SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

31 éves,vidéki, öthetes terhes nő vagyok. Négy évvel ezelőtt basedow kór miatt teljes pajzsmirigyírtásban részesültem. A hosszas beállítási procedúra óta felváltva napi 75, illetve 100 mikrogram euthiroxot szedek, amely hozzásegített egy kiegyensúlyozott pajzsmirigyhormon ellátottsághoz és jó közérzethez. (Az április végi TSH adatom 1.55 volt.)
Az utolsó menzeszemet követő 31. napon pozitív terhességi tesztet produkáltam. Az ezt követő 3. napon vett vérvétel TSH eredménye a terhességnek köszönhetően átment enyhe alulműködésbe : 4,91. (FT4: 9,5, FT3: 4) Egy héttel ezt követően az endokrinológus professzor úr felemelte a hormon dózist napi 100 euthiroxra, mellé napi jód szedését is elrendelte. Párommal szakkönyvekben olvastam, hogy terhesség esetén a napi 50%-os pajzsmirigyhormon növelés is indokolt lehet imitálva az egészséges anyák hormonellátottságát. Aggodalmunk arra vonatkozik, hogy a tulajdonképpeni nem egész 20 %-os (16%) hormonemelés a terhesség első trimeszterének elején, illetve közepén (a következő vérvételi eredmény kézhezkapásáig) nem okozhat-e tartós és fokozódó alulműködést, valamint a magzatban visszafordíthatatlan egészségügyi károkat, tekintve a pajzsmirigyhormon koncentráció drasztikus csökkenését alig egy hónapos terhesként. Véleménye szerint indokolt lenne-e már jelenidőtől magasabb gyógyszeradagot szedni, vagy a beállítás mértékében okkal bízhatunk, és a későbbi baba a terhes anya kezdetleges alulműködése ellenére egészséges gyermekké fejlődhet-e a későbbiekben? Válaszát előre is nagyon köszönjük!
Tisztelt Kérdező!

Gondolom az endokrinológus professzor kolléga minden fontos adatának birtokában van és ennek ismeretében javasolta a jód szedését. Elvi választ tudok adni, de az egyénre szabott választ tőle kérje.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-12 12:12:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja