SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Lányom vérvizsgálatában szerepel: Antinuclear Antibodies Direct, Positive Abnormal.
Mi külföldön élünk. Lányom 40 éves, aki 8 évvel ezelött gennyes agyhártyagyulladást szenvedett. Mivel későn vették észre igen sulyossá vált, komába esett. A 3 hetes korházi zárójelentésében esélyt sem adtak a visszatérésre. Átadták egy ápolási otthonnak, ahol aztán további szövödményeket kapott.
3,5 hónap mulva visszajött a komából. Igen nagy árat fizetett az életbenmaradásáéert. 6x orthoped operáció ellenére is mozgássérült, tolokocsis, beszéd sérült és valamilyen szinten szellemileg is sérült maradt.
Heti 1x 2x Excedrin fájdalomcsillapitot vesz be fejfájása miatt, egyébként csak vitaminokat. Igyekszünk egészségesen táplálni.
Általában fáradt, alacsony a vérnyomása 90 körül / 54 körül- 80 körüli pulzussal.
Egy hete mindkét kézfején és mindkét lábfején apró pici piros kiütések jelentek meg. Nincs láza, nincs feldagadva. Egy hét után a kézfején nem látjuk, de a lábfejein megmaradtak. Börgyógyászhoz mentünk, aki megcsináltatta a vérvizsgálatot, de tovább nem hajlandó törödni vele. Reumatologushoz küldte.
Szeretnénk tudni mit jelent a vérteszt ilyen abnormalitása. A laboreredménynek minden tétele a megengedett értékeken belül van.
Valóban reumatologus a legalkalmasabb specialista ehhez a témakörhöz?
Nagyon megköszönöm a válaszukat.
Tisztelt Kérdező!

Rettenetesen sajnálom és mélységesen együttérzek Önökkel.
I. Antinuclear Antibodies Abnormalis értéke autoimmun betegség részjelensége lehet, de ez nem jelent bizonyítékot, csak egy lelet.
2. A betegség kialakulásának nagyon sok immunológiai oka lehet.Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.
Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben
Az alkalmasság kérdésében nem foglalhatok állást, mert a betegség lényeges egyelőre- ahogyam érzékelem- még nem tizsázódott.
Hasonló esetekben az - oki tényezők felismerése után -van remény a telejes vagy részleges felpülésre.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-02 13:17:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja