SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Személyes konzultációra sajnos csak augusztusra kapnék időpontot, így kénytelen vagyok ezúton Önhöz fordulni:
45 éves nő vagyok. A pajzsmirigyem évek óta mindkét oldalon göbös, eddig mindig normofunkciós volt. Édesanyámat kétszer operálták hideg göbbel. 2012 novemberi laboreredményeim: TSH: 1,01 mU/L, CK: 220,25 U/L, Limphocita 44,3 %, a többi normál tartományon belüli. Tüneteim: szinte mindig fázom, kezem-lábam jéghideg, lelassult az anyagcserém, fáradékonyság, alvásproblémák, alsó lábszáram szinte pikkelyesen száraz, memóriám gyengült, depresszió tüneteit szerencsére nem tapasztalom. Ahhoz, hogy súlyomat tartani tudjam, napi 1000-1200 kilókalóriás étrendet tartok, hetente legalább háromszor erőteljesen sportolok. A karácsonyi szünetben a diétát és sportot kihagytam, így 4 kg-ot híztam, mindössze 10 nap alatt. Családtagjaim hasonló életvitel mellett nem híztak, ez ijesztett meg.
Szíves véleményét kérem, normál TSH mellett fenti tünetekkel érdemes-e tovább vizsgálódni s milyen irányban, vagy fogadjam el, hogy ilyen típusú vagyok.
Válaszát előre is köszönöm, őszinte tisztelettel
Kornélia
Tisztelt Kornélia!

A TSH érték önmagában nem elégséges egy diagnózishoz és kezelési tervhez. További vizsgálatok és holisztikus megközelítés célszerű.
Miért? A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Mi az ún. normál érték?
Az alábbiak az irányadók a TSH értékek esetében. Hangsúlyozni kell, hogy csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részben diagnózist
Remélem mielőbb sikerül találkoznunk, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:13:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja