SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Ezelőtt 2 évig kezeltek pajzsmirigy túlműködéssel, végig Metothyrint szedtem rá, melyet márciusban hagytam abba. A pajzsmirigy túlműködésem újra előjött fél év után, így szeptemberben újrakezdtem a Metothyrin szedését, napi 3 tablettával. 5 hete szedem, azóta az első vérkép leletem (mai) az alábbit mutatja:
THYREO.STIM.H. 0.02 uIU/ML
ZABAD T3 (FT3) 3.79 pmol/L
SZABAD T4 (FT4) 8.88 pmol/L
Számomra a TSH eredménye megdöbbentő, napi 3 db Metothyrin szedése mellett. Előző eredményem TSH-ja 0,01 lett, a T3 pedig 93 értékű (szeptember).
Kérdésem: Lehetséges, hogy a Metothyrin nem hat? Mi lehet ennek az oka, elő szokott ilyen fordulni? Mit lehet tenni?
Köszönöm a válaszát és a segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy valóban túlműködése van-e vagy csak a TSH szintje volt alacsony. Másrészt tisztázni kellene, hogy a háttérben göbös betegséh vagy autoimmun kórkép húzódik-e meg?
Álljon itt erre egyik betegem példája:Egy 30 éves hölgy keresett fel, mert 5 év óta kezelik folyamatosan pajzsmirigy túlműködés miatt, de a TSH értéke csak nem akart rendeződni. Azóta 25 kg-t hízott és cukorbetegsége is kialakult. Menzeszzavara is volt, de arra azt a javaslatot kapta, hogy szedjen fogamzásgátlót. A beteg tudta (internetről), hogy a túlműködés esetén valóban alacsony a TSH, de azt nem, hogy ez nem mindig van így. Kiderült, hogy nem túlműködés, hanem agyalapi eredetű csökkent pajzsmirigyműködés áll fenn és ezért nem Metothyrint, hanem pajzsmirigy hormon-készítményt kell (kellett volna) szednie. Ennek hatására testsúlya normalizálódott, cukorbetegsége megszűnt (csak diétára szorult).
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik!!!. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-27 07:39:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja