SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Egy kérdéssel fordulok Önhöz, mert nem érem el az endokrinológusomat a koronavírus miatt kialakult helyzetre való tekintettel. Lombikot terveztünk és a BMC-ben, ahová több éve járok, és ott azt javasolták, hogy a sikeresség érdekében állíttassam be a THS-mat egy endokrinológussal 1-2 közé, mert kutatások bizonyítják, hogy többen esnek emiatt teherbe, mint anélkül. Először (még kb 2018 decemberében) 50 mg-os L-Thyroxin-t szedtem, de nem hatott rám jól, majd 50 mg-os Syntroxine-ra tértem át, napi 1x, de ez sem volt rám jó hatással, a végtagjaim folyton fájnak tőle, és úgy általában nem érzem jól magam tőle. Ráadásul nem is sikerült 1-2 közé beállítani, csak időnként, ezért megemeltük az adagot 75 mg Syntroxine-ra. Ettől most még rosszabbul érzem magam. Az endokrinológus egyébként nem ért egyet a BMC-vel, szerinte teljesen normális tartományban vagyok, nem kéne nekem a hormon. Mivel a lombik elhúzódik kb júliusra, így most abbahagynám, de nem tudom, hogy le lehet-e róla állni egyik napról a másikra, vagy fokozatosan álljak le vele, és előbb csak két naponta, majd három naponta vegyem be, majd úgy álljak le? Mit tanácsol? Ráadásul nincs elég gyógyszerem és az orvosom elérhetetlen. Legutóbbi leletemen (2020.02.10-én - ez még az 50 mg-os Syntroxine szedése mellett!) TSH:2,8, T4:13,9, egy korábbi leleten pedig (2019.10.10 - szintén Syntroxine 50 mg mellett) TSH: 1,98, FT3: 4,41, FT4:16,78 rT3 (reverz T3): 0,16 DHEA-S: 7,55 Nem lehet, hogy inkább egy kombinált gyógyszer kellene nekem Ön szerint? Kérem segítsen, hogy mit tegyek, legfőképpen hogy álljak le a Syntroxine-ról. Előre is köszönöm válaszát, Tisztelettel Üdvözli: Nyilas Judit

Tisztelt Nyilas Judit!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy mitől volt emelkedett a TSH, mi a meddőségének az oka stb. A Syntroxine tüneti kezelés, lehet az 50 ug-t szednie, de további vizsgálatok kellenének, ezekről már ezen a honlapon is sokat írtam.
Elegendő-e a TSH meghatározása meddőség, ill. visszatérő vetélések esetén?
„Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.”
Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek ismereteink szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigyműködési zavarokban és a csökkent működés létrejöttében. Egyrészt gátolják a pajzsmirigy peroxidáz enzim működését, másrészt pusztítják a pajzsmirigysejteket. Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto tireoiditiszes betegben, a Basedow-Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%-ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrófiás, tehát zsugorodással járó pajzsmirigygyulladásban jelen vannak. Sajnos ezeknek az antitesteknek csak a szintjét mérik (ráadásul eltérő módszerekkel!), így az értékek (titer) nagysága nem feltétlen vannak összhangban a klinikai képpel és ezért sem könnyű értékelni (támpontot adhat az UH vizsgálat is).

Eddig csak a TSH-t mérték, de kiderült, hogy ez nem elegendő!
Ezt bizonyították a Journal of Reproductive Immunology folyóiratban közölt kutatást végző orvososok is. A szerzők vizsgálatának célja az volt, hogy meghatározzák a női meddőség és a vetélések immunológiai hátterét. Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigy működéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak. Eredményeink azt mutatták, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségben szenvedő nők perifériás vérében a veleszületett immunitás Th1(„T helper-1”) aktivitása megváltozik. Az emelkedett NK (természetes ölő sejtek) sejtek aránya magasabb és az autoimmun folyamat a terhesség kimenetelére negatív hatást gyakorolt. Fontos megállapításuk, hogy az autoimmun pajzsmirigygyulladás élettani pajzsmirigy-működés esetén - amikor a pajzsmirigy hormonjainak és a TSH-nak a szintje sem tér el az elvárhatótól - már akkor kialakulnak a kedvezőtlen immunváltozások, mielőtt az endokrin diszfunkció kialakul, és önmagukban a pajzsmirigy autoantitestek jelenléte jelzi a kóros folyamatot. Ezért a reproduktív életkorú, egészséges nők szűrése a pajzsmirigy autoantitestek jelenlétének vizsgálata nem csak az endokrinológiai szempontból lényeges, hanem reproduktív szempontból is előnyös, mivel már önmagukban is felelősek a kialakult kóros folyamatokért, így a meddőségért, ill. a vetélésekét.
Másrészt:
A szülővé válás férfiak és nők életében is egyaránt meghatározó átmenet, amely új szerepek kialakítását, a párkapcsolat megváltozását, a fontossági sorrendek átalakítását vonja maga után. A gyermekvállalás egy család életének legfontosabb döntései közé tartozik, amely sok örömöt, ám egyben sok kihívást, új feladatokat is hordoz magában, különösen akkor, ha nem megy minden a terv szerint.
Ebből kifolyólag a meddőséggel kapcsolatos problémák különösen érzékenyen érintenek minden leendő szülőt, jelentős stresszel és komoly pszichés, érzelmi terhekkel járnak együtt.
A teherbeesés nehézsége általában nem egyéni probléma, hanem a pár mindkét tagját és kapcsolatukat is érinti. A meddőség egy összetett fiziológiai és lelki tényezőkből álló jelenség, amit a párok között jelenlévő kölcsönhatások, illetve a párkapcsolati folyamatok is befolyásolnak.
Pszichológiai szempontból elsősorban a funkcionális meddőség hátterében álló lelki okok felderítése az elsődleges feladat, hiszen ebben az esetben egyik félnél sem mutatható ki orvosi beavatkozást igénylő elváltozás (gyakorisága ennek 5-15%-ra tehető), de emellett általában, a meddőség következtében kialakult krízishelyzet okozta stressz is jelentős mértékű pszichés megterhelést jelent a leendő szülők számára. A gyermekvállalással próbálkozó párok pszichés állapota, megnövekedett stressz szintje és esetleges párkapcsolati problémáik ugyanis további nehezítő tényezőként léphetnek fel a teherbeesést illetőleg.
A meddőség lehetséges lelki okai:
Pszichológiai kutatások jelentős hányada utal arra, hogy a meddőség hátterében stressz, illetve szorongás állhat. Chen és Parikh (2000) például azt figyelték meg, hogy a depresszió előfordulási gyakorisága terméketlen párok esetében nagyobb arányban jelentkezett a termékeny párokhoz képest. Később az is kiderült számukra, hogy a stressz és a depressziós hajlam egyértelmű hatással van a termékenységre, mások pedig azt találták, hogy a depressziós tünetekkel és magasabb szorongással jellemezhető nők alacsonyabb petesejtszámmal, a férfiak a spermium csökkent motilitásával jellemezhetőek.
Sok szakember a depressziót, illetve az elkeseredettség érzését találja a meddőség hátterében. Ennek okát legtöbben a korai anya-gyermek kapcsolatra vezetik vissza, amely elsődleges modellként szolgál felnőttkori kapcsolati működésünk szempontjából. Zahn-Waxler és Kochanska (1990) szerint ahol az édesanya például depressziós, elhanyagoló, netán ellenséges vagy türelmetlen volt lányával, ott a gyermek feltehetőleg túlzott érzékenységet és empátiát tanúsított édesanyja irányába, hogy meg tudjon felelni neki. Ugyanakkor szerepének lényege, vagyis hogy mindig más problémáival foglalkozzon, eltávolította annak a lehetőségétől, hogy saját konfliktusait képes legyen hatékonyan megoldani; így ez az űr ahhoz vezetett, hogy ő maga is szorongónak, depressziósnak, elkeseredettnek és inkompetensnek érezheti magát az életében felmerülő kihívásokkal való küzdelem során, például a gyermekvállalás időszakában. A szülői depressziót és diszharmóniát vizsgáló kutatások eredményeiből az is kiderül, hogyan ismétlődik egyik generációról a másikra a boldogtalanság, a kiegyensúlyozott kapcsolatok fenntartására és a problémák megoldására való képtelenség, mivel a gyerekek is átélik a felnőttek depresszióját kísérő tehetetlenséget és a fokozott felelősségtudatot, amely sokszor akár életre szóló is lehet. Ha ez a mintázat hosszú időn keresztül fennáll és más kapcsolatokra is átterjed, akkor konfliktusmegoldási és emocionális zavarok alakulhatnak ki, olyanok, amelyek a funkcionális meddőség hátterében is feltételezhetőek.
További fontos és semmiképpen sem elhanyagolható tényező a családi minták továbbörökítése. Forward (2000) elképzelése az, hogy a saját családunkban kialakult hiedelmek és szabályok rendszere határozza meg a hozzáállásunkat és attitűdjeinket, tehát azt, hogy mi az amit jónak vagy éppenséggel rossznak tartunk. A szülők által táplált hiedelmekből később szabályok lesznek, amelyek arra késztetik a családtagokat, hogy ezeknek alárendelve éljék mindennapjaikat. A szabályokhoz való ragaszkodás az, ami a családhoz való tartozást erősíti. A nem kielégítő családi környezetben a szabályok kissé elrugaszkodottan, torzultan vannak jelen, ez pedig destruktív belső lelki folyamatokhoz vagy magatartáshoz vezethet. A rosszul funkcionáló családok életében az egyensúly felborul, de legalábbis nehezen fentartható; a jól funkcionáló családok képesek arra, hogy a felmerülő problémákat hatékonyan kezeljék és a félelmeikkel szembenézzenek. A pszichológián belül széles körben elterjedt rendszerszemlélet egyik fontos tézise, hogy a gyermekvállalás helyzete előhívhatja a szülőkben saját születésük élményét és hangulati mintázatát, amelyhez ha negatív érzelmek, félelmek és szorongás társult, tudattalan stresszhatások érvényesülhetnek, amelyek funkcionális meddőséget okozhatnak.
A meddőség okozta stressz
A meddőség olyan krízishelyzet, amely extrém mértékű stresszel jár. A legfrissebb kutatási eredmények szerint úgy tűnik, hogy a meddőségi problémákkal küzdő nők stressz szintje gyakorlatilag megegyezik azokéval, akiket rákkal vagy szívproblémákkal diagnosztizáltak. Freeman (1985) kutatásaiból kiderült, hogy a meddőség problémájával szembesülő nők 50%-a, míg a férfiak 15%-a élete legelszomorítóbb és legnehezebb kríziseként tekint erre a problémra. Azt is kimutatták, hogy a stresszért felelős alfa-amiláz enzimmel nagyobb mértékben rendelkező, meddőséggel küzdő nők 12 %-al kisebb eséllyel estek teherbe hónapról-hónapra, mint az alacsonyabb szinttel rendelkező társaik.
A stressz függetlenül attól, hogy a meddőség problémájának köszönhetően jelent meg vagy más forrásból származik, erős összefüggésben áll a termékenységgel. Ennek megfelelően Cwikel és munkatársai (2004) reciprok kapcsolatról beszélnek a különféle pszichológiai tünetek és a meddőség között. Feltételezik, hogy számos pszichés rizikófaktor állhat a tartós terméketlenség hátterében, miközben azt is megerősítik, hogy ennek az állapotnak a tudatosítása és az ezzel járó negatív élmények tartós stresszállapotot idéznek elő, ami negatív pszichés és fizikai folyamatokkal jár együtt.
A fenti kutatások arra utalnak, hogy amikor egy pár szembetalálkozik a terméketlenség problémájával, akkor olyan pszichés stresszt és nyomást él át, amely tovább akadályozhatja a gyermekvállalást. A kapcsolatban megjelenő teljesítménykényszer, a kudarctól való félelem, a sikertelen próbálkozások okozta bizonytalanság és a meddőséggel együttjáró önbizalomcsökkenés mind komoly lelki megpróbáltatások. A mindezekkel együttjáró nyomás könnyen egyfajta “negatív spirálba” sodorhatja a pár tagjait, hiszen ilyen körülmények között, egyre nehezebb nyugodt, a megtermékenyülést elősegítő állapotba kerülni, így a sikertelen próbálkozások esélye is megnő.
Dr. Alice Domar, amerikai pszichológusnő, bostoni klinikáján 2007 óta foglalkozik kiemelten a meddőség témájával. Praxisában szerzett tapasztalatai és kutatásai alapján azt a következtetést vonta le, hogy a pszichológiai tanácsadás, valamint a tudományos alapokon nyugvó stresszkezelő technikák (relaxáció, konfliktuskezelés, pozitív életszemlélet) alkalmazása jelentős mértékben elősegíti a sikeres gyermekvállalást a meddőség hátterében álló vagy éppen a meddőség okozta stressztényezők kiküszöbölésével. Ezek a pszichológiai technikák elsősorban azért bizonyulnak hatékonynak, mert közvetlenül a szorongás és a stressz, valamint a terméketlenség kritikus állapotával együtt járó depresszív tünetek csökkentésére irányulnak, így segítik a megküzdést.
A meddőség próbára teszi a párkapcsolatokat is
A funkcionális meddőség nem kizárólag a nők problémája; pszichés szempontból a pár mindkét tagja érintett. Dhaliwal és kutatócsoportja például azt találta, hogy előbb-utóbb a meddő párok férfi és női tagjainál is jelentős mértékben növekszik a szorongás, illetve a stressz szintje, és általában negatív érzelmek is megjelennek függetlenül attól, hogy a meddőségnek mi az oka. Ezek az érzések a pár életében sok esetben konfliktusok sorozatához és további stresszhez vezetnek, hiszen felerősödhetnek a saját magukkal és a másikkal, esetleg kapcsolatukkal való elégedetlenségeik is.
Pszichológiai konzultáció – a szakember segíthet
Piel Cook (2011) tapasztalatai szerint a gyakran kétségbeesett, magukat elszigeteltnek érző, bűntudattal és súlyos stresszel szembenéző páciensek és párok esetében a szakemberek figyelme, elfogadása, megértése és empatikus hozzáállása jelentős segítséget nyújt a meddőség krízisével való megküzdésben, illetve a későbbi sikeres gyermekvállalást is jelentős mértékben elősegítheti.
A Harvard Egyetem publikációjából kiderül, hogy a depressziós tünetek, a szorongás, illetve a stressz csökkentésére irányuló intervencióknak köszönhetően a pszichológiai tanácsadás növeli a sikeres gyermeknemzés esélyeit, segítséget nyújt a meddőséggel kapcsolatos, és a teherbeesést nehezítő stressz kezelésében, illetve a párkapcsolaton belül felmerülő problémák megoldását is elősegíti. A szakértők egyaránt javasolják ilyen esetekben a pszichológiai tanácsadást, a pár- és családterápiás beavatkozásokat, illetve a relaxációs, stresszkezelő technikák alkalmazását is. A pszichológiai konzultáció tehát számos területen jelentős segítséget nyújthat.
A pszichológiai konzultáció ilyen esetekben általában a következőkről szól:
• segít a pároknak olyan stratégiák elsajátításában, amelyek a gyermektelenséggel való megküzdést segítik.
• segít feltárni a funkcionális meddőség hátterében rejlő lelki okokat.
• segítséget nyújt a helyzet kezelésével kapcsolatban, illetve a lehetséges megoldási lehetőségekkel kapcsolatos döntéshozatali folyamatokban.
• segít a párkapcsolati konfliktusok elkerülésében vagy kezelésében.
• segít a partnerek egymásközti, az orvosokkal és másokkal való kommunikációjának javításában.
• segít az orvosi kezelés sikertelenségének elfogadásában és a kudarcok feldolgozásában.
• segít a stressz kezelésében és csökkentésében.
A pszichológiai konzultáció/tanácsadás elsődleges célja ilyen esetekben a meddőség hátterében álló lelki tényezők feltárása, a stressz kezelése és csökkentése, illetve a funkcionális meddőség állapotának megszüntetése. A lelki okok megértésén keresztül lehetővé válik a problémához kapcsolódó érzelmek és élmények feldolgozása, illetve a pszichés akadályok legyőzése. Mindez magában foglalja a meddőséggel küzdő párok tagjainak egyéni pszichológiai támogatását és a kapcsolatban felmerülő konfliktusokkal, nehézségekkel való munkát, hiszen lényeges, hogy a párok tagjai képesek legyenek egymást biztonságosan támogatni a meddőség kritikus helyzetében is, kötődésük és párkapcsolatuk ne sérüljön, sőt, lehetőleg új szintre emelkedhessen az új kihívásokkal való megküzdés érdekében. Célunk a krízissel együttjáró érzelmek közös feldolgozása, egymás megértésének elősegítése és a párkapcsolati együttműködés és kommunikáció javítása.

Fontos nem a leleteket kelle(en) kezelni, hanem a beteget!
Későbbiekben további célzott vizsgálatot javaslok,jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-21 13:00:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja