SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
36 éves /153 cm, 80 kg/vagyok. Túlsúlyom miatt fogyni szeretnék. Ha napi 500 kcal-nál többet eszem, a súlyom nem változik. Laborvizsgálat eredményei: FVS, VVT, HGB, HTC, MCV, MCH, MCHC, RDW, THR, MPV, PDW, NEUT, LYMP, ONO, EOS, BASO, LUC, MPXI,LI, CRP, nátrium, kálium, klorid, , tCa, Mg, Foszfát, Glükóz, Fruktózamin, Urea, Keratinin, GFR, tBil, kBil, tpotein, albumin, CK, GOT, LDH,AP, Kolinészter, amiláz, lipáz, triglicerid, koleszterin, HDL-C, sTSH, fT3 értékek referenciatartományon belül, GPT:51(7-50), fT4:11.8(12-22)Inzulin:28.2(2.1-22) C-peptid.619(295-969).Gluk. toler. teszt: se glu 0 min: 5,6 mmol/L, 30 min: 44,4, 60 min:12,5, 90 min:11,7 120 min: 7,8. Az lenne a kérdésem, hogy megítélése szerint a csökkent glükóz tolerencia és a pajzsmirigy eredmény miatt szükséges-e gyógyszeres kezelés? Ha igen, milyen?

Köszönettel: Erika
Tisztelt Erika!

A helyzet annyival komplikáltabb, hogy a referencia tartományok elég eltérőek (gyakran laboratóriumonként!).A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt.
A pajzsmirigybetegséggel gyakran társul(hat) az inzulin rezisztencia.
Azt javaslom, hogy mindezek figyelembe vételével, hogy a problémáit együttesen, gyógyszeresen (az okok feltárása után) holisztikus módon próbálják megoldani.
Jó egészséget kívánok :


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 11:29:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja