SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Már évek óta próbálok teherbe esni, és a következő lombik előtt állok. Tavaly év végén volt az első terheléses vizsgálatom, melynek eredménye a következő volt. Glükóz 4,9 mmol/l, 60' 8,4, 120' 7,6. Inzulin: 14,55 uU/ml, 67,48 és 80,74. Ekkor a nőgyógyászom endokrinológushoz küldött azzal, hogy erre gyógyszeres kezelés szükséges. Az endokrinológus szerint ezen értékek alapján szénhidrátanyagcsere nem volt igazolható, de javasolta, hogy szénhidrátban szegény étrendet tartsak és sportoljak. Ekkor a súlyom 82 kg volt a 173 cm magasságomhoz. Április végén kontrollvizsgálaton voltam ekkor az eredményeim a következők lettek: Glükóz: 5,8 mmol/L, 60' 7,0, 120' 5,3. Inzulin: 9,7 mIU/L, 72,7 és 31,0. HOMA IR: 2,5.
Itt az inzulin más mértékegységben van megadva, mint a tavalyi leleten. A súlyom a diéta és mozgás eredményeként 74 kg-ra csökkent. Az lenne a kérdésem, hogy ezekkel az értékekkel belemerjek vágni a következő lombikba, mely kb. két hónap múlva esedékes, vagy esetleg gyógyszeres kezelés szükséges, természetesen a diéta és a sport mellett. Válaszát előre is megköszönve. Tisztelettel egy reménykedő kismama jelölt.
Tisztelt reménykedő kismama jelölt!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy milyen endokrin, ill. immunológiai okok akadályozták a teherbe esését.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat . Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiken inzulin rezisztenciájuk van
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-06 07:46:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Már több mint harminc éve van pjzsmirigy nagyobbodásom, de csak három éve kezdett el foglalkozni a háziorvosom vele. A szükséges vizsgálatok után megállapította, hogy hideg göbjeim vannak, főként a jobb oldali nagyobb, de nem rosszindulatú és a működés megfelelő. Ezért műtétet javasoltak, a sebész viszont azt mondta nem szabad hozzányúlni, mivel semmilyen panaszt nem okoz, nincsenek semmilyen tüneteim és azt sem tudjuk mennyi idő alatt növekedett meg.
Januárban elmentem egy kontrollra ultrahangra és ott kiderült, hogy a jobb oldali tovább nagyobbodott, a normális négyszerese. De továbbra sincs panaszom, nem okoz nyelési nehézséget. Nem szeretném a műtétet, látok rossz példákat magam előtt. Olvastam valahol egy cikket Öntől, amiben egy eljárást emlegetett egy mondat erejéig, mi szerint van egy eljárás, ami a göbök visszahúzódását eredményezheti. Szeretném a tanácsát kérni.
Köszönettel: Ménesiné Erzsébet vzsike63@gmail.com
Tisztelt Ménesiné Erzsébet !

Az elmúlt év elején erre a témára irányította a figyelmet a világsajtó is, mivel több politikusnál és közéleti személyiségnél találták ezt a betegséget. A legnagyobb nyilvánosságot kétségtelenül az argentin elnök Cristina Fernandez de Kirchner kapta, akinél a pajzsmirigy göbét és a rákot ez évben diagnosztizálták, és január 4.-én operálták (1. ábra). A göböt saját maga is észlelte, orvosai tapintották, a citológiai vizsgálat indokolttá tette a műtétet, amelynek szövettani eredménye ún. papilláris karcinóma volt. Ez - miként erre ki szeretnék térni - a legkevésbé rosszindulatú és ezért jól kezelhető betegség. A 20 éves túlélés 99%!
Fontos tudni, hogy a strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. Ez lehet egyenletes, tehát diffúz jellegű vagy göbös, amikor jól látható, esetleg tapintható göb észlelhető
A pajzsmirigy rákok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon 45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező.
Az alábbiakban röviden foglalom össze a legfontosabb endogén (genetikus) és exogén (külső) okokat, amelyek szerepet játszanak a pajzsmirigy göbök kialakulásában és egyben a kezelés, a megelőzés gyakorlati kérdéseihez is közelebb visznek bennünket.
I. Endogén (genetikai) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a pajzsmirigysejtekre specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az képződése és működése csökkent. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus (testi) mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
I. Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része. Észak-Kelet Magyarországon és Budapesten 1822 várandós anyát vizsgáltunk meg. A vizsgáltak 56,3 %-ában jódhiány volt kimutatható. Ezek közül 482 személy napi 100-150μg jódpótlásban részesült. Úgy látszik, hogy az esetek 45,0 %-ában ez az adag még nem volt elegendő, mivel a vizelet jód-ürítés 100 μg/l alatti volt. Strúmát az esetek 15,6 %-ában, göböt 11,7 %-ban mutattunk ki és az esetek 4,8 %-ában a göb mérete meghaladta az 1 cm-t. A nyert adatok szerint a vizsgált régiókban az esetek 56,3 %-ában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség (kb. 200 μg/dl -re). Fontos azt is megjegyezni, hogy az anorganikus jód bevitele előtt ki kell zárni a pajzsmirigygyulladás lehetőségét, mert az anorganikus jód bevitelével árthatunk, gyulladást válthatunk ki!
Ami az injekciós kezelésre vonatkozik, az valóban megoldható és gyakorta végzem. Azonban egyetlen előfeltétele van: a biopszióvála rosszindulatú folyamat fennállsát ki kell zárni előtte!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-06 07:41:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Eredetileg Basedow típúsú túltermelésre kaptam Methotyrint 3 évig,majd 185 MBq erősségű radiójód tablettát 1 éve.A kialakult alulműködésemre jelenleg Letrox 50-ből napi 1 darabot szedek már hónapok óta.A TSH eredményem tökéletes,de a tünetek nem múlnak el.Kis mozgás után is(például felmegyek egy pár lépcsőn)nagyon gyorsan kifulladok,időnként alig tudok nyelni,alvásproblémáim vannak,koncentrációs problémáim,stb.
Az Ön cikkeinek elolvasása után úgy érzem,tudna segíteni a tüneteimen és fel szeretném keresni a rendelésén.
Beutalóval tud esetleg fogadni a Budai Irgalmasrendi Kórházban is,vagy a magánrendelésén jelentkezzek?
A XVIII.kerületben van az állandó lakcímem.Köszönöm a tájékoztatását! Keresztes Aranka
Tisztelt Keresztes Aranka!

A mesterségesen kiváltott (izotóp kezelés) utáni csökkent működés kezelése nem olyan egyszerű, hogy egy ún. normál TSH-val el lehetne intézni. Ezt próbáltam legutóbbi rövid figyelemfelkeltő írásomban jelezni. Kérésére igyekszem segíteni, de reneléseim rendkívül túlzsúfoltak, van ahol már a következő év elején tart az előjegyzés. Azt tanácsolom, hogy kolléganőmnél jelentkezzen e-mail-en és megpróbálok időpontot találni (előfordul, hogy valaki nem tud bejönni és ilyenkor felszabadul egy-egy hely). e-mail cím: szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-03 07:41:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
24 éves lány vagyok és történetem 2 hónappal ezelőtt kezdődött.Heves fejfájással ébredtem,ami nálam sosem volt gyakori.Nem vagyok érzékeny az időjárás váltakozására,nem volt sosem migrénes fejfájásom és tulajdonképpen csak és kizárólag akkor fájt a fejem,ha beteg voltam-illetve a betegség előtt egy nappal.Így most is elkönyveltem,hogy valószínüleg elkaptam valami kis fertőzést.De más tünetem(torokfájás,orrfolyás)nem alakult ki és a fejfájás egyre inkább hevesebb lett.Később intenzív hányingerrel párosult.Terhességre gyanakodva(bár egyenlőre nem tervezünk babát) terhességi tesztet is készítettem,ami negatív lett.Gyakran gyötört korábban álmatlanság is,illetve furcsa \"csengés-zúgás\"a fülemben.Mostanában furcsa nyomást is éreztem a szememben.Egyszer fáztam,majd hirtelen melegem lett.Elmentem hát a háziorvosomhoz,aki beutalt vérvételre. Melynek alapján háziorvosom Hashimoto thyreoiditis gyanújával további vizsgálatokra utalt be az itteni (Bécsi) Nuklearmediziniára melyre május 16.-án fog sor kerülni.
Február 23.-ai Vérvétel Eredményem:
TSH:28,97
T3:1,15
T4:0,7
aTPO:43,1
TAK:483
Ezt követően elrendelte 50mcg Euthyrox szedését.Illetve ultrahangos vizsgálatot,melynek alapján jobb oldalon 7mm,bal oldalon 1cm-es göb látható és jelenleg a pajzsmirigyem egyértelműen alúlműködik.
A tabletta szedése során folyamatosan enyhült a fejfájás és a nyomás érzése a szemben.majd 6hét után kontroll vérvételre mentem.
TSH:2,72
T3:1,08
T4:1,1
A doktornő azt mondta nagyon jó az eredmény,de emeljük azért meg az adagot 25mcg-mal,hogy tehermentesítsük teljesen a pajzsmirigyet.így is tettem.Egy hete viszont ismét gyakran álmatlanság és fejfájás gyötör,bár nem olyan heves,mint korábban.Valamint nyomás-gombóc érzés a torkomban.
Mint gondol doktor úr ez a mennyiség már sok nekem?Ezért jelez megint a szervezetem?A doktornő szerint például a fejfájás nem tipikus tünet és végig azt mondta,hogy ez nem ettől van!De én úgy gondolom igen!Mit gondol ön?
(Ami még fontos lehet a családomban nem ismert autoimmun betegség.)
Válaszát,véleményét előre is hálásan köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel: V.Virgínia
Tisztelt V.Virgínia!

Valóóban vannak olyan értékei, amelyek elviekben pajzsmirigybetegségre utalhatnak.
Néhány fontos dolgot ki szeretnék emelni:
1. Valószínüleg az izotóp vizsgálatra a gyógyszer szedése előtt már sor került. Az Euthyrox elkezdése után ugyanis az izotóp vizsgálat nem értékelhető!
2. A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-02 11:36:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Kb. 1 hónappal ezelőtt részt vettem a településünkön tartott egészséghéten, melynek keretein belül több belső szervet vizsgáltak ultrahanggal. A Pajzsmirigy vizsgálatnál a jobb lebeny alsó harmadában 7x4 mm-es echoszegény göböt találtak. Az isthmus vastagságának maximuma 5-6 mm. Az alapszerkezet diffusan durvább. Vascularisatioja átlagos. A pajzsmirigy nem nagyobb. A vizsgáló orvos mondta, menjek el vérvételre, melynek TSH eredménye 1,55 miu/L lett. Visszamenve a háziorvosomhoz, azt mondta ez egy jó eredmény, nem kell semmit tenni.
Szeretném kikérni az ön véleményét is. Valóban nincs semmi tennivaló? A legközelebbi UH vizsgálat mikor szükséges? Mire kell nekem odafigyelnem a hétköznapi teendőim során?
Válaszát köszönöm: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

A TSH egy pillantanyi funcióra utaló adat. . Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
A TSH tehát önmagában nem magyarázza a göb jelenlétét és annak természetét.
További vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-02 11:04:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretnék egy kis felvilágosítást kérni, hogy mire számíthatok a következő problémámmal. Február közepén kezdődött egy megfázás után a panaszom, gombóc érzés a torkomban. Először azt hittem, hogy valami szövődmény maradt vissza, el is mentem orr-fül-gégészetre, de a doktor azt mondta , nincs a torkommal semmi baj, így elkezdődött pajzsmirigyre a vizsgálat. A pajzsmirigy hormonnál semmi eltérés nem volt kimutatható. Leírom Önnek az ultrahang és az izotóp vizsgálat eredményét, mert kicsit megvagyok ijedve, és sajnos csak május közepére tudtam bejelentkezni szakorvoshoz.
UH: Jobb lebeny nem nagyobb, bal lebeny kissé nagyobb. A bal lebenyben az isthmus-lebeny határon egy 14 mm-es körülirt, kissé inhomogen isoechoicus göb látható, melyben érdemi keringési eltérés nem detektálható, az ithmus itt kissé szélesebb. Egyebütt az isthmus 2-4 mm széles. A bal lebeny alsó pólusában egy 18-16-15 mm-es jól körülhatárolt, isoechoicus göb látható, benne a keringés nem fokozott. A jobb lebeny kp.harmadában egy 4x3x3 mm-es körülirt echoszegény göb van. A trachea érdemben nem dislocalt, nem komprimalt. Pathológiás nyirokcsomó nem látható
Izotóp: A normálisnál nagyobb, szimmetrikus pajzsmirigy, mely a nyak középvonalában helyezkedik el. Alsó széle fekvő helyzetben a jugulum vonalát 0,5 cm-re közeliti meg. az isthmus kiszélesedett. Mindkét lebeny mindkét irányban mérsékelten megnagyobbodott. A bal lebeny caudlis részének területén egy csaknem 2 cm-es , a jobb lebeny középső és caudlis harmadának határán ( az isthmus közelében) egy kb. 1,5 cm-es, környezetéhez képest csökkentebb aktivitású terület látható, melyek megfelelnek az ultrahang leletben leirt göböknek.
Orvosi vélemény: sturma nodosa hideg göbbel mindkét lebenyben. Tc-uptake: 2,3%(0,4-4 % normális)
Szeretném megkérdezni, hogy ez okozhatja-e a nyelési nehézséget, és milyen kezelésekre lehet számítanom, gyógyítható-e. Nagyon szépen köszönöm válaszát ! Tisztelettel és üdvözlettel : Sz. Lászlóné
Tisztelt Sz. Lászlóné!

A leírásból még nem lehet diagnózist mondani, de a struma fennállása egyértelműnek látszik.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A további vizsgálatok után oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-02 08:05:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Talán emlékszik rám a nővéremmel járunk Önhöz Egerből.
A legutóbbi vizit alkalmával említette prof. Úr , hogy a "Meforal" szedése , lehet, hogy nekem is javallott lenne.
Egy kicsit el vagyok keseredve, mert sajnos nem megy a fogyás, sőt inkább a másik irányba indultam el.
Azt szeretném kérdezni, hogy a jelenlegi leleteim alapján tud-e javaslatot adni, hogy kezdjem-e avagy sem a nevezett gyógyszer szedését. Sajnos csak novemberre van időpontom Önhöz és az még nagyon sokára lesz.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Göncziné Judit
Eger
Tisztelt Göncziné Judit!

Egyelőre az elkezdett Euthyrox125-ből 1 tbl-t szedjen, a Meforal szedése előtt további vizsgálatok célszerűek. Ezekre valószínüleg korábban is sor kerülhet, kérem e-mail-en egyeztesse az időpontot kolléganőmmel: szekelym@vipmail.hu (november előtt lesz hely, kérem hívatkozzon erre a levelünkre!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-05-02 07:59:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm válaszát!("24 éves nő vagyok március 29-én voltam professzor úrnál.((Hashimoto thyreoditis, Struma nodosa,gluténérzékenység,laktóz és szójaérzékenység")A gluténmentes ,szójamentes,laktózmentes étrendet szigorúan tartom. JEnnek ellenére vannak az előző levélben leírt tünetek.Elnézést ,hogy leírom,de ma zöld színű volt a hasmenés.Hányingerem van evés után és szédülök. Lehet ez idegességtől, vagy fertőzéstől?Sajnos még itt külföldön nem tudok elmenni orvoshoz.
válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
H.Vanda
Tisztelt Vanda!

Sajnálom, hogy ilyen tünetek léptek fel. A legutóbbi leleteit mellékelem.
A helyzet az, hogy a gliadin pizitivitűs mellett az kenyérélesztőre is allergiás, amely okozhatja panaszait.
Vizsgálatok:TSH: 5.7 fT4: 11.54 fT3: 3.89 Thyreoglob.: 2.88
TPO-At: 518.20 TG-AT: 863.90 Insulin : 9.27 FSH: 6.5
LH: 3.4 Prolactin: 220.9 PTH: 38.26 Osteocalcin: 37.80
Se B-CrossL.:320.3 BCros/Osteoc:8.47 P1NP: 73.04 CR_P1N: 4.39
25OH Choleca:34.93Vércukor: 5.89 Ca: 2.53 P: 1.35
CRP: 0.77 Szérum vas: 23.70 Transferrin: 3.33 TVK: 75.8 Tfs%: 31.3
Gastropanel Intrinsic f.:negatív PARI: ++pozitív
T.transglut.:negatív ASCA: +++pozitív
Gliadin: +++pozitív
Célszerű volna: Laktóz és gluténmentes étrend, az élesztővel készült ételek kerülése, Letrox50 1 tbl/nap, Szelén Vital Béres ből egyelőre 1 hónapos szünet (ez is tartalmazhat élesztőt!), Milgamma inj. kúra, Alpicort Plus külsőleg, Progastro 825 előírás szerint, cékla por.
Mielőbbi javulát kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-30 11:52:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Egy jóindulatú pajzsmirigy ciszta válhat rosszindulatúvá? Vagy ha egyszer megállapitást nyert,hogy jóindulatú,akkor az is marad? Ha mégis válhat,akkor az mennyi idő múlva?
Tisztelt Kérdező!

Et attól függ, hogy mi váltotta ki a cisztát (gyulladás?).
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.Az egik betegnyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot .A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött . Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
Ezért a ciszta ellenőrzése javasolt.
Jó egészséséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-30 11:04:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
24 éves nő vagyok március 29-én voltam professzor úrnál.((Hashimoto thyreoditis, Struma nodosa,gluténérzékenység,laktóz és szójaérzékenység).Letrox 50-t, béres szelént, pro gastro-t szedek. Milgammat is szedtem, de az nem szívódott fel, ezért most 2 hetente milgamma injekciót írt fel profeszor úr. Két hete külföldre költöztem(Innsbruck). Kb. azóta nem vagyok jól, többször van hasmenésem, hányingerem, feszült vagyok és ideges, nyomás van a gyomromban.Nincs étvágyam (előtte volt), a szám fáj, kirepedt ég és kiszáradt.
Nem tudom mit csináljak, mert így a gyógyszer is \"kijön\" belőlem...Másik kérdésem. milgamma injekciót lehet hetente beadatni, vagy elég ilyen állapotban is 2 hetente?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel H.Vanda
Tisztelt H.Vanda!

Pajzsmirigy állapota nem okozza panaszait.
A szója és glutenmentes étrendet javaslom. A milgamma inj-t kaphatja hetente.
Javlást és jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-30 10:57:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

(Dg.: Aut. thyr. Th:Lansoprazol 30mg; Letrox 75 ug; SZelén Vital 1tbl; Brinaldix 20 mg; Verospiron 25 mg; Káldium Retard 1 tbl; D3Vit 2 naponta.)

Április elején voltam Önnél, a mensesem akkor rendeződni látszott, mivel egy alkalommal 29 napos volt a ciklusom, de sajnos úgy tűnik, csak a Letrox adag csökkentése miatt történt, mert azóta megint 25 napos a ciklusom.

A nagyobbik panaszom az, hogy a jó idő beálltával elkezdtek megint nagyon vizesedni és fájni a végtagjaim, hétvégén már alig tudtam menni, nem hajlott a lábam, és a talpam felé is feldagadtak a lábaim. A doktor úr utalt rá a találkozásunkkor, hogy ez a vizesedés inkább hormonális okokkal függ össze. A Verospiron valamennyire segített is, most viszont a meleg miatt nyilván jobban tágulnak az erek, és ettől megint erősen fokozódott sajnos.

A hormonális kezelésre a doktor úr a Wild Yam-et javasolta még az előző találkozásokkor, illetve a Premenst. (Premenst szedtem egyszer egy éve, akkor éppen a negatív tüneteket erősítette vagy hozta ki (erős görcsök menses előtt már, mellfájás, erős vérzés, stb). Doktor úr akkor leállította a szedését.)

Kérdésem, hogy doktor úr mit javasol? A Wild Yam-et próbáljam meg, vagy inkább maradjak az érfalerősítőnél (pl. DioPP)? A Wild Yam egyébként hol és milyen formában kapható, és kellene-e mellette szedni a a Verospiront?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

A Wild yam kapható a Fitotéka, ill. herbaria üzletekben. A Verospiron további szedését javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-30 08:02:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Párom szeretne leadni 8-10 kilót,de nagyon nem megy neki!
Elmondom a sztorit:7 éve amikor megismerkedtünk akkor ő 24 éves volt és kb. 48 kiló (160cm magas).Az elmúlt 7 évben folyamatosan fogamzásgátlót szedett és most kb. 61kiló!Nagyon el van keseredve mert szeretne lemenni legalább 51-52 kilóra!Igaz hogy január óta fut heti 3 alkalommal 40percet,viszont a gyógyszert csak 3 hete hagyta abba és nem tudjuk hogy így majd tud e jobban fogyni!?
A másik dolog hogy este 4-ig dolgozik és nem igazán van ideje terembe járni,,vagy máshová ezért vette otthonra a futógépet!
Ennivaló tekintetében egyáltalán nem eszik sokat,csak úgy eszik mint akkor amikor 48kiló volt,de én mondtam is neki hogy a koplalással csak az energiája lesz kevesebb,tehát enni egyen,viszont csak salátás ennivalókat nem tud enni mert otthon nem tudnak miatta külön többfelé főzögetni.Arra oda szokott figyelni a boltban hogy ha kenyeret vesz akkor teljes kiőrlésű legyen,vagy néha abonettet vesz,de teljesen nem lehet elhagyni mert ha májkrémet vagy parizert vesz ahhoz kenyér kell és mivel hajnal fél 4kor kel délig nem bírja ki egy joghurttal!Azt se hiszem el hogy kajailag annyira sanyargatnia kellene magát mert amikor 48 kiló volt akkor is evett mindent(szalonnát,sütit,üdítőket)persze normális mértékben!Az én gyanúm az hogy mivel most 31 éves és nem 24 és az elmúlt 7 évben gyógyszert is szedet ezért e két dolog változásával jöhetett fel az a 8-10kiló.Arra is gondoltunk nem e orvosi baja van(hormon,pajzsmirigy) vagy valami más amiért nem tudott ennyi hónapja egy kilót se leadni!
Esetleg vannak olyan tünetek amiből lehet a pajzsmirigyre is következtetni?

Előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A leírtakból az alábbiak következnek:
1. A tartós hormonális fogamzásgátlás káros és veszélyes.
2. A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
További immuno-endokrin kivizsgálás javaslok a megkezdett diéta és mozgás mellett.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 10:39:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm Doktor úr a válaszát,jelentkeztem önhöz,Novemberre kaptam ugyan időpontot,de a levele alapján azt vélem, érdemes további orvosi segitséget kérnem,és nem kell megelégednem egy "rengeteg nő él ilyen próblémával,maga az egyik" mondattal.Én lennék a Földön a legboldogabb ember ha egészséges lennék.
Tisztelt Kéredző!

Amennyiben a telefonszánát vagya e-mail-jét megadja kolléganőmnek, akkor minden eményem szerint korábban is lesz lehetőség a vizsgálatra: szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 10:27:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
tisztelt Professzr Úr!
H.Wanda vagyok, előző levelemből kifelejtettem, hogy egy hete hétfőn voltam professzor úrnál, aóta szedem a csökkentet(25) Letroxot. Előző levelemben felsorolt tüneteim mellett még állandó sírhatnékom is van ,ez előtte nem volt.
Üdvölettel:
H.Wanda
Tisztelt H.Wanda!

A sírhatnékja nem a gyógyszertől van!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 09:03:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Már két alkalommal írtam Önnek és ezúton is köszönöm válaszait.Mindkétszer a férjemről,aki Basedow kóros.A helyzet egyre rosszabb.Teljesen megmakacsolta magát és nem hajlandó tenni semmit sem annak érdekében,hogy javuljon a helyzet.Nem jött el velem sebészhez sem.Ingerült , teljesen apáthiás,nem érdekli semmi,alig szól hozzám ,a szeme állapota romlik és nem fogadja el a segítséget.Kérdem én:ha a betegsége okozza ezeket a tüneteket,akkor hogyan lehet ebből kirángatni?Találkozott már Ön hasonló esettel?Van erre valami megoldás?Márc.4-én TSH:15.11-T3:2.99-T4:5.16 és három hét múlva ugyanezek a leletek 0.024-10.06-29.43 voltak.Az utóbbinál vérkép és kémia is készült,minden érték negatív.A vért én vettem le,azt legalább megengedte.Márc.12-én javasolt az endokrinológus műtétet és azt ,hogy addig napi 1tbl.Methothyrint szedjen.Nos ,műtéti időpont nincs,akkor hogyan tovább?Ha én kérnék Önhöz időpontot és elvinném az orvosi papírjait,tudnánk konzultálni az állapotáról?Köszönettel:továbbra is az elkeseredett eü-i dolgozó.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a beteg akarata ellenére gyógykezelést lehet javasolni, de alkalmazni nem! Először férjét kellene ennek szükségességéről meggyőzni, s ekkor volna értelme a további teendők megbeszélésének.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 09:01:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm a válaszát /Meme Veszprémből/, amit javasolt két gyógyszer mindkettő vényköteles, ezt háziorvos felírhatja? A vérvétel eredményét már lehet tudni, vagy csak április 17-én fogom megtudni, amikor újra megyek?
Most kisebb javulás után, ma megint úgy érzem, hogy megfulladok, szárazabb ételt már nem tudok enni, igaz már érződik a metotyrinin hatása (nincs hasmenés és kicsit vizesedek) de már nagyon fáradtnak érzem magam a magas pulzustól. Köszönöm, Meme.
Tisztelt Meme!

Bízzon benne, hogy fog javulni!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 08:58:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm tegnapi válaszát. Sajnos a családban van/volt autoimmun betegség, de pajzsmirigy érintettségről nem tudok. Így nem javasolt a jód? Babát tervezünk, az MTHFR heterozigótaságom és az emelkedett homociszteinszintem miatt kellene szednem a Femibiont a benne lévő folsav (folát) és B vitaminok miatt - akkor mivel lehetne ezt helyettesíteni?
Köszönettel:
J.


"Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésem van, de az anti-TPO és anti-TG szintem rendben van, vagyis valószínűleg nem autoimmun eredetű. Ez esetben szedhetek Femibion 800-at? (Van benne jód.)
Köszönettel:
J.
Tisztelt J.!
Elvileg szedhet, ha nincs a családban autoimmun betegség."
Tisztelt J.!

A baj csak az, hogy a Femibion nagy mennyiségű anorganikus jódot tartalmaz.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 08:56:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!

Az alábbi eredmények alapján milyen gyógymódot javasolna?
Elég-e csak a Letrox 50 szedése,vagy fontos lenne az autoimmun kezelése?
Hogyan lehet az autoimmun folyamatot visszafordítani?
anti-Thyreoglobulin AT: * 237 IU/mL (határérték:0 - 40)
TSH: 2,28mIU/l (határérték: 0,4 - 4)
FT3: 5,39 pmol/L (határérték:2,3 - 6,45)
FT4: 13,1 pmol/L (határérték:11,5 - 22,7)

Meglévő tünetek:
állandó fáradtság-alvásigény, túlsúly ami rendszeres sport és diéta mellet sem csökken, néhány pigment folt is megjelent.

Várom szíves válaszát!

Üdvözlettel:
Andrea
Tisztelt Andrea!

Sajnos a több vizsgálati lelete (pajzsmirigy tapintás stb) és a más autoimmun folyamatra utaló adat hiányzik. Ezek hiányában csak elméleti javaslatot lehet mondani, amely egyezik azzal az általános irányelvvel, amit a tankönyvben leírtam.

Jó egézséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 08:54:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

Az Ön betege vagyok autoimmun pajzsmirigy alulműködéssel és microprolactinomával. Másfél hónapja voltam Önnél és a jó eredményeim miatt leállította a Norprolac szedését és a Letrox adagomat is felezte. Azóta híztam 8kg-t és megint ki van száradva a bőröm.
Decemberre van időpontom, az lenne a kérdésem, hogy lehetséges-e, hogy megint egyre rosszabb állapotba kerülök?
A táplálkozásomon nem változtattam, csak húst, zöldséget és gyümölcsöt eszem.
Köszönettel: Harcos Hédi
Tisztelt Harcos Hédi!

Ebben az esetben a Letrox dózisát a korábbia emelje. Amennyiben szükséges, akkor korábbi kontorll indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 08:51:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor Úr !

Vetélések után kivizsgálás történt. TSH értékem 3.8 volt februárban, most labor kontroll történt.
TSH: 1.890 FT3: 4.10 FT4: 13.54 Anti-TPO: 9 Anti-TG: 16
Nőgyógyászom azt mondta, hogy megfelelőek ezek az értékek és pajzsmirigy betegség kizárható, nyugodtan vállalhatok újabb terhességet. Szeretném megkérdezni, hogy ezek az értékek megfelelőek-e következő terhesség vállalásához, szükséges-e további vizsgálatok ?
Üdvözlettel: Millcsi
Tisztelt Millcsi!

Ezek az értékek valóban elfogadhatók. Kérdés azonban, hogy van-e strúmája.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-29 08:26:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja