SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

40 éves nő vagyok. Kb. 2,5 éve hullik a hajam, melynek már a 2/3-át elveszítettem. Folyamatos vashiánnyal szenvedtem eddigi életem során, melyre 14 hónapja diagnosztizált gluténérzékenységem adhatott okot. Mióta tudom, szigorú diétát tartok, melynek következményeként fél év után az ellenanyag szűrésem negatív lett. Egy éve kaptam vasinjekciókat, azóta teljesen rendben van a vérképem. Szedtem hajra javasolt vitaminokat és cinket.
14 évvel ezelőtt kezeltek pajzsmirígy túlműködés miatt, Metothyrint és Betalocot szedtem kb fél évig. Azóta a folyamatos kontrollok alapján a referenciatartományban vannak a pajzsmirígy értékeim.
Mivel a hajam folyamatosan ritkul ezért immunológiára végeztek vizsgálatot, az eredmény több erősen pozitív értéket adott(Antinukleáris AT, IIF; Kromatin elleni AT, IIF; ds-DNS elleni at, IIF Crithidia) valamint pozitív a Citoplazma elleni AT, IIF.
A pajzsmirígy hormon értékeim :Thyreoglobulin : 1,16 ng/mL; ATPO : 512,10 U/ml.
Nagyon elkeserítő, hogy nő létemre lassan teljesen kihullik a hajam miközben a klinikákon 1-1 vizsgálatra hónapokat várok tehetetlenül.
Ön szerint van remény a hajam állapotának javulására? Elképzelhető, hogy a pajzsmirigyemre ismét gyógyszert kell majd szednem?
Tanácsát és segítségét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az Ön által leírtak elkeserítettek. Évek óta oktatom a szakvizsgára készülőket, hogy egy- egy tünet mögött milyen betegség(ek) állnak, állhatnak. Azt is hangsúlyozom, hogy az immunológiai tesztek fontosak, de csak a beteg vizsgálatával együtt értékelhetők.
Napjainkban számos hír lát napvilágot, melyekben különböző panaszok, jelenségek magyarázatául, mintegy diagnózisként a túlzott mértékű stressz szolgál. Azt gondolhatnánk, hogy a hajhullás és a hirtelen bekövetkező őszülés sem kivétel, s csak két újabb tünet, amelynek kialakulásáért rohanó életvitelünket okolhatjuk.
A kétkedők számára szolgálhat bizonyítékul az Archives of Dermatology című bőrgyógyászati szaklap júniusi számában megjelent esetleírás. A szerzők az általuk megfigyelt beteg rövid idő alatt bekövetkező jelentős hajhullásáról, majd gyors és teljes őszüléséről számoltak be. Jóllehet a szindróma pontos mechanizmusát nem vették górcső alá, azonban annak fennállását megerősítették.
A saját praxisomban előforduló panaszok közül is kiemelném annak a 38 éves hölgynek az esetét, akinél a családi tragédiák utáni stressz autoimmun pajzsmirigybetegséget váltott ki, majd csomókban kezdett hullani a haja és hirtelen őszülés következett be. A tünetek felismerése, a gyógyszeres kezelés elkezdése után a hajhullás és őszülés megállt és a korábban elveszített haja kezdett visszanőni A jelenség teljes és pontos mechanizmusát még nem ismerjük, azt azonban megállapíthatjuk, hogy a betegség nem misztérium, hanem valóság, a folyamat pedig megállítható és gyógyítható.
Tehát a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Glutén szenzitív enteropathia?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
A betegség lényegét tehát tisztázni kellene (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-14 11:15:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja