SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba Úr!

Férjemnek (29 éves) 1.5 hete hirtelen emelkedett a vérnyomása (160-170, pulzusa 110 körüli volt -ált.ban 70 alatti szokott lenni) ezzel egyidőben fejfájás jelentkezett, laboreredmény, a tünetek megjelenését követő 2. napon: TSH.:0.112,T4: 2.54 - további tünetek: izomfájdalom, hőemelkedés 2 napig, kéz remegés, nyugtalanság, alvási nehézség.Belgyógyász szakorvos szerint ez vírusfertőzés, ami a pajzsmirigyet támadta meg, nem szteroid gyulladás csökkentőt kapott,-APRANAX 550 mg-os, továbbá Betaloc ZOK (50 mg) és Frontin 0.25-ös.
Pulzusa kezd visszaállni, vérnyomása 140 körüli, gyengeség érzete fizikailag továbbra is fennáll.
Édesapjának pajzsmirigy túlmükődése van, folyamatosan kezelik, ill. kontrollálják.
A kérdésem Ön szerint ez vírusfertőzés ( nagyon hirtelen kezdődött), esetleg genetikai tényező, lehetséges-e ,hogy ennyire hirtelen eltolódik a pajzsmirigy mükődése?
A gyógyszereket meddig szedje? Konkrétan az APRANAX-ot és a Betalocot?
Annyit még hozzá szeretnék tenni, hogy férjem elég kimerült és sok stressz hatás is érte az elmúlt időszakban.

Miért van az ha vkinek normál határértékek között van a TSH-ja ( nyilván ebben lehet némi eltérés), pl. 3.1 és mégis azt olvasom h. csökkenteni kell? Miért van ennek jelentősége, ha egyszer határértékek között van?

Válaszát várva: Egy aggódó feleség

Áldott Karácsonyt kívánok!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigybetegségek egy részéről tudjuk, hogy vírusok okozzák.A környezeti tényezők közül a jód és egyes fertőzések szerepére vonatkozóan vannak kisérleti adatok, ill. emberekben tett megfigyelések. A WHO jódhiány elleni programja is bizonyította, hogy a jódozással nemcsak a veleszületett jódhiányos állapot szünt meg, de növekedett az AT-ben megbetegedők száma is. A jód thyreoiditist kiváltó hatása részben az autoantigének (Tg) antigenitásának megváltoztatásával, másrészt az autoantigének fokozott expressziójával és antigén átadásával áll összefüggésben. Mind a vírusos, mind a bakteriális fertőzésekről feltételezték, hogy képesek a betegséget kiváltani! Az eddigi irodalmi adatok, azonban egyik kórokozónak sem bizonyították specifikus kóroki szerepét. Mai ismereteink szerint azonban bizonyos infektív ágensek provokálhatják a sejtek fokozott cytokin termelését, másrészt superantigénként is szerepelhetnek.
Ami a stressz kérdését illeti:
Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A gyógyszerek kérdésében a kezelő orvosnak kell döntenie, hiszem az ő vizsgálta abeteget és kezdte el a terápiát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-21 15:43:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja