SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

A következő problémámmal fordulok Önhöz. 38 éves vagyok ,3 csodálatos gyermekem van.Mivel férjemmel úgy határoztunk hogy már nem szeretnénk több gyermekáldást 2009 áprilisában Mirena spirált helyezett fel a nőgyógyászom,mivel gyermekkori májgyulladásom miatt semmilyen fogamzásgátló tabletta nem vált be.Egy rutin munkaalkalmassági laborvizsgálat alkalmával(2010.szept.), kiderült hogy a TSH szintem megemelkedett(9.1),ezért háziorvosom javaslatára endokrinológus orvost kerestem fel.Ezen a vizsgálaton sem ultrahangos vizsgálat,sem biopszia nem történt.Tapintással megvizsgálta a nyakamat,és a laborlelet alapján Letrox 50mg tablettát írt fel,napi 1X. Egy hónapja voltam kontroll vizsgálaton ahol a TSH szint 9.2 mutatott,-így hogy több mint egy éve szedem a gyógyszert.Felmerült bennem a kérdés ami azóta nem hagy nyugodni,hogy esetleg lehetséges-e hogy a pajzsmirigy problémám és a Mirena hormonspirál felhelyezése összefüggésben van. A spirál felhelyezésének időpontja ,és a pajzsmirigy probléma időben nagyon közel van egymáshoz. A menstruációm szinte teljesen elmaradt,2 napig van enyhe maszatoló vérzésem.A spirál előtt 7 naposak voltak a ciklusaim. Állandó éhség érzetem van,sajnos az utóbbi 1 évben híztam8 kg-ot.Kérem szíveskedjen tájékoztatni hogy esetleg a Mirena spirál válthatta-e ki a pajzsmirigy problémámat,ami azelőtt nem volt? Szíves válaszát előre is köszönöm,tisztelettel:Erika
Tisztelt Erika!
Fontos, gondolom többeket is érintő kérdést tett fel.
• Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?

• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Tehát:valóban sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. A gyógyszerek, így a spirál is okozhat jellegzetes tüneteket.Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang .
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-01-16 11:18:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja