SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr,
28 éves vagyok, párommal gyermeket tervezünk a fél évvel ezelőtti esküvőnk óta, de 1hónapja a kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. A TSH 28, a T4 5; az UH szerint a pm durva szerkezetű, csökkent echogenitású és van benne göb, góc. Letroxot kell szednem (50mg) 3hónapig, aztán újra vérvétel. Azt mondják, egész életemben gyógyszert kell szednem. A kérdésem az, hogy biztos, hogy ennyi vizsgálat elég? Úgy értem, még az orvosok is azt mondják, h nem látszom pajzsmirigy betegnek, nem vagyok túlsúlyos, nem vagyok depressziós, nem hullik a hajam, stb. Nem is érzem magam betegnek. Nem lehet, h az alulműködés is csak tünet? És esetleg el is múlhat? A másik kérdésem pedig, hogy mivel azt mondták, így nem eshetek teherbe, Ön szerint ennek a hormonnak a beállítása mennyi időt vesz igénybe?
Válaszát várva és előre is megköszönve:n-sze
Tisztelt n-sze!

Ez valóban sok gondot okoz. Van remény! Jóllehet a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetú. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 13:07:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Most kaptam meg a Sella MR vizsgálatom eredményét, de csak jövőhéten tud fogadni az orvosom. Az orvosom telefonon azt mondta ,hogy ez nem jó eredmény, és nagyon aggódom emiatt. Kérem Önt, a mellékleteben elküldött lelet értelmezésében segítsen. 35 éves vagyok, és gyermeket szeretnénk, ezért küldött erre a vizsgálatra az orvosom.
Ha nem sikerül a file-t megnyitni ez van benne:
Sella MR vizsgalata.
T1 suJyozott saqittalis es coronafis siku felveteleket keszitettunk natfvan es kontrasztanyag adasa utan a sellarol.
A sella alapja kiss€! me1yebb.
Inlraseilarisan liquor helyezkedik el.
A hypophysis nye! nem dislocalt.
A chiasma ep k6rnyezetben van.
A suprasellaris cisterna szabad.
K. anyag adasa utan karos halmozas nines.
Velemeny: Empty sella,

8NO:
£2820 Polycystas ovarium syndroma

Köszönöm válaszát!
Tisztelettel:
Beatrix
Tisztelt Beatrix!

Sajnos a képet nem tudtam megnyitni. Nyilvánvalóan kezelő orvosától meg fogja kapni a kezelésre vonatkozó javaslatot.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:58:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
26 éves nő vagyok. A következő problémával fordulok Önhöz: kb. 2 éve teljes libidóhiánnyal kűzdök, és nem tudom pontosan kihez fordulhatnék ezzel kapcsolatban. Ez a libidóhiány nem csupán abban nyilvánul meg, hogy nem kezdeményezek, vagy passzívabb vagyok kicsit, hanem mindennemű közeledését elutasítom a partneremnek, mert kifejezetten rosszul esik már az is ha hozzámér… Nem tudom, hogy ez összefüggésben lehet e azzal, hogy akkoriban depresszióval kezeltek( 5 féle gyógyszert próbáltunk, az 5. hatott végül- ezt viszont csak kb 10 hónapig szedtem). Azóta a hangulatzavarom úgy érzem megszűnt. Egyébként még azóta is a párommal élek( bár kérdés hogy így meddig..), és úgy érzem, hogy egyébként minden rendben lenne a kapcsolattal. Úgy gondolom nem pszichológiai problémáról van szó, nem is szívesen fordulnék pszichológushoz, mert már többüknél megfordultam(még a depresszióval kapcsolatba), ami csak arra volt jó, hogy minden hitemet elvesztettem bennük…Nagyon nagy szükségem lenne valami segítségre. Előre is köszönöm a választ Petra
Tisztelt Petra!

Rendkívül aktuális kérdéseire igyekszem tömören válaszolni:
1. Az endokrin rendszer hormonjaival hat a pszichés működésekre, a nemi szerepekre. Nem véletlen, hogy számos betegség befolyásolja a lelki folyamatokat. Rövidesen arról fogok orvosoknak előadni, hogy miképpen hat a csökkent pajzsmirigyműködés az alvásra, a viselkedési zavarokra.
2. A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
3. Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére Részletes kivizsgálás javasolt. ( elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kvánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:54:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Inzulinrezisztencia gyanú miatt kellet laborba mennem, leletem a következő:
glukóz 0' - 3,8 inzulin 0'- 5,7
60' - 3,7 60'- 15,9
120'- 4,1 120'-18,5
Pár hét múlva kell visszamennem az orvosomhoz és szeretném tudni fenn áll-e ez a betegség nálam, mire számíthatok.
A vérvétel időpontját megelőző kb. három hete már szinte drasztikusnak mondható diétát tartok, a Ch-ot majdnem teljesen elhagytam nem tudom ez mennyire befolyásolta az eredményt jó illetve rossz irányba, itt arra gondolok ez miatt mennyire lehet ezt az eredményt reálisnak tekinteni.
Válaszát megköszönve tisztelettel: Szabó Ibolya.

Tisztelt Szabó Ibolya !

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:51:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztetl Prof.Úr!
Nagy örömömre szolgál, hogy rátaláltam Önre, mert igen sok csalódás ért az utóbbi időben. Sajnos a magyar orvoslásban volt szerencsém csalódni. Leírom a \"történetemet\", vérvétel eredményeimet, majd szeretném pár dologban kérni a segítségét!
2011. tavaszán derítették ki Gödöllőn a szakorvosi rendelőben egy nyaki UH alapján, hogy bizony valami probléma van a pajzsmirigyemmel, ill. egy jobb oldali nyirok mirigyemmel (ami azóta is meg van nagyobbodva). Kistarcsán, a Flór Ferenc kórházban kerültem Dr.Németh Attila endokrinológushoz, aki kórházon belül kért pajzsmirigy és nyirokmirigy biopsziát, Hasimmoto-ra gyanakodva. Ezen biopszia eredménye: I. Malignitás nem bizonyítható, II. Malignitás biztonsággal nem kizárható. (kislányom jó kifejezése illik ide: senemvan....)
Szerencsémre Német doktor úr nem nyugodott bele az eredménybe és tovább küldött az Országos Onkológiai Intézetbe, ahol újabb biopszián estem át. (2011.06.09) Dr. Kovács Eszter végezte a vizsgálatot melynek eredménye: I. D4400, TBS 2009 pajzsmirigy bizonytalan és ismeretlen viselkedésű daganata. II. R5990 reaktív nyirokcsomó kép, megnagyobbodott nyirokcsomók. A pajzsmirigyben látott kép elsősorban thyreoditisre utalhat, műtét szükséges.
Innen a Kék Golyóból Dr.Fülöp Miklós Kistarcsára jött dolgozni, ahol 2011.07.21-én meg is műtött. Teljesen kioperálta a pajzsmirigyemet és 4db nyirokcsomó is eltávolításra került.
A kórszövettani lelet eredménye:
I. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató bal pajzsmirigy lebeny. A mintában egyetlen daganatmentes nyirokcsomó igazolható.
II. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató göbös pajzsmirigy részletek. A mintában értékelhető nyirokcsomó nem azonosítható.
III. Secundear és primer nyirokfolliculisokat tartalmazó lymphoid szigetekkel átjárt zsírkötőszövetes lemezben typusos mellék pajzsmirigy szövet.
IV. Hasimoto thyreoditis jeleit mutató jobb pajzsmirigy lebeny állományában jól differenciált papilláris carcinoma, nyirokcsomó áttéttel. A jobb pajzsmirigy lebenyben a resectios szélek erősen megközelítően, ii. azt elérően valamint törmelékes szövetdarabokban, legnagyobb átmérősjében 10mm-es daganatot igazoltunk, mely áttétet adott az azonos oldali nyirokcsomóba. pT1pN1a pMx stádiumba soroljuk.
Ezt követően Dr.Németh Attila Euthyrox 125 tablettát írt fel , napi egyszeres adagban. Azt mondta doktor úr, hogy nem az előírások szerint számolta ki, de szerinte így lesz jó. Ill. azt az instrukciót kaptam, hogy ha zsibbadásszerűt érzek, akkor CitroKalciumot kell szednem.
2011.10.07-én kellett visszamennem a Kék Golyóba izotóp vizsgálatra, mikor is izotóp anyagot ittam meg, amit 3 nappal később 2011.10.10-én vizsgáltak meg, hogy beépült-e valahol. Sehol semmi jelét nem találták a felvételen, konkrétan azt hitték nem is ittam meg az oldatot. Vizsgálat eredménye: egésztest vizsgálatot végeztünk 200MBq 1-131 per os beadását követően 96 órával: számottevő 1311 felvétel nem észlelhető.
2011.10.14-én vénásan kaptam izotóp oldatot, amit 20 perc múlva vizsgáltak, szinte eredménytelenül. Ill. az eredmény: pajzsmirigy szcintigráfiát végeztünk kb 200 MBq 99/m Tc-pertechnetát iv. adását követően 20 perccel, MB-9100 gammakamerán, pinhole kollimátorral: a pajzsmirigy fölött csak minimális 99mTc felvétel látható. Azt mondta Dr. Sinkovics István, hogy ilyet talán még nem is látott, annyira jól végezte a dolgát Fülöp doktor úr. Azt is mondta, hogy bár nem indokolt, de javasolna egy egy hetes izotópkezelést, amit én visszautasítottam! Ugyanis már a műtéti szövettani eredmény után eldöntöttem, hogy egészséges vagyok, további kezelésre nincsen szükségem. A doktor úr elfogadta véleményemet és elengedett.
Ami furcsa, hogy azóta is ott van az az egy nyirokmirigy a nyakam jobb oldalán, ami kitapinthatóan meg van nagyobbodva és hiába mondtam minden alkalommal minden orvosnak, senki nem csinált semmit, még csak meg sem tapogatták.
Amiért megkerestem, az többek között a TSH értékem. Írom időrendi sorrendben:
2011.06.08.
TSH: 3,25
T4: 15,09
T3: 5.08
2011.05.23.
TSH: 2,69
2011.07.27.
TSH: 33,76
T4: 9.15
T3:2,34
Prolaktin: 522
2012.02.14.
TSH : 14,89
T4: 13,59
T3: 3,53

Legutóbbi TSH eredményem nagyon elkeserít. Főként mert a műtét óta is állandó jellemzőm a fáradékonyság, kimerültség és az alvási zavarok. Rendszeresen sportolok, heti 3-4 alkalommal és az étkezésre is nagyon oda figyelek, még sem sikerül fogynom sem cm-ben sem kg-ban. Azt reméltem, hogy a hormonpótlással visszanyerem majd az energiámat, mert olyan szintre sikerül beállítani, de sajnos ez nem sikerült…. Azt olvastam a betegtájékoztatón, hogy fokozatosan kell beállítani a gyógyszer szedését, de ez nem így történt…
Utána olvastam, hogy pajzsmirigy hormon pótlására milyen gyógyszerek adhatók és elgondoltatott, hogy egyáltalán jó gyógyszert szedek? Nem lehet, hogy az L-Thyroxin Henning jobb lenne? Persze nem szeretnék én szakértő lenni orvosi kérdésben, de minekután vérnyomásmérés nélkül van beírva a leletemre 131/74, 86-os pulzus számmal és diabetes mellitus, jogosnak érzem a találgatás, mivel egyik sem valós adat!
2012.03.23-a óta nem szedem a hormon tablettát. Ezt azért „mertem” megtenni, mert minden izotóp vizsgálat előtt egy hónapot nem szabad szedni, ami nem okozhat problémát, így gondolom most sem fog. Dr. Németh Attilához május 23-ra kaptam időpontot, amit tavaly decemberben kértem…. Nem is fűzök semmit a tényhez.
A koleszterinem is magas általában, sajnos! 2012.02.14-ei vérvételem eredményén: 7,2 volt. Azóta több vastagbél tisztító kúrát végig csináltam, melynek eredményeképp 2012.03.21-én már „csak” 5,9, a megengedett legfelső határ 5,2-höz képest. Erre nagyon büszke vagyok, mert természetes úton értem el ezt az eredményt, miközben persze rögtön írtak fel rá tablettát (Inegy).
Amiben a segítségét kérném az a hormon gyógyszer helyes megválasztása és napi adag beállítása. Valamint egyéb javaslatokat, amivel segíthetnék a helyzetemen. 31 éves vagyok, de zömével kevesebbet bírok, mint egy 60 éves és ez nagyon zavaró!
Ami még kérdés bennem, hogy az egész folyamatot okozhatta-e oxitocyn túladagolás? Ugyanis 2008.07.17-én szültem meg a kislányomat 36órás vajúdás után, melyből min 32órán át kaptam vénásan oxitocynt. Ezen felvetésem egyfajta megérzésen alapul, ill. azok után, hogy több helyen olvastam arról, hogy a tsh termelését, az oxitocinért és a prolaktinért is az agyalapi mirigy a felelős.
Nagyon várom a segítségét!
Köszönettel,
Edina

III.
Tisztelt Edina!

Sajnos a helyszűke nem teszi lehetővé, hogy teljes részletességgel válaszoljak. A szülés , ill. az előtte adott hormonok valóban okozhatnak immunológiai eredetű betegséget, így Hashimoto thyreodiditist. . A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban.
A TSH értékének ingadozása sajnos eléggé gyakran előfordul. A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni. Az autoimmun folyamatot volna célszerű befolyásolni és az ún. tumor markert nyomon követni.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 12:47:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön páciense vagyok. Napi 1tbl Euthyrox 125-t szedek (autoimmun thyreoiditis).
40 éves vagyok, babát tervezünk de eddig még sajnos nem jött össze (2 vetélés).
Kérdésem, hogy a következő TSH értékek alapján nem kellene-e csökkenteni a gyógyszer adagom (más-más laboreredmények):
2011.11.15.; 0,119 µlU/ml
2012.01.03; 0,632 mlU/l
2012.03.28; 0,834 mlU/l
Köszönettel:
Renáta
Tisztelt Renáta!

Éppen a baba eljövetele érdekében kap magasabb dózisú gyógyszert. A TSH értékek "eltérő" volta még inkább jelzi, hogy az egyes értékek csupán irányadóak, de nem azokat kell(ene) kezelni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:18:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Néhány hónapja vagyok az Ön betege. Legutóbbi találkozásunk alkalmával, amikor megkaptam a leleteimet idegességemben nem is láttam a papíron lévő diagnózist és nem tudtam megkérdezni, hogy mit jelent. Azóta természetesen utána néztem...de a 4 hónap, amikor újra mennem kell Önhöz még nagyon messze van, addig beleőrülök a kétségbe. A leletemen az áll: Hashimoto thyreoiditis, Substituált hypothyreosis, IR, bl 29x25x10mm, jl 32x28x10 fokozott echogenitású, benne 5x7 mm-es TIRADS szerint 1 st göb. Kiemelt adatok TPO-At:133.5, TG_AT:533.4 HOMA.2.1 (további adataim: vércukor:4,89, TSH:0,6, fT4:15,2, fT3:5,55, Insulin:10.21, Tg.24, FSH:7.3, LH.5.8) Professzor úr azt mondta inzulin rezisztenciám is van. Akkor ezt még nem igazán értettem. Ez azt jelenti, hogy a cukorbetegség kapujában állok? Illetve el fog sorvadni a pajzsmirigyem? Amit még meg szeretnék kérdezni: A nyakamon lévő duzzanat (külsőleg is láthatóan) kezd bal felé IS húzódni. E mellett folyamatos gombóc-érzésem van, állandó nyomást, feszítést érzek a nyakam elülő részén. Hangom folyamatosan rekedt, már mindenki észrevette a környezetemben. A szám folyamatos szárazsága miatt állandóan innom kellene. Bár tudom, hogy pánik beteg is vagyok, most mégis úgy érzem, hogy joggal aggódom azért, nem vált e rosszindulatúvá a betegségem. Meg szeretném azt is tudni, hogy a hamarosan elfogyó szelént továbbra is szednem kell?
Hálásan köszönöm, hogy időt szakít rám és várom megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel: Borbála
Tisztelt Borbála!

Nagyon sajnálom, hogy nem tudtam megnyugtató teljeskörü választ adni.
Mindenek előtt arra kérem, hogy nyugodjon meg, mert lehet segíteni.
1. Az inzulin rezisztenciája kicsiny fokú, szó sincs arról, hogy cukorbetegség alakult volna ki, vagy alakulna ki, csupán az esélye nagyobb, de ez elkerülhető!
2. A pajzmsirigygyulladásnak valóban lehet ilyen következménye, de éppen azért kapja a szelént, hogy ezt elkerüljük! Addig a szelén kezelést folytassa és ne hízzon!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:15:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Köszönöm gyors válaszát. Sajnos nem történt és a mai napig nem is történik hormon vizsgálat, hiába kérjük ezt a vizsgálatot :( Azt mondta a kezelő orvosa,hogy nem fontos ez a vizsgálat és semmi nem indokolja ,hogy hormonszintet nézzenek. Holott a mellékatások tünetei jelentkeznek.
Kinga
Tisztelt Kinga!

Erre nehéz lenne válaszolnom, hiszen ezen az úton "utasítást" nem adhatok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:09:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr,
10 napja diagnosztizáltak nálam hipotireózist. Akkor a TSH értéke 11,5 volt, az összes többi érték rendben volt. Fáradékonyság, székrekedés, szédülés, gyors szívverés problémájával fordultam orvoshoz. Euthyrox 25-ös tablettát szedek, és sokkal jobb az állapotom, teljesen egészségesnek érzem magamat. Még a látásom is helyrejött. 25 éves vagyok, és ez stressz helyzet után jelentkezett nálam. Az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint meggyógyulok-e teljesen? Kell-e egész életemben gyógyszert szednem?
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy mi okozta a hypothyreosisát. Egyébként a gyors szívdobogás nem a csökkent működés tünete!!!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:07:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Prof. Úr!

Tegnap voltam Önnél a BAK-ban, szülés után kialakult pajzsmirigy-gyulladással kezel már 2 éve. Mondta, hogy szépen alakulok, szedjem tovább a napi 1 euthyrox 50 tbl-t, a szelént már nem kell. A kontrollra vonatkozóan nem beszéltünk meg időpontot. Fél év múlva kell újra felkeresnem Önt?

Köszönettel:

B.Ildi
Tisztelt B. Ildi!

Valószinüleg a beszélgetés során ez elkerülte figyelmemet.
Mivel elég hosszú távon van előjegyzés, ezért kérem, hogy kollégamőmnél kérjen Önnek is alkalmas időpontot e-mail.. Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:05:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
-Tisztelt Doktor Úr 

A következő problémával kapcsolatosan szeretném kikérni a véleményét,40 éves nő vagyok a párommal több éve küzdünk a gyerekáldás reményében, meddőségi kivizsgálás kereteben a hormon eredményeim alapján kiderült, hogy a prolaktin szintem egy kissé magas 
prolaktin. 45,7 ng/ml referencia értek 4,79- 23,3 melyre bromokriptin tablettát kaptam 
TSH 2.44 referencia értek 0,27- 4.2 uU/ml amire 1/2 szem Euthyrox 50mg tablettát kell szednem ,az FSH, LH, Estradiol értékek jók. A gyógyszerek hatására a prolaktin 12,64 a TSH 2 alatti érteket mutat, voltam endokrinológusnál aki ultrahanggal megvizsgálta a pajzsmirigyemet és elváltozást nem tapasztalt.,más kivizsgálást sem javasolt..A jó eredmények ellenére túl vagyok 5 sikertelen inszeminación, és készülünk lombik programon reszt venni. Az lenne a kérdésem a lombik program előtt van-e más endokrinológiai kivizsgálás amivel kideríthető lenne a rossz eredmények oka és az okot megszüntetni, vagy elégedjek meg a gyógyszereknek köszönhető jó eredménnyel. Még annyit még megírok, hogy az utolsó alkalommal véletlenül Euthyrox 50mg-os tabletta helyett 25mg- osat vettem és az újabb véreredményem TSH értéke rosszabb lett 2,81 mint az egy évvel ezelőtti gyógyszer nélküli eredmény. 

Válaszát előre is köszönöm! 
Katalin
Tisztelt Katalin! 

Indokoltnak látszik tisztázni, hogy mi okozta a kóros laboratóriumi értékeket. Van-e autoimmun betegsége? 
I. A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy: 
 Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja? 
 Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?) 
 Van-e más autoimmun eredetű betegsége: 
o Meddőség, menzesz zavarok? 
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás? 
o Hajhullás? 
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)? 
o Ízületi gyulladás? 
o Hüvelygyulladás? 
o Vitiligo (bőrfestékhiány)? 
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás? 
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre? 
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)? 
o Van-e szívizomgyulladása?.....
 Tisztelt Professzor úr! Köszönöm válaszát. Szeretném megkérdezni felkereshetem Önt egy vizsgalat erejéig. Én Erdélyi vagyok. Ha Ön egy szakrendelésen tud fogadni, megkérem írja meg milyen előzetes laborvizsgalatokat, illetve bármilyen -szakorvosi- vizsgálatot érdemes elvégezni itthon ahhoz, hogy Ön egy diagnózist fel tudjon állítani. Az Ön által felsorolt betegségek közül a meddőség áll fenn. Amióta szedem a Bromokriptin és Euthyrox tablettát és folyamatosan multivitamint tablettát szedek a hajhullásom megszűnt, a vérnyomásom az általában 100/70 és 90/60 között mozog, a éhgyomri vércukor szintem 107.7 mg/dl referencia 70/115 mg/dl a 120 perces 120.5 mg/dl referencia 140 mg-dl, az inzulin 120 perces csak ezt nézték 45.8 uU- ml referencia 100 uU/ml, sajnos a fokozott hajlam a fertőzésekre is fennáll. Mellékvese betegségről vagy szívizomgyulladásról nem tudok, ilyen kivizsgáláson nem voltam soha, és immunológiai kivizsgáláson sem voltam.
Tisztelettel
Katalin
Tisztelt Katalin!

Az előjegyzést kolléganőmtől, Székely Melindától kaphat. E-mail :Szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 08:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó Napot Dr úr!!
Azt szeretném meg kérdezni szükséges e kórházba feküdni a jódozót izotóp terápiához! Vagy meg lehet e oldani azt hogy bejárjak a terápiákra? Mert most kaptam egy munkát és nem akarok rönktök beteg szabadságra menni. Mert a pajzsmirigy túltengésem miatt kéne ilyen terápiát végeztetnem !! Előre is köszönöm Katalin
Tisztelt Katalin!

Ez attól függ, hogy milyen dózisú jódkezelést fog kapni. A nagyob dózisnál a befekvés szükséges, a kicsebbnél nem. Ez a betegsége természetétől függ!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-29 07:58:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Kb. 1 éve derült ki, hogy probléma van a pajzsmirigyemmel. Voltam szcintigráfiás vizsgálaton, valamint mintát is vettek a göbből. A diagnózis Hashimoto thyreoditis, autoimmun thyreoiditis. Malignitásra utaló jel nincs. Anti TPO 917,67 IU/mL. Napi 1 x 50ug Letroxot szedek. Azóta a TSH eredményem határértéken belül van. Tünetek közül a hízást és a hajhullást tudom produkálni még elfogadható mértékben. A jobb felső lebenyben kb. 4 cm-es hideg göb található, a bal lebenyben szintén alacsonyabb az aktivitás. Februárban volt egy petefészek cysta műtétem. A szövettan kóros elváltozást nem mutatott ki. Szeretném megtudni, hogy van-e esély arra, hogy a göb visszafejlődjön, valamint a pajzsmirigyem újra működjön? Próbálkoztam kiegészítő terápiaként homeopátiás szerekkel is, (Sulfur C15, Jodum C5, Fucus Versicolorus C5, Thuja C15) de vagy türelmetlen voltam, vagy tényleg nem hoztak 2 hónap után javulást, ezért abbahagytam a szedésüket. Gyógyteával is próbálkoztam, (közönséges galaj, szurokfű) de sajnos a kitartásommal ebben az esetben is gondok voltak. Szeretném azt is megtudni, hogy lehet-e összefüggésben ez a betegség azzal, hogy volt négy IVF beavatkozásom és akkor elég nagy mennyiségben kaptam a hormonokat? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

Judit
Tisztelt Judit!

A helyzet összetettebb. A pajzsmirigygyulladás önmagában felelős az esetek egy nem kis hányadában meddőségért. Másrészt az IVF során adott hormonok (esetleg jód) stimulálják az autoimmun folyamatot.
Tisztázni kellene a betegség hátterét, az esetleges autoimmun folyamatot és oki kezelést elkezdeni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-25 11:59:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!
Nagyon tanácstalan vagyok 14 hetes kismama vagyok a terhességem előtt 4-5 éve szedtem a meckformin 1000mg napi 1db-ot és eutyrox 50mq 1db.Az eutyrax-ot abba hagyatta a az endokrinologus viszont a meckforminra azt mondta azt a nögyógyásszal beszéljem meg.A probléma az, hogy az egyik azt mondja azonnal abba kell hagyni a másik meg,hogy szedjem végig a terhesség alatt.Most kinek higgyek? Félek nehogy baja legyen a két kis iker babámnak!Doktor úr kérem segítsen mitévő legyek??!!!
Előre is köszönöm.
Barbara
Tisztelt Barbara!

Nem ismerem a kórtörténetét és ezért nem volna helyes, ha a gyógyszereleésbe most állást foglalnék. A helyezetét átérzem és átgondolva, hogy milyen okok miatt szedették a gyógyszereket, azt tanácsolom, hogy az Euthyrox egyelőre ne hagyja abba, ugyanis a terhesség első három hónapjában általában élettani okok miatt is ún. szubklinikus hyperthyreosis áll fenn. A magzat fejlődéséhez (utalok a legutóbbi cikkemre) szükség van pajzsmirigyhormonra.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-25 11:47:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Ha butaságot kérdezek kérem ne válaszoljon.
Nekem p.m.gyulladásom volt (Önnek köszönve remisszióban jó ideje) emésztési,gyomor problémával párosulva.
Próbálok minden tanácsot betartani amit Ön javasol vagy ír a cikkekben.Mert nem szeretnék egy újabb gyulladással mindent újra kezdeni.Mivel kisbabát szeretnék.
A meddőségi kórházban histeroscopia-t és laparoscopia-t fognak csinálni.Soha nem volt még műtétem.
Ezzel kapcsolatos félelmeim vannak.
Szeretném tudni hogy a p.m.-re nézve nem jelent-e gondot pl.az altatásnál vagy konkrétan a műtétnél használt bármilyen szer,anyag használata amire esetleg gondolni lehetne.És tartok attól is hogy az egyébként is meglévő emésztési,bél problémáimra érzékeny bélrendszerre hogy hat a fém eszközzel való találkozás mivel mióta p.m.problémám van nagyon sokmindenre allergiás vagyok.
Azt jelezni fogom hogy a jódos anyagokat nekem kerülnöm kell,de van-e még valami amitől tartanom kell a p.m.-el kapcsolatban?
Ezeket a problémákat természetesen ott is jelezni fogom de én próbálom mindig az Ön véleményét kikérni és csak utána hagyatkozni másra.

Köszönettel:Móni
Tisztelt Móni!

Kérem ne féljen! Egyedül az anorganikus jódot tartalmazó fertőtlenítő, pl. a Betadine alkalmazását kell kerülni a műtét során.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-24 07:36:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor úr! Pajzsmirigy alulműködésem van ,már 12 éve járok endokrinologushoz. A diagnózisom :Struma diffusa hypofuncta DLT. Euthyrox 100-at szedek minden reggel éhgyomorra.Az eredményeim hol jobbak, hol rosszabbak.Betegségtudatom nincs,csak az a kellemetlen,hogy dieta mellett sem igazán tudok fogyni -65 kg vagyok.Tavaly ősszel teherbe estem.A nőgyógyászom tanácsára elmentem az endokronológushoz,de a nővérke az ajtóból visszaforditott,mondván,hogy nem kell bemennem a doktor úrhoz,12. hétig nem kell vizsgálat. A 8. héten elvetéltem.A nőgyógyászom szerint ez sajnos elég gyakori,3 hónap után lehet próbálkozni.Októberben ismét terhes lettem,ekkor az endokrinológusom megkérdezte,emeljük-e az adagot? Végül nem emelte.A 8. héten ismét elvesztettem a babát.Teljes nőgyógyászati kivizsgálás következett,de mindent rendben találtak.Harmadszor is megpróbáltuk,megint elmentem az endokrinológushshoz,az eredményeim szerinte nem túl jók lettek.TSH:3.2 , fT4 13.1. A gyógyszeradag maradt,ezt a babát a 6. héten vesztettem el.Azt szeretném Öntől megkérdezni,hogy összefügghetnek-e a vesztések a pajzsmirigyem alulműködésével? Vagy valami más ok lehet? Nagyon el vagyok keseredve,és tudom,hogy már nem lehet visszaforditani a dolgokat,de ha lehetséges,szeretném tudni ,miért történt mindez. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Miranda

Tisztelt Miranda !

Elkeserített levelével és mindazokkal, amit leírt. Nyilvánvalóan nem ismerhetem részletesen a körülményeket, amelyek ilyen tragikus eseményekhez vezettek, de a segítés szándékával általánosságban leírok néhány irányelvet hangsúlyozva, hogy minden egyes egyén más és más, s nem célszerű a sablonos kezelés.
A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetű. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 13-21 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirigy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
A jobb érthetőség kedvéért néhány ábrát is csatolok válaszomhoz. Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.


 


Jó egészséget és gyermekáldást kívánok, tisztelettel:.
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-23 13:45:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Pajzsmirigy alulműködésem van ,már 12 éve járok endokrinologushoz. A diagnózisom :Struma diffusa hypofuncta DLT. Euthyrox 100-at szedek minden reggel éhgyomorra.Az eredményeim hol jobbak, hol rosszabbak.Betegségtudatom nincs,csak az a kellemetlen,hogy dieta mellett sem igazán tudok fogyni -65 kg vagyok.Tavaly ősszel teherbe estem.A nőgyógyászom tanácsára elmentem az endokronológushoz,de a nővérke az ajtóból visszaforditott,mondván,hogy nem kell bemennem a doktor úrhoz,12. hétig nem kell vizsgálat. A 8. héten elvetéltem.A nőgyógyászom szerint ez sajnos elég gyakori,3 hónap után lehet próbálkozni.Októberben ismét terhes lettem,ekkor az endokrinológusom megkérdezte,emeljük-e az adagot? Végül nem emelte.A 8. héten ismét elvesztettem a babát.Teljes nőgyógyászati kivizsgálás következett,de mindent rendben találtak.Harmadszor is megpróbáltuk,megint elmentem az endokrinológushshoz,az eredményeim szerinte nem túl jók lettek.TSH:3.2 , fT4 13.1. A gyógyszeradag maradt,ezt a babát a 6. héten vesztettem el.Azt szeretném Öntől megkérdezni,hogy összefügghetnek-e a vesztések a pajzsmirigyem alulműködésével? Vagy valami más ok lehet? Nagyon el vagyok keseredve,és tudom,hogy már nem lehet visszaforditani a dolgokat,de ha lehetséges,szeretném tudni ,miért történt mindez. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Miranda
Tisztelt Miranda !

Elkeserített levelével és mindazokkal, amit leírt. Nyilvánvalóan nem ismerhetem részletesen a körülményeket, amelyek ilyen tragikus eseményekhez vezettek, de a segítés szándékával általánosságban leírok néhány irányelvet hangsúlyozva, hogy minden egyes egyén más és más, s nem célszerű a sablonos kezelés.
A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetű. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
A másik gyakori, de észre ritkán vett betegség a szülést követő pajzsmirigygyulladás. Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 13-21 %-ban !). A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirigy megduzzadása (stúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagy fokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
A jobb érthetőség kedvéért néhány ábrát is csatolok válaszomhoz. Immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget és gyermekáldást kívánok, tisztelettel:.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-23 13:44:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az Ön betege vagyok, sajnos legközelebb csak pár hónap múlva megyek Önhöz. Én lettem terhes lombik előtt, most vagyok a 13. hétben. A Bioextra D vitaminból napi 6000 NE-t szedek február eleje óta (akkor a D vitamin szintem az alsó laborérték fele volt, tehát nagyon alacsony). A Doktor Úr március 22-én nézette a szintemet, akkor a 25OH Choleca 40.53 lett (mértékegységet nem tudom). Tegnap újra megnézettem, de csak 10 nap múlva lesz eredmény. Több orvostól hallottam, hogy a 12. héten abba kellene hagyni a nagy dózisú szedést, mert a babánál csontosodási gondot okozhat. Ugyanakkor azt is olvastam, hogy napi 4000 NE véd a vetéléstől, segíti a terhességet, illetve hogy 10000 NE alatt nem is lehet túladagolás (napon alig vagyok amúgy). Tanácstalan vagyok, abbahagyjam, csökkentsem az adagot? Ha a mostani vérvétel eredménye azt mutatja majd, hogy még mindig nem értem el a határértéket, akkor folytathatom nyugodtan? Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Nagyon örülök a sikerének és annak is, hogy jól érzi magát, jól érzik magukat!
A Bioextra D vitamint szedje másnaponta 6000 NE-t. Az egyes módszerekkel végzett vizsgálatok eltérő eredményt adnak. A többi gyógyszet szedje.
Amennyiben szükségesnek látja, akkor természetesen korábban jelentkezzen kolléganőmnél és megbeszéljük a továbbiakat (Székely Melinda email: Szekelym@vipmail.hu). Ezért tettem „szabaddá” a pénteki napok egy részét, hogy ilyen rendkívüli esetekben segíthessek!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-23 13:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
36 éves nő vagyok,Basedow miatt tavaly novemberben near total pm eltávolításom volt. Azóta is kalcium és D vitamin pótlásra szorulok. PTH eredményem 12 pg/ml. Kérdésem az lenne, hogy van-e még esély a mellékpajzsmirigyem teljes regenerációjára? napi 1 citrokalciumot és 2 naponta 25 0,25mg Rocaltrolt szedek. Így a kalciumszintem 2,2 körül mozog, mikor csak 3 naponta szedtem a rocaltrolt az eredmény lement 2.06-ra. Kérdés: csökkentsem-e a bevitt gyógyszert annak érdekében, hogy működésre késztessem ezzel a mellékpajzsmirigyet vagy szedjem 2 naponta?megfelelőek ezek a gyógyszerek számomra? Szívműködés szempontjából mennyi lenne az ajánlatos kalcium étrék, illetve még egy utolsó kérdés: amennyiben nem számíthatok javulásra vállalhatok-e így gyermeket?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a regenerálódásra nincs sok esély. Egyelőre a Rocaltrolt nem hagyja el. A kálcium értéke lehetőleg ne legyen 2,4 alatt.
A gyermekvállalást illetően kb 6 hónapot kellene várnia.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-23 07:41:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Két gyermekes anyuka vagyok. Egy 16 és egy 15 éves lányom van. A 15 éves lányommal kapcsolatban van némi aggodalmam. Még nem jött meg a menstruációja (a nagyobbik lányom 13 éves kora óta menstruál) és a szőrnövekedése is erőteljesebb valamivel mint a korabeli lányoké. Az elmúlt időszakban elég fáradékony, aluszékony. Az iskolában is elaludt, 10 óra éjszakai pihenés után. A háziorvos laborvizsgálatra küldte a fáradékonysága miatt. A vér és vizeletvételi eredmények a háziorvos szerint rendben vannak, bár azt mondta valamilyen gyulladás lehet a szervezetében ezért góckutatásra küldte. (Sajnos nem tudom melyik érték volt magasabb a kelleténél, és a góckutatáson sem esett még át.) Nem tudom, hogy összefüggésbe lehet-e hozni az állapotával, de 1 vesével született. A jobb oldali vese teljesen hiányzik. Az év elején voltunk legutoljára hasi ultrahangon emiatt,(évente járunk) ahol mindent rendben találtak. Azt szeretném megkérdezni öntől hogy a leírt tünetek utalhatnak-e hormonzavarra? Érdemesnek tartana-e Ön valamilyen vizsgálatot elvégezni?
Válaszát előre is köszönöm!
Tünde
Tisztelt Tünde!

Amennyiben a panaszai nem oldódnának meg hamarosan, akkor gyermekendokrinológiai vizsgálatra célszerű volna elmennie.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-23 07:35:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja