SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
T.Professzor Úr!
A novemberi vérvétel eredményeim:cukor 5,1 Na 136 K 4,5 TSH2,45 FT3 2,43 FT4 1,16 Anti_TPO178 ANTI tg 717 Ez utóbbi még soha nem volt ilyen magas.A háziorvos azonnal visszaküldött a szakrendelésre. Jelenleg Euthyrox 75 szedek.Legközelebb áprilisban kellene mennem.Mik a további teendőim?Válaszát előre is köszönöm.
T.Kérdező!
A kérédés, hogy eddig melyik betegség miatt kezelték? Talán pajzsmirigy gyulladást valószínüsítettek. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-09 11:15:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!

Önhöz járok autoimmun thyreoiditis (remisszióba) miatt, már lassan 1,5 éve. Legutóbbi UH lelet: bl 24x21x9, benne 5x6 mm-es TIRADS szerint 1 st göb látható.
A legutóbbi kontroll vizsgálaton beszéltünk a gluténmentes diétáról. A kontroll utáni időszakban a testsúlyom kicsit csökkent, de azt vettem észre, hogy bizonyos ételeknél, gyümölcsöknél (alma nyersen, tej, étcsokoládé, néha mandula és gyógyteák köztük az orbáncfű is) heves reakciót vált ki a szervezetem. Konkrétan a szám belülről bizsereg, majd az arcom utána a szemem akar kiesni, majd szurkálást érzek a hasamban. Ezen élelmiszerek listája úgy érzem, egyre csak bővül és nem tudom lassan már mit egyek. Ezek a reakciók allergiás reakciók, vagy mindezt a pajzsmirigy okozza, vagy esetleg keresztallergia reakciók és menjek el pollen allergia tesztre vagy keressem fel Önt?
És mit tudok tenni, annak érdekében, hogy jobban legyek? Hisz ez már nagyon aggasztó és lelkileg is megvisel ez a tehetetlenség.
Kedves Professzor úr várom mielőbbi válaszát,
Őszinte tisztelettel,
Lengyel Rozália
Tisztelt Lengyel Rozália!

A korábbi vizsgálatok során is fennállott a stressz állapot. A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát. A stressz, a várandósság időszakában a magzat egészségére is hatással van és fontos szerepet játszik a gyermeknél megjelenő allergiás, asztmás tünetek kialakulásában. Több kutatás is igazolja, hogy a várandósság alatt stresszhelyzettel küzdő édesanyák gyermekeinél egyértelműen magasabb a későbbi életévekben megjelenő allergiás, asztmás tünetek kockázata.
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Amennyiben panaszai továbbra is fennállanának, akkor személyes találkozás során találunk megoldást panaszaira.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-09 07:25:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

A következő problémával fordulok Önhöz:
Két vetélés után (2007. február és 2008. szeptember, mindkettő az első trimeszterben) idén augusztusban egészséges
fiúgyermeknek adtam életet.
A két korábbi vetélés miatt genetikai vizsgálaton vettünk részt, ahol mindent rendben találtak.
Mindig is fázós típus voltam, vékony testalkatú vagyok, 174 cm és 61 kg.
A mostani terhességem legelejétől kezdve a nőgyógyászom a 13. hétig Duphaston-t szedetett velem.
A tüneteim a következők: a terhesség elejétől kezdve nagyon fázik a lábam, emellett egyfolytában izzad.
Egy éve minden éjjel min. 2x arra ébredek, hogy le vagyok izzadva. Nagyon fázom, de ugyanakkor erőteljesen
izzadok is, különösen fizikai megterhelés után ill. amikor meleget eszem, vagy iszom. Ezezk a tünetek már napi
szinten úgy megkeserítik az életem, hogy szinte sehova sem tudok kimozdulni. A szülés óta minden reggel
hasmenésem van. Hullik a hajam. Folyamatos gombóc érzet van a torkomban, ill. többször előfordul fülbe sugárzó
torokfájdalom. A terhesség alatt sem a háziorvos, sem a nőgyógyász nem vett komolyan, azt mondták, hogy
szorongok, mivel a rutin vérképem tökéletes volt. Kikönyörögtem egy TSH-labort, a következő eredménye lett:
TSH: 0,664 mlU/l
FT3: 3,770 pmol/l
FT4: 19,420 pmol/l
De a TSH volt 0,332 mlU/l is a terhesség alatt. 61 kg voltam, mikor teherbe estem, 58 kg-mal jöttem ki szülés után a
kórházból, a kisfiam 2,95 kg-mal született. (Mindamellett nem sikerül híznom, hogy viszonylag jó az étvágyam.) A baba korábban jött, a betöltött 36. héten elfolyt a magzatvizem, de
már hetekkel előtte nagy görcseim voltak.
Elmentem pajzsmirigy UH-ra is, ennek eredménye a következő lett:
A pajzsmirigy mindkét lebenye nagyobb, a jobb lebeny 5,5 x 2,2 x 2 cm-es, a bal lebeny minden átmérője 0,5 cm-rel
kisebb. A mirigyállomány enyhén egyenetlen, a bal oldalon a középső harmadban egy 4 mm-es kis cysta van.
A vascularisatio mindkét oldalon átlagos mértékű. Nagyobb mellékpajzsmirigyek nem láthatók. A nyakban meg-
nagyobbodott nyirokcsomók nincsenek.
A tünetem a szülés óta egyre rosszabbodnak. Gondom voltak a szoptatással, ezért el lett apasztva a tejem, erre is
szedtem gyógyszert négy hétig. Érdemes lenne-e egy komolyabb pajzsmirigy kivizsgáláson részt vennem, ezt azért
kérdezem, mert jártam egy endokrinológus magánrendelésen, ahol azt mondták, ennél jobb eredményt nem is
kívánhatnék. Illetve lehet-e, hogy egyéb hormon rendellenesség áll a háttérben?
Válaszát előre is köszönettel:
Bubika
Tisztelt Bubika!

Miként előző kérdezőnek adott válaszomban írtam, a hormonok meghatározás során az „immunológiailag és nem biológiailag „ aktív hormonokat mérik, mérjük. Erre jó példa, hogy van akinek a prolactin szintje rendkívül magas és az aktív hormon ennek esetleg kb. 10%-a. A leírt adatok is azt jelzik, hogy valami gond lehet az Ön pajzsmirigye körül. A prolactint azért is említem, mert a tejelválasztásban is szerepe van! A leírásában szó esik a strúmáról. A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek. A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-ban jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele lenne szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő. Tel. 06-30-631-9309
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-08 11:37:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Lombik program résztvevőjeként a mai napon az intézményben petesejtleszívását végezték. Az orvos elmondása szerint 3 db petesejtszerű képletet nyertek, amelyekben azonban petesejt helyett csak valamilyen \"genetikai masszát\" találtak. Kérdésem arra irányulna, hogy engem korábban kezeltek inzulin rezisztenciával. Utoljára Adimet 850-et szedtem (elötte Merckformin), melynek szedését kb. egy éve abbahagytam mivel szinte állandóan ment a hasam. Szeretném megkérdezni, hogy egy nem megfelelően kezelt IR okozhat-e hasonló tünetetket.
Köszönettel várom válaszát: Irén
Tisztelt Irén!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-08 11:16:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

whipple triász

Tisztelt Doktor Úr!
31 éves nő vagyok. Ez év szeptemberében kértem különböző kivizsgálásokat aminek az oka sűrűn előforduló szédülés, bal kar zsibbadás, és fulladás. Kislányom 3 éve született, azóta próbálom leadni a terhesség során felvett kilókat eredménytelenül, pedig hetente 3x tornázom, és Norbi étrendet alkalmazok lassan egy éve, de kilók meg sem mozdulnak. Mind emellett az állam és a bajszom erősen és fokozottan szőrösödik, pulzusom pedig a gyógyszeres kezelés ellenére sem csökken 106 alá, de nem ritka a 130-as sem. Véreredményeim: éhgyomori glükóz : 4,4 mmol/l , 30 perces: 10,6 mmol/l 60 perces: 8,6 90 perces :5,8 mmol/l 120 perces: 1,9 mmol/l Prolactin: 11,24ng/ml Luteinizáló hormon : 10,7 mIU/ml Follik.stim. hormon 6,1 mIU/ml Progeszteren: 0,8 nmol/l Estradiol: 56,0 pg/ml Serum insulin: 25,1Uu/ml A vérvétel a luterális fázisban lett levéve, menstruáció előtt 10 nappal.
THS: 1,64 uIU/m l Szabad T4 1,08 ng/dlProlactin 21, 08ng/ml Cortizol: 397,20nmol/l
Általános vérkép amelyikben eltérés van: Gamma GT: 64E/l HDL Koleszterin 1,02mmol/l bazofil 0,01 abs bazofil 0,13 G/l A többi értékem tartomány belül van.
A gyógyszereim első körben co prenessa 1x, lokren 2x1, majd ezt lecserlve maradt az 1 Co prenessa 1X huma-pronol amit két hétig szedtem, de valamiért ennyi idő alatt 3x veszettem el az eszméletem, ezért a belgyógyász ismételten lecserélte, megint maradt a Co prenessa és 2x1 Betaloc 50 mg amit most is szedek. A hormon és a cukorterhelés eredményére sem a belgyógyász sem a háziorvosom nem mond semmit, pedig valami okozza a rosszulléteimet, és mivel egyetemen tanítok, ezért nem túl felderítő úgy kiállni a hallgatók elé, hogy levegőért kapkodok.
Ön szerint PCOS, Inzulinrezisztencia, vagy rossz felé gondolkodom?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Részletesen leírt panaszai és leletei (amelyek az immunreaktiv és nem a biológiailag aktív hormonokat jelentik!) valóban összetett kórképre engednek következteni. A háttérben több kórkép lehetősége is felvetődik az Ön által emlitetteken túlmenően (pl Whipple triász).
Fontos, hogy a hormonok olyan anyagok, amelyek egész szervezetünk energia- ,szexuális-, növekedési- , szellemi és testi működését szabályozzák. Fontos megjegyezni, hogy a környezeti (időjárás) és a szociális alkalmazkodás (stressz tűrés), a szaporodás, a nemi vágy (libidó) is a hormonok irányítása alatt áll. A hormonok termelésére „szakosodott” szerveket endokrin szerveknek, az ezzel foglalkozó tudományt endokrinológiának nevezik.
A legfontosabb endokrin szervek (a teljesség igénye nélkül):
 Agyalapi mirigy
 Nemi szervek (petefészek, herék)
 Pajzsmirigy
 Mellékpajzsmirigy
 Mellékvese
 Hasnyálmirigy
 Csecsemőmirigy (timus)
 Zsírszövet
 Gyomor-bél rendszer
A hormonokra jellemző, hogy rendkívül kis mennyiségben (a gramm egy milliomod részében) vannak jelen a vérben és nem a hormontermelő szervben, hanem attól távol fejtik ki hatásukat. Erre példa a pajzsmirigy, a hormonok a pajzsporcelőtti mirigyben termelődnek, de hatásukat szinte mindegyik szervben kifejtik az energiaszabályozástól, a nemi funkcióktól a hajnövekedésig.
Ezeknek a „hírvivő” anyagoknak a termelődését számos tényező befolyásolja:
 Életkor
 Nem
 Évszaki- napszaki változások (reggel és este rendkívül eltérőek lehetnek!)
 Örökletes tényezők
 Fény és külső hőmérséklet hatásai
A hormonok és az immunológiai szabályozás közvetlen kapcsolatban vannak egymással, aminek az a magyarázata, hogy a fentebb említett csecsemőmirigy (timusz) is hormonális (endokrin) szerv. FONTOS TUDNI , HOGY A HORMONÉRTÉKEK AZ IMMUNOLÓGIAILAG AKTÍV ÉS NEM A BIOLÓGIAILAG HATÉKONY ANYAGOK MENNYISÉGÉT MÉRIK!
A PCOS egy összetett betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
 Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
 Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
 Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
- Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
 Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
 Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
 Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
 A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
- Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
- A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
- Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
- Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
- A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
- Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
- Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
- A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
Részletes immun-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-08 11:13:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr !
32 éves nő vagyok 2 évvel ezelőtt volt egy vetélésem egy lelki trauma miatt,a párommal 3 hónapja döntöttünk úgy hogy most már lelkileg is helyrejöttem és hogy szeretnénk kisbabát.Voltam nőgyógyásznál és azóta írom a reggeli hőmérsékletemet,sajnos közben a könyökömben kialakult egy alagút szindróma és 2 hét múlva megműtik.Felmerült közben a terhesség gyanúja ezért a nőgyógyász laborba küldött. Mellemben tejcsorgás jelentkezett ezért hormonvizsgálat is készült.Még nem lett meg az eredmény viszont jelentkezett a menstruáció. Az orvos azt mondta nem vagyok terhes de a petefészkem kicsit alul működik ezért E vitamint és Femibiont javasolt. Közben én kikértem a laboreredményt és azt vettem észre hogy a Tyreoideaperoxidáz elleni antitest eredmény 224 IU/ml a Ref tartomány <35. Ez mellett csillag is van. Endokrinológia TSH:1.49, T4 szabad frakció 15.62, T3 szabad frakció 5.48. A nőgyógyász azt mondta hogy ha meg lesz a laboreredmény és valami nem jó akkor majd felhív,de eddig még nem hívott.Azt szeretném kérdezni hogy ezek az értékek mit jelentenek? Az interneten olvasgattam és azt néztem hogy ezek az értékek utalhatnak pajzsmirigy betegségre.És ez terméketlenséget is okozhat. Ön mit gondol erről? Lehetséges hogy ezért nem jött össze a kisbaba? Egyébként 1 éve depresszióval is kezelnek arra szedek Asentrát,stresszhelyzetben néha Helexet mert gombóc érzés van a torkomban, közben 1 éve reflux ot is megállapítottak nálam arra Controlocot szedek. Már serdülőkoromban is csináltak vérvételt strumma gyanú miatt mert nem volt étvágyam és nagyon lefogytam de akkor úgy emlékszem a háziorvos azt mondta kezd kialakulni de valószínű el fogom nőni. Azóta nem vizsgálták. Ön szerint ha pajzsmirigy betegségem van az okozhat alagút szindrómát?Azért kérdezem mert lehet hogy elkerülhetném a műtétet? Ön mit javasol? Érdemes ezzel az TDPantitest eredménnyel foglalkozni? Türelmét és válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Era
Tisztelt Éva!

Válaszaim először röviden:
1. Az antitest jelenléte valóban okozhat terméketlenséget és vetélést.
2. A prolactin szint emelkedése szintén problémás (utalok a mai napon adott előző válaszomra!)
3. Az anorganikus jód tartalmú készítmény (Femibion) gondot okozhat
Részletesebben:
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. A pajzsmirigygyulladás esetén KONTRAINDIKÁLT! A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tel 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-07 12:46:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
3 éve sikertelenül próbálkozunk a gyermekáldással, emellett van egy 4 éves lányunk. aki szintén orvosi segítséggel fogant meg. 3. napi vérvételen az alábbi eredményeim voltak: TSH 1,81 (0,27-4,2), Anti-TG autoantitest 43,7 (<40), Anti TPO autoatitest 5 (<35), LH 7,3, FSH 6.8, progeszteron 1,4, ösztradiol 76, Tesztoszteron 0,32 (0,22.2,9), prolaktin 2,27 (4,79-23,3), szexhormon kötő globulin 37,8 (26,1-110).
Mivel kb. két éve magas prolaktin szintet diagnosztizáltak (sajnos nem emlékszem az értékre, papírt meg nem kaptam róla), de tejcsorgásom volt, pedig már másfél éve nem szoptattam, ezért Bromocriptynt kellett szednem, napi 2*1 db-ot. Időközben februárban létrejött egy terhesség, amely a 9. héten missed ab-al végződött (sajnos itt az 5. héten abbahagytam a Bromocriptint, elképzelhető, hogy az lehetett az ok...). Azóta is küszködünk, viszont szeptemberben történő vérvétel alapján nagyon alacsony volt a prolaktin érték, javasolták, hogy csökkentsem a Bromocr. adagját kétszer félre. Így is tettem. A legfrissebb véreredményem a fenti, ez alapján is alacsony a prolaktin, viszont ha megnyomom a mellem, akkor csorog belőle a tej... Nem vagyok nagy, magas alkat, hanem kis vékony, kismellű. Nem értem, hogy miért váladékozik a mellem, amikor alacsony a prolaktin szint. Az orvos azt mondta, hogy majd be fog állni, de nem vagyok meggyőződve róla, hiszen hónapok óta nem történik változás. Ön szerint mi lehet az oka? Jelenleg is részt veszek a meddőségi központban petefészek stimuláláson és inszemináción, sajnos most már a 3. sikertelenen túl. Van esetleg Önnek valami észrevétele?
Válaszát várva, előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt tisztázni kellene az észlelt elvűáltozás okát. A tejcsorgásnak, az emelkedett prolactin szintnek több oka is lehet.A prolaktin (prolactin vagy PRL) egy 198 aminosavból álló hormon, amelyet az agyalapi mirigy termel (1. ábra). Fő feladata az, hogy biztosítsa a megfelelő tejelválasztást a kismamának a szoptatás alatt.. A terhesség alatt több más hormonnal együtt részt vesz az emlőmirigy kiépülésében, illetve a szoptatás során serkenti a tejelválasztást. Mivel este a prolaktin szint nagyobb, ezért tudnak a kismamák este jobban szoptatni, mint napközben. A prolaktin szint emelkedésének tudható be, hogy a menstruáció a szülés után közvetlenül szünetel, ugyanis ez a hormon megakadályozza a tüszőérést. Ha egy nőnek indokolatlanul (nem szoptat, nem terhes) megnő a prolaktin szintje, akkor rendszertelenné, fájdalmassá válik a menstruáció, vagy akár teljesen el is maradhat. Az indokolatlan mellduzzadás, vagy tejcsorgás is lehet a megnövekedett prolaktinszint jele. A prolaktin túltermelődés többek között a meddőség, a nemzőképtelenség és a szexuális és potenciazavarok okozója is lehet. Férfiak esetében is okozhat mellnagyobbodást és tejcsorgást válni, előszeretettel használják).

Mik a prolaktin túltermelődés jelei?
• Menstruációs zavarok
• Meddőség
• Hízás
• Hajhullás
• terhességen kívüli tejcsorgás
• nőknél csökkent libidó, frigiditás, meddőség, fájdalommal járó aktus
• férfiaknál merevedési problémák, potenciazavar, nemzésképtelenség
• indokolatlan idegesség és stressz
• állandó fáradtság és gyengeség
• alvászavarok
• perifériás látás elveszítése vagy látásromlás egyformán mindkét szemre, fejfájás, erős migrén (főleg a prolaktinomára - a hipofizis daganatára jellemző)
Mi válthatja ki a prolaktin túltermelődést?
• stresszes életmód
• túl sok fizikai munka (lásd élsportoló nők! nem menstruálnak)
• túl sok állati fehérje fogyasztása
Bizonyos gyógyszerek:
1. fenotiazinok (pszichiátriai betegségek)
2. magas vérnyomás elleni gyógyszerek
3. fogamzásgátló tabletták (!!!!!!!!)
4. egyes nyugtatók, fájdalomcsillapítók
5. savlekötők és gyomorbaj elleni gyógyszerek
6. Kábítószerek morfium, kokain és a szintetikus kábítószerek (extasy, speed, stb.)
7. mellbimbóba helyezett piercing
A hormon túltermelődése felléphet még egyéb betegségek járulékos tüneteként is, úgy, hogy nem is sejthetjük, hogy valójában melyik szervünk beteg:
Betegségek:
• csökkent pajzsmirigyműködés
• májfunkciós zavarok
• veseelégtelenség
További endokrin, sze. immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-07 07:42:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nemrégiben PCOSt diagnosztizáltak nálam, melynek tüneteit kb. két-három éve produkálom.
Mivel egyelőre nem tervezem a babát, az emelkedett androgénre Androcur 100mg tablettát írt fel a doktor, ami várhatóan megszünteti a kellemetlen tüneteket (hajhullás, szőrösödés, izzadás). Ezt min. fél évig kell szednem, napi 1x adagolással.
Két kérdésem volna a fentiekkel kapcsolatban:
- nem szükséges minden esetben az inzulinrezisztenciát is vizsgálni? (nálam ez nem volt, de lehet, hogy a hormonvizsgálatok erre nem adtak okot, nem értek hozzá)
- félek ettől a gyógyszertől, mert nem találtam senkit, aki hallott volna róla és elég erősnek tűnik, ráadásul amióta szedem (1 hete), úgy érzem magam, mint közvetlenül menstruáció előtt szoktam (mellfeszülés, nagyon nagy, feszülő has, alhasi nyomás, tompa fájdalom) - nem kellene valami mást kérnem vagy ez elmúlik majd magától?

Segítségét előre is köszönöm
Anna
Tisztelt Anna!

Minden esetben nem szükséges az inzulin rezisztencia meghatározása. Az Androcur kérdésében a gyógyszert felíró orvos az illetékes.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-28 11:32:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő úr!

Fogamzásgátlót szedtem több mint 10 évig. Annak idején azért kezdtem el szedni, mert elég csúnyán pattanásos volt a bőröm és segített is rajta.
Júliusban abbahagytam a gyógyszer szedését és most elkezdtek újra előjönni a pattanások, főleg az állkapocs csontomon és alatta a nyakam felé és sok olyan, hogy egy nagy piros göb, de nem lehet kinyomni, hanem visszahúzódik pár nap vagy egy hét alatt.
Tudna nekem segíteni, hogy mit tegyek?

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Az okok megkeresését és megtalálást, ennek megfelelő oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-28 11:29:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A következő problémával fordulnék Önhöz: 2008 nyarán egyik napról a másikra bedagadt a bal lábfejem. Mivel akkor arra gyanakodtam, hogy megrándult, traumatológiára mentem, ahol a duzzanat láttán azonnal fekvőgipszet kaptam. Ez egy hétig volt fent, utána a duzzanat lelohadt, de néhány napra rá újra megduzzadt. Ez azóta sem múlt el, tehát a cipővásárlás már kész tortúra. Egészségügyi problémám nincs, cukorbeteg nem vagyok, pajzsmirigy működésem rendben, havi ciklusom napra pontos, magas vérnyomásban szintén nem szenvedek. Mégis tanácstalan vagyok, Ön szerint milyen irányú kivizsgálás válna még szükségessé, illetve ez a lábfejdagadás mitől lehet? (túlsúly esetleg?)
Válaszát tisztelettel köszönöm!
Egy kétségbeesett 30as édesanya
Tisztelt Egy kétségbeesett 30as édesanya!

Ezek a panaszai nem endokrin, ill. immunológiai eredetűek.
Ortopédiai vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-28 11:28:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Apukámnál 7-8 éve pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak, amit kb. 1-1,5 évig kezeltetett, majd önkényesen abbahagyta. Azt mondja, hogy nincs semmi baja (!mivel nem magas sem a vérnyomása, sem a koleszterinszintje és az utóbbi időben nem fogyott), az is hülye aki orvoshoz megy, ha valakinek valami egészségügyi problémája van kigúnyolja. Vicsorog, rángatózik, mindenkibe beleköt. Üvöltözik, hogy gyűlöl bennünket, és hogy megöl, majd kis idő múlva kényszeredett vigyorral az arcán közli, hogy csak viccelt. Mindent elront, heti gyakorisággal szerez kisebb-nagyobb sérüléseket. Ez pszichiátriai probléma, vagy "csak" pajzsmirigy túlműködés???
Egyre elviselhetetlenebb a helyzet.
Várom mielőbbi válaszát:
M.K.
Tisztelt M.K.!

Ez nem pajzsmirigy túlműködéssel járó tünet.
További vizsgálatot, sze pszichiátriai vizsgálatot javaslok.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-28 11:25:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!Olyan problémával fordulok Önhöz,hogy engem Hashimoto thyreoiditis-sel kezelnek.TSH értékeim ingadoznak azonos gyógyszer dózis mellett is.TSH 2.870 aug.közepén,most 6.6...Napi 1 tabl.L-Thyroxint szedek.2010.decemberében anti TPO 1300.0felett.Most:464.9...Közbe lombikprogramba kezdtünk.1 sikertelen beültetésen vagyunk túl.Most kezdtük volna a másodikat,de ilyen TSH és anti TPO eredmény mellett a kezelőorvos nem javasolta.Endokrinológust keressünk fel!Ezzel a mondattal váltunk el.Családomba édesanyámat is kezelték pajzsmirigy problémával.Doktor Úr szerint örököltem?Januárba kell visszamenni a Kaáli intézetbe.Addig a TSH 2 értékre legalább lekellene vinni.Ezzel az a gond,hogy munkahelyemről nem igen ugrálhatok.Elég sok időt vesz igénybe a lombik is.Nem tolerálják...Tanácstalan vagyok!Üdvözlettel:Nagyné
Tisztelt Nagyné!

Gondja általános, nálunk már külön tablón vannak azoknak a babákban a képei, akik nekmegszületését már nem javasolták, vagy már nem is "várták".
Az autoimmun (beleértve a pajzsmirigy eredetű) gyulladásos betegségek öröklődését, már régóta vizsgálták, vizsgáltuk. Az első fontos megállapítás az volt, hogy ezek a betegségek családokon belül halmozottan fordultak el. Sok ismert személy családjára (idősebb G. Bush, Kennedy- és Sárközy elnökök) utalhatok, ahol valóban a vérségi rokonok között sok Hashimoto thyreoiditises és Basedow kóros beteget figyeltek meg. Ilyen családokat mi is jelentős számban találtunk és publikáltunk. Sikerült megtalálni ezeknek a betegségeknek a génjeit (2. ábra), de bebizonyosodott, hogy ezek a gének „némák” maradnak mindaddig, amíg kiváltó hatások nem érik a kóros géneket hordozókat. Ilyen kiváltó tényezőknek bizonyultak:
• Gyógyszerek: jód, interferon kezelés
• Stressz hatások
• Hormonok, illetve hormonszerű anyagok
• Fertőzések
• Káros sugárzás
Ezek után érthető, hogy a betegek jelentkezése után fontos kérdésem, hogy volt-e a családjában pajzsmirigy vagy egyéb autoimmun betegség. A következőkben azt célszerű tisztázni, hogy a fenti kiváltó tényezők előfordultak-e a betegségét megelőzően. Miért fontosak ezek? Az ismételt káros, indukáló hatások a betegség kiújulását idézhetik elő!
Az öröklődés valószínűsége a szülőkről az utódokra 10-19% volt. A legizgalmasabbnak az egypetéjű ikrek vizsgálata bizonyult. Az ilyen ikrek génjei teljes mértékben azonosak és mégis „csak” 50%-ban öröklődnek a tulajdonságok és a betegségek.
Az autoimmun (beleértve a pajzsmirigy eredetű) gyulladásos betegségek öröklődését, már régóta vizsgálták, vizsgáltuk. Az első fontos megállapítás az volt, hogy ezek a betegségek családokon belül halmozottan fordultak el. Sok ismert személy családjára (idősebb G. Bush, Kennedy- és Sárközy elnökök) utalhatok, ahol valóban a vérségi rokonok között sok Hashimoto thyreoiditises és Basedow kóros beteget figyeltek meg. Ilyen családokat mi is jelentős számban találtunk és publikáltunk. Sikerült megtalálni ezeknek a betegségeknek a génjeit (2. ábra), de bebizonyosodott, hogy ezek a gének „némák” maradnak mindaddig, amíg kiváltó hatások nem érik a kóros géneket hordozókat. Ilyen kiváltó tényezőknek bizonyultak:
• Gyógyszerek: jód, interferon kezelés
• Stressz hatások
• Hormonok, illetve hormonszerű anyagok
• Fertőzések
• Káros sugárzás
Ezek után érthető, hogy a betegek jelentkezése után fontos kérdésem, hogy volt-e a családjában pajzsmirigy vagy egyéb autoimmun betegség. A következőkben azt célszerű tisztázni, hogy a fenti kiváltó tényezők előfordultak-e a betegségét megelőzően. Miért fontosak ezek? Az ismételt káros, indukáló hatások a betegség kiújulását idézhetik elő!
Az öröklődés valószínűsége a szülőkről az utódokra 10-19% volt. A legizgalmasabbnak az egypetéjű ikrek vizsgálata bizonyult. Az ilyen ikrek génjei teljes mértékben azonosak és mégis „csak” 50%-ban öröklődnek a tulajdonságok és a betegségek.
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
Részletes immuno-endorkin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-25 12:56:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az én problémám elég összetett, és nagyon sok utána járás után (kb.7-8 év) nem találtak megoldást! 24 éves lány vagyok és pco-m van, amit már 16 éves korom óta fogamzásgátlóval kezelnek. Illetve alulműködik a pajzsmirigyem, amit 2-3 éve kezelve van és minden rendben vele azóta. És az inzulinom is emelkedett, amire 2 hónapja keztem el szedni mecformint. Ezek mellett egyetlen egy problémám (mellékhatásom) van, de az nagyon komoly, hogy nagyon ritkul a hajam. Ez a folyamat kb. 16-17 éves korom óta tart, és azóta járok orvostól-orvosig és folyamatosan romlik a helyzet. Számos kezelést kipróbálva mind sikertelennek bizonyult. Arról kérném ki a véleményét, hogy létezik e bármilyen megoldás, amivel érdemes lenne próbálkoznom? Igazából már elég rossz a helyzet és ez sajnos ez mindenre hatással van az életemben! Bármit kipróbálnék igazából, de az orvosok többsége szerint nincs semmi erre a problémára.
Várom a válaszát!

Köszönettel:
Petra
Tisztelt Kérdező!
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe.
Tehát oki kezelés szükséges.
Mielőbbi gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-25 11:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Drága Prof. Úr!
Autoim.pm.alulműködésem van, gyulladással, ezért euthyrox 100-at, szelént és merckformin 500-at szedek az Ön javaslatára, lassan 2 éve. A kérdésem több rétű, egyrészt itt a tél és rosszul vagyok, mondhatni minden tünet felerősödött: szédelgés, a poharat megfognám de leverem, nem emlékszem szavakra, torokfeszülés de ez olyan szinten, hogy a sírógörcs kerülget már,eleve menagyobbodott a pm és a nyaki ny.csomók is duzzadtak a gyulladás miatt, ezek most fokozódtak. A ynakam olyan mintha folyton szorongatnák, elviselhetetlen. Csak januárrra van időpontom, addig is tudok -e tenni valamit, esetleg több euth.-ot? A kérdésem másik fele, hogy nagyon meg vagyok fázva, ezért a nyaki rész még inkább feszül, tele van váladékkal az orrom és a torkom is, fulladok, ezért antibiotikumot kezdtem elszedni a háziorvosom javaslatára, de felírt izlandi zúzmót és mercurius solubillis hahnemannit (ezt arra, hogy higanyos és levinné ezt a teljesen gyulladt, folytogató torokduzzanatot), azonban én ezeket nem merem bevenni anélkül, hogy prof. Úr mondana rá valamit, szedhetem -e vagy sem. A zuzmóról a tenger és a jódos víz jut az eszembe, a higanyos homeos szerről pedig az, hogy ha kis koncentrációban, de akkor is nehézfém és szükséges -e beszednem. Hiába vagyok annyira rosszul most, mégsem tenném, ha Ön nem ért vele egyet. Nagyon-nagyon várom Prof. úr válaszát, örök hálával és tisztelettel: Györgyi
Tisztelt Györngyi!
Jelenleg 39 C-os lázam van nekem is és így írom válaszomat, amíg még tudom.......
Higanyos és jód tartalmú készítményeket nem javaslok. Az Euthyroxból 125 ug ( 1+1/4 tbl-t szedhet!) a téli időszak miatt.
Mielőbbi javultást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-25 11:17:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

4 hónapja szültem meg első gyermekemet. Két nappal ezelőtt a nyakam bedagadt, egyéb tünetem nem volt. A belgyógyászaton vért vettek melynek eredményeként pajzsmirigy alultermelést állapítottak meg. TSH 39.350mIU/l FT3 1.50pmol, FT4: 7,14 pmol/l. Azt olvastam hogy szülés után ez előfordul de sok esetben spontán gyógyul. Ez azt jelenti hogy gyógyszeres kezelés nélkül helyreáll? Ha igen akkor mennyi idő alatt? Felírták az L-Thyroxint, de uh-ot nem csináltak.
Mindenképpen el kell kezdenem gyógyszert szedni? Ha igen, honnan fogják tudni ha már helyreállt a pajzsmirigy működésem, ha egyszer szedem a gyógyszert?
Köszönöm szépen megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdzeő!

Mindenek előtt a panaszaok és leletit okát kellene kideríteni és ennek megfelelő kezelést elkezdeni.A strúma ugyanis a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban!!!!. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A gyógyszer szedését a klinikai tünetek, a vizsgálati eredmények (tapintás stb.) és a laboratóriumi adatok )sze immunológiai eredmények) alapján lehet eldönteni.
Tel: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-24 12:10:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
azt szeretnem kerdezni, hogy szedem az eutyrox 50est es hogy ez befolyasolja a menstruaciom keseset? meg soha nem kesett a menszeszem de a tegnap meg kellett volna jojjon. nagyon fontos lenne a mielobbi valasz mert in vitrora keszulok ebben a honapban Debrecenbe.
Igen/ Befolyásolja


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-24 12:05:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!Az én kálváriám tavaly júniusban kezdődött erős hajhullással.Pár hét alatt kilátszott a fejbőröm.Rövid,barna amúgy is kevés hajam volt.Teljes kivizsgálás volt,fogászat,hormonok,pajzsmirigy,gégészet,rákszűrések,nőgyógyászat.Semmit nem találtak.A nőgyógyász felírta nekem a diane 35-öt,ezzel párhuzamosan hajszeszek,vitaminok széles skáláját fogyasztottam el bőrgyógyászati kontroll mellett.A hajam 8 hónap alatt rendeződött,nem hullott,ezért abbahagytam a diane szedését.Újra hullani kezdett,igaz nem olyan intenzíven,de mivel kevés a hajam hamar látni a különbséget.Yadine szedését javasolták.Most 2 hónapig szedtem.Még mindig hullik,nem tudom miért,hiszen ebben is van androgén blokkoló.Bár már azt is mondták,hogy nem biztos az androgén eredet.Szóval nem tudom mi a bajom.Mit csináljak?A diane hosszútávon nem javasolt.Akkor most 35 évesen kopaszodjak meg?Nem vagyok elhízva,változatosan étkezem,nem fogyasztok sok cukrot,nem dohányzom.Rendszeresen sportolok.Mit tehetnék még?Kérném a tanácsát,mert tehetetlen vagyok. Milyen kivizsgálásra menjek?Szeretném tudni az okát.A tesztoszteronom a határérték alatt volt.
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

FONTOS, HOGY NEM AZ ÖSSZTESZTOSZTERON MENNYISÉG A PERDÖNTŐ, HANEM A SZABAD ÉS A BŐRBEN LÉVŐ!!!fti

Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Összegezve : az ok(ok) megtalálása után célzott kezelést javaslok:
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-24 12:03:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2011. március óta Inzulinrezisztenciával kezelnek (meforal 500 2*1, D vitamin, étrendváltoztatás, sport), valamint június óta pajzsmirigy probléma miatt (ATPO pozitivitás) napi 1X L-thyroxint szedek. Augusztusi hormon eredményeim közül a prlactin szintem magasabb lett az referencia tartománynál. (mért érték: 645 mU/l, Ref.tart: 102-496)
Babát szeretnénk, 2 spontán terhességem volt, melyet magzatelhalás miatt a 6-7. héten műszeresen befejeztek. Az előző hónapban a nőgyógyászom hüvelyi UH. végigkísérte a ciklusomat, clostibegyt szedtem a ciklus 5. napjától, tüszőrepesztő injekciót is kaptam és a Duphastont is szedni kezdtem a ciklus második felében. Szinte percre pontosan tudtuk mikor volt peteérésem mégsem sikerült a teherbeesés.
Kérdésem az lenne, hogy az emelkedett prokactin szint okozhatja-e, hogy spontán nem esek teherbe, kellene-e gyógyszert szedni erre a problémámra is? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Fontos és össztett kérdést tett fel.
Röviden:
1.Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
- a leggyakoribb a krónikus stressz
- több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
- autoimmun betegség mérgező anyagok
- gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
- táplálkozási rendellenességek
- a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A macroprolactinaemia olyan pseudohyperprolactinaemia (nem valódi prolactinszint emelkedés), melyben a szérum magas prolactin (PRL) szintjét nem a hipofízis prolactint termelő sejtjeiben képződő, biológiailag aktív monomer PRL (mPRL) felszaporodása, hanem csak a nagy molekulatömegű PRL (makroprolaktin, big-big-PRL azaz bbPRL) okozza. Ritkán előfordulhat, hogy a bbPRL mellett a mPRL szintje is emelkedett. Ilyenkor a macroprolaktinaemia tényleges hyperprolactinaemiával jár együtt. Ezért, az izolált macroprolactinaemia diagnózisa csak akkor mondható ki, ha a szérumban mért emelkedett összes PRL szintért a fokozott mértékben (>50%) jelenlévő bbPRL a felelős, míg a mPRL szint a referencia-értéktartományon belül marad.
A macroproprolactinaemia előfordulási gyakorisága az irodalmi adatok alapján nagyon eltérő. Ennek oka, hogy a prevalenciája függ a fenomén definíciójától, a vizsgált populációtól, valamint az alkalmazott laboratóriumi módszertől. Bizonyos szempontból a macroprolactinaemia laboratóriumi műtermékként is felfogható, mert a különböző módszerek eltérő mértékben képesek mérni a bbPRL molekulát. Ez az oka annak, hogy a hazánkban leggyakrabban alkalmazott módszerekkel 5-47%-os gyakoriságot írtak le a hyperprolactinaemiásnak ítélt (>700-1000 mU/1 illetve >33-47 ng/ml) nőbetegek esetében. Azt is megfigyelték, hogy a jelenség az életkor előrehaladtával gyakoribbá válik: 30 éves kor alatt 16%, 30-45 év közt 28%, 45 év felett 42%.
A normál populációban egészséges nők esetében 2%-os, férfiakban 0,02%-os adatokat közöltek. A terhesek 3-8%-ában tapasztalták. A gyermek és a pubertás korcsoportra vonatkozólag még kevés adattal rendelkezünk, de beszámoltak már a macroprolactinaemia előfordulásáról ebben a korcsoportban is.
A tényleges hyperprolactinaemia kivizsgálásának algoritmusát a mellékelt ábra szemlélteti.
A klinikai képbe nem illő magas PRL esetében a bbPRL meghatározását kell kérni a laboratóriumtól. Gyakorlati tapasztalat szerint, ha a klinikus kóros értéket vár, azt általában könnyebben elfogadja. A hyperprolactinaemia tünetei közül azonban a menstruációs zavar, hirsutismus és az infertilitás azon gyakori tünetek közé sorolhatók, melyeknek a hyperprolactinaemián kívül számos más okuk lehet. Ezért minden új betegnél magas PRL szint esetén célszerű a macroprolactinaemia lehetőségét kizárni. Ennek az algoritmusnak az érvényesítése csökkentheti a költségeket, hiszen alkalmazásával mellőzhetők a további felesleges és költséges képalkotó vizsgálatok (pl. MRI) és az indokolatlan dopamin agonista kezelés. A macroprolactinaemia bizonyításával megelőzhető, hogy az MRI-vel incidentálisan észlelt microadenomát a kezelőorvos tévesen prolactinomának véleményezze, és ezért feleslegesen hosszas, pszichésen terhelő és iatrogén betegségtudatot kialakító gyógyszeres kezelést alkalmazzon. A véletlenszerűen felfedezett hypophysis microadenomák mintegy 10%-os gyakorisága különösen jelentőssé teszi a téves diagnózis kockázatát. Ha a laboratóriumban fény derül a macroprolactinaemiára, akkor a klinikai panaszok okát nem feltétlenül a hypothalamus-hypophysis rendszer irányában kell tovább keresnünk

2.A pajzsmirigy betegségei a hazai lakosság 6-12%-t érinti. Jelentőségét azonban nemcsak a betegek nagy száma jelzi, hanem az alábbiak is:
- A betegek sokszor késve kerülnek felismerésre, mivel a kórképek „szubklinikus” formában fordulhatnak elő.
- A betegségek gyakran társulnak más kórképekkel
- Gyakran elmarad a részletes anamnézis, fizikális vizsgálat és az esetek nem kis hányadában a funkcionális diagnózist nem követi a kiváltó okok keresése.
A pajzsmirigy betegségek hagyományosnak tartott beosztása az éppen aktuális hormonális státusz alapján megtévesztő lehet, mert túlműködést okozhatnak jóindulatú daganatok (adenomák), gyulladások is. Ennek ellenkezője is igaz, a Basedow-Graves (BG) kór nem jelenti a hyperthyreosist, mivel a betegség egyes stádiumaiban hypo-thyreosis állhat fenn. A korszerű diagnosztika lehetővé teszi az egyes kórformák pathogenetikai és funkcionális elkülönítését. A betegségeket két fő szempont szerint csoportosíthatjuk:
- Szervspecifikus autoimmun kórképek (BG kór, autoimmun thyreoiditisek)
- Nem autoimmun betegségek (adenomák, carcinomák, euthyroid kolloid strumák).
Diagnosztika
Hangsúlyozni kell, hogy a legújabb vizsgálati módszerek nem teszik feleslegessé a részletes kórelőzményt (családi is!), a beteg egészének vizsgálatát, amely kiterjed a bőrre, a szemre, a szívre, a nyirokcsomók tapintására is Fontos a pajzsmirigynek és környezetének tapintása, konzisztenciájának megállapítása. Az utóbbi években több in vitro és in vivo eljárás vált ismertté és került be diagnosztikus arzenálunkba:
- A perifériás hormonok meghatározása már nemcsak radiológiai technikákkal, hanem kemilumineszcens módszerekkel is lehetséges. Fontos hangsúlyozni, hogy az így mért hormonszintek nem a biológiailag aktív hormonmennyiséget jelzik, hanem immunológiailag mérhető koncentrációkat. A pajzsmirigy aktuális funkciójának meghatározásában a szérum TSH meghatározása az első módszer. A TSH szint „normál” értékeinek meghatározása körül bizonytalanság volt az elmúlt években. A 0.4 -2,5 mU/l tekinthető az elfogadható élettani tartománynak azzal a megkötéssel, hogy befolyásolhatják genetikai, napszaki és évszaki változások is. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) meghatározások lehetővé tették a szubklinikus hypothyreosis meg-különböztetését. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót.. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is fontos, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem az anamnézist, az autoantitesteket, kóros lipidszintet, korábbi spontán abortuszokat, gyógyszereket is vegyük figyelembe venni, azaz ne a laboratóriumi értékeket kezeljük!. Feltétlen ki kell térni arra, hogy a TSH szint a terhesség alatt változik, ezért csak az u.n. trimeszter-specifikus értékek tekinthetők relevánsnak. A terhesség első trimeszterében fiziológiás hyperthyreosis van, ezért általában alacsonyabb értékeket kapunk (1). A szabad T3 és T4 (FT3 és FT4) értékek meghatározása kiegészíti a funkcionális diagnosztikát.
- Az immunológiai vizsgálatok közül a pajzsmirigy egyes komponensei elleni antitestek meghatározása fontos:
- Thyreoglobulin (Tg)(kolloid antigén): A Tg egy nagy homodimer (2x330 Kd) glikoprotein, amely a follikulusok által képzett acinusokban tárolódik. A Tg felületén megy végbe a pajzsmirigy hormonjainak, a T3-nak és a T4-nak a szintézise. Igazolták, hogy Tg elleni antitestek citotoxikus hatása az antitest-dependens celluláris cytotoxicitással függ össze. A Tg molekula szintje a differenciál pajzsmirigy daganatokban megnövekszik, ezért tumor markerként is szolgál.
- Mikroszomális antigén/thyreoidea eredetű peroxidáz enzim (TPO): A pajzsmirigy mikroszomális frakciójáról bebizonyosodott, hogy azonos a T3 és T4 szintézisében kulcsfontosságú thyreoidea eredetű peroxidáz enzimmel. Autoimmun thyreoiditisben szintjük jelentősen megemelkedik!!!!!!!!!!!!!!!.
Tehát mind a prolactinszint, mind az autoimmunbetegség okozhatja panaszait.
Gyógyítható (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-24 11:57:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Tegnap voltam én és a lányom Önnél,és itthon olvastam el az ambuláns lapot.Eddig napi 1 SelenoPrecisét kellett szednünk / ami 50 mikrogramm/ most pedig 2x1 Béres Vitalt,mely 100 mikrogrammos,tehát napi 200 mikrogrammot.
A SelenoPrecisét is gondolom amig van,emeljük meg napi 2x1-re. Utána a Vitált 2x1.Azt szeretném kérdezni,ilyenkor miért szükséges a szelén ilyen nagy mértékű emelése ? A gyulladás miatt ?
Elnézést kérek a zavarásért,és szép napot,valamint jobbulást kivánok.
Tisztelettel:Ilona
Tisztelt Ilona!

Valóban a gyulladás miatt szükséges a dózis emelése. Nem kell majd hosszú ideig ilyen dózban szedni (egyébként ez a normál tartomáényban van).
A jókívánságait nagyon köszönöm!
Tiszteléettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-23 12:45:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr,

2 éve sikertelenül próbálok teherbe esni, meddőségi központba járunk ahol szervi elváltozásokat nem találtak.
Estradiol 34 pg/ml, LH 3,4 IU/L, FSH 5,8 IU/L, prl 16,7 ng/ml, TSH 1,9 uIU/ml, progeszteron 17,8 ng/ml
Saját megfontolásból elmentem egy IR vizsgálatra.
A terheléses inzulin vizsgálati eredményeim a következőek lettek szeptemberben:
Glükóz 4,8 mmol/L, 60\' 6,0 mmol/L, 120\' 3,9 mmol/L 3,1 - 7,5
Inzulin 4,2 mIU/L, 60\' 41,7 mIU/L, 120\' 18,6 mIU/L
Az orvosom 180-200 g CH diétát írt elő, véleménye szerint várjak még amíg javulnak az értékeim. Augusztus óta diétázom,főleg a cukor és a fehér liszt tekintetében.Augusztusban még 9 mIU/L volt a 0 perces inzulin szintem. valóban javulhat ennyit az értéke?Mennyire esélytelen ezekkel az értékekkel a teherbe esés?
Az orvosom szerint a stimuláció során alkalmazott hormonális gyógyszerek ronthatják az értékeimet.Mennyire igaz ez?
Valamint milyen jellegű immunológiai vizsgálatokat érdemes még megcsinálni?
Köszönettel:Virág
Tisztelt Virág!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-22 12:25:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja