SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok /hashitoxicosis, orbitopathia+gluténsensitiv enteropathia/. Hasi CT vizsgálaton voltam ma és nem vállalta az orvos, hogy beadja a jódtartalmú kontrasztanyagot -tekintettel endokrin betegségemre-, ehhez az Ön véleménye szükséges. Tisztelettel kérem az Ön véleményét, hogy a későbben ez pótolható vagy inkább tartózkodni kell a jódtartalmú kontrasztanyag vénás beadásától?
Tisztelettel: Á.Magdolna
Tisztelt Á. Magdolna!

A kolléga helyesen járt el, mert a kontrasztanyag valóban sok jódot tartalmaz és ez káros lehet.
Az ilyen esetben - ha a kontrasztanyag feltétlen szükséges - akkor a jódnak a szervezetbe történő beépülése gátolható előzetes kezeléssel. Amennyiben a vizsgálat tervezhető, akkor ezt majd meg tudjuk oldani.
Az előzőkhöz egy kis magyarázat. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-07 12:08:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja