SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
3 gyermekem van, mindegyik terhességem előtt ellenőriztettem a TSH,T3,T4 értékeimet, mert a családban anyai és apai ágon is vannak pajzsmirigy alulműködéses betegek, sőt a testvéreim is azok. Ezen ellenőrzések során 4,4-5,6 között volt a TSH. T3,T4 határon belüli. A háziorvos elküldött szakrendelésre a Váci kórházban, ahonnan zavartak, hogy nem rájuk tartozik, hogy én babát tervezek, ilyen TSH értékkel miért zargatom őket.
Most a második gyermekem is elérte az iskola érettséget és nála diszkalkulia gyanút állapítottak meg, míg a nagyobb testvérnél tanulási nehézséget (még nincs kimondva hivatalosan, hogy diszlexia, arra várni kell tanév végéig).
Kérdésem, hogy lehetséges-e, hogy a kezeletlen pajzsmirigy alulműködésem miatt küszködnek gyermekeim tanulási nehézségekkel? Vagy ez a TSH érték még nincs káros hatással a magzat egészséges fejlődésére?
A pajzsmirigy alulműködéses húgom még gyermekvállalás előtt áll, neki is hasznos ez az információ.
Köszönöm!
Xéna
Tisztelt Xéna!

A pajzsmirigy normál működése valóban szükséges az egyén számára és a magzati fejlődéshez.
Azt bizonyítani, hogy a gyermek diszkalkulia gondja a tehesség alatti hormonális értékekkel összefüggésben lenne- így utólag- nem lehetséges. Arra viszont rávilágítja a figyelmet, hogy a pajzsmirigy működésének, esetleges gyulladásának okát célszerű időben felismerni.
Lényegesek az alábbiak: a jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-03-14 10:55:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja