
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Tisztelt Professzor Úr!
3 évvel ezelőtt pigment foltok (vitiligo) jelentek meg rajtam. Azóta sok bőrgyógyásznál jártam, ahol mindig nézték a TSH szintemet is. Nyáron észrevettem magamon egyéb olyan tüneteket, melyek alapján hormonváltozásra tippeltem. Egyre több vitiligo-s foltom lett, zavaró mértékű izzadás jelentkezett nálam, kissé felpüffedt az arcbőröm, indokolatlanul fáradt, feledékeny és ingerlékeny lettem és gyakran migrén gyötör. Anyagcserezavarokat tapasztaltam magamon és úgy vettem észre, hogy nagyon sokszor leszek szomjas. Az idei nyári szuperszenzitív meghatározás alapján a TSH szintem 2,760 mIU/l, ami a leleten a referencia határon belül van. Olvastam azonban arról, hogy a megadott határok hibásak lehetnek és az eredményem esetleg már kívül esnek. Kérem segítsen, hogy ezek a tünetek pajzsmirigy problémára utalnak és vizsgáltassam ki magam vagy minden tünet magyarázható más betegséggel, környezeti tényezőkkel.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Kata
Tisztel Kata!
Rendkívül aktuális kérdést tett fel. Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással az autoimmuni kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
A tásulásra vonatkozó ábrát mellékelem.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-21 12:44:57