SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Két éve diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy túlműködést. Egy évig szedtem Metothyrint, utána egy évig tünetmentes voltam, elméletileg meggyógyultam. Nagyjából 3 hete voltam vérvételen, az eredmény alapján valószínűsíthetőleg ismét kialakult ez a betegség. A kérdésem az lenne, hogy a betegség ellenére mehetek ultrahangos zsírbontásra? Ez a kezelés erősen igénybe veszi a nyirokrendszert és nem akarom, hogy bármilyen komoly gondom legyen belőle.

Előre is köszönöm szépen a válaszát!
Üdvözlettel: Júlia
Tisztelt Júlia!

A pajzsmirigy túlműködés csupán tünet, ebből még nem derült ki, hogy mi kiváltója. A túlműködésnek több oka lehet: a legyagoribbak az autoimmun és a göbös betegségek:
1.Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).

2.A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.

Fentiekből következik, hogy minden beavatkozás előtt tisztázni kellene nem csak jelenlegi státuszát, hanem a kiváltó okokat is. Addig az említett beavatkozást nem javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-01-20 11:27:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja