SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
Évek óta babát szeretnénk, pajzsmirigy alulműködésem van, Letrox 100 gyógyszert szedek 1 éve, a TSH-m a kezdeti 10-es értékről ma már 1,8. Terheléses vércukor mérést végeztek 2 hónapja, ahol az értékeim a következők:
Glukóz 0' 4,8 mmol/l
Glukóz 60' 4,2 mmol/l
Glukóz 120' 3,9 mmol/l
Inzulin 0' 6,2
Inzulin 60' 62,9
Inzulin 120' 32, 0
Az endokrinológusom szerint nem szükséges gyógyszert szednem, mert a HOMA index csak 1,3. 2 sikertelen inszemináción vagyok túl. A kérdésem az lenne, hogy ez vajon akkor nem inzulirezisztencia? Ön szerint sem szükséges gyógyszert szednem a sikeres teherbeesés érdekében? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Minden jót kívánok!
Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Mindenek előzz tisztázni kellene a meddőség okát. Endokrinológiai, immunológiai vagy immuno-endokrin tényezők állnak-e a háttérben. Célszerű a problémát holisztikusan megközelíteni és nem egy-egy részkérdést kiragadni.
Erről most sokat írhatnék, mivel a kérdések özöne mellett e hónap végén a szakorvosoknak erről fogok továbbképzést tartani.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás.A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg.
Oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-20 12:30:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja