SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Önhöz járok pajzsmirigy betegségem miatt kezelésre, Letrox 75mg-ot szedek. A következő kontroll vizsgálati időpontom csak áprilisban lesz, ezért szeretnék pár tünetemre választ kapni.
Egy ideje ismételten nagyfokú fáradságot érzek, de annyira, hogy délután 5körül már azt érzem, hogy állva el tudnék aludni, illetve a szemeimet alig bírom nyitva tartani.
A másik problémám az állandóan visszatérő rosszullétek. Hányinger érzet, amit úgy érzem, csak édessel tudok csillapítani, ami segít is, de csak 1órán át, ez már pár éve tart sajnos. (persze nem mindig csillapítom édessel, csak amikor már elviselhetetlen az érzés) Az utóbbi 1-2 hónapban emellett a hányinger érzet mellett maró érzés érezek a torkomban (valószínűnek tartom, hogy a sav), illetve hányás közeli állapotba kerülök.
Pár hete hánytam is, ezért konzultáltam az asszisztensével, úgyanis a cypromix nevű gyógyszerre gyanakodtam, de Önnel való konzultáció utána, megnyugtattak, hogy ez a rosszullét valószínűleg valami vírusos megbetegedéstől fordulhatott elő, amit nem is zárnék ki, de másnapra semmi bajom nem volt. Azóta hányni nem hánytam, de sokszor 5-6x előfordult, hogy hányás közeli állapotba kerültem, illetve a rosszulléteim 1 héten 2-3x előfordulnak a többi napon semmi bajom. Segítségét szeretném kérni, hogy ezek mitől lehetnek?
Köszönettel:
Rita
Tisztelt Rita!

1.A fáradtság érzés ilyenkor téli időben sok okra, többnyire a melatoninra vezethető vissza, főleg pajzsmirigybetegségben szenvedők esetében.. A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős.. Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. Ha a szervezet sok fényt kap – tehát élettani körülmények között „nappal” van - a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint „sötétben”, azaz éjszaka. Bizonyos betegségek, vagy a korral járó változások hatására a szervezetben a melatonin termelődése csökken, így gyakran alvásproblémák jelentkeznek. Ilyen esetekben kedvező hatást érhetünk el a melatonin tartalmú táplálékkiegészítők szedésével is, de a legújabb felfedezések nyomán, természetes forrásból is pótolható a hiányzó hormon.
Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás, és való igaz, hogy táplálkozásunkkal jelentősen befolyásoljuk szervezetünk állapotát. Bizonyos ételek fogyasztása a hormonrendszer működésére is hatással van. Ennek legismertebb példája kétség kívül a szénhidrátok, inzulin termelésre gyakorolt hatása. Thaiföldi kutatók hasonló kölcsönhatást véltek felfedezni bizonyos déligyümölcsök fogyasztása és a melatonin szint emelkedése közt. A vizsgálatok során kimutatták, hogy az ananász, banán és narancs jelentősen megemelte a résztvevők szervezetében a melatonin szintet, mely a gyümölcsök fogyasztását követő 120. perc környékén volt a legmagasabb.
A melatonint szokás fiatalság-hormonként is emlegetni, s kedvező hatásait számos korábbi kutatás is igazolta. A fiatalság fenntartását a nyugodt és elegendő mennyiségű alvás biztosításán túl a melatonin egyéb következő, pozitív hatásai is segítik:
– antioxidáns hatásánál fogva véd a szabadgyökök sejtkárosító hatása ellen;
- javítja a szív- és keringési rendszer működését;
– tüneti szerként képes az Alzheimer-kór lefolyásának lassítására;
– egyes rosszindulatú daganatos betegségek kezelését segíti;
- erősíti a szervezet immun-védekezését;
- megkönnyíti az időzónák átlépését, illetve a több műszakos munkavégzésből adódó zavarokat.
2. Az édesség iránti fokozott érzését gyakori kisebb étkezésekkel tudja csillapítani.
3. A Cypromix nem szokott ilyen tüneteket okozni.
Amennyiben panaszai továbbra is fennállnának, akkor ismételt konzultáció, soron kívüli vizsgálat indokolt lehet.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-12 07:37:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja