nyálkahártya részlet-II.kis mértékben chronikusan lobos corpus típusú gyomor ny.hártya részlet.-I.egy db 2mm-es polypból és II.savas reflux mellett néhány hosszanti redőt érintő erosiv gyulladás látható,egy-egy short segm.
Akkor Nolplaza-t 2x 40 írtak fel nekem,(igazán soha nem éreztem hogy savam lenne).Kb.1,5 hónapig szedtem aztán abbahagytam mert nem éreztem savat,nem fájt a gyomrom, és a nyakamban sem múlt a fájdalom ami miatt vizsgáltak.Ezután kerültem Önhöz és p.m.gyull.diagnózis és Bio-Selen/Orb.fű teától javultam.Illetve folyamatban van.Helicobacter negatív lett igaz azóta több hónap eltelt.Nézessem meg ismét?
És most pár hete gyomorfájdalmam van és most érzek savat.De attól félek hogy ha visszamegyek ismét felírják a Nolplaza-t .Viszont már próbálkozunk a teherbeeséssel és nem tudom hogy nem ártanék-e vele a babának?

Köszönettel és tisztelettel:Mónika

Tisztelt Mónika!

Mindenek előtt köszönöm kedves sorait!
Először konkrét kérdéseire válaszolok:
1. A felborult immunegyensúly helyreállás a megfelelő kezelésre (ún. immunmoduláns terápiára”) helyreáll.
2. Ismételt biopsziát nem javasolok, a kilégzési teszt (Helizo) elvégezhető, mert azt még a terheseknél is el lehet végezni! A savlekötő ivókúrát (karlsbadi vizet hígítva, Mira vizet, amelynek enyhe székletlazító hatása is van, stb. ) javaslom. Szoktak adni savképződét gátló (protonpumpa gátló) készítményeket. Ezeknek és a GERD-re adott szereknek endokrin hatásai is vannak. Egyes készítmények emelik a prolactin szintet és gátolják a teherbeesést! (Cerucal=metoklopramid-hidroklorid).A stressz hatásának, a savasodás kerülése alapvető a teljes gyógyuláshoz.
3. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. A túlzott mértékű és nem megfelelően kontrollált stressz azonban már nem csak saját és környezetünk mindennapjait teheti tönkre, de egyben számos betegség rizikófaktora is. Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik. A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából. Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata. Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők. A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése. Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet. Az immunrendszer megbetegedése: az un. autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít. A pajzsmirigy betegségekről kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége, így a kezelés során vizsgálni és gyógyítani az egész embert kell. Fontos az is, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakran más betegségekkel társulnak: szemészeti-allergiás- ideggyógyászati-, gyomor-bélrendszeri – szív és érrendszeri betegségekkel. A pajzsmirigy működési zavarai serdülőkorban, a változó kor és terhesség idején jellemzőbbek. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki traumák, az immunrendszer normális működését aláaknázó hajszolt, mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Szerencsére az időben felismert betegség és elkezdett holisztikus megközelítés és kezelés teljes gyógyuláshoz vezet.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 08:24:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy pajzsmirigy alulműködés miatt kihullott szemöldök, haj, stb. visszanőhet-e még valaha?

Válaszát előre is köszönöm,

Tisztelettel:
Malenka
Tisztelt Melenka!

A válaszom: igen!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-21 07:53:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr! Nekem Az lenne a kérdésem hogy miért szörösödik az arcom? A kezemen is férfias típusú ször van. Továbbá rendszertelen a menstruációm, mostanában fél éve már meg se jött. Voltam egyszer nőgyóyásznál elküldött vérvételre ahol a a hormonjaim mind jó eredmények voltak. És azt mondta hogy egyenlőre nem kell felkeresnem endokrinológust. De viszont azt mondta fogyjak le 10 kg és magamtól rendbe jövök. Viiszont a fogyás nem történt meg. Kérdésem az lene h lehet lesz e gyermekem? És hogy most akkor nőgyóyászhoz vagy endrokriniológuhoz menjek? Köszönöm a válaszát! UI: 19 éves vagyok
Tisztelt Kérdező!
A betegségét idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)(1. és 2. ábra).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Javaslatom: részletes endokrinológiai kivizsgálás.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-19 10:49:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tegnap írtam Önnek,köszönöm gyors válaszát. A problémám az volt ,hogy több napja + az LH tesztem.A kérdésem az lenne még,hogy esetleg nem a Medrol abbahagyása okzhatott ilyen problémát? Januárban ,amikor jártam Önnél, a korábbi orvosom által fölírt medrol szedését Ön azonnal megszüntette,helyette Euthyrox 50 és napi 2 szelént kaptam. Ennek már lassan 7 hete, és a kérdésem az,hogy esetleg nem a Medrol szervezetből való kiürülése okozza ezt a problémát? Korábban ilyen sosem volt, ill.ultrahanggal is több cikluson keresztül is követték a peteérést, cisztásodást sohasem jelzett a nőgyógyász.(pco gyanú sosem volt eddig és azt olvastam erről,hogy nem egyik pillanatról a másikra alakul ki.)Megtisztelő válaszábn bízva, köszönettel: Zsu
Tisztelt Zsu!
A Medrol több hatással bír, többek között az agyalapi hormonokra (LH-ra is hat). A lényeg az, hogy a hormonális hatások nem egymástól függetelenek. Ezt úgy kell felfogni, mint egy rendkívül pontosan játszó zenekart, amelyben az egyik hibás játéka felboríthatja az egész teljesítményt. Egységes, holisztikus szemlélet szükséges.Egészségünk láthatatlan őrei-a hormonok Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
Ami a ciszta kimutatását illeti: az valóban fontos, de csak egy adat. Ugyanis a PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A kezelés folytatását, ill. panaszok esetén további immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-19 08:13:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.Autoimmun thyreoditis,Subklinikus hypothyreosis.
Bio-Selen50 2x1/Orbáncfű tea /nap
Kb.2-3 hete fáj a gyomrom,az utóbbi napokban már nagyon.Bármit eszem.
A kérdésem az lenne a Doktor Úrhoz hogy a gyomorban is okozhat-e valamit (esetleg gyulladást) a p.m.gyulladásom?
Ha igen akkor mit lehet tenni ellene?
Mióta p.m.gyulladásom van több problémám is volt(gyulladásom) pl.izületi gyulladás.Azért gondolok arra hogy esetleg a gyomorfájásom is a p.m.-től lehet.
Mindenképpen ki szerettem volna kérni a Doktor Úr tanácsát mielőtt esetleg háziorvoshoz fordulnék azért érdeklődtem.

Tisztelettel és köszönettel:Mónika
Tisztelt Mónika!
Köszönöm bizalmát. A pajzsmirgybetegség valóban társulhat más kórképekkel, így gyomorbetegséggel, izületi gyulladással is. Ez azt mutatja, hogy nem egy szerv a beteg, hanem az immunrendszer betegségéről van szó. Tisztázni kellene, hogy nincs-e a gyomrában a sok sav mellett Helicobacter pylori baktérium (ehhez nem kell tükrözés, egyszeri vizsgálattal bizonyítható vagy kizárható a jelenléte!). A másik ok a szedett gyógyszerek és étrend lehet. Végére hagytam, bár előre kellett volna venni a stressz esetelges kiváltó szerepét. A nőket ugyanis is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stresszhelyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Mindezek alapján a lehet segíteni és ha szükséges akkor ilyen vizsgálatokat, ill. kezelést el tudunk végezni.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-19 08:02:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Kérdésem a gyermekvállalással kapcsolatos. Nőgyogyásznak is feltettem, de talán mégis inkább az Ön szakterületéhez tartozik... 35 éves vagyok, kb. fél éve diagnosztizáltak nálam subklinikus hipothyreosist. Fél tabletta letrox50-nel kezdtem, most háromnegyedet szedek. A nőgyógyászati kivizsgáláson nem találtak meddőségre okot. Két éve mégsem esem teherbe. (Már van gyermekem, ő is két év próbálkozás után fogant, spontán.) A kérdésem, hogy a hormonprobléma oka-e a meddőségnek?
Azt tudom, hogy az anyagcsere is befolyásolhatja a hormonszintet. A sportolás emeli vagy növeli azt? A gyógyszeradag emelése előtt kb. három héttel sportolni kezdtem. Lehet, hogy emiatt mértek magasabb értéket?
Válazsát köszönöm: Emese
Tisztelt Emese!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy az emelkedett hormonszintnek mi az oka, csak ekkor lehet szakszerű véleményt és megfelelő kezelést javasolni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-18 11:33:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Már néhány hónapja írtam Önnek, a problémámmal kapcsolatosan. Microadenomám van, amit bromocriptinnel kezelünk. Negyed évente vérvétel, félévente pedig MR vizsgálat van, tehát folyamatos kontroll alatt állok. A napokban volt az újabb laborvizsgálat és a TSH értékem magasabb lett - egy csillagos - 4,36, a ref.tart. felső határa 4,32. Nem sokkal magasabb, de engem aggaszt, mert ha jól tudom mindkét probléma az agyalapi mirigy működésével áll kapcsolatban. Van néhány dolog ami változott az elmúlt időben. 3-4 kg súlynövekedés, nagyon száraz bőr, és a szemem is romlott - igaz nem olyan sokat, de rosszabb lett. Mekkora gondot jelenthet a TSH értékének növekedése? És van-e összefüggés a két betegség közt?

Válaszát köszönöm.
Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A TSH érték ilyen mértékű növekedése nem feltétlen jelent gondot, egyéb körülményt és adatot is mérlegelni kell, amelyet a kezelő orvosa bizonyára meg fog tenni.
Jó egészésgt kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-18 11:30:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja