SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Páromnál kb.2éve hyperthyreosist diagnosztizáltakA gyógyszeres terápia nem segített,hol nulla a TSH-ja,hol pedig elszáll..Most ott tartunk,hogy műtétre lenne szüksége,és egy olyan orvosra ,aki végre emberi hangon szól hozzá.A műtét most már sűrgős lenne,de nem tudjuk ,hova forduljunk.Ön tud-e ebben segíteni,és ha igen ,mennyit kellene várni egy műtéti időpntra.
UI: én az eü-ben dolgozom és nagyon csalódott vagyok amiatt amit a "másik"oldalon állva tapasztalok.Köszönettel és tisztelettel:egy tanácstalan olvasó
Tisztelt "egy tanácstalan olvasó"!

Mindenek előtt tisztázni kellen, hogy valóban hyperthyreosisa van-e és ha igen, akkor mi okozza a túlműködését.
A helyzet az, hogy akkor beszélünk hyperthyreosis tünetegyütteről (!), ha a pajzsmirigy a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
A műtét lehet megoldás, de bizonyos esetekben a betegség utána ismét jelentkezhet (ha auroimmun eredetű).
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-03-21 08:50:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja