SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

43 éves múltam, egészséges életet élő, gyermektelen nő vagyok. Van két autoimmun betegségem, a Hashimoto 2012-ben lett diagnosztizálva véletlenül, másik a Sjögren pedig szemszárazság, múló izületi és izompanaszok alapján, egy éve. Egyelőre megúsztam a gyógyszereket, a TSH, T3,T4, és a vérkép többi része is jó. Normális testtömeg index és vegetarianus életmód mellett is emelkedett koleszterin szintre Ezetrolt szedek nyár óta, valamint legalább 20 éve fennálló (Helicobacter Pylori nélküli) refluxra Nexiumot. Pollenallergiám van nyaranta, más bajom eddig nem volt. Most a problémám az, hogy kb másfél hónapja rendkívül idegesítő, napi szintű viszketést tapasztalok, múló csalánkiütésekkel. A csalánkiütések nem szimmetrikusan jelentkeznek. A nap nagy részében vakarózok, pihenésemet is zavarja. Egy érdekes jelenséget is megfigyeltem a bőrömön ami eddig nem volt, sikerült megfejtenem netről, hogy dermográfiának hívják. Ez is csak a viszketés óta van. Három hét vakarózás után nézettem vérképet és immunglobulinokat, minden rendben, cöliákia teszt is negatív (emésztéssel kapcsolatos tüneteim vagy fogyás amúgy sincs), nézettem allergia tesztet is, csak a szokásos pollenek vannak. Olvastam, hogy a Hashimoto-hoz köthetően is kialakulhat csalánkiütés, az anti-TPO összesen kétszer volt nézve 8 év alatt, az endokrinológus azt tanácsolta, hogy nem kell nézegetni mert úgysem lesz már sosem jó, úgy emlékszem 1200 körül volt anno. Azt szeretném megtudni a Professzor Úrtól, hogy ha ezt esetleg a Hashimoto okozná, akkor mi a teendő? Elkezdtem magamtól antihisztamint szedni, mert az másfél-két napra is elmulasztja a viszketést és ezáltal addig a kiütések sem jönnek elő, de nem tudom, hogy ez mennyire jó megoldás. Válaszát előre is köszönöm. Minden jót kívánok.
Tisztelt Kérdező!

Kérdése úgy is összegezhető, hogy van-e kapcsolat az allergiás és a pajzsmirigy betegségek között?
Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kisérletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az ízületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Nem jelezte, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegsége milyen stádiumban van. Panaszai gyógyszerek (Ezetrol) is okozhatják.
további immuno-endokrin kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-09 16:28:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja