SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

Terhességem 5. hetében járok, egy Ön által írt cikk felvetette bennem a kételyeket, a magasabb Anti TPO értékemmel kapcsolatban.
Diagnózisaim: Hashimoto, antifoszfolipid színdróma felvethető, a klinikai kép és APTI megnyúlás alapján. ( aPTI:36,1, APTIN: 33,2) ATPO: 1390 IU/ml A többi immunszerológiai lelet negatív.

utolsó ATPO (2019.09): 1390 IU/ml
Jelenlegi friss értékeim: TSH: 3,5, T4: 15,1, T3: 4,12

Szedett gyógyszerek: 75 mg-ról megemelve 75 mg /100 mg Letrox felváltva, Aspirin protect fél szem / nap, clexane 0,4 ml injection, progesterone exeltis 3x1. Jódmenetes terhesvitamin, normoxil 1 db/ nap, d vitamin, folsav, Gal kolin só cseppek.

A kérdésem az, hogy tudok-e még tenni valamit annak érdekében, hogy a magas ATPO szint ne befolyásolja negatív irányba terhességem, vagy megfelelő a jelenleg beállított kezelés?

Előre is köszönöm válaszát! F Petra
Tisztelt F Petra!

Mindenek előtt nyugodjon meg, mert az Ön esetében a kezelés mellett a baj elkerülhető. Az anti-TPO antitest nem egy antitest, hanem a védő és a káros antitestek keveréke. Az Ön által szedett gyógyszerek előnyösek és kivédik az anti-TPO esetleges káros hatását. Amit fontosnak tartok kiemelni az, ahogyan írtam a terhesség a részleges immunszuppresszió olyan állapota, amely a terhes nőket kiszolgáltatottabbá teszi a vírusos fertőzésekkel szemben, tehát nem csak az idősek, hanem az áldott állapotban lévőknek is (!) célszerű ugyanazokat a védő eljárásokat különös tekintettel betartani, mint az idősebbeknél, annál is inkább, mert a vírushordozók száma (akiknél tünetek sincsenek és tesztekkel sem kimutatható a betegség!) egyre nagyobb.
Tehát: a terhes nők tartózkodjanak a szükségtelen utazástól, kerüljék a tömeget, a tömegközlekedést, a betegekkel való érintkezést, és ami még fontosabb, gyakorolják és tartsák fenn a megfelelő személyes és társadalmi higiéniát. A láz, köhögés, fáradtság, mellkasi fájdalom, torokfájás vagy légszomj tüneteivel rendelkező terhes nőknek időben orvoshoz kell fordulniuk és segítséget kell keresniük.
A megbeszélt kezelés folytassa, későbbiekben telekonziliumot javaslok.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-23 18:01:46
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja