SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Már 2 éve küzdök a hirtelen jött túlsúllyal, több háziorvos által vizsgált laborom (Tsh) és ultrahang lett normális 2 év alatt. Ezért nem küldtek további vizsgálatokra. Édesanyámnál pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg kb. 6 éve.

A nőgyógyászom javasolta, hogy kérjek egy időpontot endokrinológushoz, a fokozott szőrnövekedés, és túlsúly miatt, fél évre kaptam is egy időpontot.

1 éve próbálkoztam a teherbeeséssel, míg végül sikerült és mit ad Isten? pont akkor mikor mennem kellett az endokrinológiára.

Ebből kifolyólag csak pár hormont tudtak nézni:
sTSH: 10880
ft4: 12.1
ft3: 4.7
Anti-Tpo AAt: 2415.2
Kortizol8-10: 161.3
17-OHP: 5.3

Eközben kórházba kerültem erős vérzés miatt és sajnos elvetéltem 7 hetes terhesen, ezt műtéttel fejezték be. Egy hétre rá megkaptam az előbbi értékeket levélben, amiben visszahívtak, hogy megfigyeljék a terhességet.

Visszamentem, de sajnos helyettesítés volt és azt mondták, hogy nincs teendőm mivel hogy elvetéltem, jók az értékeim. (Ebbe én nem nyugodtam bele)
6 hétre a vetélésem után újból terhes lettem, amiért meg is kaptam a letolást a nőgyógyászaton, és sajnos másnap már a mentő vitt a kórházba mert elöntött a vér, és újból elvetéltem kb. 3 hetesen.

Ma erőt vettem magamon, hogy visszamenjek az endokrinológushoz, hogy elregéljem a történetem, elküldött újabb vérvételre
(FSH, LH, ösztrogén, 17 OHP, prolactin, makroprolactin, SHBG, tesztoszteron, DHEAS, androsztendion, éhgyomri insulin és glucos), ezen kívül Haemostasis szakrendelésre!

A státusz: a Jo. lebeny kissé nagyobb, durván egyenetlen felszínű, nem nyomásérzékeny.


A vérvétel ma megtörtént a ciklusom 5. napján ennek 4 hét múlva lesznek meg az eredményei, a haemostasis szakrendelésre december 10.-re kaptam időpontot.

Addig is írtak fel Euthyrox 50 ug-t egy hétig fél utána pedig 1 szemet.

Professzor Úr szerint mire gyanakodhatnak? Tudom, hogy akkor lesz pontos az eredmény, ha már meglesz a vérvétel, de iszonyatosan ideges vagyok!
Nem akarok újból elvetélni, és már nagyon szeretnék babát.
Igaz védekezünk, de ha véletlenül becsúszna egy újabb terhesség, abból lehet baj a gyógyszer szedése mellett is?

Őszinte köszönettel!

Tímea
(25 éves)
Tisztelt Tímea!

Számomra is elkeserítő, ami Önnel történt. Érthető módon felelősségteljes véleményt csak vizsgálat után mondhatok, de eddigi tapasztalaim szerint teljes remény van a gyermekáldásra. Természetesen a tervezett vizsgálatokon kívül immunológiai vizsgálat is szükséges.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
• A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
• Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-31 07:40:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja