
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Tisztelt Balázs Professzor Úr!
Jövő hónapban lesz pajzsmirigy műtétem.
Az endokrinológus doktornőmhöz azonban már régóta kértem egy időpontot, ami a műtétem után 14 nappal lesz esedékes. Hallottam olyan megállapításokat, hogy állítólag a műtétet követően még felesleges pajzsmirigy vérvétel kontrollra, ill. esetleges hormon gyógyszer beállítás megkezdése miatt orvoshoz menni, mert a műtétet követően 6 hétnek kell eltelnie, hogy a hormonszintet érdemben beállítsák.
A kezelőlapomon az áll, hogy „M.Basedow. Kezelt hyperthyreosis. Multinodularis sturma. Tekintettel az M. Basedowra, EOP-ra és a nagy strumára near-total strumectomia javasolt”.
3 kérdésem is lenne:
- mit jelent az EOP,
- ha nem a teljes pajzsmirigyet veszik ki, nem fog kiújulni a túlműködés a bent maradt rész miatt? Állítólag a második műtét sokkal kockázatosabb. Nem célszerűbb megelőzni úgy, hogy kiveszik az egészet?
- érdemesebb valóban legalább 6 hetet várni a műtétet követően a pajzsmirigy kontrollal, hogy jobban be lehessen állítani a szedendő pajzsmirigy hormont vagy menjek el a már meglévő időpontra, ami a műtét után 2 héttel van.
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel:
G. Andrea
szornyike
Tisztelt G.Andrea!
Bízom benne, hogy kezelő orvosától minden fontos információt megkapott, itt csak pontosíthatom.
1.Az EOP endokrin ophthlamopathiát jelent (szemtünetet).
2. A második műtét nem feltétlen lesz szökséges
3. A 6 hetet várhat a kontrollra.
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
Mellékelek két képet akezelés előtti és utáni állapotról.
Kezelés előtt: Kezelés után:
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-20 07:35:24