SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! Már nagyon régóta olvasom a pajzsmirigybetegségekkel kapcsolatos cikkeit, és "társaim" nevében is szeretném megköszönni, hogy mindig friss információkkal lát el bennünket. Én Hashimoto betegségben szenvedek. Kb. 2 éve diagnosztizálták, és Letroxot kaptam. Jelenleg 75 microg-ot szedek, hétfőn és csütörtökön 100 microg-ot. A legzavaróbb tünetem a hízás. Mindig vékony és sportos nő voltam, jelenleg is heti 5-ször sportolok, de az utóbbi 6 hónapban felszedtem 4 kg-ot. Sajnos mivel így sem tartozok az elhízott kategóriába, nem is vesznek komolyan az orvosok, pedig én érzem, hogy ha nem történik valamilyen változás, akkor jön a következő 4 kg rendszeres sport és diéta mellett! Hajhullás nagyon változó, most a hízással egyidőben újra sokat hullott a hajam. A lábam egész nyáron vizesedett, a menstruációmmal pedig már régebb óta problémáim vannak,ezért úgy döntöttem, hogy a végére járok a dolgoknak. Csináltattam egy viszonylag széleskörű labort, és az értékeim a következők lettek: TSH:1,954 mIU/l (referencia 0,400-4,000), szabad T4: 15,07 pmol/l (referencia: 7,75-15,21), szabad T3: 5,37 pmol/L (referencia: 3,90-6,90), reverz T3: 0,49 ng/ml (referencia: 0,09-0,35). Az orvosom azt javasolta, hogy 1 hónap Selenorg szedése után legyen egy újabb vérvétel és ha továbbra is magas az rT3, akkor T3-t kapok majd. A kérdésem az lenne, hogy Önnek mi a tapasztalata a magas reverz T3 értékkel kapcsolatban? Lehet valahogy hatni erre az értékre, illetve a helyes kezelés megválasztásával redukálhatók ezek a tüneteket? Sokszor hallom azt is, hogy ezeket a tünteket nem csak pajzsirigy okozhatja, illetve, hogy a rT3-nak nem kellene ekkora szerepet tulajdonítani. Ami leginkább aggaszt az a gyerekvállalás. 29 éves vagyok, és még nem tervezem, de 1-2 éven belül szeretnék családot alapítani, viszont tartok attól, hogy a Hashimoto miatt nem lesz egyszerű feladat. Válaszát és segítségét előre is köszönöm! Minden jót kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt köszönöm kedves sorait (ezt ritkán kapom....)
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Ami az elhízást illeti annak valóban egyik oka a pajzsmirigy nem megfelelő működése. A helyzet azonban kicsit más, mint amit sommásan mondanak.
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
További vizsgálatot javaslok és azt, hogy minél előbb vállalja a gyermekáldást!!!!!Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok tisztelettel:
Elérhetőségem: Budai Endokrin Központ
1024 Budapest Lövőház u. 1-5
Mamut II. V. em.
Tel:+36-704319728
info@endokrinkozpont.hu.






Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-09-26 12:42:05
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja