SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kivánok...

Szeretném a tanácsát kérni a történetem kislánykoromban kezdödött hajlamos voltam a hizásra, mindig fogyokuráztam majd 20éves korom körül sikerült is leadnom edzéssel mikor abba hagytam vissza jöttek a kg de sajnos duplán.terhes lettem ezzel egy idöben kb 3hónap alatt majdnem 15- és 18kg között hiztam el ebböl abortusz lett rendszeresen jártam orvoshoz kivoizsgálásra ahol a cukrom magasabb volt de nem kezelték a hugysav értékkel is ez volt a probléma a háziorvos mindig mondta majd ha a következönél is magasabb lesz az elfogadhatonál s ez igy megy 2éve kezletlen.miután elmentem kaptam rductilt azzal tudtam fogyni de közbe ujra terhes lettem amit már megtartottam azzal nem foglalkozva mennyire hizhatok el. megszületett a kislányom s a végére nagyon elvizesedtem majdnem 100kgval ebböl lefogytam 80kgrade azota nem megy lejjebb most 1éves a kislányom kb mikor kezdödött a terheségem észre vettem hogy baloldalon a vesém beleim környékén ha lefeküdtem olyan szorito érzést éreztem mint mikor egy szoros nadrágot vesz fel az ember..ritkán éreztem a hajjam kb 3éve hullik viszont 2hónapja egyre erösebb lett a hajhullás börgyogyászatra mentem 600 féle kence de feleslegesen elküldtek vérvételre ahol majdnem minden megfelelö volt kivéva(klorid108,tvk73,hugysav356,triglicerid1.68,ggt37 tudom mindenhol más az elfogadható tartomány de ahol kiadták az ottani tartományhoz képest ezzek növekedett eredmények.elküldtek hasi ultrahangra meg nögyogyászati ultrahangra is a vérzésemmel az elmult 5hónapban probléma volt volt hogy 2hetett késett de legtöbbször késett, a hajam viszopnt ilyesztöen hullik afejem tetején és kétoldalt szinte már alig van hajjam,voltam fogászaton rossz fogam kihuzattam másikat betömettem de semmi változás mostanában egyre többet érzek nyomást a vesém környékén sokszor fájj a hátam derakam állandoan fáradt vagyok,s az emlékezö képeségem sem a legjobb a cukromra azt mondták most rendben van . apukám családjában több a cukorbeteg..probálok fogyni még ugy is hogy alig eszem de nem sikerült tudna valamit tanácsolni mit kénne tegyek s vajon mi lehet ez.s hogy mit tehetnék a hajjam érdekében hogy neveszitsem elss talán hogy pár kgtol megtudjak szabadulni válaszát elöre is köszönöm tisztelettel niklolett..
Jó napot kivánok...

Panaszainak hátterében nagy valószínüséggel inzulin rezisztencia és hirsutismus állhat. A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-16 13:08:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja