SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy működési zavarral kapcsolatban szeretném a véleményét kikérni.
29 éves nő vagyok, 3 évvel ezelőtt szültem. Gyermekem 1,5 éves kora körül kezdődtek a panaszaim: általános rossz közérzet, iszonyú fáradtság, idegesség, pánikrohamok, szorító érzés a nyakamban. TSH értékem ekkor 4,837 volt, másfél hónap múlva viszont leugrott 2,178-ra kezelés nélkül. Állandó reggeli fáradságot éreztem, időnként viszont idegességet, inkább izgatottságot (rosszulléthez közeli érzés), a szinte állandósult pánikrohamok miatt antidepresszánst szedtem másfél évig. A tüneteim kb. fél év alatt javulni kezdtek, van olyan hónap, amikor teljesen jól érzem magam, néha viszont csak akaraterővel tudom elnyomni magamban a „rosszullétet”.
Egyéb betegségeim: coeliakia, vitiligo (4 éve alakult ki). Édesanyámnak alulműködik a pajzsmirigye, testvéremnél nemrég mellékvese hormonzavart diagnosztizáltak.
Fél évvel ezelőtt szinte azonnal sikerült teherbe esnem, de sajnos korán elvetéltem. Szeretnénk ismét kisbabát, ezért kérném a véleményét. Háziorvosom nem küldött tovább endokrinológiára, mondván, hogy alulműködő pajzsmirigyről van szó és felírja nekem a Letroxot. Ön szerint is valóban erről van szó, és megfelelő az alábbi kezelés, vagy szükség lenne még vizsgálatokra? Eddig a teljes vérképen kívül (ami jó) csak TSH, FT3, FT4 értékeket vizsgáltak, illetve nyaki UH-n voltam. Pajzsmirigy UH képe a „beteg alkatát figyelembe véve szabályos”. Alacsony, vékony termetű vagyok, ami a coeliakiának és a szigorú diétának is betudható.

Laborértékek:
2011. 06. 17-én TSH 4,837 (FT3, FT4 eredmény nem érkezett meg, így másfél hónap múlva meg kellett ismételni)
2011. 07. 29-én TSH 2,178 (kezelés nélkül változott az érték)
2012. 07. 31-én TSH 5,255, FT3-FT4 határértéken belüli, ettől kezdve Letrox 25 szedése
2012. 11. 20-án TSH 4,340 és mivel terhes lettem, Letrox 75-re emelés (2012. decemberében, 9 hetesen sajnos elvetéltem)
2013. 03. 05-én TSH 0,042; FT4 24,22; FT3 6,53; jelenleg Letrox 75 csökkentve fél tablettára (kb. 37 microgram)

Várható, hogy megfelelő kezelés mellett, ha beáll a TSH szint, akkor elmúlnak a pánikszerű rosszullétek, esetleg a vitiligo terjedése is? Előre is nagyon köszönöm válaszát!

Tisztelettel: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Több olyan összetett kérdést tett fel, amelyre itt helyhiányában sem tudok részleteiben kitérni.
Lényeges azm,hogy bizonyos autoimmun betegségek genetikai okok miatt is társulhatnak egymással. Napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.
Ami a TSH-t illeti, ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő(nem a pajzsmirigy!) és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy ezek a kórképek ma már nem csupán vizsgálhatók, hanem kezelhetők és megelőzhetők.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-03-13 11:36:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja