SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy tanácsot, segítséget adjon az alábbi problémámmal kapcsolatban:
2011. 08. 08-án C3 cytologiájú göbös, euthyreoid struma miatt near-total thyreoidectomia történt, postoperativ szövettan malignitást nem igazolt.
Szedett gyógyszereim: letrox 1x112,5 Rocaltrol 2x0,25 Citrocalcium 3x1 Gelbra 20 mg 1 Cerucal 2x1
Problémám a következő
Sajnos azóta sem tudták rendesen beállítani a hormont, sem a calcium szintemet. Minden reggel erős öklendezéssel, hányingerrel kellek. Már privát járok endokrinológushoz, de az eredmény ugyanaz. A TSH egyszer 47,5 rá hat hétre 8,6
stb. Ez már a mütét után óta tart. Ha emelnek az adagon akkor kb. 1 hétig nagyon rosszul vagyok (hasmenés, hányinger, vérnyomás emelkedés, remegés stb)
125-ös letrox mellett vérnyomás emelkedés, szapora szívverés stb. ha csökkentik akkor a TSH eredmény újra rossz lesz. Nem tudom mi az oka ennek, hogy ez Nálam nem akar rendeződni. Talán valami felszívódási zavar lehet? Annyit mondtak az orvosok, hogy a hormon valószínű újra fekélyt csinálhatott a gyomromba. Nagyon el vagyok keseredve, mert minden reggel a fent leírt tünetek jelentkeznek és már nem tudom mit csináljak.
A gyógyszert éhgyomorra veszem be, nem eszek, iszok fél órán keresztül. Utána gyorsan beszedem a gyomor védőt, de ez is csak 2 napig vált be.
Ebben szeretném a tanácsát, illetve a segítségét kérni.

Tisztelettel: Kopácsiné Marika
Tisztelt Kopácsiné Marika!

Olyan kérdést tett fel, amely sok beteget érint. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogadtatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat!!!!
• TSH elleni antitest jelenlétét

Kérdésében benne van, hogy esetleg a gyógyszerek a felelősek.Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítménye
Eze után összefoglalva azt írhatom, hogy a TSH meghatározás egyik lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. További kivizsgálást és kezelést, esetleg gyógyszerváltást javaslok. Tel:06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-06 11:13:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja