SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr/ Nő!

21 éves vagyok és több éve rendszertelen a mentruációm.16 évesen 2 évig Belara nevű fogamzásgátlót szedtem a menstruációm beállítása miatt, majd később amikor nem szedtem nem állt be továbbra sem. Ezt követően szüneteltettem a gyógyszer szedését 4 évig, de menstruációm nem állt be, én a gyógyszer mellékhatására gyanakodtam, hogy még nem ürült ki a szrvezetemből és ezért van ez így.

Ez idő alatt sajnos 2-szer kellett Escapelle 72 órás tablettát bevennem, ami pár napon belül megis hozta a vérzést. Ezt követően a nőgyógyász Diane 35 típusú fogamzásgátlót írt fel januárban, mivel PCO-t diagnosztizált.

Elkezdtem szedni, de csak 1 hónapot szedtem, mert endokrenológushoz küldött a házi orvosom. Már voltam terheléses vérvételen és sima vérvételen is de nem állapítottak meg nálam cukorbetegséget, csak egy enyhe pajzsmirigyalulműködést.

Most az endokrenológus azt mondta, hogy kezdjem el szedni újból a Diane 35-öt a ciklusrendezés miatt plusz Letroxot napi 25 mikrogrammot. Nagyon félek a Diane 35 -től mivel sok rosszat olvastam a lehetséges mellékhatásokról, ami csak akkor jön ki ha abbahagyom.

A kérdésem az lenne, hogy Ön tud másik hasonló gyógyszert vagy Ön szerint most mit tegyek?

Sok oldalon olvastam, hogy 3-s kezelés kell: mozgás, gyógyszer és az étkezésre való odafigyelés. Januártól elkezdek edzőterembe járni és ott futni és egy kicsit kondizni, az étkezésemre jobban odafigyelek, és akkor Ön szerint ezek a gyógyszerek hatásosak lesznek a problémámra?

Előre is köszönöm válaszát:
Melinda
Tisztelt Melinda!

Erről a témáról ezen a honlapon is sokat írtam.
A gondot abban látom, hogy nem derült ki vérzészavarának pontos oka. Már korábban is PCO-t észleltek?
Amennyiben PCO vagy ahhoz hasonló állapot állna fen, akkor egyelőre gyógyszer helyett az alábbiakat javaslom:Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
Fontos megemlítenem, hogy vérzészavar, ill. PCO gyakran társul pajzsmirigybetegséggel:
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-04 16:02:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja