SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok!
28 éves nő vagyok már van egy három éves kisfiam. Fogamzásgátló tablettát szedtem 5 évig, majd a gyógyszer szedését abbahagytam és 2 évig nem estem teherbe, sőt a menstruációs ciklusom sem volt rendszeres 70-80 nap volt egy ciklus. Clostilbegitet írt a nőgyógyászom és az első kúr szedését követően azonnal terhes lettem. Szülést követően 2 hétig szoptattam. A szoptatás befejeztével nem menstruáltam 8 hónapig. Az orvosom azt mondta, hogy a természet majd magától megoldja. 5 fajta fogamzásgátlót próbáltam, de nem tudtam szedni mert hányingerem volt, peteéréskor végbéltájéki fájdalmaim voltak, szédültem. Szülést követően nagyon elkezdtem szőrösödni a hasamon, államon, ingadozik a hangulatom, a mellem bár nem menstruáció előtt állok így is feszül. Hasi tájékon aránytalanul híztam, sokat fáj a fejem, libidóm csökkent. Szeretnénk második babát, de nem igazán jön össze. Újból menjek endokrinológushoz? Mi okozhatja a tüneteket? Kérem segítsen.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban endokrinológiai problémát vet fel, amelyet orvosolni kell.Kóros állapot, ha nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas) A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük.
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens" régióknak is hívjuk. A fokozott szőrnövés ezen típusától el kell különíteni az un. „hipertrichózis" fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért.
A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb" kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak.
A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérbenA hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-05 12:22:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja